Sultan Papağanı Davranışları ve Anlamları

Sultan Papağanı Davranışları ve Anlamları

Sevimlilikleriyle dikkat çeken Sultan Papağanlarıyla doğru iletişim kurmak önemli. Doğru iletişim içinde papağanın davranışlarını ve bu davranışların ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekir. Onun her bir davranışının bir anlamı vardır. Özellikle Sultan Papağanlarının çok karışık hareketleri vardır. Bu hareketlerin anlamları bilindikten sonra onları anlamak çok daha kolay olacaktır.

Kanat Açma

Sultan Papağanı Kanat Açma

Sultan papağanları bir yeri sahiplendiklerinde kafes, oyun parkı, evin herhangi bir yeri gibi durumlarda kanatlarını sonuna kadar açarak orayı sahiplendiklerini belli ediyorlar. Kimi zamanda kanat egzersizi yapmak içinde bu davranışı yapabiliyorlar.

Silkinme

Sultan Papağanı Silkinme

Sultan papağanları tüylerinde biriken tozları atmak amacıyla hızlı bir şekilde silkinerek onları uzaklaştırmaya çalışıyorlar.

Esneme

Sultan Papağanı Esneme

Sultan papağanlarınızın kafesinde kuş kumunda herhangi bir sıkıntı varsa yada kafesinde kuş kumu yoksa kursaklarını genişletmek amacıyla yapmış olduğu bir davranıştır. Üst üste esneyebilir. Bu onun kursağını boşalttığını gösterebileceği gibi boğazına bir şey takılmış olabileceğini de gösterir. Aynı zamanda uykuları geldiği zamanda kuşlarınızda esneme davranışını görebilirsiniz.

Ayakla Kafa Kaşıma

Sultan Papağanı Ayakla Kafa Kaşıma

Tıpkı bizlerin ellerini kullandığı gibi kuşlarda ayaklarını fonksiyonel bir şekilde kullanabiliyorlar. Başlarında herhangi bir kaşınma olduğunda ayaklarını kanatlarının arasından geçirerek tıpkı bir masaj aleti gibi kaşıyabiliyorlar o bölgeyi.

Tüyleri Kabartıp Yana Sallanmak

Sultan Papağanı Tüyleri Kabartıp Yana Sallanma

Sultan papağanları rahatsızlık hissettiklerinde tüylerini kabartarak daha cüsseli görünmek için sağa sola sallanmaya başlar. Aynı zamanda tıslama davranışıda buna eşlik ediyor. Yani kendisini daha sinirli saldırgan gösterip korumaya almaya çalışıyor. Aynı zamanda eşi olan sultan papağanları yumurtalarını ve eşini korumak amacıylada bu davranışı yapabiliyor. Yeni alınan sultan papağanları korktuğu için ve alışkın olmadığı içinde aynı davranışı yapabiliyor.

Kafesten Dışarı Doğru Atlama

Sultan Papağanı Kafesten Dışarı Doğru Atlama

Eğer sultan papağanınız size çok fazla alışkınsa bu şekilde kafesten çıkmak amacıyla sizi gördüğü anda kafesin yan demirlerine uçarak ötmeye başlar. Bu durumda kuşunuzu kafesten çıkarmanız onun sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Çok fazla çırpınırsa kendisine zarar verme ihtimali olabilir.

Ayak Germe

Sultan Papağanı Ayak Germe

Ayak germe davranışında tünekte veya başka bir yerde uzun zaman sabit olarak kalan sultan papağanları kan dolaşımını sağlamak amacıyla kanatlarını aşağıya doğru açarak, kuyruk tüyleri yelpaze şeklini alarak bacak germe yaparlar.

Ayak Temizleme

Sultan Papağanı Ayak Temizleme

Tıpkı muhabbet kuşları gibi sultan papağanlarıda ayaklarında bir pislik olduğunda yada kabuklanma oluştuğunda o bölgeyi temizlemek amacıyla gagalarıyla temizleyebiliyorlar.

Kanat Kaldırıp Dili Hareket Ettirme

Sultan Papağanı Kanat Kaldırıp Dili Hareket Ettirme

Yorulan sultan papağanları kendilerini serinletmek amacıyla kanatlarını hafiften kaldırarak dillerini sürekli hızlı bir şekilde hareket ettiriyorlar. Aynı zamanda hızlı nefes alıp veriyorlar. Muhabbet kuşlarında bu durum daha belirgin görülebiliyor.

Isırma – Gaga Atma

Sultan Papağanı Isırma - Gaga Atma

Genelde öfkeli olduğunda ısırma hareketi yapar. Karşısındakini uzaklaştırmak amacıyla gaga atmaya veya ısırmaya çalışıyor. Mızıka çalar gibi ısırabilir. Bu onun kızgın olduğunu gösterir. Her hangi bir şeye kızmış olabilir.

İbik Hareketleri

Kızgın ve düz bir ibik. İbik kafasında düz biçimde yatıyorsa genelde bu bir düşmanlık hareketidir. Bu durum genelde kafesin içinde yemek yerken yanına çok yaklaşıldığında olur.

Sakin ancak; alarmda olan ibik şekli olduğunda merak durumu ortaya çıkar. Bu onun bir şeye karşı merakının uyandığını gösterir.

Yarı dikik bir ibik. Bu ibik şekli, genellikle onun halinden ve durumundan memnun olduğunu gösterir. Keyfi yerindedir.

Eğer ibik tamamıyla dik şekilde ise bu kırmızı alarm anlamını taşır. Bu sultan papağının tetikte olduğunu gösterir. Zira her hangi bir şeyden korkmuştur. Bir şekilde ani bir sesten ya da gördüğü bir şeyden korkmuştur. Böyle zamanlarda ibik alarm durumuna geçer.

Kafa Hareketleri

Kafa Sallama

Kafasının hızlı bir şekilde sallar. Eğer, kafa sallama hareketini yemek yediği esnada yapıyorsa yemeğinin ilginç bir tadı olabilir ya da yemek sıcak olabilir. Eğer, bir ses ya da müzik varken bu hareketi yapıyorsa bu onun sesten rahatsız olduğu anlamına gelir. Ses ona, tiz, keskin ya da ilginç gelmiştir.

Kafa Yuvarlama Numarası

Sırtının ya da kanadının iç tarafına doğru kafasını çevirip yuvarlar ya da sallar. Bu sırada, o bölgeye dokunulduğunda o bölgenin tozlu ya da yağlı olduğu görülür. Bu bölgedeki yağ ve tozu bu hareketle kafasındaki tüylere dağıtır.

Gaga Hareketleri

Gaga ile Tırmanma

Parmağa tırmanırken tırmanmadan önce parmağı gagasıyla tutar. Bu onun için son derece normaldir. O, parmağın sabitliğini test eder. Genelde bu hareket sultanlar için dengeleme olarak a kullanılmaktadır.

Gaga Gıcırdatma

Sıklıkla gagalarını gıcırdatırlar. Bu hareket sırasında cızırtılı bir ses ortaya çıkar. Alt ve aynı zamanda üst çenesini gıcırdatabilir. Bu onun halinden memnun olduğunu gösterir. Sakindir. Gaga gıcırdatmadan sonra uykuya geçebilirler. Bu hareket çoğu zaman uykuya hazırlanmadan önce yaptıkları bir harekettir.

Diğer Önemli Hareketler

Kanatlar bir kalp şeklini almışsa bu durum sahibine olan sevgisini gösterir. Sahibine olan bir gösteriştir. Aynı zamanda kuşun ne kadar akıllı olduğunun da bir göstergesidir. % 90 erkek sultan papağanlarının yaptığı bir harekettir.

Bir göz kapalı diğer göz açıksa rahat ve hoşnut demektir. Ancak; yinede bir gözünü açık tutarak etrafa bakma gereği hisseder.

Eğer kafasını arkaya doğru çevirip, gözlerini kaparsa uyumaya hazırlanıyor demektir. Bununla beraber tek ayağını da kaldırabilir. Bu da uykuya geçmeden önce dengede kalabilmek için yaptığı bir harekettir.

Sallanma eşliğinde tüylerini kabartabilir. Bunu yaparken de tüylerini düzeltebilir. Bu genellikle tüylerini düzeltmek için yaptığı bir harekettir. Ancak; bu hareketine dikkat edilmelidir.

Eğer, sultan papağanı uzun süreler bu hareketi sürdürüyorsa ve kafesin dibinde oturuyorsa hasta olmuş olabilir. Bu ihtimal oldukça yüksektir. Bu durumda zaman kaybetmeden veterinere götürülmelidir.

Yazar Hakkında

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

42 Yorum

  • Teşekkürler güzel yorumunuz için,faydalı olmasına sevindim:)
   Aklınıza takılan sorularda yorum yapmaktan çekinmeyin.

   • Bir adet sultan papağanım var evimizdeki yapraklı sarmaığın yapraklarından yiypr sorun olurmu?

    • Düzeltiyorum.
     Bir adet sultan papağanım var. Evimizdeki yapraklı sarmaşığın yapraklarından yiyor. Bu onun için sorun olurmu?

     • Merhaba Berat

      Seviyorsa yiyebilir, sevmiyorsa zaten yemez 🙂 Kuşlar gayet akıllı canlılardır hiçbir şey olmaz sevdiği şeyleri kendi seçebilir.Kendine iyi bak Berat.

 • papağanım kafesin köşesine çömelip ( sanki yuvaya oturup yerlesmeye calisir gibi bi hareket) ciyaklamaya benzer bi ses cikariyor. bunun sebebi eş istemesi mi acaba ?
  birde gagasını sivri köşelere vurarak midesindekini kusup tekrar yiyiyor

  • Öncelikle papağanınızın durumunu tam olarak anlamak için onu iyi gözlemlemeniz gerekiyor. Dediğiniz davranışların başlıca sebepleri şunlar olabilir;

   Bazı hastalıklar ve yetersiz beslenme.
   Yer değişikliği, yeni bir eve taşınma.
   Eve yeni bir hayvan veya kuş alınması.
   Korku, stres.
   Fazla ışık, gürültülü ve aşırı hareketli ortamlarda ortaya çıkan uyku yetersizlikleri.

   Papağanınızın durumuna göre yukarıdaki adımlardan bu sorunun sebebini bulabilirsiniz. Böyle durumlarda çok üstüne gitmeyiniz. Sabırlı ve sakin şekilde gözlemleyiniz. Sorunun kaynağı ortaya çıkacaktır.

   • Ilk olarak bu bilgiler için size çok teşekkür ederim!

    Benim erkek sultan papağanım var. Onu alalı 2-3 yıl oldu ama hala bize alışmadi!? Her yaklaştığımda benden kaçıyor veya savunmaya geçiyor! Şu anda bile bana karşı savunmada onu günün 4-5 saatinde saliyorum ama çiktiginda bile hiçbirşey yapmiyor? Sadece en yüksek neresiyse oraya gidip oturuyor? 3-4 yıl eğitim vermeye çaliştim ama halen alişmadi… egitim verdiysem de hemen unutuyor?! Ve ona bir şarki öğrettim onu da zar zor ögrettim şarki ismi ( addams family )

    Ve kisacasi benim sorum onu nasil kendime aliştirabilirim? Aslinda bende bir eğitmenin ve evimde bir üretimhanem var! Ama benim favorim olarak Sultanımi egitmek istiyorum ama nasil yapacagimi bilemiyorum??!?!

 • Papağanım çok sinirli onunla hergün ilgileniyorum şarkı açıp dinletiyorum bunalıma girmemesi için ama tüylerini yoldu bu yüzden de B vitamini ilacı verdim ki çok seyrek şekilde tüyleri çıktı ne yapmalıyım bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim teşekkürler

  • Merhaba Aycan

   Sultan papağanın tüy dökme mevsiminde ve tüylerini döküyor büyük ihtimalle.Tüyleri kendi kendine dökülür normalde.Dökülmeyen tüyleri de kuşunuz yolar.Burada herhangi bir problem yok.Kuşunuza iyi bakıyorsanız onu mutlu edebiliyorsanız,strese girmesi için herhangi bir sebep bulunmuyor.Stresten kaynaklanmadığını düşünerek size birkaç tavsiye vereceğim;

   * Haftada bir parazit spreyi mutlaka kullanın,
   * Vitamin takviyesine devam edebilirsiniz.Ayrıca ona arada bir yeşillik vs. vermeniz onu mutlu edecektır.
   * Tüylerin daha sık ve gür çıkması için petshoptan veya veterinerden gidip sprey alın.Tüyleri için dediğiniz zaman onlar anlar ve verirler spreyi.

   Strese girdiyse de neden olduğunu anlamak gerekiyor.Kafesini beğenmiyor olabilir,eş istiyor olabilir.Ortamını beğenmiyor olabilir.Işık eksik,fazla geliyor olabilir.Olabilir de olabilir yani..Sizin yazdığınız yazıya göre yani ona iyi baktığınızı söylediğiniz için onun strese girmediğini düşünüp size uygulamanız gereken adımları söyledim.Bu yolları izlediğiniz takdirde 2-3 haftaya kuşunuz normale dönecektir.

 • Hocam güzel bilgiler için teşekkür ederim. Size görsel olarak bir kaç soru sormak istiyorum. Rica etsem mail adresinizi verebilir misiniz? Ya da ademnuyan4@gmail.com bana ulaşabilir misiniz?

  • Merhaba Adem

   Mesajına döndüm evet buradan da belirtmek istedim 🙂 Aklına takılan herhangi bir şey olursa istediğin yerden sorabilirsin.Kendine iyi bak Adem.

   • Tüm güzel bilgiler ve yardımın için gerçekten teşekkür ederim. Keşke herkes senin gibi bu kadar kısa sürede dönüş yapıp böylesine güzel bir şekilde yardımcı olabilse

    • Yardımcı olabildiysem ne mutlu Adem.Aklına takılan sorularını her zaman iletebilirsin.Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.Ben bildiklerimi bilmeyenlere aktaracağım sen bilmeyen birine aktaracaksın sonra diğeri başka birine aktaracak bu döngü böyle devam etmeli 🙂 Ben de sana ve diğer hayvansever kişilere teşekkür ediyorum.

 • Merhaba!. Bende erkek bir sultan papağanı var kafesteyken arada bi borcu olan esnaf gibi yere bakıp kara kara düşünüyormuş gibi yapıyor. Yanı gidiyorum galiba benden korkuyo uzaklaşıyor sonra koltuğa geçiyorum yatıyorum bakıyorum kuş kafeste benim yakın olduğum köşeye tırmanıyor anlamı nedir

  • Merhaba Berat

   Kuşun oyun istiyor 🙂 Kafesin senin olduğun tarafına tırmanarak senden ilgi istiyor.Dışarı çıkar onunla biraz ilgilen uçsun dursun.Sadece bu sebebi.Kendine ve kuşuna iyi bak Berat, aklına takılan bir şey olursa sormaktan çekinme.

 • Merhaba bende erkek bir sultan papağanı var.Onu alıp sahipleneli 2 hafta oldu.Isırma huyu çok fazla.Kendisine dokundurmuyor dokunmak istediğim zaman ona sakin ve yavaş hareketlerle yaklaşmaya çalışıyorum ama buna rağmen yine ısırıyor.Isırma huyunu bırakması için neler yapabiliriz?

  • Merhaba Hakan

   Kuşun sana alışmamış henüz ki bu kadar zamanda da alışamaz zaten.Isırması ve senden korkması çok normal şu anda.Karakteristik özelliğinden dolayı bazı kuşlar kendini sevdirmekten hoşlanmazlar ve ısırır yada saldırırlar.Bu kuşların dışında kalanlarda ise eline alıştırmak oldukça basittir.Örneğin ona sürekli adıyla seslen ve sevdiği yiyecekleri ver.Yiyecekleri verirken hemen yemesini bekleme.Buna da alışması gerekiyor.Bir yiyeceği ver baktın yemiyor başka bir şey dene.Kuşlar için petshoplarda satılan dal darılar var vitaminli ballı yiyecekler var bunlardan al öncelikle.Daha sonra adıyla çağırarak sürekli ona bu yemeklerden ver.Ayrıca avucunun içinden yem vermeye de çalış.Zamanla sana alışacaktır acele etmene gerek yok.Meyve ve sebze vermeye çalış.Bu süreçte sinirlenme ve ona yüksek sesle bağırma gibi hareketler yapma.

   Kendine ve kuşuna iyi bak Hakan aklına takılan her türlü sorunda lütfen yazmaktan çekinme.

 • Tekrar merhaba size burada en son ben bir soru sormuştum sizde bana çok hızlı bir şekilde cevap vermiştiniz bu ilginizden dolayı size çok teşekkür ediyorum.Bende bir erkek sultan papağanı var.Kuşu alalı 3 hafta oldu size en son mesajımdan sonra bana kuşa kendi elinden yedirmeye çalış demiştiniz.Bunu sık sık yapıyorum yeminin içindeki çekirdeği direk olarak ağzına veriyorum bu şekilde ısırmıyor ama yemi avucumun içinde verdiğim zaman elimin üstüne geliyor yiyor yem bitince elimi ısırıyor.Bazen avucumun içine gelmeye alışsın diye yemi ona uzaktan gösteriyorum görüyor uçarak avucumun içine geliyor yemini yiyor fakat bunu yaparken yine beni ısırıyor.Bazen yemi avucumun içinde verirken direk önüne getiriyorum bazende uzaktan gösteriyorum.Acaba yemi ona uzaktan göstermeme kızıyor olabilirmi?Yemi ona uzaktan göstererek yedirmem yanlış bir davranışmıdır?Onunla nasıl daha iyi iletişim kurabilirim?Ara sıra başımın üstüne konuyor.Omzuma konuyor beni sevdiğini hissediyorum ama ısırma huyundan vazgeçmiyor.Omzuma geldiğinde bana çok zor anlar yaşatıyor ensemdeki saçları ısırarak çekiyor çok acıyor ama benden uzaklaşmasın diye sesimi yükseltmiyorum kızmıyorum.

  • Merhaba Hakan

   Güzel yorumun için teşekkür ederim.Eline alıştırma aşamasında iyi sayılırsın.Elinden yem yemesi sana alışması ve sana güvenmesi demektir.Elini ısırabilir, saçını ısırabilir bunlar kuşların karakteristik özelliğinde vardır.Yani bir kuş çok sakin ve sahibini ısırmaz, rahatsız etmezken diğeri sürekli ısırabilir.Öncelikle bunun kuşunun karakteristik bir özelliği olduğunu unutmaman gerekiyor.Sana düşen görev ise onu eline ve sana alıştırman.Bu konuda iyi gidiyorsun.Şu anda senin elinden yem yedirerek sana olan güvenini artırıyorsun.Bu yaptıklarına devam etmelisinin.Ayrıca yem bittikten sonra elini ısırdığında veya bir yerini ısırdığında canın acısa dahi elini, kolunu çekme bırak ısırsın çok canını yakamaz.

   Diğer sorunda ise uzaktan yemi göstermene kızmaz.Uzak, yakın ona yeter ki sevdiği bir şeyleri ver mutlu olur 🙂 Bu şekilde alışması da gayet hoş buna da devam edebilirsin.Emin ol sana kızdığı için elini veya başka bir yerini ısırmıyor bunu bazen oyun olarak da yapabilir.Zamanla bu huyundan vazgeçme ihtimali çok yüksek.Böyle eğitmeye devam edersen mutlu olduğu sürece bu huyundan vazgeçecektir.

   Kuşuna ve kendine çok iyi bak Hakan.Aklına takılan her şey için yazabilirsin.

 • Iyi geceler Mert Bey.Bir adet erkek sultan papağanim var.İki gündür pek keyfi yok.Ötmüyor,devamli islik calardi,iki gündür calmiyor.Şu saatte takip ediyorum devamli kafesin asagisinda duruyor ve vücudunu sağa sola hareket ettiriyor.Belli bir sıkıntısı var.Gagasiyla kafesin demirlerini ısırıyor.Yemini aliyor.Hasta olabilir mi?Ne tavsiye edersiniz.Teşekkür eder,saygilar sunarim.

  • Merhaba Haydar Akgül

   Papağanın mutsuz ama bu kadar bilgiyle şu hastalığa yakalanmış demem malesef ki imkansız.Kuşunda ishal var mı, yemini yiyor mu suyunu içiyor mu, dışkısında herhangi bir değişiklik var mı, bu soruların cevapları lazım hasta mı değil mi öğrenebilmek için.Kuşların da ruh hallerine göre mutlu ve mutsuz olduğu günler olabilir.Yanına bir eş istiyor olabilir veya senin onunla az ilgilendiğini düşünüyor olabilir, oyun istiyor olabilir bunlar da olabilir yani direkt olarak hasta diyemeyiz.Dediğim gibi sorduğum soruların cevabını verirsen hasta mı değil mi ona göre bir tavsiye verebilirim.Biraz daha kuşunu izle ve gözlemle bakalım hasta mı mutsuz mu onu öğrenelim.Çünkü hasta ise erken teşhis ve tedavi çok önemli kuşlarda.

 • Papağanım daha bize alışkın değil 2 gün oldu geleli hiç dokunmadık daha fakat ara sıra bağırarak kendini dışarı atmaya çalışıyor dışari çıkaramam daha çok erken ne yapmaliyim kendine zarar verecek

  • Merhaba Ahsen

   Dışarı çıkmak istiyorsa dışarı çıkarabilirsin Ahsen bunun bir zararı olmaz ki 🙂 bırak çıkar dışarı madem istiyorsa dolaşsın gelsin bir ortamı da görmüş olur.Kafesi açık tut kendi girer veya yüksek bir yere oturur ortamı süzer.Kendi girmezse de bir süre sonra sen sokarsın içeriye.

 • merhaba bizim oglan surekli ensedini kanatlarinin altini ve karin kismini kasiyor sizce bu normal mi? bit ya da parazit olabilir mi diye dusunduk acikcasi korkuyoruz okudugum kadarıyla kanla beslendiklerinden öldürücü oluyolarmis bu konu hakkinda bilginiz varsa yardimci olursaniz cok sevinirim…

  • Kuşunuz büyük ihtimal bit vb. nedenlerden dolayı kaşınıyor. Bu durumun herhangi bir can tehlikesi yoktur ancak kuşunuza bit spreyi alarak yada ona güzel bir duş yaptırarak bu durumların önüne geçerek onun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-nasil-yikanir/ konusundan detaylı olarak bilgi edinebilirsiniz.

 • Kuşumuzun dişi yada erkek olduğunu nasıl anlayabiliriz acaba şuan 3 aylık tüy dökümü de gerçekleşmedi Kuşçu bize erkek diyerek sattı ama hiç konuşcakmış gibi gelmiyo bize o yüzden dişi mi diye düşünmeden edemiyoruz yardımcı olursanız sevinirim

  • Sultan papağanlarında tüy dökümü olmadan tahmin etmek ne yazikki biraz zor yada bu işte uzman kişiler tarafından yapılabilir. Cinsiyet ayrımı yapabilmek için davranışlarını ve ötüş şekillerini gözlemlemeniz gerekmektedir.

 • Merhaba , benim erkek sultan papağanım var. 1 aydır bizimle kafesinin kapağı her zaman açık sadece acıktığında giriyor. acaba yanlı mı yapıyoruz. sürekli kendi halinde olması bize alışmasını zorlandırıyo olabilir mi . bize sadece yemek yerken yaklaşıyo

 • Abim kolay gelsin 3 aylık sultan papaganim var ele geliyor sevdiriyor kendisini am çok değişik sesler çıkartıyor ağlar gibi susmak bilmiyor… erkek diyerek verdiler cinsiyetinden emin değilim… video atmak istiyorum size dönüş yaparsanız çok sevinirim…

 • Kolay gelsin 3 aylık sultan papağanım var kuş kumu falan yemiyor yemine karıştırsam versem sorun olurmu hangi meyveler vermeliyim ödül maması olarak ne vermeliyim dönüş yaparsanız sevinirim iyi günler…

 • Mrb Petsoptan 6aylik dışı sultan papağanı aldım ama ona yaklaşmak çok zor hep isirma eğiliminde tislamasi vardı onu bıraktı elime bı turlu alistiramadim bide biz bilmiyorduk dişiler konuşmazmis acaba konuşma ihtimali var mı ilgilenirsek hep dışarı çıksın istiyo ama bizden kaciyo yaklaşınca ve hep isirma egiliminde

  • Merhaba, henüz yavru olduğu için kendini korumak adına ısırma tehdidi yapması oldukça normal. Petshop içinde iken diğer kuşlara karşı kendini bu şekilde göstermek zorunda kalmış olabilir ya da yırtıcılar ile beraber yaşadığı için psikolojisi bozulmuş da olabilir. Tıslamayı bıraktığına göre ısırma eğilimini de bırakabilir. Konuşma eğitimi öncesi aranızdaki iletişimi güçlendirmeniz gerekir.

 • benim papaganim ara sira kanatlarini oldugu yerde iki yone acip asagi dogru egiliyor bunun anlami nedir

  • Merhaba, kafes küçük ise, kanatları tutuluyor olabilir. Günlük kafes dışı özgürlüğünü de unutmamanızı tavsiye ederiz.

 • Merhabalar bizim erkek sultan papaganimiz var çiftleşmesi için dışı aldık faka dişi Sultan papağanı sürekli kendi tüylerini yoluyor hatta o kadar yoluyor ki sırtı ve kanat altları kel kalmış ayrıca sürekli kendi kakasını yiyor.bizim kafesimizde vitaminli su,dal darısı, taş,kemik,2 çeşit yem,arada,vs. var arada ekmek filan da veriyoruz yani neden böyle yapıyor anlamadık hem kendini yoluyor hem de çıtak ciyak bağırıyor,bu neden olabilir?

  • Merhaba, dişi kuşlar çiftleşme için seçim yapma hakkına sahiptir. Erkek kuşlar seçim yapmazlar. Bu nedenle bir an önce dişi kuşu ayırmalı ve başka bir kafese koymalısınız. Daha sonra anlaşmaları için tekrar deneyebilirsiniz. Ancak kuşu aldığınız yere vermeniz ya da veterinere götürmeniz gerekli. Çünkü tüy yolması, bağırarak ötmesi strese girme belirtisidir. Stres nedeni ile ölebilir.

Yorum Yap