Kuşlar İçin Zararlı Yiyecekler Hangileridir?

Kuşlar İçin Zehirli 10 Besin

Kuşlar İçin Zararlı yiyecekler hangileridir? Sorunun yanıtına ulaşmak ve tüylü dostunuzun zehirlenmesine neden olacak besinlerden uzak tutmak için yazımızı okuyabilirsiniz. Yaşam alanlarımızı hatta çoğu zaman yemeklerimizi paylaştığımız kuşlar için bazı besinler zararlı olabilir. Bu nedenle yemeklerinizi sevimli ev arkadaşınızla paylaşmadan önce bu yazıyı okumalısınız.

Kuşların Zehirlenmesine Neden Olan Gıdalar

Dünyada yaşayan milyonlarca çeşit canlı var. Ancak hepsinin bir ortak noktası var. O da beslenmek zorunda olduğumuz gerçeğidir. Aksi takdirde güçsüz düşer ve çabuk hasta oluruz. Bu nedenle sağlıklı ve huzurlu bir hayat için beslenmemize dikkat ederiz. Beslenme bitkiler için bile gerekli iken her canlının anatomik yapısı farklı olduğu için beslenmemiz de farklılık gösterir. Örneğin; kediler etobur canlılardır. Bu nedenle onlara sebze verirsek durumdan hoşnut kalmazlar. Ayrıca bizler için faydalı olan yiyecekler hayvanlar için zararlı olabilir. Hatta onları zehirleyebilir. Bunlar arasında çikolata, elma çekirdeği, avokado ve soğan yer alır.

Evimize bir misafir getirip onunla beraber yaşama ve ona bakma kararı aldığımızda kendimize nasıl iyi bakıyorsak ona da aynı şekilde bakmamız gerekir.

Çikolata

kuşlar için zararlı yiyecekler

Sevdiklerimizle çikolata paylaşımı yapmak güzel olsa da çikolata, kuşlar İçin zararlı yiyecekler arasında bulunuyor. Çikolata, hayvan dostlarımız için tehlikeli hatta ölümcül olabilir. Çikolata kuşların sindirim sistemine zarar verebilir. Bundan dolayı da kusma ve ishal gibi yan etkiler gösterebilir.

Çikolata tüketen kuşlar, yan etkilerinin daha da ilerlemesi sonucunda yaşamlarını kaybedebilir. Bundan dolayı kuşlarla çikolata paylaşmamanız önerilir.

Meyve ve Sebze Çekirdekleri

kuşları zehirleyen besinler

Elma, kiraz, kayısı veya şeftali gibi meyvelerin çekirdekleri kuşlar için tehlikeli olabilir. Bu meyvelerin çekirdeklerinde yer alan siyanürden dolayı kuşlar için oldukça tehlikeli sayılır. Meyvelerin kendisini kuşunuzla paylaşabilirsiniz fakat çekirdekleri kuşlar için tehlikelidir.

Kuşunuzla meyveleri paylaşmadan önce çekirdeklerinden iyice temizlemiş olduğunuza dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde çekirdekleri tüketen kuşunuz sağlık sorunları yaşayabilir.

Alkol

kuşları zehirleyen besinler

Evcil hayvanlarla alkol paylaşmamanız gerektiğini elbette ki biliyor olabilirsiniz. Fakat kuşlarını evinizde serbest bir şekilde dolaşıyorsa alkollerinizi iyi bir şekilde muhafaza ettiğinizden emin olmalısınız. Serbestçe dolaşan kuşlar siz fark etmeden alkolünüzü tüketebilir.

Alkol, kuşların sindirim sistemini baskıladığı için ölümcül olabilir. Kuşlar için oldukça zehirli bir madde olan alkolü kuşlarınızdan uzak tuttuğunuza emin olmanız gerekir. Alkol tüketimi sırasında kuşlarınızın güvenliğine dikkat etmeniz önerilir.

Tuz

kuşlar için zararlı besinler

Her canlıda olduğu gibi kuşlarda da aşırı tuz tüketimi oldukça tehlikelidir. Kuşlar, aşırı tuz tüketimi sonucunda susuz kalırlarsa bir takım sağlık sorunu yaşayabilir. Özellikle böbrek ve sindirim sistemi sorunu ile mücadele edebilir.

Kuşların aşırı tuz tüketimi sonucunda sağlık sorunları yaşamasını istemiyorsanız mutlaka kontrollü bir şekilde tuz tüketimi yaptığınıza emin olunuz.

Avokado

kuşlar için zararlı besinler

Avokado insanlar için her ne kadar yararlı bir meyve olsa da kuşlar için oldukça zehirli olabilir. Yapılan araştırmalar kuşlar için avokadonun çekirdeğinin ve kabuğunun zehirli olabileceğini söylemekte. Avokado kabuğu ve çekirdeği, kuşlarda kalp rahatsızlığına sebep olabilir. Kuşlardan avokadonun çekirdeğini ve kabuğunu uzak tutmanız önerilir.

Mantar

mantar kuşlara zararlı

Mantarların evcil kuşlarda sindirim sistemine zarar verdiği bilinir. Bu sebeple kuşların sağlık sorunu yaşamaması için mantar besininden de uzak durmalısınız. Mantarların bazı çeşitleri, kuşlarda karaciğer ve sindirim sistemi rahatsızlığına sebep olur.

Kuşların çiğ veya pişmiş bir şekilde mantar tüketmemesi gerekir. Kuşlarla besinlerinizi paylaşırken mutlaka mantar besinine dikkat etmelisiniz.

Domates Yaprakları

kuşlara domates

Domates, patlıcan veya patates gibi kuşlarınız için oldukça önemli bir besin maddesi olabilir. Fakat yapılan araştırmalar domates yapraklarının, saplarının veya asmalarının kuşlar için oldukça tehlikeli olduğunu belirtir.

Kuşunuzla domatesinizi paylaşmadan önce mutlaka yeşil yapraklarını temizlemelisiniz. Toksin maddelerden kuşunuzu koruyabilmek adına domateslerin yeşil yapraklarının temizlenmesi önemlidir. Evcil kuşlarınızla paylaşmamanız gereken 10 besin maddesinden biri de domates yapraklarıdır.

Kafein

Kafein tüketimi kuşlar için zehirlidir. Bu besin kuşlarda kalp rahatsızlıklarına ve hiper aktiviteye sebep olur. Bunun yanı sıra kuşların kafein tüketimi kalp durması gibi kötü sonuçlar oluşturur.

Kuşların kafein tüketmediğine emin olmalı ve onların evin içerisinde serbestçe dolaştığı sıralarda ortamda kafein barındıran içecekler bulundurmamanız önerilir. Kafein yerine kuşunuzla meyve veya sebze suyu paylaşmanız gerekir.

Kuru Bakliyat

kuşlar için zararlı yiyecekler

Fasulye veya nohut gibi bakliyatları pişmiş olarak kuşlarla paylaşabilirsiniz. Fakat pişmemiş ve kuru bakliyatları kuşlarla paylaşmak tehlikelidir. Pişmemiş fasulye gibi gıdalar kuşlar için bir çeşit zehir üretir. Bu sebeple evcil kuşlarınızla paylaşmamanız gereken besinler arasında yer alır.

Kuşların kuru fasulye ve nohut gibi besinlere ulaşmaması için kapalı alanlarda onları saklamalısınız. Bunun yanı sıra fasulyeyi haşlayarak da minik dostunuzla paylaşabilirsiniz.

Soğan

kuşlar için zararlı yiyecekler

Soğan, evcil kuşlarda kusma, ishal ve bir takım sindirim sistemi sorunlarına yol açar. Kuşların aşırı soğan veya sarımsak tüketmediğine emin olmanız gerekir. Kuşların tüketmemesi gereken 10 besin arasında soğan ve sarımsak da yer alır.

Aşırı soğan veya sarımsak tüketimi kuşlarda ölüme de yol açar. Bu sebeple tüylü dostunuza soğan ve sarımsak vermemek gerekli.

Kuşların beslenmelerine dikkat edildiğinde daha uzun bir ömre sahip olabileceğini biliyor musunuz? Sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat için minik dostunuzun beslenmesine özen göstermelisiniz. Her kuş için farklı bir diyet gerekir. Bu nedenle veteriner kontrolleri çok önemlidir. Sadece

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap