Amerikan Papağanı Hakkında 5 Eğlenceli Gerçek

Amerikan Papağanı Hakkında 5 Eğlenceli Gerçek

Papağan türleri arasında en popüler olanı Amerikan papağanıdır. Görsel olarak renkli olmaları dikkat çekici olmalarını sağlarken çok eğlenceli olarak da tanınırlar. Bu papağan türleri yüzyıllardır evcil olarak besleniyor. Üstelik kendi aralarında da farklı kişiliklere sahipler ve her biri farklı şeylerden hoşlanabilir. Amerikan papağanı boyunun büyük olması nedeniyle bakımı zor olan papağan türlerinden biridir. Fakat sevimlilikleri ve zeki olmaları nedeniyle onlarla vakit geçirmek oldukça keyifli. Bu yazımızda Amerikan papağanı hakkında 5 eğlenceli gerçek belirtip onlara neden bakmak isteyeceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Amerika Papağanı Hakkında 5 Eğlenceli Gerçek ve Özellik Maddeleri

Rengarenk ve büyük bir papağan bakmak istiyorsanız önce aşağıdaki maddeleri okumalısınız. Bakımı ne kadar zor olsa da eğlenceli yapıları ile size kendini sevdirmekte zorluk çekmeyen bu tatlı canlılar özellikleri ile sizi şaşırtabilir. Ömürleri, sahip oldukları güç, eğlenceli yapıları ve daha birçok bilgi için okumaya devam edebilirsiniz. İşte Amerikan papağanı hakkında 5 eğlenceli gerçek listesi.

Amerikan papağanı en büyük papağandır

Papağan türleri 370 adettir ve belki de daha fazladır. Bunların arasında en büyük olanları Amerika papağanıdır. Türlerinden biri olan Macaws iki ila dört kiloya sahip olabilir. Bu da bir kuş için büyük bir kilo. Kendi aralarında en büyük olanı Sümbül Amerika papağanıdır. Gagasındna kuyruğuna kadar ölçüm yaptığınızda üç buçuk fit uzunluğuna ulaşır. Bununla birlikte 60 inç kanat genişliğine sahipler.

Kendi aralarında birçok türe sahiptir

Çok çeşitli boyut ve türlerde papağan türleri olduğumu belirtmek isteriz ve bunlar arasında en çok bilineni Amerikan papağanıdır. Mini macaws olarak bilinen macawslar büyük bir muhabbet kuşu ölçülerine sahip olabilir. Yaklaşık olarak da 12 inç yani 30 cm kadar büyüklüğe sahip olabilirler. Büyüklükleri ne olursa olsun kendi aralarında birkaç özelliğe sahiptirler. En belirgin özellikleri ise gözlerinin etrafındaki çıplak deri halkalarıdır. Birçok kişi Amerika papağanını bu özelliği ile tanırlar.

Amerika papağanı ömrü uzundur

Mavi ve Altın Amerika gibi bazı Amerika papağanı türleri 60 yıl kadar yaşarlar. Tabi bunun için iyi bir bakım şart. Bunun yanı sıra birçok türü de 80 yıl ve daha fazla yaşamaları ile tanınırlar. Evcil hayvan bakmak için yeterli zaman ve maddiyat gereklidir. Amerika papağanı için de biraz daha fazlasına sahip olmalısınız. Bu kuş türleri sahiplerinden daha fazla yaşayabilirler ve bakımları için zamana ihtiyaç duyarlar. Zamana sahip değilseniz bakımı kolay bir evcil kuş türü seçmelisiniz.

Hibrit Amerika Papağanı yetiştirebilirsiniz

Birçok türü olduğu gibi kendi aralarında melez türler de var. Amerika papağanı ticareti yapanlar cesur ve renkli melez türlerini yetiştiriyorlar. Hibrit türü için birkaç örnek verelim. Bunlar ; Catalina , harlequin ve camelot hibrit türleridir. Vahşi doğada bu papağan türlerini bulmak zor olsa da kuş satıcılarında bulmak mümkün.

Bazıları Hindistan cevizi bile kırabilir

Sümbül Amerika papağanı gagası ile bir hindistan cevizini kırmaya yetecek güce sahiptir. Bu güce sahip olmalarına rağmen narin ve naziktirler. Bu nedenle de Amerika papağanı çeşitleri arasında nazik devler olarak bilinirler. Papağanların gagaları oldukça kuvvetli yapıya sahip olduğu için saldırganlık eylemi ve hormonal davranışlara sahip oldukları  zamanlarda dikkatli olmanız gerekir. Bu tür papağanları daha önce büyük kuş türleri bakmış olanların almaları tavsiye edilir. Papağanlar asla sıkılmaya gelmez. Eğer onlarla ilgilenmezseniz yaramazlık yapabilir. Gürültülü şekilde bağırabilir ve sahip oldukları ömür kısa olabilir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap