Kiraz Başlı Muhabbet Kuşu Özellikleri Ve Bakımı

Kiraz Başlı Muhabbet Kuşu Özellikleri

Kiraz başlı muhabbet kuşu özellikleri arasında kırmızı maskeli konur olarak tanındığı da yer alır. Çok zeki, sevimli ve komiktirler. Bu nedenle bir kırmızı maskeli konur sahibi olmak isteyebilirsiniz. Özellikle de konuşacak kuş türü arayanlar kiraz başlı konur sahibi olabilirler. Ne yazık ki eğitilmesi ve bakımı kolay kuşlar olsalar da gürültücüdürler. Bu nedenle de apartmanda bakım için uygun değiller.

Eğer apartmanda yaşamıyorsanız. Ayrıca orta boy kuş sahibi olmak istiyorsanız yaşantınıza uyum sağlayabileceğinden emin olmalısınız. Bunun için de küçük bir araştırma şart. Araştırmanıza destek olmak için bugünkü yazımızda kırmızı maskeli konur yani kiraz başlı muhabbet kuşu özelliklerinden bahsedeceğiz. Makalenin derinliklerine doğru ilerleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kiraz Başlı Muhabbet Kuşu

Bu kuş türü Güneybatı Amerika’ya özgüdür. Ayrıca Güneybatı Ekvador’dan Kuzeybatı Peru’ya kadar uzanıp yaşamlarını sürdürebilirler. Genel olarak ormanlarda bulunsalar da yarı kurak bölgeler hatta banliyöler de bile onları görmek mümkündür.

Kiraz başlı konurlar San Francisco’da oldukça popülerdir. Bu popülerliğin nedeni ise Telegraph Hill’in vahşi papağanları adlı filminde bu kuşlardan bahsedilmiş olmasıdır. Bununla birlikte birkaç yerde serbest bırakılan kırmızı maskeli konurlar vahşi hayatta eşleşerek çoğalmalarına neden olmuştur. Ayrıca diğer yabani kiraz başlı muhabbet kuşları Kaliforniya, Teksas ve Florida’da yaşıyorlar.

Özellikle Amerika ülkesinde bu kuş türü oldukça popülerdir. Vahşi hayatta çoğalmaları devam etse bile sayıları habitat kaybı nedeniyle azalmaktadır. Bu nedenle Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından nesillerinin tükendiği belirtildi.

Kiraz Başlı Muhabbet Kuşu Karakteristik Özellikleri

Mizaç olarak eğlenceyi seven kuşlardır. Bu nedenle onlara eğitim vermek oldukça keyiflidir. Ayrıca zeki oldukları için kolay öğrenirler. Ancak ilgi odağı olmayı istedikleri için sürekli onlarla ilgilenmenizi bekleyen yapıya sahipler. Bu nedenle bir kırmızı maskeli konur almadan önce boş zamana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Çünkü İlgisizlik onlara göre değildir.

Diğer konu türleri gibi ara ara çığlık atabilirler. Bununla birlikte konuşma yeteneğine sahip olsalar da taklit etmeyi daha çok sevdikleri için komiklikleri ile sizi güldürebilirler. Bu kuş sahipleri tüylü dostlarının maskaralıklarını hiç bir şeye değişmeyeceklerini belirtirler.

Vahşi hayatta sahip oldukları içgüdüleri sahiplerine de yansıtırlar. Bu nedenle iyi bir etkileşim ile aranızda güçlü bir kurmakta zorluk çekmezsiniz.

Numara (oyun ve taklitler) öğrenmeyi ve konuşmayı çok severler. Bu nedenle her gün en az iki saat onunla ilgilenmeniz gerekir. Bu ilgiyi ona sunduğunuzda karşılığında büyük bir sevgi ve eğlenceli bir dost olarak size geri dönecektir. Mutlu ve sağlıklı bir kiraz başlı muhabbet kuşu harika bir dostluğa adaydır.

Akıcı bir şekilde konuşamasalar da konur türleri arasında en çok konuşanlar arasında yer alırlar. Sınırlı da olsa kelime dağarcıkları sahiplerini mutlu edebilir. Konuşmayan bir konur bile içgüdüsel olarak yaptığı seslendirmeler ile zamanla konuşmaya başlayacaktır.

Canlılar özellikle gün doğuşu ve batışında aktif olurlar. Bu aktiflik kırmızı maskeli konur kuşları için de geçerlidir. Bu yüzden uyku saatlerinizde keskin ötüşlerle uyandırılmaya hazır olmalısınız. Ancak siz hazır olsanız da komşularınız hazır olmayacağı için çevrenizde yakın birileri yaşıyor olmamalı.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Kiraz başlı konur sahibi olanlar en az 75*100 cm kafese ihtiyaç duyarlar. Ayrıca kafes demirleri 2.5 cm olmalıdır. Bunun yanı sıra her gün kafes dışına çıkacakları için bir oyun standı da sağlayabilirsiniz.

Bu kuşlar yıkanmayı ve su içmeyi çok severler. Bu nedenle kafeslerinde daima temiz su bulunmalıdır. Banyo içinde bir kap ve ılık su mutlu olmalarına yetecektir. Eğer banyo yapmasına imkan sağlayamazsanız bir şişe içerisine ılık su doldurun ve tüylü dostunuzu nemlendirin. Kakadular gibi konurlar da nemlenme işlemini çok seveler. Bu işlem diğer ülkelerde buğulanma olarak bilinir.

Oda sıcaklığı onlar için idealdir. Bu nedenle hava akımlarından onları korumanız gerekir. Özellikle de cereyan onları çabuk hasta edip ölümlerine bile neden olabilir. Kiraz başlı konurlar günde en az 10 saat karanlık bir yerde uyumalılar. Bu nedenle kafesin üzerini örtmeniz gerekir.

Kafes dışı için güvenli bir ortam gerekir. Bunun içinde camların ve kapıların yanı sıra klima gibi hava akımına neden olan elektrikli aletlerinde de kapalı olması gerekir. Ayrıca etrafta yaralanmasına neden olacak herhangi bir tehdit unsuru olmaması gerekir.

Kırmızı maskeli muhabbet kuşu özellikleri arasında bir de güçlü gagaları yer alır. Bununla birlikte çiğnemeyi de çok severler. Onların mutluluğu için çiğneme oyuncakları almanız gerekir. Bunu yapmazsanız eşyalarınızı çiğneyebilirler. Ayrıca sıkılmamaları için oyuncaklarını değiş tokuş yapabilirsiniz. Ayak egzersizleri için de çeşitli boyut ve şekillerde tünekler alabilirsiniz.

 

Kiraz Başlı Muhabbet Kuşu Fiziksel Özellikleri

Kiraz Başlı Muhabbet Kuşu Özellikleri

Başlarında yer alan benzersiz kırmızı renk nedeniyle bu kuş türü kırmızı başlı konur olarak bilinirler. Bazılarında bu kırmızı tüyler boyunlarına kadar uzanabilir. Ayrıca kanatlarının üzerinde de kırmızı renkler bulunur. Ancak başlarındaki kadar dikkat çekmezler. Bir diğer fiziksel özellikleri arasında gözlerinin etrafındaki beyaz halkalar vardır. Ayrıca bej renkli ayak ve gagaya sahipler. Görsel güzellikleri nedeniyle evcil hayvan olarak çok fazla popülerler.

Bu kuşlar genel olarak sağlıklı olsalar da kolayca hastalanabilirler. En sık görülen hastalıklar ve tedavi yöntemleri aşağıda belirtilmiştir.

Konur kanama sendromu: Hiç ummadığınız bir anda ve beklenmedik kanamalara neden olan bilinmeyen bir hastalıktır. Önerilen tedavi ise kuşa vitamin vermektir.

Solunum yolu hastalıkları: Genellikle mantar enfeksiyonlarından (aspergilloz) kaynaklanan mantar solunum yolu enfeksiyonları, mantar önleyici ilaçlarla tedavi edilebilir. Yemlerin ıslanmasına ve küflenmesine asla izin vermeyerek bu ciddi sorunu önleyebilirsiniz. Bazı uzmanlar mantarı taşıyabilecek olan papağanlara verilen yer fıstığını asla konurlara vermemenizi tavsiye ediyor.

Bakteriyel enfeksiyonlar: Bakteriler solunum yolu hastalıklarına ve bağışıklığın düşmesine neden olabilir; bu enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Kafesi ve kuşu titizlikle temiz tutarak ve kuşa iyi bakarak bakteriyel enfeksiyonlar önlenebilir.

Depresyon: Bu hastalık psikolojiktir ve ilgi ile tedavi edilebilir. Ancak ilgisiz kalan konurlar sahiplerini yıpratabilirler. Bu nedenle sabırlı olmanız gerekir.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta kuşlar farklı şekilde beslenebilirler. Bu nedenle kafes ortamında aynı yiyecekler verilmese bile vitamin ve kalsiyum gibi ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bu nedenle sadece kuş yemi ile beslemek doğru olmaz. Ara ara taze meyve ve sebze de vermek gerekir. Diğer papağanlar gibi çok fazla yemezler. Bu nedenle miktar olarak bir plan yapmanız gerekmez. Onlar ihtiyaçları kadar yer ve gerisini bırakırlar. eğer meyve ev sebze verdiyseniz birkaç saat sonra kalan artıkları temizlemeniz gerekir. Aksi hâlde çürüyecek ve bakteri oluşumuna neden olacaklardır. Ödül olarak az miktarda tohum verebilirsiniz. Miktarını az olarak belirtmemizin sebebi yağlı olmalarından kaynaklanır. Fazla yağlı besinlerle beslenen kuşlar kilo alır ve çeşitli sağlık sorunlara sahip olurlar. Bu nedenle konurların beslenmesine dikkat etmek gerekir.

Kırmızı Başlı Muhabbet Kuşu Sahibi Olmanın Olumlu Yönleri 

  • İnsanlar iletişimleri güçlü ve sevecenler.
  • Akıllı oldukları için birçok şey öğrenebilirler.
  • En konuşkan konur türlerinden biridir.

Kırmızı Başlı Muhabbet Kuşu Sahibi Olmanın Olumsuz Yönleri 

  • Gürültü yaptıkları için apartmanda bakıma uygun değiller.
  • Her gün en az iki saat kafes dışında ilgi beklerler.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap