Mitred Konur Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Mitred Konur Papağanı Özellikleri

Mitred İngilizce kökenli bir kelimedir ve anlamı gönyedir. Mitred konur papağanı da gönye konur olarak Türkçeye çevrilse de böyle bir papağanın var olduğunu anlamanız mümkün olmaz. Çünkü ülkemizde bu kuş türleri olmadığı için isimleri de maalesef bilinmiyor. Ancak Mitred konur papağanı özellikleri öyle etkileyici ki onları ülkemizde şimdilik sahiplenemesek de, onlar hakkında bilgi almak isteyebiliriz.

Bugünkü yazımızda Mitred konur (mitred conure) papağanı hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Kuş sever okurlarımıza keyifli okumalar dileriz.

Mitred Konur Papağanı

Bu papağan türleri konuşmayı seven kullar arasında yer alırlar. Ayrıca kelime kapasiteleri de oldukça iyidir. Bu nedenle bu papağana sahip olanlar konuşma eğitimi verebilirler. Bunların yanı sıra sahip oldukları oyun sever kişilikleri nedeniyle eğitim saatleri keyifli geçebilir. Mitred konur papağanı için keşfedilecek birçok şey var. Bu nedenle meraklı olmaları gayet doğal.

Orta boy papağanlar arasında yer alan en aktif ve coşkulu kuşlar olsalar da huysuzluk yapıp sahiplerini ısırabilirler. Bu yüzden çocuklu aileler için uygun bir evcil canlı değildir. Eğer istediği ilgiyi görmezlerse çığlıkları ile sahiplerini bunaltabilirler. Bu çığlıklar dikkat çekmek ve ilgi beklediklerini göstermek için olsa da komşular rahatsız olabilir. Çocuklu aileler için uygun olmadıkları gibi apartmanda bakılmaya da uygun değiller.

Bu kuşların diğer adı bekçidir. Bu ismin nedeni ise yabancı kişileri gördüklerinde uyarı tarzında çığlık atmalarıdır. Yani bir köpeğin havlamasına ihtiyaç duymazsınız. Çünkü mitred konur köpek havlamasından daha fazla ses çıkarırlar.

Mitred konur papağanı kuzey orta Peru, Bolivya ve Kuzeybatı Arjantin’de bulunurlar. Aynı zamanda Güney Amerika And dağlarında da yaşarlar. Genel olarak kendilerine deniz seviyesinden oldukça yüksek olan ormanlık alanları seçerler. Ayrıca bu kuş türü Amerika’nın bazı eyaletlerinde istilacı olarak kabul edilir. Bunun nedeni mahsullere zarar vermeleridir.

Mitred Konur Papağanı Karakteristik Özellikleri

Bu kuş türleri yavru iken elle beslendiklerinde oldukça uysal olurlar. Bu nedenle sevgi dolu bir konur sahibi olmak için yavru iken almak ve elle beslemek yeterlidir. Ancak bunun için her gün en az üç saat onunla ilgilenmeniz gerekir. Eğer boş zamana sahip değilseniz başka bir kuş türü tercih etmelisiniz. Çünkü mitred konur ihmal edilmeyi asla kabul etmez ve çabuk sıkılırlar.

Huysuzlukları ve gürültülü olmaları nedeniyle bir konur papağanı sahibi olmadan önce iyice düşünmeniz gerekir. Çünkü özellikle gün doğuşu ve batışında çığlık atarlar. Bu da siz uyurken çığlık atacağı anlamına geliyor. Çığlıklar sizi korkutabilir ve uykusuz kalmanıza neden olabilir. Bununla birlikte erken kalkan için de alarm saati görevi de görebilir.

Doğası gereği bu kuşlar komik ve zekidir. Bu nedenle onlarla zaman geçirmek oldukça keyiflidir. Hem eğitim verip hem de oyun oynamasını sağlayabilirsiniz.

Mitred konur papağanı en konuşkan papağanlar arasında yer alırlar. Ayrıca öyle hızlı öğrenirler ki bu hız sizi şaşırtabilir. Sahip oldukları tiz ses sizi eğlendirebilir. Çünkü bu ses tonu onları oldukça komik kılar. Bu komik ve tiz ses onların konuşmasına engel olmaz ve ne söylediklerini anlayabilirsiniz.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Bu kuş türü için yaklaşık olarak bir metrelik kafes gerekir. Çünkü onlar hareketli kuşlardır ve kafes içinde de hareket etmek isterler. Eğer kafes satın almasını yaptıysanız sıra kafes içinde gerekli olan malzemelerde. Özellikle tünekler kafes içinde olmazsa olmazlardır. Ağaçtan yapılmış çeşitli boyut ve şekillerde birkaç tünek alıp onların rahatça hoplayıp zıplamalarına ve oynamalarına destek verebilirsiniz. Ancak sıkılmamaları için arada bir yerlerini değiştirmelisiniz.

Kafes içi için çiğneme oyuncakları, salıncakları, tünekleri ve bunun gibi ihtiyaçları satın aldıysanız kafes dışı için de bir şeyler yapabilirsiniz. Özellikle oyun stantları kafes dışındayken meşgul ve hareketli olmalarını sağlar.

Mitred konur papağanı su ile oynamayı çok sever. Bu nedenle yoğun olduğunuz saatlerde ona ılık su dolu bir kap sunup yıkanmasını ve eğlenmesini sağlayabilirsiniz. O meşgul iken siz de işlerinizi halledebilirsiniz. Tüm konur papağanları sürü hâlinde yaşadıkları için bu kuşlar da aynı şekilde sürü hâlinde gezerler. Bu nedenle tüylü dostunuzun sürü arkadaşı olmaya hazır olmalısınız. Sıkılmaması ve mutlu olması için günün büyük bir kısmını ona ayırmanız gerekir.

Mitred Konur Papağanı Özellikleri

Mitred konur papağanı ile ne kadar çok ilgilenirseniz o kadar size bağlanacaktır. Ayrıca çığlık atmayı da azaltacaktır. Bu kuşlar diğer konurlara göre hastalıklar karşı dayanıklıdırlar. Ancak buna rağmen bazı hastalıklara yakalanabilirler. Bu papağanlar arasında en çok görülen hastalıklar ise şöyledir.

 • Aspergilloz (mantar solunum yolu enfeksiyonu) Bu hastalık genel olarak birçok kuş türünde görülür. Bu hastalığı önlemek için güzel bir beslenme ve temizlik gerekir.
 • Kandidiyaz ve psittakoz (bakteriyel enfeksiyonlar)
 • Soğuk algınlığı, alerji ve sinüs iltihabı
 • Tüy yolma sorunu ilgisiz kalan evcil kuşlarda görülür. Bu yüzden daha fazla ilgilenmeli ve daha fazla oyuncak satın almalısınız.
 • Pacheco hastalığı (ölümcül viral enfeksiyon)

Mitred konur papağanı kendilerini ihmal ettiğinizi düşünürlerse daha fazla çığlık atarlar, eşyaları çiğnerler, tüylerini yolarlar, kendilerine zarar verirler ve bunun gibi birçok davranışsal soruna sahip olurlar. Ayrıca beslenmeyi bırakıp uyuşuk davranabilir. Bu gibi durumlarda veterinere gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Mitred Konur Papağanı Fiziksel Özellikleri

Olgunlaşmış bir mitred konur papağanı genel olarak yeşil gövdeye ve üzerinde kırmızı beneklere sahiptir. Ayrıca bej renkli gagası ve gri ayaklara sahiptir. Gözlerini etrafında ise çıplak beyaz renkli bir halka bulunur.

Bu kuş türünde cinsiyet ayrımı yapmak imkansızdır. Çünkü monomorfik özeliğe sahipler. Yani erkek ve dişi ayrımı yapmak için tüy desenlerine ya da bunun gibi fiziksel özelliklerine bakmak sizi sonuca ulaştırmaz. DNA testi gibi cerrahi işlemler gerekir. Bu kuşlar ayrıca kiraz başlı papağanlara çok benzerler. Bunun nedeni akraba olmalarıdır. Aralarındaki tek fark mitred konurların kanatlarının yan kısmında da kırmızı tüyler olmasıdır.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta bu kuşlar meyve, tohum ve fındık ile beslenirler. Ayrıca kafes ortamındayken de kaliteli yem ve buna ek olarak meyve ile sebze  yemeleri gerekir. Sadece yem ile beslemek doğru olmaz. Günlük taze yiyecek ve su vermeyi asla ihmal etmeyin.

Bu gibi canlıların ne yiyip yiyemeyeceği hakkında detaylı bilgi almak isterseniz beslenme kategorimizde yer alan makalelere göz atabilirsiniz. Ayrıca beslenmeleri gibi egzersiz yapmaları yani hareket etmeleri gerekir. Sadece güzel bir beslenme ile sağlıklı olacağını düşünmeyin.

Kafes dışında geçireceği birkaç keyifli saat hem daha sağlıklı hem de mutlu olmasını sağlayacaktır. Çünkü fiziksel olduğu kadar psikolojik ihtiyaçlarda sağlıklı olmamıza katkı sağlarlar.

Mitred konur papağanı çok meraklı, hareketli ve eğlencelidir. Bu nedenle bir tanesine sahip olmak isteyebilirsiniz. Ancak beslenme, bakım, temizlik, veteriner kontrolü ve bunun gibi ihtiyaçlarının tümünü yerine getirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Mitred Konur Papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

 • Konuşma yetenekleri çok iyidir.
 • Oldukça hareketli ve eğlenceli kuşlardır.
 • Yabancı birini gördüklerinde çığlık atarlar.

Mitred Konur Papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

 • Gürültülü kuşlardır. Bu nedenle apartmanda bakılmazlar.
 • Huysuzluk yapar ve ısırabilirler. Bu yüzden çocuklu aileler için uygun değiller.
 • Günde en az iki saat onlarla ilgilenmek gerekir.

Bu kuşlar ülkemizde olmasalar da diğer ülkelerde satılıyorlar. Onları yurtdışından satın almak için en az 500 dolara sahip olmanız gerekir. Mitred konur papağanı fiyatı bazen 2000 doları bulabilir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap