Yuvarlak Kafes Kuşlar İçin Zararlı Mı?

Yuvarlak kafes zararları

Yuvarlak kafes görünüm itibariyle bulunduğu her ortamda hoş duruyor. Bununla birlikte kuş kafesi denilince akla ilk olarak yuvarlak kuş kafesi geliyor. Ne yazık ki veterinerler yuvarlak kafeslerin kuşlar için kötü olduğunu söylüyor. Görsel olarak ilgimizi çekse de olumsuz olarak bir çok özelliğe sahipler. Eğer kuş sahibi olmak ve ona yuvarlak kafes almak istiyorsanız, bunu yapmadan önce aşağıda bulunan olumsuz yönlerini okumanızı tavsiye ederiz.

Yuvarlak Kafes Tavsiye Edilmeme Nedenleri

Araştırmalarımız sonucunda yuvarlak kafeslerin neden tavsiye edilmediğini öğrendik ve sizler için maddeler hâlinde belirtmek istedik. Kuş sağlığı, bakımı ve kafes temizliği gibi birçok yönde olumsuz özelliğe sahip olmaları yuvarlak kafeslerin tavsiye edilmemesini sağlıyor. Peki, kuş kafesi nasıl olmalı diyorsanız link üzerine tıklayarak sorunun yanıtına ulaşırsınız.

Genel Olarak Kötü Yapılmış Olmaları

Yuvarlak olarak paslanmaz çelik kafes oldukça zor. Tellerin yuvarlak yapıda yapılması için büyük emek gerekiyor. Bu yüzden kare ve dikdörtgen olan kafesleri tercih etmelisiniz. Onlar hem daha sağlam hem daha sağlıklılar. Paslanmaz çelikten yapılmayan kafeslerin bakımı zordur, temizliği zordur ve kuşun sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Temizliğinin Çok Zor Olması

Kare kafeslerin alt kısmında kolay temizlensin diye elinizle çektiğinizde gelen bir plastik parçası ve üst kısmında yine tel ızgara bulunur. Kuş böylelikle yem artıklarına ya da dışkılara değmez. Yuvarlak kafeslerde ise alt tabaka genellikle yoktur. Bu yüzden temizlemesi oldukça zor. Bezi kafes içerisine sokup içerisini temizlemek için zaman gerekir.

Yuvarlak Kafes Kuşların Psikolojisini Kötü Yönde Etkiliyor Olması

Kuşlar akıllı canlılardır. Yuvarlak kafes içerisinde tırmandıklarında hiçbir yere varamayıp sinirlenir ya da strese girerler. Bu nedenle de psikolojileri bozulur. Köşeleri belli olan konforlu bir kafes onlar için idealdir. Yemlerin ve suluğun nerede durduğunu kare kafeslerde daha çabuk algılarlar.

Ebat Olarak Küçük Olmaları

Dik olarak ne kadar uzun bir kafes alsanız da en olarak kuş için küçüktür. Kuyruğu dışarıda kalır. Kuşlar kafesten dışarı çıkınca da kafes üzerine konup evlerinin nerede olduğunu bilmek ister. Kafesin üst demirleri çok sıkışık olduğu için kuşun ayağı takılma riski oldukça yüksek. Bu gibi riskler büyük problemlere neden oluyor.

Aksesuarların Yuvarlak Kafese Göre Yapılmaması

Kuş için kafes aksesuarları oldukça önemlidir. Hayatının büyük kısmını kafeste geçirirler. Bu yüzden kafes içindeki oyuncak, zil, gaga taşı ve suluk gibi malzemeler onlar için çok  değerli. Bu aksesuarlar ise genel olarak kare kafeslere göre yapılıyor. Örneğin; kuşların sağlığı için önemli olan mürekkep balığı kemiği kafes teline kolayca takılsın diye klipsli olarak üretiliyor ve bu klipsler yuvarlak kafeslere uymaz. Hatta kafes içerisindeki tünekler de uyum sağlamaz. Diyelim ki kafesi aldınız ve içerisinde iki adet plastik tünek duruyor. Plastik tünekler de onların için zararlıdır. Bu yüzden tahtadan olanları almak isteyeceksiniz ve ne yazık ki bulamayacaksınız.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenlerden dolayı yuvarlak yerine kare ya da dikdörtgen kafes almalısınız. Onların mutlu ve keyifli bir hayat yaşamaları sizleri de mutlu eder. Kafes dışında içerisine aksesuar almalısınız. Beslenme amaçlı, bakım amaçlı ve eğlenme amaçlı aksesuarlar onlar için idealdir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap