Dal darı Nedir? Kuşlar için Darının faydaları Nelerdir?

dal darı nedir

Muhabbet kuşu ve papağanların bayılarak yediği dal darı bir tohum çeşididir. Evcil kuşlar, doğal yaşam alanlarında genellikle tohum ile beslenirler. Ayrıca meyve ve sebze de tüketirler. Ancak beslenmelerinin büyük kısmını tohum türleri oluşturur. Kafes ortamında bakıldıklarında ise çoğunlukla yem ile beslenirler. Meyve, sebze ve tohum çeşitleri atıştırmalık olarak verilir. Ev içerisinde sürekli salık olarak gezseler de çok fazla hareket etmedikleri için dengeli bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Neşelerini arttırmak için de dal darı gibi yiyecekler asılır kafeslerine. Ancak bazı kuş severler dal darı hakkında bilgi sahibi olmayabilir. Bu nedenle, kuşlar için dal darı nedir ve darının faydaları nelerdir, sorularının yanıtlarına ulaşmak isteyebilirler.

Dal darı nedir?

Tohum taneleri diğer darılara göre daha ufak olan dal darı, evcil kuş sahiplenenler için önemli bir besindir. Ekonomik değeri yüksektir. Şekil itibari ile dala benzeyen bir tohum çeşidi ve kuş yemidir. Kuş yemlerinin bir dal çevresinde toplanmış hâli de diyebiliriz, dal darı nedir sorusunu yanıtlamak için.

Ödül atıştırmalığı olarak çok fazla kullanılır. Deneyim kuş sahipleri, dal darıyı kuşların çok sevdiğini bilirler. Bu nedenle konuşma eğitimi ve en çok da ele alıştırma eğitiminde dal darı kullanırlar. Sonuç da başarılı olur. Özellikle muhabbet kuşları gibi obur canlılar için beslenme önemlidir. Bunun için eğitimde besin kullanımı kuşların daha kolay alışmasını ve konuşmasını sağlar.

Dal darı kafes içerisinde haftada en fazla üç kez yer almalıdır. Beslenmelerinin büyük kısmını yem tüketimi ile sağlamalılar. Bu nedenle sürekli asılı durması, sağlıkları açısından iyi değildir. Faydalarından en etkili şekilde kazanım sağlamak için ne kadar tükettiklerini gözlemek gerekmektedir. Çünkü dal darı yemek alt kısma inip yem temizleyip yemekten çok daha kolaydır. Bu nedenle kuşlar ve özellikle muhabbet kuşları tembelliğe alışır. Obez de olabilirler.

Kuşlar için Darının faydaları Nelerdir?

Kuşlar için Darının faydaları Nelerdir

 • Dal darı yiyen kuşlar, kendilerini doğal yaşam alanlarında olarak hissedebilir. Çünkü doğada yedikleri besinler ağaçlara asılıdır. Kafeste asılı duran dal darı stres atmalarını ve keyiflenmelerini sağlar.
 • Kafes içerisinde yer alan atıştırmalıklar kuşların ortama daha çabuk alışmasına katkı sunar. Bu nedenle dal darının sadece fiziksel faydaları olduğunu söylemek mümkün değil. Psikolojik faydaları da odlukça fazladır.
 • İştahsızlık yaşayan kuşların iştahlarını kabarttığı için zayıflamalarını önler.
 • Hasta olan kuşların kolay beslenmesini sağlar. Hâlsiz kuşlar yemliğe inip kafasını içine sokarak beslenmekte zorluk yaşayabilir. Önlerinde asılı duran tohumları kolayca yerler. Böylece daha çabuk iyileşirler.
 • İshal, kuşlar için ciddi bir hastalıktır. Bu yüzden ishal sorunu yaşayan kuşlara “ek besin” niteliğinde sunulurlar. Ancak sadece dal darı ile beslenmemeliler. Vitamin almaları da gerekir.
 • Tüy değişimi dönemlerinde kuşlar hâlsiz ve keyifsiz olurlar. Ayrıca stresli ve iştahsız olmaları sahiplerinin endişelenmesine neden olur. Keyiflerini arttırmak, enerji depolamalarını sağlamak için dal darı tüketirler. Kuşlar için dal darının faydaları nelerdir, diye soranlar için henüz listemizin sona ermediğini belirtmek isteriz.

Dal darı tür olarak çok fazla olduğu için besin değerlerini net olarak belirtmek ne kadar doğru bilemiyoruz. Ancak genel olarak satılan dal darı besin değerleri şöyledir;

 • %10-12 oranında protein
 • %55-60 oranında karbonhidrat
 • %3-5 oranında yağ
 • %1.5 selülöz içerirler.

Kuşlarının yemlerine ilave olarak doğal takviye yapmak ve neşelerini arttırmak isteyenler için dal darı faydaları için küçük bir liste hazırladık. işte dal darı faydaları…

 1. Kuşların ishal hastalığını kolayca atlatmalarına destek verir.
 2. Yemleri kabuğundan ayırmayı henüz başaramayan yavru kuşların beslenmesine büyük yarar sağlar.
 3. Dalında bir besin olduğu için kuşların keyiflerinin artmasını sağlar.
 4. Kuşlara verilen eğitimlerin kolaylaşmasını sağlar.
 5. Zayıf kuşların kilo almalarına destek olur.
 6. Yumurtlama ve üreme döneminde olan kuşların vitamin almalarına yardımcı olur.
 7. Kuşların karbonhidrat ve protein ihtiyaçlarının bir kısmını karşılar.
 8. Kuşların ortama alışmalarına katkı sağlar.

Dal darı nerede satılır?

Oldukça uygun fiyatlı olan dal darı petshoplarda ve online alışveriş sitelerinde satışa sunulmaktadır. Bu nedenle herkes kolayca bulup satın alabilir. Genellikle birden fazla sayıda ve şeffaf paketler içerisinde satılır. Kuş üreticileri kg hesabı almalılar. Böylece daha hesaplı bir alışveriş yapmış olurlar. Bir kuş sahipleri için sayının az olması yeterli. Çünkü kuş yemi dışında verilen her şeyin fazlası zarardır.

Dengeli bir beslenme ile dal darının faydalarından büyük bir kazanım sağlamak mümkün. Kuşunuzun hastalıkları kolay atlatması, stresten çıkması, eve çabuk alışması ve neşesinin artması gibi faydaları bulunmaktadır. Dal darı tamamen tükendiğinde bir süre beklemenizi ve tamamen yem ile beslenmesini sağlamanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra kuşun günlük kafesten çıkmasının önemli olduğunu da hatırlatmak isteriz. Kafes ne kadar büyük olursa olsun, kuşların çıkıp en az bir saat kadar uçmaları gerekir. Gerekli güvenlik önlemleri alındığında kuşunuzu özgür bırakmalı ve onunla ilgilenmelisiniz. Daha sonra enerji toplaması için dal darıyı kafese asabilirsiniz.

Dal darının zararları nelerdir?

Dal darı, temel besin olarak verilirse kuşlara zarar verebilir. Fazla kilo almalarına neden olur. Böylece obez olabilirler. Kuşların büyük bir kısmı oburdur. Bu nedenle haftada iki ya da en fazla üç kez ve kısa süreli olarak kafeslerine asılmalıdır. Aksi takdirde kuşlar, dal darı yemek dışında başka bir şey istemeyebilir. Ayrıca tembelleşebilirler.

Yazar Hakkında

Zeynep KAHYA

Yorum Yap