Altın Konur Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Altın Konur Papağanı Özellikleri

Altın konur papağanı parlak sarı tüyleri ile gözlerinizi kamaştırabilir. Tüylerinin rengi etkileyici güzelliğe sahip olduğu için bu kuş türleri altın konur olarak bilinirler. Ayrıca pahalı olmalarına rağmen, altın konur papağanı sahip olduğu özellikleri nedeniyle birçok kişinin kalbini çalabilirler. Cesur, akıllı, eğlenceli ve sevecen kuşlardır. Bu nedenle siz de satın almak isteyebilirsiniz.

Kuzeydoğu Brezilya’ya ait olan bu kuş türleri oldukça meraklıdırlar. Bu nedenle kafes dışında iken yanından ayrılmamanız gerekir. Ayrıca ilgi istedikleri için her gün en az üç saat boş zamanınız olmalı. Bunun yanı sıra sadece boş zaman onlar için yeterli değildir. Bir evcil canlı sahiplenmeden önce yaşantınıza uyumlu olup olmadığından emin olmalısınız. Aynı zamanda uyum konusunda fikir edinmek için de altın konur papağanı hakkında birçok şey bilmeniz gerekir. Endişelenmenize hiç gerek yok. .Çünkü aradığınızdan daha fazla bilgi bu sayfada yer alıyor. Makaleyi aşağıya doğru kaydırarak altın konur papağanı özelliklerini okuyabilirsiniz.

Altın Konur Papağanı

Bu papağanlar yalnızca Amazon nehrinin güneyindeki küçük bir alanda bulunurlar. Görsel güzellikleri çok etkileyici olsa da onları fark etmek her zaman kolay olmayabilir. Çünkü sosyal değillerdir. Aynı zamanda nadiren sürü hâlinde gezerler. Bu da vahşi yaşamları hakkında çok fazla bilgiye sahip olunmadığı anlamına gelir. Göçebe bir yaşam sürdükleri ve eşleşme zamanı geldiğinde de açıklık alanlarda yaşadıklarını düşünüyorlar.

Bu papağan türleri 1975 yılından beri nesli tükenmekte olan kuşlar arasında yer alıyorlar. Önceleri sayıları üç binden daha az olduğu söylenirken 2016 yılında Uluslararası doğa koruma birliği yaptığı güncellemede sayılarının on binden daha fazla olacağını belirtti. Ancak bu gerçek onların nesillerin tükendiği endişesini yok etmeye yetmedi. Doğal yaşam alanlarının yok olması ve yasa dışı ticaretinin yapılması nedeniyle sayıları azalıyor. Onları evcil hayvan olarak satmaktan önce üretmek ve yetiştirmek için yakalayanlar da var.

Altın Konur Papağanı Karakteristik Özellikleri

Bu papağanlar eğlenceyi çok seven aktif kuşlardır. Bu nedenle de her yere tırmanır ve her bulduklarını da çiğnerler. Altın konur sahipleri meraklarının başlarına bela olacağını anladıkları için onları kafes dışındayken yalnız bırakmazlar. Ayrıca bu kuşlar yüksek ve tiz bir sese sahipler. Bu nedenle de apartmanda bakılmaya uygun kuş türleri değiller. Özellikle gün doğuşu ve batışında yüksek sesle ötmeleri (çığlık) yüzünden sizi korkutabilirler. Uykunuzdan çığlık sesi ile uyandırılmaya hazır olduğunuza emin olmanız gerekir. Bunun yanı sıra yakınlarınızda oturan biri ya da birileri olmamalı.

Konuşma yetenekleri iyidir. Bu nedenle onlara konuşma eğitimi verebilirsiniz. Kelime kapasiteleri iyi olduğu için birçok şey öğrenebilirler. Diğer papağanlar gibi altın konurlar da çok zekilerdir. Bu yüzden sizden ilgi beklerler. Her gün en az üç saat onunla ilgilenmenizi isterler. Aksi hâlde davranışsal sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Hatta hassaslıkları birçok papağandan daha fazla olduğu için çabuk sıkılır ve küserler.

Genellikle iletişim kurduklarında iyi bir evcil hayvan olurlar. Üstelik sadece bir kişi ile değil tüm aile halkıyla etkileşim kurabilirler. Eşleşme zamanı geldiğinde saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Ancak bu kısa süreli bir problem olduğu için onunla olan iletişiminize ara vermemelisiniz.

Altın Konur Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Onları satın almak ve onlara bakmak oldukça pahalı olduğu için birçok kişi onları sahiplenmekten vazgeçebiliyor. Bazıları da birini satın almak için elinden geleni yapıyor. Altın konur papağanları zeki ve seven oldukları için mükemmel bir evcil hayvan olurlar. Ancak onları satan birini bulmak vahşi hayatta bulmak kadar zordur.

Satışları Amerika ülkesinde yoğun bir şekilde düzenlendiği için bir altın konur sahibi olmak hiç de kolay değildir. Ancak altın konur papağanı özellikleri nedeniyle kuş severler bir tanesine sahip olmak için asla pes etmiyorlar. Çünkü bu papağanlar sahiplerini kalplerinin en güzel yerlerinde ağırlıyorlar. Eğer bir tanesine sahip olan şanslı kişilerdenseniz ona çok iyi bakmalısınız.

Bu kuşa sahip olanlar onların birçok numara öğrendiğini ve kolayca konuştuklarını belirtiyorlar. Hatta kelime hazneleri gayet iyi olduğu için cümle oluşturabiliyorlar.

Altın konur papağanı kendini kafes içinde hissetmemelidir. Bu nedenle olabildiğince büyük bir kafes almanız gerekli. Ayrıca içinde bolca oyuncak yer almalı. Kafes içindeyken tırmanmaları, uçmaları ve rahatça oynamaları için onlara olanak vermelisiniz.

Bu kuşlar fiziksel yapılarını güçlü tutmaları için kafes dışında hareket etmeleri gerekir. Bu nedenle günlük olarak kafes dışı özgürlüğünü vermeyi asla ihmal etmemelisiniz. Hatta kafes dışında eğlenmesi için ona oyun standı alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. Üzerine tırmanması için merdivenler asabilir ve salıncaklar bağlayabilirsiniz. Mutlu ve sağlıklı bir evcil canlı size dostluğunu sunarak ödül verirler. Ayrıca güçlü çene kaslarına sahip oldukları için de çiğneme oyuncakları almanız gerekir. Oyuncak parçalamak onlar için oldukça keyiflidir. Kafeslerinde oyun oynamaktan sıkılmamaları için düzenli olarak oyuncaklarını değiştirmelisiniz.

Altın Konur Papağanı Fiziksel Özellikleri

Altın Konur Papağanı Özellikleri

Bu papağanlar diğer konurlardan daha büyük baş ve gagaya sahip oldukları için onları Amerikan papağanları ile karıştırırlar. Eğer altın konur olup olmadığını anlamak istiyorsanız kuyruk uzunluğuna bakmanız yeterli. Onların kuyrukları Amerikan papağanlarınkinden daha kısadır.

Olgun altın konurlar tamamen parlak sarı renkli tüylerle kaplıdırlar. Tek sarı olmayan yer kanatlarının uçlarındaki yeşil renkli kısımdır. Ayrıca gözlerini etrafında tüysüz bir halka bulunur. Bej rengi gaga ve ayaklara sahipler. Bu papağanların altı türü olan juvenil konur sarı tüylerinin üzerinde yer alan yeşil benekler ile tanınırlar.

Altın Konur Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta altın konur taze sebze ve meyve dışında fındık ve tahıldan olan bir beslenmeye sahiptir. Bu çeşitliliği esaret altında bakılırken de bulmaları gerekir. Bu nedenle sahipleri olarak sizler de sadece kuş yemi ile değil ayrı olarak taze meyve ve sebze gibi çeşitlilikle beslemeniz gerekir.

Yüksek kaliteli yem dışında taze meyve sebze, tahıl ve kuruyemiş vermeyi unutmayın. Kuşların neler yiyip yiyemeyeceği hakkında bilgi sahibi olmak için makalelerimize göz atabilirsiniz.

Altın konur sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Konuşma yeteneklerine sahipler. Bu nedenle konuşacak kuş isteyenler bir tane altın konur alabilirler.
  • Akıllı ve sevecenler.

Altın konur sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Onları satın almak çok pahalı olduğu için birçok kişi sahiplenmekten vazgeçebilir.
  • Gürültülü oldukları için apartmanda bakmaya uygun değildir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap