Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı Özellikleri

Yeşil yanaklı Amazon papağanı özellikleri arasında komik ve ilgi çekici olmaları yer alır. Ayrıca bu papağanlar Meksikalı kızıl başlı papağan olarak da tanınırlar. Zeki, sevgi dolu ve oyuncudurlar. Hatta bazıları konuşma konusunda oldukça yeteneklidir. Bu kuşlar diğerlerine göre daha uysaldır. Çünkü her şeyden daha çok kendi sürüleri ya da insanlarla iletişim kurmayı severler.

Yeşil yanaklı Amazon papağanı ortalama elli yıl yaşayabilir. Bu zaman dilimi 70 yıla kadar da çıkabilir. Uzun yıllar sürecek bir dostluk için siz de bir tane evcil kuş satın almak ya da sahiplenmek isteyebilirsiniz. Belki de yeşil yanaklı Amazon papağanı özellikleri ve bakımı makalemizi okuyarak başka kuş türlerine bakmaya gerek bile duymayabilirsiniz.

Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı

Bu papağan türü kuzeydoğu Meksika’ya aittir. Bu ülkenin ova ve ormanlık alanlarında bulunurlar. Ayrıca sürülerinin içindeki kuş sayısı yaklaşık olarak yüzdür. Eğer yeşil yanaklı Amazon papağanı sürüsü size doğru yaklaşıyorsa bunu çok önceden duyabilirsiniz. Çünkü uçuş sırasında birbirleri iletişim kurmak için yüksek sesle öterler.

Ne yazık ki vahşi hayatta bu kuş türünün sayısı oldukça azdır. Bu yüzden nesli tükenmekte olan kuşlar arasında yer alırlar. Sayıları yaklaşık olarak beş bin civarındadır. Sayılarının bu kadar çok azalmasının nedenleri evcil hayvan ticareti ve doğal yaşam alanlarının azalmasından kaynaklanır. Kuzeydoğu Meksika dışında onları Kaliforniya, Florida, Teksas ve Porto Riko’da görmek mümkün.

Bu papağana sahip olmanın bazı dezavantajları vardır. Örneğin; sabah erken saatlerde yaklaşık olarak on dakika süren çığlığa benzer ötüşler duyacağınız için buna hazır olmalısınız. Aksi hâlde korkabilirsiniz. Onlar vahşi hayatta sürülerine seslenirken bu şekilde öterler. Bu kuş türü konuşma konusunda oldukça iyidir. Bu nedenle onlara eğitim vermek çok keyiflidir. Hızlı ve kolay öğrenirler. Ayrıca kelime kapasiteleri de çok yüksektir. Konuşma dışında birkaç numara öğrenebilir ve sahiplerinin hareketlerini taklit edebilirler. Dikkat etmeniz gereken şey sosyalleşmenize mesafe koymaktır. Aksi hâlde size karşı küstah hareketler yapabilir.

Yeşil yanaklı Amazon papağanı fiyatı oldukça değişkendir. Ülkemiz dışında satılanlar 250 dolar ile 2000 dolar arasında bir bütçe istiyor.

Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı Karakteristik Özellikleri

Yavru iken alınıp elle beslenen yeşil yanaklı Amazon papağanları sahipleri ile daha güçlü bağ kuruyorlar. Aile ile iletişim kurmayı çok seven bu kuşlar onlarla ilgilenildiğinde oldukça mutlu olurlar. Ayrıca ev halkı ile TV keyfi yapmayı ve onlarla vakit geçirmeyi çok severler. Eğer evcil bir kuş alıp onu doysa sıya sevmek istiyorsanız bu papağan türü sizin için idealdir.

Meraklı olmaları nedeniyle kafes dışında iken yaramazlık yaparlar. Bu yaramazlıklar bazen onları yaralayabilir. Bu nedenle onlar kafes dışında iken yalnız kalmamalılar. Ayrıca bulundukları ortam güvenli olmalı. Kapı ve pencerelerde kapalı olmalıdır. Eğer başka bir evcil hayvan besliyorsanız yeşil yanaklı Amazon papağanı özgür iken onu aynı ortamda bulundurmamakta fayda var.

Kablo gibi tehlikeli şeyler onlar kafes dışındayken etrafta olmamalı. Çünkü çiğneme hobilerine merak da eklenince ortaya kötü sonuçlar çıkabilir. Kabloları çiğnemeye çalışabilirler. Karakter olarak komik ve iyi huylu olsalar da bazıları ergenlik döneminde hormonal olarak saldırganlık yapabilirler. Bu süreç geçici olduğu için sabırlı olmalısınız. Bazıları iki hafta ergenlik geçirirken bazılarınınki iki yıl kadar da sürebiliyor. Eğer ergenlik döneminde sahipleri tarafından yalnız bırakılırlarsa yabanileşirler. Yapılması gereken her şey yolunda imiş gibi devam etmektir. Aynı şekilde onunla ilgilenin ve besleyin. Böylece bu kötü dönem daha çabuk sona erecektir.

Yeşil yanaklı Amazonlar diğerleri kadar özgür ve alıngan değiller. Bu nedenle yalnız kalmaktan da hoşlanırlar. Elbette bunun için kafes içinde meşgul olacağı oyuncaklar olması şart. Gürültülü ve eğlencelidirler. Eğitimi çok sevdikleri için birçok numara öğrenebilirler.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Yeşil yanaklı Amazon papağanları ilgiyi çok severler. Eğer yeterince sevgi ve ilgi görmediklerini hissederlerse depresyona girerler. Bunun yanı sıra saldırgan davranışlarda da bulunabilirler. Saldırgan davranışlar ısırmak ve kıstırmak olabilir. Depresyon belirtileri arasında tüy yolma, deri yolma ve çığlık atma gibi davranışsal sorunlar yer alır.

Diğer papağanlar kafes dışında olmaya ihtiyaç duyarken yeşil yanaklı amazonlar yüz yüze etkileşim isterler. Bu yüzden her gün birkaç saat onlar için ayırmak gerekir. İsterseniz eğitim vererek bir saatini doldurabilirsiniz. Kalan saat içerisinde kanatlarını açmak için uçmak isteyebilir. Ayrıca kafes dışındayken meşgul olmaları için bir oyun standı satın alabilir ya da yapabilirsiniz.

Bu papağan türü ile ne kadar çok ilgilenir ve konuşursanız onlar da bir o kadar mutlu ve sağlıklı bir yaşama sahip olurlar. Güçlü ve arkadaşça bir bağ için ona çok iyi bakmanız gerekir. İyi bir bakım için büyük bir kafes gerekir. Tırmanmayı çok sevdikleri için bir merdiven ve bolca tünek satın alabilirsiniz. Kafes dışında rahatça uçabilmesi için de büyük bir oda gerekir. Odanın büyüklüğü ne kadar fazla ise o kadar rahat olur.

Kafes içindeki tünekleri farklı yerlere takabilirsiniz. Böylece zıplayacak ve oyunlar oynayacaktır. Bu kuş türü banyo yapmayı çok sever. Bu nedenle kafes içine bir kap ve ılık su koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir sprey şişesi içerisine ılık su koyup yeşil yanaklı Amazon üzerine sıkabilirsiniz. Buna nemlendirme işlemi deniyor. Tüylerinin kurumaması için bu işlem çok yararlıdır.

Yeşil yanaklı Amazon papağanı bakımı maliyetlidir. Onları satın almak ile harcamalarınız bitmez. Bu nedenle bir bütçe ayarlayıp zorlanmamanız için birikim yapabilirsiniz. Veteriner kontrolü, beslenme, oyuncak ve bunun gibi birçok şey için bütçe gerekir.

Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı Fiziksel Özellikleri

Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı Özellikleri

Başlarında kırmızı renkte tüyler bulunur. Ayrıca boyunlarından aşağıya doğru inen mavi bir renk görülür. Vücutlarının büyük kısmı yeşil renk ile kaplıdır.

Kuyruk tüylerinin alt kısımları limon yeşili veya sarıdır. Bej rengi gagaları ve ten rengi bacakları ile oldukça sevimliler. Monomorfik yapıya sahip oldukları için cinsiyet ayrımı yapmak çok zordur. Bunun için bir DNA testi gerekir. Çünkü fiziksel özellikleri birbirleri ile aynıdır.

Stresli bir yapıya sahip oldukları için en ufak bir ihmal ile tüy yolmaya başlarlar. Bu yüzden onu yalnız bırakmamaya çalışmalısınız. Eğer yoğun bir gün geçirecekseniz ona farklı bir oyuncak verip meşgul olmasını sağlayabilirsiniz. Stresli olmaları dışında yetersiz beslenme, enfeksiyon ve toksik maruziyetler nedeniyle de tüylerini yolarlar.

Genellikle sağlıklı bir yapıya sahip olsalar da diğer büyük papağanların yakalandığı hastalıklar onlarda da görülür. Bunlar aspergilloz, psittakoz ve viral ya da bakteriyel hastalıklardır. Hastalıkları önlemek için düzenli olarak kafes temizliği yapılmalı ve kuşa yıkanması için imkan sunulmalıdır. Yeşil yanaklı Amazon papağanları yeterli şekilde egzersiz yapmazlarsa kilo alırlar. Ayrıca dengeli beslenmeleri gerekir. Ne kadar yiyeceklerini bilemedikleri için iyi bir beslenme için sahiplerinin planlı olmaları şarttır. Aksi hâlde yağlı karaciğer hastalığına yakalanabilirler.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta bu kuşlar tohum, meyve, çiçek ve sebze ile beslenirler. Evcil olarak bakıldıklarında ise tohum karışımı yani yem karışımı ve günlük sebze ile meyvedir. Yüksek kaliteli yemler ihtiyaçlarının %75’ini karşılar. Kalan kısım içim taze meyve ve sebze gerekir. Ancak belirtmek isteriz ki bu kuşlar beslenme sırasında oldukça dağınık davranır. Bu nedenle öğünleri her yere dağıtırlar. Bunun yanı sıra eğer meyveleri bütün verirseniz de ziyan ederler. Birini ısırıp diğerine geçerler. Çünkü vahşi hayatta yaptıkları beslenme bu şekilde olur.

Ziyan problemini engellemek için meyveleri parça hâlinde ve sınırlı şekilde kafes içine koymalısınız. Böylece acıktığında gelip yiyecektir. Ancak gün bitiminde kalan artıkları temizlemeniz gerekiyor. Aksi hâlde çürüyüp bakteri oluşumuna neden olurlar. Eğer eğitim veriyorsanız daha iyi sonuçlar almak için ona ödül olarak birkaç fındık verebilirsiniz. Ayrıca eğitim almak onlar çok eğlencelidir. Böylece eğitimlere daha fazla adapte olurlar. Bununla birlikte filizlenmiş tohumları da çok severler.

Tohum ve kuruyemişler yüksek yağ içerdiği için asla fazlasını vermeyin. Çünkü kilo almaya meyilliler. Bu nedenle de her gün egzersiz yapmaları için kafes dışında olmaları gerekir. Günlük en az iki saat hareket etmesi için olanak tanımalısınız. Eğer küçük bir kafeste yaşıyorsa daha fazla özgür kalmalılar.

Karakterleri gereği son derece oyuncu olan yeşil yanaklı Amazonları seyretmek oldukça keyiflidir. Kafes dışında oynaması için bir oyun standı alıp onunla birkaç saat geçirmek sizi de mutlu edecektir. Oyun standı dışında tünekleri çok severler. Bu nedenle de kafes içine tünekler takıp meşgul olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece yaramaz davranışları sergilemekten de biraz olsun uzaklaşırlar. Tırmanmayı sevdikleri kadar çiğnemeyi de çok severler. Bu nedenle hem merdiven hem de çiğneme oyuncakları almanız gerekir. Ne kadar dikkat çekici eşyaya sahip olursa bir o kadar meşgul ve mutlu olur. Oyuncakları düzenli olarak değiştirirseniz onlarla oynamaktan sıkılmazlar. Ayrıca zarar görmüş olanları da yenileri ile değiştirin.

Yeşil yanaklı Amazon papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Akıllı, konuşabilir ve birkaç numara öğrenebilir.
  • Sevecen ve cana yakınlar. İnsanlarla iletişim kurmayı çok severler.
  • Uzun bir ömre sahipler.

Yeşil yanaklı Amazon papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Günde en az üç saat ilgi beklerler. Bu zaman zarfı içerisinde onun yanında olmanız gerekir.
  • Gürültülü papağanlar arasında yer alırlar.
  • Büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap