Yelpazeli Papağan Özellikleri Ve Bakımı

yelpazeli papağan özellikleri

Yelpazeli papağan özellikleri arasında etkileyici görsel güzellikleri yer alır. Bu nedenle de onları gören herkes sahiplenmek isteyebilir. üstelik bu kuşlar kakadu papağanı gibi başlarının üzerinde dikey şeklinde gelen tüylere sahiptir. Ayrıca diğer orta boy papağanları kadar popüler olmasalar da bazı kuş severlerin evlerinde bulunabilirler.

Bu kuş türünün birkaç ismi vardır. Bu yüzden onları yelpazeli papağan dışında başka bir isimler tanıyor da olabilirsiniz. Bu isimler arasında kırmızı yelpazeli papağan, kızıl yelpazeli papağan, şahin başlı papağan ve Guyana şahin başlı papağan yer alır. Ortalama olarak kırk yıl gibi uzun bir ömre sahip oldukları için bir yelpazeli papağan sahibi olmadan önce hayatınıza uyumlu olup olmadığı konusunda emin olmanız gerekir. Bu nedenle yelpazeli papağan özellikleri ve bakımı hakkındaki yazımızı okuyarak sahiplenme için fikir edinebilirsiniz.

Yelpazeli Papağan

Yelpazeli papağanlar Amazon nehri havzasına aittirler. Ayrıca Brezilya, Ekvador, Surinam, Guyana, Peru ve Venezuela gibi ülkelerde de görülürler. Hatta Güney Amerika’da yaşadığı ülkeler arasına girer. Eşleşme zamanı geldiklerinde bir ağaç yuvası bulup deliğine yuva yaparlar. Bununla birlikte sürü hâlinde yaşarlar ve çiftlerini bulsalar da diğer papağanlar gibi sürüden ayrılmazlar. Yağmur ormanlarının gölge yerleri onlar için en keyifli yerlerdir.

Yelpazeli Papağan Karakteristik Özellikleri

Bu papağan türü güçlü bir karaktere sahip olduğu için deneyimsiz kuş bakıcıları için uygun değildir. Bu nedenle ilk defa papağan sahibi olacaksanız başka bir kuş tercih etmelisiniz. Özellikle de bakımı kolay olan kuşlar tecrübe sahibi olmayanlar için ideal bir seçimdir.

Yelpazeli papağanlarının bakımı kolay değildir. Bunun nedenleri arasında günlük en az dört saatlik kafes dışında ilgi beklemeleri yer alır. Ayrıca evcilleşmesi de oldukça zordur. Bu yüzden dikkat ve sabır gerekir.

Dişi kuşlar erkeklerden daha iyi huyludur. Ancak yine de her iki cinsiyette baskın karaktere sahiptir. Meraklı, yaratıcı ve oyuncudurlar. Bu nedenle kişilikleri konur papağan türlerine benzetilir.

Yelpazeli papağanlar arasında en gürültü olanları olmasalar da sahip oldukları tiz ve yüksek ses nedeniyle komşularınızı rahatsız edebilirler. Ayrıca apartmanda bakmak için başka bir kuş seçmeniz gerekir. Kafes içinde iken sıkılıp çığlık atabilirler. Bu çığlıklar dikkatinizi çekmek içindir. Bunların yanı sıra mutlu olduklarında ise sesleri taklit etmeye çalışırlar. Sesiz mırıltı ya da fısıltılar duyarsanız onu kafes dışına çıkarmanız gerektiğini anlamanız gerekir. Bunu anlamazsanız bu ses tonu yükselir ve boş bir anınızda çığlık sesi nedeniyle ürekebilirsiniz.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Orta boy kuş cinsleri arasında yer alsalar da bakımları zor olduğu için bir tanesini sahiplenmeden önce iyice düşünmeniz gerekir. Hem maddi hem de manevi olarak güçlü olmalısınız. Büyük bir kafes, kaliteli ve dengeli beslenme, düzenli veteriner kontrolü, oyuncaklar ve daha birçok şeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Evde başka kuşlar birlikte yaşarlarsa yanlarına yaklaştırmayabilirler. Hatta onunla aynı tüneğe konmalarına bile izin vermeyebilirler. Bu nedenle yalnız yaşamaları sizin ve onun için en güzel seçim olacaktır.

Bu kuş türleri ilgiyi çok severler. Bununla birlikte kafese yeni koyduğunuz hâlde tekrar dışarı çıkmak isteyebilir. Bu yüzden zaman, enerji ve sabır sahibi olan kuş bakıcılarına ihtiyaç duyarlar.

yelpazeli papağan özellikleri

Yelpazeli Papağan Fiziksel Özellikleri

Dişi ve erkek yelpazeli papağanlar aynı renk tüy ve desenlere sahiptirler. Bu nedenle aralarında ayrım yapmak için tüylerine bakmak yeterli olmaz. Kakadu papağanları gibi başlarındaki tüyler herhangi bir reaksiyon yaşadıklarında yükselip ortaya çıkarlar. Böylece görsel güzellikleri daha net bir şekilde ortaya çıkmış olur. Ayrıca kakadu dışında bu dik tüyleri kontrol etmeyi başaran papağan türüdür.

Yelpazeli papağanın kanatları yeşildir ve gövdesi aynı renkte yani kırmızı ve gri çizgili desene sahiptir, boynu ve omuzlarında yeşil tonlarını görebilirsiniz. Bununla birlikte kahverengi ve beyaz tüylü yüzleri ve siyah gagaları vardır.

Fiziksel olarak hassas bir yapıya sahip oldukları için birdenbire değişen hava koşulları onların hasta olmasına neden olabilir. Hatta hava akımı yaşarlarsa solunum sorunları peşlerini bırakmaz. Ayrıca sağlıksız yaşam koşulları ve kötü bakım gibi nedenlerle aspergilloz gibi kuş hastalıklarına yakalanabilirler.

Veteriner bakımlarının düzenli olarak yapılması ile, dengeli beslenme ile ve temizlik konusuna dikkat edildiğinde hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Evcil kuşların birçoğu karışık bir yem ile beslenir. Bu yiyeceklerin haricinde taze meyve ve sebze gibi vitamin değeri yüksek olan besinler de gerekir. Eğer bunlar dışında değişik yiyecek çeşitleri isterseniz pişmiş tavuk, yumurta, tohum, şekersiz tahıl gevreği, ekmek ve tuzsuz kraker de verebilirsiniz. Ancak beslenmelerinin küçük bir kısmını oluşturmalıdır.

Bu kuşlar oynamak ve uçmak için büyük bir alana ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle hem kafesi hem de kafes dışı ortamı olarak büyüklüğe önem vermelisiniz. Hareketli bir yapıya sahip oldukları için çabuk sıkılabilirler. Ayrıca sıkıldıklarında çığlık atarlar. Kuşlar için üretilen bulmaca oyuncakları onların en sevdikleridir.

Yelpazeli papağan sahibi olmanın olumlu yönleri 

  • Görsel olarak etkileyici renklere sahiptir.
  • Oldukça hareketliler.
  • Ömürleri uzundur. Neredeyse kırk yıl diyebiliriz.

Yelpazeli papağan sahibi olmanın olumsuz yönleri 

  • Karakteristik olarak baskın özelliklere sahiptir.
  • Oldukça pahalıdır.
  • Çok fazla ilgi bekledikleri için çok fazla zamana sahip olmalısınız.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap