Muhabbet kuşu vitamini ne işe yarar?

muhabbet kuşu vitamini

Muhabbet kuşunuza uzun ve mutlu bir hayat sunmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, onu uygun, kaliteli yemlerden oluşan ve besin açısından zengin bir diyetle beslemektir. Kuşlar beslenme konusunda seçici olsalar da muhabbet kuşlarının obur oldukları aşikârdır. Bu nedenle kafes dışında iken yemeklerinize eşlik etmeye bayılırlar. Ancak tuzlu, şekerli ve yağlı besinler onlar için zararlıdır. Bizler için çok faydalı olan sebze ve meyvelerden bazıları kuşlara zarar verebilir. Bu nedenle yem dışında beslenmelerine katkı sağlamak için vitamin almalarını sağlayabiliriz. Bu nedenle veterinere gitmek, yapılacak en iyi şeydir. Ancak veterinerin verdiği muhabbet kuşu B ya da E vitamini nelere iyi gelir ya da hangi hastalıklar karşısında kuşunuza destek vereceği yanıtlarına ulaşmanız için yazımız size rehberlik edecektir.

Kuşlar gelişimlerine uygun olan kaliteli yemler ile beslendiklerinde sağlıkları oldukça iyidir. Ancak yemlere ek olarak vitaminli meyve ya da sebzeler verdiğimizde bağışıklık sistemleri daha da güçlenir ve vücudundaki organları birçok konuda desteklemiş oluruz. Hastalık karşısında oldukça narin bir yapıya sahip oldukları için vitaminler sayesinde daha dayanıklı olurlar. Hastalansalar da daha kolay atlatabilirler.

Muhabbet kuşu vitaminleri

Narin canlılardan biri olan muhabbet kuşları yem ve su ile beslenirler. Ancak bunların haricinde takviyelere de ihtiyaç duyarlar. Bu takviyelerden biri ise muhabbet kuşu vitaminidir. Kuşunuzda herhangi bir vitamin eksikliği oluşursa, beraberinde hastalık riskleri artar ve metabolizmaları yavaşlar. Vücutlarının işleyiş şekillerinde sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle yaşam kaliteleri de düşer. Üstelik vitaminler yemlerde fazla miktarda bulunmazlar. Bu da kuşların daha kolay hastalanmasına neden olabilir. Dışarıdan vitamin takviyesi alan muhabbet kuşlarının bağışıklık sistemleri güçlenir ve dirençlerinin artması sağlanır. Vitamin takviyeleri alan kuşların iştahları açılır ve yemlerini daha iştahlı yerler. Böylece daha dirençli ve hareketli olurlar.

Muhabbet kuşu A vitamini

muhabbet kuşu a vitamini

Muhabbet kuşlarında A vitamini eksikliği çok sık görülen ve önlenebilir hastalıklardan biridir. Ne yazık ki, bu hastalıklar kuşların sahipleri tarafından fark edilmeyebilir. Çünkü tüylü dostlarımız hastalıklarını bizlere belli etmezler. Doğaları gereği zayıflıklarını saklarlar. Bir kuşun hasta olduğu ancak kendini saldığında fark edilebilir. Ancak kuş veterinerleri sorunu hızlıca anlayabilir ve tedaviye başlayabilir.

Evde sadece yemle beslenen kuşlarda bu problem görülebilmektedir. A vitamini eksikliği sonucunda muhabbet kuşlarında; solunum yolu, Cilt ve deri ayrıca göz hastalıkları görülmektedir. Muhabbet kuşları A vitaminine pek çok neden ile ihtiyaç duyarlar. Yağda çözünen A vitamini, vücut dokularının büyümesine ve onarımına yardımcı olan bir antioksidandır. Bununla birlikte muhabbet kuşunun gözlerinin, derisinin, kemiklerinin, mukus zarlarının ve işitmesinin işlevlerini yerine getirmesi için gereklidir. Böylece A vitamini eksikliğinin onları perişan edeceğini anlamış olmalısınız. A vitamini eksikliği birçok organı olumsuz yönde etkiler. Ayrıca dengeli bir miktarda olması bağışıklık sisteminin iyi olduğunun da habercisidir. Bağışıklık sistemi iyi çalışmayan muhabbet kuşlarında hastalık riski artmaktadır.

Muhabbet kuşunuzda A vitamini eksikliği varsa, bakteri, mantar ve viral enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale gelmiş, demektir. Solunum yolunu, üreme organlarını ve sindirim sistemini kaplayan hücreler, bu kirleticileri sistemden uzaklaştıran mukus salgılamalarını engelleyen yapısal bir değişikliğe uğrarlar. Tedavi edilmezse ikincil enfeksiyonlar kuşun ölümüne neden olacaktır.

Muhabbet kuşlarında en sık görülen A vitamini eksikliği belirtileri;

 • Burun akıntısı ve tıkalı burun boşlukları
 • Hapşırma
 • Göz şişmesi veya akıntısı
 • Nefes almada zorluk
 • Susuzluk
 • İştahsızlık
 • Tüylerdeki farklılıklar ve tüy yolma (bakımsız görünen tüyler)
 • Dışkıdaki farklılıklar (sulu olması)

A vitamini takviyesi alan muhabbet kuşları bağırsak enfeksiyonları ve parazitler gibi pek çok sorundan korunurlar. Bu nedenle eksikliği haricinde almaları da iyidir. Elbette belirli düzeyde olmalıdır ve veterinere danışılması gerekir.

Tüylü dostunuzda A vitamini eksikliğinin olduğunu düşünüyorsanız, vitamin desteği almasını sağlayabilirsiniz. Veterinerlerin verdiği A vitaminleri dışında sebze ve meyvelerden de destek alabilirsiniz. Roka, ıspanak, havuç ve bezelye gibi besinleri ödül ve atıştırmalık olarak haftada bir kez verebilirsiniz.

Muhabbet kuşu B vitamini

Muhabbet kuşları için B vitamini oldukça önemlidir. B vitamini takviyesi alan kuşlarda stres azalması görülür. Ayrıca sağlıklı ve mutlu oldukları için daha uzun bir yaşama sahip olurlar.

Muhabbet kuşlarında en sık görülen B vitamini eksikliği belirtileri;

 • Tüneklere tüneyememe.
 • Felç geçirme.

Muhabbet kuşu D3 vitamini

muhabbet kuşu vitamin

Muhabbet kuşları Avustralya ve İngiltere kökenlidir. Büyük gövdeli olanlar İngiltere’ye ait iken daha küçük olanlar Avustralya muhabbet kuşudur. Ancak her iki türde sıcak iklimlerde yaşamayı alışıktır. Bu nedenle sıcak ülkelerde kolayca yaşayabilirler. Bu ülkelerden biri de bizim güzel ülkemiz Türkiye’dir. Ancak kuşları ev içerisinde baktığımız için kafeslerinin güneş ışığını direk olarak alması mümkün olmaz. Ki mümkün olduğunda da yaz aylarında kuşlar sıcaklık nedeni ile bunalabilirler. Sonuç itibari ile güneş ışınlarından uzak kalırlar. Bu da D vitamini eksikliğine neden olur.

Muhabbet kuşlarında en sık görülen D vitamini eksikliği belirtileri;

 • D vitamini kemiklerimizin güçlenmesine katkı sağlar. Bu nedenle güneş ışığından faydalanmak için yürüyüşler yaparız. Kuşların kemikleri oldukça hassas ve zayıf olduğu için D vitamini eksikliklerine maruz kaldıklarında kolayca kırılan kemikler olmalarına neden olur.
 • Fiziksel özelliklerinde meydana gelen anormal durumlarda D vitamini eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır. Aşırı büyümüş gaga ya da yumuşak gaga dışında ve eğik omurga kuşların güneş ışığından uzak kalması ile doğrudan bağlantılıdır.
 • D vitamini eksik olan kuşların genellikle kalsiyum oranlarında da düşüş görülür. Bu da kanserlere karşı ola riskin artması demektir. Bunun yanı sıra, tüy yolma ve huysuz bir mizaç gibi kuşunuzun kişiliğindeki tuhaflıklar, D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Organ bozuklukları ve bağışıklık sistemi bozuklukları da bu eksiklikten kaynaklanmaktadır.

D2 vitamini bitkiler ve yemlerde bulunurken D3 vitamini ise, karaciğer, yumurta ve bunun gibi hayvansal ürünlerde bulunurlar. Bu da kuşlar için uygun bir beslenme türü olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle güneş ışınlarından destek alması önemlidir. Perdenizi açarak içeriye güneş ışınlarının girmesini sağlamak ve kafesi cam önüne koymak ile bunu başarmanız mümkün. Bir saat bu şekilde gün ışığı alan kuş daha da canlanır ve enerji dolar. Belirtmek isteriz ki uzmanlar pencere camının güneş ışınlarını engellediğini belirtir. Bu yüzden kuşu kafesten çıkartmadan pencereyi açabilirsiniz. Bunun yanı sıra rüzgarsız bir günde kahvenizi balkonda içerken kuşunuzun size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. Elbette kafesinde olmalı. Üstelik bu onunda hoşuna gidecektir. Ancak kış aylarında iken kuşların vitamin almasını sağlamak oldukça zordur. Bu nedenle D vitamini takviyeleri almaları için veterinere danışabilirsiniz.

Kalsiyum eksikliklerini gidermek için kalamar kemiği oldukça önemli ve yararlıdır. Her muhabbet kuşu kafesinde yer almalıdır. Hem gaga törpülemeye hem de kalsiyum almalarına destek olur.

Muhabbet kuşu E vitamini

Muhabbet kuşları için E vitamini uçuş performanslarını etkilemektedir. Ayrıca doğurganlıklarını etkilemektedir. Yuva sahibi olacak dişi kuşlara E vitamini takviyesi vermek gerekebilir. Doymamış yağ asitlerini A vitamini ile birlikte serbest radikallerin etkilerinden korurlar. Genellikle kuşların sularına eklenerek almaları sağlanır. E vitamini bir antioksidandır.

Muhabbet kuşlarında en sık görülen E vitamini eksikliği belirtileri;

 • Yürürken titreme ve denge kaybı.
 • Görme kayıpları ile körlük.
 • Uçuşta meydana gelen tuhaflıklar ya da uçamama.

Kuşlarda meydana gelen E vitamini eksiklikleri sonucunda geri dönülmeyen bir yola girilebilir. Çünkü E vitamini takviyesi alsalar da tedaviye yanıt vermeyen bir hastalıktır.

Muhabbet kuşu C vitamini

C vitamini, A vitamini gibi kuşların bağışıklık sistemini destekler.  C vitamini kuşların hastalıklara karşı dayanıklı olmalarına destek verir. Bu nedenle suluğa haftada bir kez birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. İshal olmalarını önleyeceği gibi ishalin kesilmesine de destek verir.

muhabbet kuşu C vitamini

Muhabbet kuşu vitaminleri nasıl kullanılır?

Muhabbet kuşu vitaminleri blok, kum ya da damla şeklinde olabilir. En sık kullanılanları damlalardır. Vitamin damlaları kuşun suluğundaki suya damlatılır. Blok şeklindekiler ise, kafeste uygun bir yere asılır ve kuş gün içerisinde blokları gagalayarak vitamin almaya başlar. Kum olanların yemlik içine dökülmeleri gerekir.

Muhabbet kuşunuzun hangi nedenle vitamin alması gerektiği oldukça önemlidir. Hangi miktarda ve sıklıkla alması gerektiğine veteriner hekim karar verebilir. Ancak genel olarak baktığımızda haftada iki kez kullanılması önerilir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap