Sultan Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Sultan Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Sultan papağanı alırken ilk dikkat ettiğimiz noktalardan birisi yaşı diğeri cinsiyetidir. Kuşun bir takım özelliklerine bakarak yavru yada erişkin olup olmadığını anlayabiliriz. Sultan papağanı alırken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi olduğu için bilgi sahibi olmakta yarar var. Güvenmediğiniz bi yerden alıyor iseniz size yaşı ve cinsiyeti konusunda aldatıcı bilgiler verilebilir. Bunların önüne geçmek tamamen sizin elinizde. Peki Sultan papağanı yaşı nasıl anlaşılır? Nerelere dikkat etmek gerekir?

Ayak

Yavru Sultan Papağanı Ayağı

Yavru sultan papağanında ise pulluk oranı daha azdır. Renkleri canlıdır ve ayaklarında tazelik vardır.

Olgun Sultan Papağanı Ayağı

Yaşlı olan sultan papağanlarının ayaklarında pul oranı fazladır. Gözeneklerde çok büyüktür. Tıpkı insanların elinin zaman içerisinde nasırlaşması gibi. Ayak renkleri çok solgundur.

Tüy Yapısı

Yavru Sultan Papağanı Kanadı

Yavru sultan papağanlarının kuyrukları ince ve sivridir. Arka kanatları ise kısa ve ince bir yapıya sahiptir.

Olgun Sultan Papağanı Kanadı

Olgun sultan papağanlarının kuyrukları çok uzun ve yatay olarak çok geniştir. Birden fazla tüy vardır. Arka kanatları ise yavrulara göre çok uzundur.

Yanak Lekesi

Yavru Sultan Papağanı Yanak Lekesi

Yavru sultan papağanlarının yanak kısımları kırmızı benekler büyüklere göre soluk renklidir.

Olgun Sultan Papağanı Yanak Lekesi

Olgun sultan papağanlarında ise vücut renkleri ve yanak lekeleri tam oturduğu için daha canlı renkler ve keskin bir görüntü vardır. Soldaki yavru ile sağdaki yetişkin arasındaki farkı daha net görebiliyoruz.

Gaga Rengi

Yavru Sultan Papağanı Cere Rengi

Yavru sultan papağanlarında gaga rengi soluk açık tonlardadır. Büyüdükçe koyulaşmaya başlıyor.

Olgun Sultan Papağanı Cere Rengi

Üstteki yavru sultan papağanına göre gaga renginin çok daha koyu olduğunu farketmişsinizdir. Hatta uç kısımlarına göre orta kısımları daha koyu.

Omuz Genişliği

Yavru Sultan Papağanı Omuz Genişliği

Yavru sultan papağanlarının omuzları dar ve küçüktür. İlk bakışta erişkinlerden ayıran özelliklerdendir. Sultan papağanları büyüdükçe daha heybetli ve omuzları geniş hale gelirler.

Olgun Sultan Papağanı Omuz Genişliği

Fotoğraftaki sultan papağanları erişkin olduğu için yavru sultan papağanlarına göre vücutları daha oturmuş ve göğüs kısımları omuz kısımları geniştir.

Bilinçli bir bakıcı olmak istiyor iseniz kuşları alırken bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde daha yavru bir kuştan yumurta bekleyebilir yada erişkin bir kuşu yavru sanarak satın alabilirsiniz.

4 Yorum

    • Hal ve hareketlerinden tahmin ediyor olabilir.Net ve kesin bilgi vermesi zor görünüyor bu durumda.Malesef çoğu petshop ellerindeki hayvanları satalabilmek için sizlere yalan söyleyebiliyorlar.Bunu da göz ardı etmemek gerekiyor.Güvenebileceğiniz üreticilerden kuşları almanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

    • Nazik yorumunuz için teşekkürler.Bazılarını biz çekebiliyoruz.Bir kısmı da alıntı şeklinde olabiliyor.Aslında mümkün oldukça özgün ve anlayabileceğiniz detaylarda resimler eklemeye çalışıyoruz.

Yorum Yap