Muhabbet kuşu muz yer mi? Faydaları nelerdir?

muhabbet kuşu muz yer mi

Lezzetli ve serinletici bir meyve olan muzu çok severiz. Sağlığımıza faydalı olduğu için uygun miktarda yemeye çalışırız. Ancak evde minik gagaya sahip bir üye var olduğunda ona da ikram etmek isteyebiliriz. Ülkemizde en çok bakılan kuş türü muhabbet kuşları olduğu için yiyebilecekleri meyve ve sebzeler hakkında bilgi vermek isteriz. Doğal yaşam alanlarında tohum , meyve ve sebze ile beslendiği için bizlerin yediği bazı besinleri onlara da verebiliriz. Bu, bizleri de mutlu eder. Ancak bu besinler arasında muzun yer alıp almadığını öğrenmek önemlidir. Bunun yanı sıra muzun nasıl verilmesi gerektiği de öğrenilmelidir. Hangi miktar ve sıklıkta verileceği muhabbet kuşlarının sağlıklarını etkileyecektir. En büyük kazanımı almalarını sağlamak için muz yiyebiliyorlarsa, en uygun şartlarda yemeliler. İşte muhabbet kuşu muzu yer mi sorusunun yanıtı ve detaylı bilgiler…

Muhabbet kuşu muz yer. Hazırlanışına dikkat edildiğinde büyük faydalar kazanır. Çünkü muz onlar için de çok sağlıklı bir gıdadır. Bolca vitamin almalarını sağlar. Aşırı miktarda muz yiyen kuşlar ne yazık ki fayda dışında zarardan da pay alırlar.

Muhabbet kuşu muz sever mi?

Muhabbet kuşu muz yer ancak severek yer mi, sorusunun yanıtı meçhuldür. Her muhabbet kuşu aynı tepkiyi göstermeyebilir. Çoğunluk muzu gördüğünde ilk olarak korkar ve yaklaşmaz. Küçük bir ısırık almak için de çok fazla beklemez ve ardından yemeye başlar. Çünkü muhabbet kuşları seçici değildir. Bu nedenle sofralarımıza konmaları oldukça doğal. Ancak her şeyi yiyebilecekleri anlamına gelmez. Küçük miktarda verilen yanlış besinler ile ciddi sorunlar yaşayabilirler.

Muhabbet kuşları obur canlılardır ve elimizde ne görürlerse görsünler ufak bir ısırık almak için bize yaklaşırlar. Üstelik bu hareketi en ürkek ya da yabani olduğunu düşündüklerimiz dahi yapar. Onların karşı koyamadığı tek şey besinlerdir. Bunu denemek için kafes yanına yaklaşıp bir şey yemeyi deneyebilirsiniz. Sizden küçük bir parça bekleyecek ve bunu yapmadığınızda yemliğe gidip o da bir şeyler yiyecektir. Kısacası kuşlar muz sever. Bu nedenle onlara atıştırmalık olarak muz verebiliriz.

Yavru muhabbet kuşu muz yer mi?

Yem yiyebilen her muhabbet kuşu muz da yiyebilir. Muz onlar için hem sağlıklı hem de güvenlidir. Vitamin almaları, daha canlı ve mutlu olmaları için doğal vitamin takviyeleri olan muz gibi meyve çeşitlerini kuşlara verebiliriz.

Yavru ve yetişkin muhabbet kuşları için muz hazırlanması;

 • Taze ve olgun bir muz tercih edilmelidir. Ne çok olgunlaşmış ne de olgunlaşmamış olmamalı. Çünkü çok olgunlaşmış olan muzlar yüksek şeker içerir.
 • Muz kabukları yıkanmalı ve ardından soyulmalıdır.
 • Dileyenler minik bir meyve salatası yapmak için bir ahududu, elma ve bir çilek ekleyebilirler.
 • Yavru muhabbet kuşları diğer yetişkinler gibi muzlarını kendileri yiyebilir. Soyulan muz bir dilim olarak kafes içerisine asılabilir. Bunun için muzun ortasından bir ip geçirebilirsiniz. Ayrıca muzu bir kap içerisine koyarak kafese koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra kafes telini sildikten sonra muzu tele sıkıştırabilirsiniz.
 • Muz kararan bir meyvedir. Ayrıca yarım saat sonra yenmeyen kısımlar kafesten alınmalıdır. Hijyen açısından kalan muz parçalarını kafesten almalısınız.

Muhabbet kuşu için muzun faydaları

Muzun faydaları bizler için olduğu gibi muhabbet kuşları için de çoktur. Çünkü muz yiyen kuşlar B1, B2, B3, B5, B6, B9, kalsiyum, C, E, K ve A vitamini alırlar. Ayrıca bakır, magnezyum ve demir gibi ihtiyaçları olan pek çok faydalı mineral de muz içerisinde yer alır.

 • Muz, kuşlarda kalp durması riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.
 • A vitamini muhabbet kuşlarının üreme dönemlerinde büyük ve olumlu etkiler sağlar.
 • Yüksek miktarda demir içeren muz sayesinde vücutlarında oksijen taşıyan proteinler olan hemoglobin ve miyoglobin üretebilir. Muhabbet kuşlarınız yeterince demir almazsa, kansızlık yaşayabilirler. Ayrıca demir böbrek hastalıklarını önlemeye destek olur.
 • Muz içerisinde yer alan magnezyum, besinlerindeki protein, yağ ve karbonhidratları enerjiye dönüştürerek gün boyu enerji vermelerini sağlar. Ayrıca muhabbet kuşunun kaslarının kasılma ve gevşemesini düzenlemede büyük etki eder.
 • Antioksidanlar sayesinde kalp ve damar hastalıklarından korunurlar.
 • Muzun içerisinde yer alan A vitamini muhabbet kuşlarının beslenmesinde büyük rol oynar. Kilo vermeyi, gözlerde şişmeyi, kuşların tırnak ve gagasında aşırı büyümeyi önleyen önemli bir mineraldir. Ayrıca tırnakların ve gaganın sağlıksız bir şekilde kırılmasını önler.
 • İshal olan kuşların muz tüketmesi oldukça faydalıdır. Enerji kazanmalarını ve ishalin durmasını sağlamaya destek verir.

Muhabbet kuşu muz kabuğu yer mi?

Muz kabuğu muhabbet kuşları için oldukça faydalıdır. Bu nedenle iyice yıkandıktan sonra tüylü dostunuza kabuklu muz da verebilirsiniz. Ancak ilaçlamalar neden ile bizler soyulmuş olmalarını tavsiye ederiz. Muz kabuğunda iyot bulunmaktadır. Bu iyot kuşların sağlığı için faydalıdır. Ancak bazı uzmanlar muz kabuğunun zararları olduğunu da belirtiyor.

 • Çünkü muz kabukları, muhabbet kuşlarınızın kolayca sindiremeyeceği karmaşık bir karbonhidrat türü olan selüloz içerir.
 • Organik olmayan muzların kabuklarına, zararlıları uzak tutmak için genellikle toksik kimyasallar püskürtülür. Bu kimyasallar tüylü evcil hayvanlarınız tarafından yutulursa ölümcül olabilir.

Bu nedenle faydaları dışında zararlarının da olması nedeni ile muz kabuğu tüketimini size bırakıyoruz ve bizler tavsiye etmiyoruz.

Uygun şekilde ve miktarda muz verilmemesinin muhabbet kuşlarına olan zararları

Altını sürekli çizerek belirttiğimiz gibi aşırı miktarda muz tüketiminin ne derecede zararlı olduğundan da bahsedelim. Faydalı olduğunu düşündüğümüz besinleri bolca tükettiğimiz de daha fazla sağlıklı olacağımızı düşünebiliyoruz. Bu nedenle her şeyin kararında olması gerektiğini tekrar belirtelim.

 • Meyveler şeker içerir. Bu şeker doğal olsa da aşırı miktarda alınması hem bizlere hem de kuşlara zarar vermektedir. Elbette her canlı kendi anatomik yapısına uygun şekilde ve miktarda muz yemelidir. Kuşlarda şekerleri parçalayacak olan enzimler bulunmaz. Bu nedenle miktara önem verilmelidir.
 • Muz şeker içerdiği için çok fazla miktarda verilmesi muhabbet kuşlarının obez olmalarına neden olabilir.
 • Muz yüksek demir seviyeleri içerir. Evcil hayvanınızın diyetindeki bu mineralin çok fazla olması demir depolama hastalığına yol açabilir.

Muhabbet kuşları için muz faydalıdır. Onlar için lezzetli olan atıştırmalıklar arasında yer alır. Haftada bir kez ve bir dilim muz yarım saat ve en fazla bir saat kafes içinde tutulmalıdır. Ardından atık olan muz kafesten alınmalıdır. Bu şekilde muz tüketimine izin verdiğinizde kuşunuz muzdan büyük kazanımlar elde edecektir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap