Siyah Başlı Konur Özellikleri Ve Bakımı

Siyah Başlı Konur Papağanı

Konur papağanlarının en küçüklerinden biri olan Siyah başlı konur, görsel olarak etkileyici özellikleri nedeniyle birçok kişi tarafından sahiplenilmek isteniyorlar. Kendi doğalarında ne kadar utangaç olsalar da kafes ortamında bakılırken oldukça cana yakın davranırlar. Ayrıca diğer konur türlerinden daha sessizler.

Siyah başlı konur papağanları ortalama otuz yıl yaşarlar. Elbette bu süreç her birinde farklılık gösterir. Sahipleri ile uyumu yakalayıp sağlıklı ve mutlu olanlar çok daha fazla yaşarlar. Bu yüzden bir evcil canlı almadan önce özellikleri ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Eğer bir siyah başlıklı konur sahibi olmak istiyorsanız makalenin derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz.

Siyah Başlı Konur Papağanı

Bu sevimli papağan türü Güney Amerika, Peru, Bolivya ve güneybatı Brezilya’ya aittir. And dağlarının yamaçlarını ve Amazon ovalarını gezmeye gelenler bu kuşları görebilirler. Ancak doğal yaşam alanları yok olduğu için nesli tükenmekte olan bir türdür. Siyah başlı konur dışında kaya muhabbet kuşu olarak da tanınırlar. Yüksek ve nemli alanlarda yaşamayı tercih ederler.

Siyah başlı konur karakteristik özellikleri

Mizaç olarak eğlenceyi seven kuşlardır, siyah başlı konur papağanları. Daima ilgi beklerler. Ancak karakterlerindeki doğal komiklik nedeniyle sahipleri de onları yanlarından ayırmak istemezler. Çünkü bir siyah başlı konur sahibi olanlar daima mutludur. Eğer günlük ayırabileceğiniz birkaç saat varsa bu papağan türünü tercih edebilirsiniz. Bunun nedeni her gün etkileşim kurmak ve sizinle oynamak istemeleridir.

Yabancılara karşı utangaç tavırlar sergilerken sahiplerini güldürmek için bir sürü maskaralık yaparlar. Aktif ve hareketli oldukları için sahiplerini eğlendirme konusunda oldukça başarılılar. Ayrıca kafes dışında olmak onları mutlu eder. Son derece zeki ve sosyaller. Bunun içi ihtiyaçları olan ilgiyi görmezlerse dikkat çekmek için çığlık atabilirler. Strese girdiklerinde ise davranışsal sorunlara ve hastalıklara sahip olabilirler.

İyi bir konuşma yeteneğine sahip olmayan oldukça sessiz olan konurlardır. Ancak sabırla ve günlük eğitimle birkaç kelime konuşabilirler. Bu nedenle ona söylenmesi kolay olan birkaç kelime öğretebilirsiniz.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatlarında siyah başlı konur papağanları yaklaşık olarak otuz sayısına varan kuş sürüsü olarak dolaşırlar. Bu nedenle kafes ortamında iken çok fazla gürültülü ve hareketli bir hayata uyum sağlayabilirler. Kuş sürüsünü sevdikleri gibi insan sürüsü ile iletişime girmekten mutlu olurlar.

Siyah başlı konur bakımı için özellikle kafes dışında ilgi gerekir. Bu nedenle en az iki ve en çok dört saat her gün bu kuş türü ile iletişim kurmak gereklidir. Kafes dışında iken tüylü dostunuzu asla yalnız bırakmayın. Çünkü; meraklı olmaları nedeniyle başlarını belaya sokabilirler. Ayrıca mobilya ya da değerli eşyaları çiğneyebilir ya da pencerenin yanında uçmak isteyebilirler. Evcil kuşların bulunduğu ortamda vantilatör gibi hava akımı yapan aletlerin kapalı olması gerekir. Çünkü cereyan ölümlerine neden olabilir.

Kafes içinde iken rahat bir yaşam sürmeleri için ona büyük bir kafes almaya çalışmalısınız. Bu kuşlar için en küçük kafes 50 cm genişliğinde olmalı. Ayrıca kafes içinde oyuncak ve aksesuarlar yer almalıdır. Diğer papağanlar gibi çiğnemeyi sevdikleri için onlara çiğnenebilir oyuncaklar satın alabilirsiniz. Böylece kafes içinde iken meşgul olacak ve sizi de rahat bırakacaktır.

Kafes içindeki tünekler sağlam ve kaliteli olmalıdır. Çünkü yuvalarında iken sürekli tünek üzerinde duracaklar. Bu nedenle plastik tünek tercih etmemelisiniz. Meraklı yapılarını kullanarak oyuncaklarını ara sıra değiştirebilirsiniz. Böylece sıkılmayacaktır. Bunun yanı sıra kafes dışında iken mutlu olmaları için ona bir oyun parkı yapabilir ya da satın alabilirsiniz.

Siyah Başlı Konur fiziksel Özellikleri

Siyah başlı konur papağanları kahverengiye benzeye siyah bir kafaya sahiptir. Vücudunun çoğunluğunda yeşil tonlarında tüyler yer alır. Ayrıca boyun ve göğüs kısmında beyaz rengini de görebilirsiniz. Kanatlarının üst kısımlarında kırmızı renkte olan tüyler özellikle onlar uçarken fark edilir.

Genellikle yeşil renginde tüylerle kaplı olan karınları mavi bir desene sahiptir. Kuyruk tüylerinin alt kısımları ise gridir. Ayrıca bacak ve gaga rengi de aynı şekilde gridir. Erkek ve dişi siyah başlı konur papağanları birbirinden ayrı renkler ve desenler taşımazlar. Bu nedenle tüy renklerine ve desenlerine bakarak cinsiyet ayrımı yapamazsınız. Bu da monomorfik kuş türleri arasında yer aldığını  belirtir. Cinsiyet ayrımı yapmak için DNA testi gerekir. Bu türün bir diğer melez cinsi sarı kenarlı ve siyah başlıklı konurdur. Bu kuşlar baş ve boyun kenarlarında sarı renkte tüylere sahiptir.

Siyah Başlı Konur Papağanı

Bu kuş türü hastalık konusunda oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle minik bedenlerinin altındaki dayanıklılığı görmek sizi şaşırtabilir. Çünkü kuşlar genel olarak hastalıklara karşı oldukça hassastır.  Ancak diğer papağanlar gibi sıkıldıklarında strese girebilirler. Strese girdiklerinde ise tüy yolma gibi kendilerine zarar veren davranışlarda bulunabilirler.

Nadir de olsa birkaç hastalığa yakalanabilirler. Bunlar;

 • Viral kuş hastalığı
 • psittasine gaga ve tüy hastalığı
 • psittakoz bakteriyel enfeksiyon
 • Gaga maloklüzyonu ve
 • aspergilloz mantar enfekstiyonudur.

Tüylü dostunuzda farklılık hissederseniz veterinere danışarak hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yıllık kontrol sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamaları için oldukça önemlidir.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta siyah başlı konur papağanları çeşitli sebze, meyve ve kuruyemiş ile beslenirler. Kafes ortamında iken de kaliteli yem haricinde taze sebze ve meyve ile beslemek gerekir. Doyduklarında daha fazlasını yemeyecekleri için kafes içine yemlik koyabilirsiniz. Ancak yemediği meyve ve sebze artıklarını düzenli olarak kafes içinden temizlemeniz gerekir. Aksi hâlde bakteri oluşumuna neden olur.

Siyah konur papağanlarına taze meyve ve sebze vermek istediğinizde çeyrek fincan olarak hazırlayabilirsiniz. Konur papağanları oldukça aktifler. Bu nedenle de iyi beslenmeleri gerekir. Kaliteli ve taze yiyecekler sunarak onu hem sağlıklı hem de mutlu yapmak hiç zor değil.

Aktif olmaları sadece beslenme konusunu değil egzersizi de ilgilendirir. Bu nedenle fiziksel durumunu iyi bir şekilde ilerletmek için günlük en az iki saat kafes dışında olmasını sağlamalısınız. Ayrıca çene kaslarını da unutmamak gerek.  Zihinsel uyarım ve çene kasları için çeşitli çiğneme oyuncaklarına ihtiyaçları var. Kafes içindeki tüneklerin boyut ve şekillerini farklı olarak satın alırsanız daha fazla eğlenecek ve meşgul olacaklardır.

Siyah başlı konur sahibi olmanın olumlu yönleri 

 • Sahiplerine karşı oldukça sevecen ve cana yakınlar.
 • Diğer konur türlerine göre oldukça sessizler.
 • Küçük oldukları için yer kaplamayan bir kafese ihtiyaç duyarlar.

Siyah başlı konur sahibi olmanın olumsuz yönleri 

 • Konuşma konusunda yetenekli değiller.
 • Günlük en az iki saat kafes dışında ilgi beklerler.
 • Yabancılara karşı utangaç tavırlar sergilerler.

Siyah başlıklı konur papağanı fiyatları değişebilir. Ortalama 400 dolar gibi bir maliyet gerektirebilir. Bir tanesine sahip olmak için tropikal evcil hayvan satan mağazalara bakabilirsiniz. Bu kuş türünü yavru iken alıp beslemek sahipleri ile olan iletişimlerinin daha güçlü olması açısından önemlidir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap