Yeşil Kanatlı Amerika Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

yeşil kanatlı Amerika papağanı özellikleri

Yeşil kanatlı Amerika papağanı özellikleri arasında “nazik dev” olarak bilinmeleri de yer alır. Çünkü bu kuşlar büyüklük olarak Sümbül papağanından sonra gelir yani ikinci sırada yer alırlar. Ayrıca nazik dev isimlerinin bir diğer nedeni oldukça sakin bir yapıya sahip olmalarıdır. Bu yüzden onlara bakmak için zamanı olan kişilere mükemmel bir evcil hayvan olurlar.

Bu kuş türlerinin bir diğer adı kırmızı yeşil ara papağanıdır. Kırmızı yeşil ara papağanları Kolombiya, Panama,  Venezuela, Ekvador, Peru, Brezilya, Guyana, Surinam, Paraguay, Arjantin ve Bolivya gibi birçok ülkede yaşayabilirler. Ayrıca Orta ve Güney Amerika tropikal ova ormanlarında bulunurlar. Yeşil kanatlı Amerika papağanı özellikleri ile Mavi sarı ara papağanı özellikleri genel olarak birbirine benzer. Hatta aynı bölgelerde yaşarlar.

Yeşil Kanatlı Amerika Papağanı

Bu papağanlar 17. yüzyıla kadar kafes ortamında bakıldılar. Ayrıca esir yetiştirme programı 19. yüzyılda başladı ve onları eğitmek oldukça başarılıydı. Bu başarıdan dolayı bugün yeşil kanatlı Amerikan papağanı bulmak oldukça kolaydır. Ancak birçok tropik kuş gibi doğal yaşam alanları büyük ölçüde tükendi bu nedenle de bu papağanın karaborsa olarak satılabiliyor olması oldukça kötü.

Yeşil Kanatlı Amerika Papağanı Karakteristik Özellikleri

Günlük en az iki saatlik ilgi ile bu kuş türünü evcilleştirmek oldukça kolaydır. Çünkü arkadaş canlısıdır. Ayrıca birçok yeteneğe ve özelliğe sahipler. Konuşma yetenekleri oldukça iyi ve zekidirler. Bu yüzden onlara konuşma eğitimi verebilirsiniz. Bununla birlikte eğitim verirken onları ödüllendirebilirsiniz. Ödüller genellikle sevdiği yiyeceklerdir.

Kırmızı yeşil ara papağanları oldukça güçlü gaga yapısına sahiptir. Nazik dev olarak bilinmelerine rağmen bazı zamanlarda saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Bu nedenle evde küçük çocuk varsa sizin için bu kuş türü uygun değildir. Çoğu büyük papağan ihtiyaçları olan ilgiyi görmezse davranışsal sorun sahibi olabilirler. Bu sorunlar arasında tüy yolma ve eşyaları çiğneme yer alır.

Yaklaşık olarak on beş kelime konuşmalarına rağmen bu özellikleri ile değil çığlık atmaları ile tanınırlar. Bu nedenle oldukça gürültülüdürler. Apartmanda ya da evlerin yakın olduğu bir yerde yaşıyorsanız yeşil kanatlı Amerika papağanı sahibi olmamalısınız.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta yeşil kanatlı Amerika papağanları altı ile sekiz kuştan oluşan sürüler hâlinde yaşarlar. Çünkü oldukça sosyaller. Ayrıca eğitim almayı da çok severler. Ancak sosyal doğaları nedeni ile eğitimi dikkate alması ve bağlanması için ona zaman tanımalı ve sabırlı olmanız gerekir. Eğer bu kuş türü ile ilgilenmez ve ona ihtiyacı olan etkileşimi vermezseniz sıkılırlar. Sıkılan büyük papağan türleri de saldırganlık yaparlar. Bu saldırganlık dediğimiz davranışsal sorunlar arasında tüy yolma ve eşyaları çiğneme yer alır.

Tüylü dostunuzla bolca zaman geçirin ve eğer tüm aile halkı ile ilgilenmesini istiyorsanız ilk günden itibaren tüm aile bireylerinin onunla ilgilenmesini destekleyin. Bu papağanlar büyük bir gövdeye sahip oldukları gibi büyük bir kafes ve alana ihtiyaç duyarlar. Ayrıca diğer Amerika papağanlarından sessiz olsalar da gürültülüdürler.

Yeşil kanatlı Amerika papağanı öyle güçlü çene kaslarına sahiptir ki kafese astığınız tüneklerin zamanla kemirilerek kırıldığını fark edersiniz. Bu nedenle de ara sıra yeni tünekler almak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü çiğnemeyi çok severler. Kafes dışındayken eşyalarınızı çiğnememeleri için ona bol bol çiğneme oyuncakları almanız gerekir. Ayrıca kafesin üst kısmında bir oyuncak standı kurabilirsiniz.

Sıcak havalarda bu kuş için açık bir alanda tutulmak gerekebilir. Bu nedenle kafesi balkon gibi bir alan da tutabilirsiniz. Elbette balkon kapalı cam ile kaplanmış ve bir iki adet pencere açılmış olsa daha güvenli olur. Ayrıca kafes demirlerinin de sağlam olması çok önemli. Çünkü çiğneyip kırabilirler. Bu papağanları bakmak yüksek maliyetli olduğu için iyi düşünmeniz gerekir. Yem, veteriner kontrolü, oyuncaklar, büyük kafes ve bunun gibi birçok ihtiyaç olacaktır.

Yeşil Kanatlı Amerika Papağanı Fiziksel Özellikleri

Bu papağanlar en tanınmış yani popüler olan evcil kuşlardan biridir. Görsel güzellikleri oldukça etkileyicidir. Çünkü tüyleri hem parlak hem de oldukça renklidir. Bu kuşlar omuz ve kanatlarının altında yeşil renkli tüylere sahiptir. Ayrıca omuz ve göğüsleri kırmızı renk ile kaplıdır. Kanatlardaki yeşillikler lacivert rengine dönüşür. Kuyruklarında ise açık mavi renkte tüyler bulunur.

Yeşil kanatlı Amerika papağanlarının uzun kuyrukları kırmızı ve uçları mavidir. Bunun yanı sıra bacak ve ayakları koyu gridir. Gagaları siyahtır. Kuşların yüzlerinde lekeler bulunur. Ayrıca erkek ve dişiler aynı renk ve desendedir. Bu nedenle monomorfik yapıya sahipler. Eğer erkek ve dişi papağan ayrımı yapmak istiyorsanız bunun için DNA testi yapmanız gerekebilir.

Bu papağanlar genel olarak sağlıklı olsalar da hastalıklara yakalanabilirler. Yeşil kanatlı Amerika papağanının en sık yakalandıkları hastalıklar aşağıdadır.

yeşil kanatlı Amerika papağanı özellikleri

  • Proventriküler dilatasyon hastalığı, Bu viral hastalık, nörolojik belirtilerinin haricinde bağırsak problemlerine de yol açar. Genellikle ölümcüldür ve en iyi önleyici tedbirler kuşları virüsü taşıyabilecek diğer kuşlardan uzaklaştırmak yani ayırmaktır. Bu hastalığın diğer adı Amerika papağanı hastalığıdır.
  • Psittacine gaga ve tüy hastalığı: Bir sirkovirüsün neden olduğu bir hastalık, tüy ve gaga hücrelerini öldürür. Bununla beraber bağışıklık sistemini de tehlikeye atar. Genellikle ölümcüldür ve en iyi şekilde önlemek için, papağanı sahiplenmeden önce uygun şekilde karantinaya alındığından emin olmanız gerekir.
  • Psittakoz: Bu bakteriyel hastalık solunum yolu hastalıkları ve göz akıntısına neden olur. Stresli kuşlar en hassas olanlardır ve antibiyotiklerle hızlı tedavi genellikle hastalığı iyileştirebilir.

Bu hastalıklar dışında ciddiliği daha az ve sık görülen bir diğer problem genellikle psikolojiktir. Belirtileri ise tüy yolmadır.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta yeşil kanatlı Amerika papağanı tohum, meyve ve kuruyemiş ile beslenirler. Ayrıca kil kayalıklarda bulunurlar. Bu kil kuşlar için çok sağlıklıdır. Kafes ortamında iken diğer evcil papağanlar gibi kaliteli yem, meyve ile sebze ve tohum yemeliler. Bu kuşlar genellikle ailenin yemek zamanlarında beslenmeyi severler. Ayrıca vahşi hayatta az da olsa protein aldıkları için onlara pişmiş tavuk eti de verebilirsiniz. Elbette beslenmesi için veterinere danışmak en güzeli olacaktır.

Beslenmelerinde kullanacağınız oran papağanı büyüklüğüne göre değişebilir. Bazıları üçte bir oranında yerken bazıları yarım fincan ile beslenirler. Bunu önce çeyrek fincan ile başlayıp eğer tüm yiyecek biterse ekleyerek anlayabilirsiniz. Ancak yemekleri yedikten sonra yiyecek artıklarını temizlemeniz gerekir. Özellikle de meyve ve sebze artıkları zamanla çürür ve bakteri oluşumuna neden olurlar.

Tüm papağanlar olduğu gibi avokado ve çikolata gibi besinle yeşil kanatlı ara papağanı için de zararlıdır. Bu nedenle hangi besinleri verip vermeyeceğinizi çok iyi bilmeniz gerekir. Beslenme hakkında daha detaylı bilgi için beslenme kategorimizdeki makalelerimize göz atabilirsiniz.

Diğer papağanlar gibi hareketli olmasalar da bu kuşlar da egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Çünkü kasları gevşemeli ve kanatları yağlanmamalıdır. Kafes dışında özgür olmayı hiçbir kuş reddetmez. Günde en az iki saat onunla ilgilenmeniz gerekir. Ayrıca bu saatleri daha fazla hareketli geçirmeleri için ona bir oyun standı alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca kafes dışındayken bu papağanların yaramaz olduğunu asla unutmayın. Bu nedenle de gözünüzü ondan ayırmayın. Aksi hâlde kapı kolları, mobilyalar ve değerli eşyalar çiğnenmiş olarak elinize geçebilir. Hızlı bir şekilde hareket ettikleri ve meraklı oldukları için yanından ayrılmamanız gerekir.

Amerika papağanı fiyatı genel olarak birbiri ile aynıdır ve sümbül ara papağanı fiyatı gibi bu papağanda iki bin ile üç bin dolar arasında satılır.  Genel olarak Amerika papağanı fiyatları yüksektir. Toplam maliyeti ise dört bin doları bulur.

Yeşil kanatlı ara papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • İnsan canlısı ve uysaldırlar.
  • Eğitim ile konuşmayı öğrenirler.
  • Uzun ömre sahip kuşlardır.

Yeşil kanatlı ara papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Gürültülü oldukları için apartmanda bu papağanlara yaşayanlar bakamazlar.
  • Büyük boy kuş cinsleri arasında yer alırlar. Bu nedenle oldukça büyük bir kafes gerekir.
  • Gagaları oldukça güçlüdür ve ısırabilirler. Bu yüzden çocuklu aileler için uygun değiller.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap