Muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecekler nelerdir?

Muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecekler nelerdir?

Geçmişte muhabbet kuşlarını, sadece yem ile beslemeyi tercih ederdik. Çünkü onlar için en iyi beslenme şeklinin bu olduğuna inanırdık. Şimdilerde ise tüylü dostlarımıza birçok yiyecek verebiliyoruz. Üstelik bu yiyecekler sayesinde onlara eğitim verme gibi konularda kendimize kolaylık sağlayabiliyoruz. Ayrıca bu yiyeceklerin kuşlar için faydaları sadece eğitime verdiği destek ile bitmiyor. Ancak beslenme konusunda seçici davrandıkları için, muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecekler nelerdir, sorusunun yanıtını almaya çalışıyoruz.

Minik dostlarımıza yem dışında verebileceğimiz yiyecekleri sizler için araştırdık. Bunun yanı sıra tüylü dostlarınıza ne şekilde ve hanhgi miktarda vermeniz gerektiğini belirttik. Bu nedenle muhabbet kuşunun en sevdiği sebzeleri meyveler ve bu yiyeceklerin onlara olan faydaları hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Hazırsanız başlayalım!

Muhabbet kuşunun sevdiği yiyecekler

Muhabbet kuşları hem beslenmeyi seven hem de bu konuda seçici olan canlılardır. Bu nedenle bu kuş türleri arasında en sevilen yiyecekleri sizler için listeledik. Her birini tek tek tüylü dostunuzun vereceği tepkileri dikkate alarak, kuşunuza verebilirsiniz. Hangi sebzeyi sevdiğini öğrendiğinizde diğerlerini eleyip, ödül atıştırmalığı vermeyi düşündüğünüz anlarda kuşunuzun en sevdiği yiyecekleri kafesine koyabilirsiniz.

Her muhabbet kuşunun sevdiği yiyecekler vardır. Ancak yeni yiyeceğe alışmak için biraz zamana ihtiyacı olacaktır. Her gün kafeste aynı yerde bir parça meyve, sebze ya da yeşillik olması, kuşun onu parçalanacak bir oyuncak değil, yiyecek olarak algılamasına yardımcı olacaktır. Meraklı ve obur canlılar oldukları için sonunda kuş bir ısırık alacaklar.  Böylece meyve veya sebzelerin harika lezzetleriyle tanışacaklar.

Yem dışında verilecek olan yiyeceklerin sunumu;

 • küçük parçalar hâlinde olmalıdır,
 • eğer yapraklı bir bitkiyse küçük bir yaprak olarak verilmelidir,
 • yiyecekler taze olmalıdır ve dondurulmuş besinler verilmemelidir
 • besinleri kuşa vermeden önce iyice yıkanması gerekir.

Muhabbet kuşlarının ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller vardır. Bunların çoğu yemlerinde bulunmayabilir. Bu nedenle ek olarak almaları için genellikle suya damlatılan vitamin ve mineraller tercih edilir. Doğal yollardan muhabbet kuşlarının bu ihtiyaçlarını gidermek için yazımızda yer alan muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecekler listesinden belirleyebilirsiniz. Ayrıca her vitamin ve mineralin hangi işlev gördüğü de belirtilmiştir.

 1.  A Vitamini (Meyve ve koyu yapraklı sebzelerde yer alır)
 2. B6 Vitamini (Büyüme ve kas kontrolü için gereklidir)
 3. B12 Vitamini (Kas oluşumu için oldukça önemlidir)
 4. D3 Vitamini (Güneş ışığı ve brokoli)
 5. C Vitamini (portakal ve mandalina)
 6. E Vitamini (Kuruyemiş ve tohumlar)
 7. B Vitamini (Gıdalardan Gelen Enerjiyi Düzenler)
 8.  Tiamin (B1 ve sinir Sistemi)
 9. Riboflavin (B2, büyüme ve kıkırdak oluşumu)
 10. Niasin (Büyüme, tüy kalitesi)
 11.  Folik Asit (Üreme, Bağışıklık Sistemi)
 12. Kalsiyum (Kemik sağlığı için oldukça önemlidir)
 13. Bakır (Kan ve kollajen Oluşumu)
 14.  Demir (Kan kalitesi için önemli bir mineraldir)
 15. Manganez (Kemik yapısı
 16.  Magnezyum (Kemik ve karaciğer Sağlığı)
 17. Fosfor (Kemik ve hücre zarı sağlığını korur)

muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecekler

Muhabbet kuşunun sevdiği yeşillikler

Muhabbet kuşlarının, bir şeyler yemeyi ne kadar çok sevdiklerini önlerine yeşillik koyduğunuzda, fark edeceğinize eminiz. Çünkü muhabbet kuşları yeşilliklere bayılırlar. Bu nedenle kuş bakımı konusunda uzman olanlar minik dostlarına belirli aralıklarla yeşillik verirler. Elbette küçük miktarlarda! Aksi takdirde ishal gibi bağırsak sorunları ile karşılaşabilirler.

Marul

Tüylü dostunuzun yanında salata yediğinizde acı çektiğini belirtmek isteriz. Çünkü kesinlikle canı çekmiştir. Ayrıca ne kadar tok olursa olsun, muhabbet kuşları marula dayanamazlar ve hemen yemek isterler. Bu nedenle önceden belirtmek isteriz ki, marul gibi iştah açıcı besinleri tüylü dostunuza her gün değil haftada bir kez vermenizdir. Aksi takdirde yem yemeyi bırakabilirler. Bunun yanı sıra kilo alabilirler. Muhabbet kuşları kilo almaya meyilli canlılar arasında yer alırlar.

Roka

Bağışıklık sistemine büyük bir faydası olan roka kuşların sevdiği bir diğer yeşilliktir. Bu nedenle marul ile beslediğiniz tüylü dostunuzu bir dahaki atıştırmalık zamanında roka ile ödüllendirebilirsiniz. Ayrıca marulu her kuşun seveceğine eminiz. Ancak roka konusunda net bir şey söylemek doğru olmayabilir. Bazı muhabbet kuşları rokanın kokusundan ya da tadından hoşlanmayabilir. Fakat çoğu bu yeşilliği çok seviyor.

Ispanak

Koyu yeşil yapraklı sebzelerden biri olan ıspanak kalsiyum, magnezyum ve vitamin içerir. Kuşların yemlerinde bulunmayan birçok fayda ıspanak içerisinde bulunur. Bu nedenle muhabbet kuşlarına ıspanak verebilirsiniz. Üstelik muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecekler arasında ıspanak bitkisi ilk sıralarda yer alır.

Kereviz sapları

Kerevizin faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle kuşlara kereviz sapı verebiliriz. Mideyi korur, sindirim sistemine yarar sağlar. Kanser hastalıklarından korunmaya destek olur ve enfeksiyon kapmalarını engeller. Kereviz saplarını kesin ve yeşil kısımlarını iyice yıkayın. Daha steril olmasını sağlamak amacıyla sirkeli suda bekletebilirsiniz.

Brokoli

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve göz sağlığına büyük faydası olan brokoliyi muhabbet kuşları çok sever. Bu nedenle bir parça brokoliyi koparıp yıkadıktan sonra klipsli bir nesne ile kafes teline asabilirsiniz. Gaga taşlarını kafese tutturmak için kullanılan metal malzemeleri de kullanabilirsiniz.

Muhabbet kuşları sıcak ülkeler de yaşarlar. Bu nedenle yeterli miktarda D vitamini alabilirler. Kafes ortamında iken bu ihtiyacın doğal olarak karşılanması için onlara brokoli verebilirsiniz.

muhabbet kuşunun en sevdiği yeşillikler

Salatalık

Salatalık hem leziz hem de oldukça faydalı olan bir besindir. Bu nedenle sofralarımızdan salatayı eksik etmeyiz. Ancak salata kuşlar için de faydalıdır. Bir yandan muhabbet kuşları özellikle salata kabuğuna bayılırlar. Kokusunun cazibesi onlar için dayanılmaz niteliktedir. Bu nedenle depresyona giren, stres yaşayan ya da herhangi bir nedenden dolayı korkmuş olan kuşlara salatalık verilir.

Bazı yiyecekler muhabbet kuşları için zararlıdır. Bu nedenle onları muhabbet kuşlarına veremeyiz. Ayrıca kafes dışında oldukları zamanlarda yemek yiyorsanız, onu bir oyuncak ile yemek masasından uzak tutmalısınız. Çünkü yemeklerimizdeki tuz ve soğan onlar için zararlıdır. Ayrıca diğer zararlı olan yiyeceklerin listesi aşağıdadır;

Soğan ve sarımsak.

 • Avokado
 • Çikolata
 • Şekerli, yüksek sodyumlu ve yüksek yağlı yiyecekler
 • Şekersiz şekerleme (hayvanlar için toksik olabilen ksilitol içerir)
 • Yer fıstığı (küflü olabilir ve muhabbet kuşlarında ciddi solunum veya sindirim sorunlarına neden olabilir)
 • Süt ürünleri
 • Kahve veya çay

Muhabbet kuşunun en sevdiği sebzeler

Muhabbet kuşu bakımı kolay olduğu için birçok kişi bu minik canlıları kendilerine dost edinirler. Bu konuda tecrübesiz kişilerin de muhabbet kuşlarını alabilecekleri belirtilir. Ancak bir canlı sahiplendikten sonra, bu canlı bitki dahi olsa bakımı, beslenmesi, özellikleri ve daha birçok konu hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Aksi takdirde evimizin yeni üyesini en iyi şekilde bakamayabiliriz. Bu da sağlık sorunları ve psikolojik sorunlar olarak bize geri döner. Bu nedenle onları mutlu etmek için sadece yem ve su ile beslemek yeterli olmaz.

Muhabbet kuşunun önüne koyacağınız taze sebzeler onların mutluluktan uçmasına neden olacaktır. Sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmeleri için sevili dostlarımıza en sevdiği sebzelerden verebiliriz.

Biber

Biber muhabbet kuşlarının sevdiği sebzelerden biridir. Bu nedenle minik dostlarımıza taze ve temiz yeşil ve tatlı biberlerden verebiliriz. Bazı kuş severler kırmızı biber verdiklerini de belirtse de bizler yeşil biber vermenizi tavsiye ediyoruz.

Pancar yaprakları

Pancar yaprakları oldukça faydalıdır. Kalbi korur, kan basıncını dengeler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle pancar yaprakları ile beslenen muhabbet kuşları hastalıklara karşı daha fazla dayanıklı olurlar. Sevimli dostunuza pancar yapraklarını vererek, onu sevip sevmediğini anlayabilirsiniz.

Yeşil fasulye

Tatlı fasulyeler sadece bizim için değil muhabbet kuşları için de oldukça lezzetlidir. Bu nedenle kuşunuza yeşil fasulye verebilirsiniz. Bir adet yeşil fasulye onun için yeterli olacaktır.

Havuç

Tatlı ve oldukça faydalı olan havuçlar sadece tavşanlar tarafından sevilmez. Çünkü muhabbet kuşları da tavşanlar kadar havuçları sever. Potasyum ve vitamin bakımından oldukça zengin olan havuç kabukları soyularak ve küçük bir dilim hâlinde kuşlara verilmelidir.

Havuç yemenin muhabbet kuşları için eğlenceli bir oyun olabileceğini biliyor muydunuz? Kuşlar çıtır çıtır  havuçları cignerlerken, cene kasları bir yandan çalışmış olur. Böylece her gün gagaları ile bir şeyleri çiğnemeyi birakirlar. Çünkü tatlı, sulu ve sert bir sebze olan havuçları yiyerek çiğneme ihtiyaçlarını karşılarlar

Karnabahar

Karnabaharı küçük parçalar hâlinde sevimli dostunuza verebilirsiniz. Beyaz yapısı nedeniyle karnabahara yaklaşma konusunda emin olamayanlar, biraz beklemeliler. Meraklı ve obur olan bu küçük dostlar dayanamayıp gelip karnabaharı gagalayacaktır. Çünkü bir şeyden emin olamadıklarında ilk olarak gagalarıyla kontrol ederler.

Patates

Patates muhabbet kuşlarına çiğ olarak verilmemelidir. Bu nedenle haşlanmış patates vermelisiniz. Haşlanmış patates sıcak olmamalı ve çok fazla haşlanmamalı. Aksi takdirde boğazlarına takılabilir. Bir çay kaşığı dolusu patates onlar için yeterlidir.

Mısır

Mısır tavukların olduğu kadar muhabbet kuşlarının da sevdiği bir sebzedir. Bu nedenle mısır tüylü dostlarımızın sevdiği besinler arasında ilk sıralarda yer almalıdır. Mısır koçanını küçük parçalar hâline getirin ve kafese iple bağlayın. Bu ödül sevgili dostunuzu mutlu etmeye yetecektir. Sütlü mısırı insanlar, kuşlar ve özellikle de tavuklar çok severler.

Muhabbet kuşunun sevdiği meyveler

muhabbet kuşunun en sevdiği meyveler

Muhabbet kuşlarına verebileceğimiz birçok meyve çeşidi var. Bazıları sindirim sistemine etki ederken bazıları kalp sağlığını korur. Ayrıca kuşların kalsiyum ve vitamin takviyesi almaları gerektiğini her kuş sever. Bu nedenle doğal vitamin, potasyum ve kalsiyum deposu olan meyvelerden birini tüylü dostunuza ödül olarak verebilirsiniz.

Sevimli dostlarımız muz, çilek, elma, üzüm, portakal, şeftali, yaban mersini, armut, kuru üzüm, mango, kavun, nektar, kiraz ve kivi yiyebilir. Bununla birlikte her birinin farklı bir faydası bulunur. Ancak kuşunuza meyve verirken dikkat etmeniz gereken önemli birkaç husus var. Bunlar;

Muz

Potasyum miktarı bakımından oldukça zengin olan muz kuşlar tarafından çok sevilen bir meyvedir. Kuşunuza küçük bir dilim kabuksuz muz verebilirsiniz.

Elma

Elmalar muhabbet kuşları için oldukça leziz atıştırmalıklar olmuş olsa da, bu gıdayı kuşunuz tüketmesi için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olabilir. Örneğin; Elma çekirdekleri muhabbet kuşları için zararlıdır. Ayrıca elmaların kabuklarının daha parlak görünmesi için üzerine yapılan mumlama işlemi elmanın faydalı yönünü eksiye çevirir. Çünkü mum sağlığa zarar verir. Bu nedenle kabukların soyulmuş olması ve elmanın çekirdeksiz olması gerekir.

Tüylü dostunuza leziz ve faydalı bir meyve verirken, bu meyvenin Onlar için daha cazip hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için elmaları birkaç saniye mikrodalga fırına koyup ısıtmanızı tavsiye ederiz. Doğal yaşam alanlarında iken muhabbet kuşları sıcak ülkeler de yaşadıkları için meyvelerin üzerine güneş ışığı vurur ve meyveler ısınır. Bu nedenle ılık sunulan meyve onlara vahşi hayatlarında en sevdiği şeylerin, kafes ortamında iken gerçekleşmesini sağlar. Elma her yerde bulunan bir meyvedir. Bu nedenle muhabbet kuşuna elma verebilirsiniz. Dilerseniz bir ipe asarak kafese yerleştirebilirsiniz. Bununla birlikte klips ile kafes teline takabilirsiniz. Üstelik kafeste diğer meyvelerden daha uzun süre kalabilirler.

Üzüm

Üzüm kafese asılması en kolay olan meyve çeşitlerinden biridir. Bir adet üzümü ortasından ip geçirerek kafese asabilirsiniz. Üzüm çekirdeği kuşlar için zararlı değildir. Ancak çekirdeksiz olan üzümler, yemeyi ve sindirmeyi daha kolay hâle getirdikleri için evcil kuşunuz için de faydalıdır.

Portakal

Portakal kividen sonra c vitamini en yüksek olan meyvedir. Ayrıca mükemmel bir meyvedir. Çünkü doğal vitamin kaynağı sağlarlar ve bol miktarda su tutarlar. Bu da muhabbet tüylü dostunuzun sıcak havalarda nemli kalmasına yardımcı olur.

Bizim beslenmemizde olduğu gibi, portakallar da ölçülü olarak muhabbet kuşlarının beslenmelerine eklenebilir. Ne yazık ki; meyveler, büyük miktarlarda tüketildiğinde muhabbet kuşu için zararlı olabilecek doğal şekerlerde yüksektir. Şaşırtıcı bir şekilde, portakal, muhabbet kuşlarının yemekten zevk aldığı ve en sevilen meyvelerden biridir.

Kiraz

Bir kiraz tanesi küçük bir kuş için yeterlidir. Bu onun mutlu olmasını sağlarken bir yandan sağlıklı kalmasına katkıda bulunur.

Kivi

C Vitamini oldukça yüksek olan kivi kuşların hasta olmasını engeller. Bununla birlikte muhabbet kuşlarının en sevdiği meyveler arasında yer alırlar. İyice yıkanmış ve kabuğu soyulmuş olan kiviyi bir dilim olarak kuşunuza verebilirsiniz.

Kavun

Kavun çok tatlı bir meyvedir ve küçük bir dilim kesip kuşlara verilebilir. Ancak kavunların kötüleşmesi diğer meyvelerden daha çabuk olduğu için birkaç saat içerisinde kalan meyve artığını kafes içinden almanız gerekir.

muhabbet kuşu elma yer mi

Diğer meyvelerdir

Bazı muhabbet kuşları meyve olarak kayısı yemeyi severler. Bazıları ise yaban mersini tercih ederler. Ancak şeftali, kayısı ve yaban mersini gibi gıdalar direkt olarak bağırsakları etkilerler. Minik dostunuz ishal ya da kabız olmasın diye ölçülere dikkat etmeniz gerekir.

Muhabbet kuşlarının beslenmelerine, meyve ve sebzeler gibi sağlıklı yiyecekler eklemek, uzun ve sağlıklı yaşamların sağlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle muhabbet kuşunuza ilk aşamada haftada bir gün ve daha sonra günlük olarak mümkün olduğunca taze bir parça meyve verin.

Muhabbet kuşlarına yem dışında yiyecek verirken dikkat edilmesi gerekenler

 1. Kafesin alt kısmına yiyecekleri koymayın.
 2. Tüylü dostunuz birçok yiyeceğe karşı sevgi besleyebilir. Ancak her biri kuşlar için faydalı değildir. Örnek olarak, sahipleri ile yemek yemeye alışan kuşlar her yemek yediğinizde
 3.  meyvelerin ve sebzelerin kabuklarının soyulmuş olması gerekir.
 4. özellikle meyve çekirdeklerinin çıkartılmış olması önemlidir.
 5. vereceğiniz besinler küçük parçalar hâlinde olmalıdır.
 6. miktar olarak aşırıya kaçılmamalıdır

Kuşlara verdiğimiz besinlerin değeri düşük olduğu için fazla yeseler de bir şey olmayacağını düşünmeyin. Bazı sebzeler ve yeşillikler iştah açıcıdır. Bu nedenle ödül atıştırmalıkları olarak verdiğimiz yiyecekler kuşların iştahının açılmasına neden olabilir. Ayrıca kuşlar zaten obur canlılardır ve beslenmeyi severler. İştahı açılan kuşlar da daha fazla yem yiyecek ve kilo alacaktır. Kilo alımı da beraberinde birçok hastalığı çağırmış olacağı için, sağlıklı bir hayata sahip olması için verdiğimiz besinlerin daha çok zarara uğrattığını görebiliriz.

Muhabbet kuşlarını besleyerek birçok fayda sağlamak mümkün. Onları evcilleştirirken, onlara eğitim verirken ve eşyaları çiğneme gibi kötü alışkanlıklarından vazgeçirmek için uzmanlar bu tür sağlıklı besinleri kullanırlar. Çünkü sonuç olarak daima olumlu yanıta ulaşılır. Bu nedenle kuş severler olarak bizler de sağlıklarına olumlu yönde çok fazla katkı sağlayan bu yiyecekleri kuşlarımıza vermeliyiz.

Muhabbet kuşu sahibi olan kuş severler muhabbet kuşu ne yer sorusunun yanıtını aramaya başlar. Ancak kuşlar seçicidir. Onlar için sağlıklı olsa da bazı yiyeceklerin yanına bile yaklaşamayabilirler. Bu nedenle ilk olarak onların sevdiği yiyecekleri öğrenmek gerekir. Ardından diğer sağlıklı olan besinlerle sevdiği besinleri karışım olarak sunmaktır. Böylece her besinden fayda kazanmış olurlar.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap