Yeni Alınan Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Yeni Alınan Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Yeni aldığımız muhabbet kuşumuzu petshoptan yada üreticiden alıp eve getirdiğimiz zaman kendisinde titreme, beslenmeme, saklanma, eğilme, kafes içerisinde çırpınma ve uyurken tellere tutunup uyumak gibi çeşitli korku davranışları görülebiliyor. Bu tanıma süreci çok önemli. Bu tanıma sürecinde kuşa nasıl yaklaşırsanız oda size o şekilde yaklaşacaktır. Peki ne yapmamız gerekiyor? Sizlere muhabbet kuşu alıştırma tekniklerini altta detaylı bir şekilde listeledik.

Eve İlk Geldiğinde Yem Yemez, Su İçmezler

Muhabbet Kusu Eve Geldiği İlk Günü

Muhabbet kuşları eve ilk geldiğinde yem yemez ve su içmezler genelde durgun halde etrafı ve sizi izlerler. Bu gayet normal bir durum çünkü öncesinde toplu bir kafesin içerisinde ve rahat bir şekilde topluluk psikoloji ile yaşıyordu. Ayrıca çok fazla insan elinede temas etmemişti. Peki biz ne yapıyoruz? Onu o topluluktan alıp yepyeni bir dünyaya ve kimseyi tanımadığı bir yere koyuyoruz. Eğer empati kuracak olursak sizide hiç bilmediğiniz bir canlı gelip alıp besleyecek olsa sizde aynı davranışları sergilerdiniz. Korkulu gözlerle etrafı izler ve en ufak hareketlilikte korkardınız. Kuşlarda aynı şekilde eve ilk getirdiğiniz zaman ortamdaki cisimleri ve sizleri çözmeye çalışıyorlar.

Ani Hareketler Yapmayın, Avucunuza Almayın

Muhabbet Kuşu Avuçta

Kuşunuza ani hareketler yapmayın. En çok yapılan yanlışlardan birisi kuşu kafeste veya dışarıya salınca elleriyle hızlıca yakalamak isteyenler oluyor. Bu durum çok yanlış muhabbet kuşları avuca alınmasından ve ani hareketlerden hiç hoşlanmazlar. Özellikle tanıma sürecinde.

Ortama ve Eşyalara Alışmasını Bekleyin

Siyah Gözlü Tek Renk Beyaz Muhabbet Kuşu

Öncelikle ortamı ve sizi tanıması açısından ilk bir hafta içerisinde kafesten çıkarmamanızı tavsiye ediyorum. Çıkardığınız zaman kaçmaya duvarlara çarpmaya başlayabilir. Bunun önüne geçmek için söylüyorum. İlk günden çıkarıpta isterseniz alıştırabilirsiniz fakat kuşunuzu tanımanızda fayda var. Bu tamamen size ve kuşunuzun durumuna kalmış bir durum. Yavaş yavaş alışması daha güzel olur.

Muhabbet Kuşunuzu Elinize Alıştırın

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma

Yukarıdaki adımları yaptık ve 1 hafta gibi bir süreç geçti diyelim. Muhabbet kuşunuzu ele alıştırma ile başlayabilirsiniz. Kuşunuzun nabzını ölçün öncelikle. Kafeste elinizi yavaşça uzatarak elinize konmasını sağlayabilirsiniz fakat bu süreç biraz sabır gerektirebilir. Kuşunuzun size alışmasını sağlamanız için yapmanız gereken ilk adım bu diyebiliriz. Kuşunuz ilk başlarda elinizi kafese soktuğunuz zaman ordan oraya uçup kaçacaktır. Bu gayet normal bir durum. Kuşunuz elinize gelmeye başladığında zamanla elinizden yem, meyve, sebze de yedirebilirsiniz. Başından okşanmayı seven muhabbet kuşlarınızı bol bol sevebilirsiniz.

Sevdiği Yemleri, Meyve, Sebzeleri Verin

Muhabbet Kuşu Salatalik Yiyor

Kuşunuzun özellikle sevdiği tohumlar olabilir. Onları Ele alıştırdıktan sonra elinizde o tohumlardan vererek dal darı vb. gibi sizi daha çok sevmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca meyve ve sebzeye alıştırdıktan sonra onlarıda verip kuşunuzun vitamin eksikliğinin önüne geçebilirsiniz. Bu konuda muhabbet kuşu ne yer? adlı makalemizden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kuşunuzu Alıştırırken Onunla Zaman Harcayın

Muhabbet Kuşu Baş Kaşıma

Kuşu aldım, bitti, oldu demeyin! Kuş bir araç değil canlıdır. Onunla mutlaka zaman geçirip ilgilenin. Mümkünse yaşadığınız odada, en çok vakit geçirilen yerde tutun. Unutmayın onlar sizin dostunuz ve artık sizin sorumluluğunuzda. Muhabbet kuşunu mutlu etmenin yolları adlı makalemizde bu konuyla alakalı daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Alışma Sürecinde Oyuncak Almayın

Muhabbet Kuşu Salıncak

Kuşlarınıza özellikle alışma sürecinde aynalı oyuncak vb. eşyalar almayın. Kuşunuzun ilgisini tamamen aynaya çekerek sizi 2. plana atmış olursunuz. Kuşunuz size alıştıktan sonra kendi kararınız ile istediğiniz oyuncağı alabilir ve onu dahada mutlu edebilirsiniz. Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı adlı makalemizden daha detaylı bilgilere ulaşarak kafesi öyle düzenlersiniz.

Yüksek Ses ile Konuşmayın

Kuşunuzun yanında yüksek ses ile konuşup bağırmayın aksi halde ürkek olan kuşunuzu dahada korkutarak sizden çekilmesini sağlarsınız.

Sizlerde yukarıdaki bilgiler ile muhabbet kuşunuzu ürkütmeden kendinize daha kolay alıştırabilirsiniz. Ancak unutmayın ki önceliğiniz onların size daha çabuk alışması olmasın. Kuşunuzu strese ve sıkıntıya sokacak davranışlardan kaçının. Sabır ve zamana yayarak bu işlemleri uygulayın.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

51 Yorum

  • Aslında işin sırrı sadece sevgi.Ona ne kadar ilgi ve sevgi gösterirseniz sizi o kadar benimser.

 • bir senede 4 defa muhabbet kuşu kaçırdım hiçbirinide geri bulamadım artık besleme hevesim kaçtı besliyecek olan arkadaşlarada tavsiyem odanın içine bile bırakmasınlar 🙂 siteniz güzel bir kaynak teşekkürler

  • Sitemizi güzel bir kaynak olarak tanımladığınız için biz teşekkür ederiz.Kaçırdığınız kuşlar için üzüldüm.Biraz daha dikkatli davranmak gerekiyor bu konuda evet haklısınız.

  • İnsanlara muhabbet kuşu ve hayvan sevgisini kazandırıyor olmanıza sevinmeniz gerekir. Size özenerek alınan kuşlar ve canlılar daha iyi bir hayat yaşayacaktır. Ayrıca bunu kıskançlık ile bağdaştırmak çok yanlış bir düşünce olsada düşüncenize saygı duymak gerekir.

 • biz kusumuzu alalı 1-2 ay oldu ve kafese elimizi uzatinca garip sesler cikartip isirmaya calisiyo nedenini ogrenebilirmiyim ??

  • Merhaba Ayşe

   Nedeni kuşunun senden korkuyor olmasıdır.Düşünsene evinin içine bir el giriyor ve seni avuçlamaya çalışıyor 🙂 Bu onlar için başta çok korkutucu gelir.Buradaki yazılanları uygulamaya çalış.Kuşunu kendine alıştırmadığın sürece böyle korkar.Senin ona zarar vermeyeceğini anlaması lazım.Sana tavsiyem elini kafesin içine yavaşça sok onu korkutma.Parmağını tünek gibi yap yani baş parmağına konmasını sağla.Bunu tekrar tekrar yap.Sonunda eline gelecektir.Ardından ona elinden bir şeyler yedirmeye çalış.Kısacası güvenini kazan ve eline alıştır.Burada yazılanları detaylıca okursan aslında başarılı olabilirsin.

   Kuşuna ve kendine iyi bak Ayşe aklına takılan bir şey olursa çekinmeden sorabilirsin 🙂

 • 9 yasindaki kuşum öldü. Kuşdan öteydi. Çocuğum gibiydi. Bıcır bıcır konuşur, evin içinde ben hangi odadaysam beni bulurdu. Tv karşında uzanırken göğüsümde uyurdu. 2 gün oldu kaybedeli hemen başka bi tane aldım 4 aylık. Boncuğumun yerini tutamaz ama kuşsuz olamıyorum. Canyoldaşı, yaren oluyorlar. Şimdi unuttuklarımı hatırlama zamanı. Bu boncuğu da eğitme zamanı.

  • Merhaba Mehtap

   Kuşun için üzgünüm.Hayvan sevgisi çok ayrı bir şey.Yeni kuşunun sağlıklı ve mutlu olması dileğiyle kendine ve kuşuna iyi bak Mehtap 🙂

 • Merhaba yeni muhabbet kuşu aldım. Ama severken kuyruğu koptu. Çok üzüldüm. Ne yapabilirim? İlk günü evde sanırım aceleci davrandım ve vicdan azabından ölüyorum

  • Merhaba Bukre

   Kuşun için üzgünüm.Belli ki bir yanlışlık olmuş daha dikkatli davranman gerekiyor.Kuşunun kuyruğu geri çıkacaktır.Bu zamanda ona daha fazla ilgi ve sevgi göstermen yeterli.Onu sev, merak etme kuyruğu yeniden çıkacak.Kendine ve kuşuna iyi bak 🙂

 • Bende bir kuş aldım yavru muhabbet 4 gün oldu aldim elime alıştı lakin biraz elimde durduktan sonra hemen yükseğe gardoraba uçuyor almaya çalışıyorum çubukla hemen geliyor sorun nedir acaba

  • Merhaba Reşat

   Kuşlar genelde yüksekte oldukları zaman kendilerini güvende hissederler.Kuşun sana tam olarak alıştığı zaman senin yanında da kendini güvende hissedecektir ve yükseğe uçma-konma gereksinimi duymayacaktır.Sana çok alışsa dahi yukarılara konmaya devam edecektir fakat bu kadar sık devam etmez.Yani alıştıktan sonra seninle daha çok vakit geçirecektir yeter ki ona bu güveni ver 🙂

   Kendine iyi bak.Aklına takılan sorular için yazmaktan çekinme lütfen Reşat.

 • Kuşum yavru bana saldırıyor ancak elimede gelmiyor 6 gün oldu ne zaman alışır ve oyuncak almak istiyorum kafes biraz küçük ve şuan kafesten çıkartan lazımmı?

   • Merhaba kuşum dünden beri hıçkırık tarzı bir ses çıkartıyor ve hiç ötmüyor nefes almakta zorlanıyormuş gibi kafasını öne göre getiriyor boğaz kısmında hafif bir kabarıklık bugün bugün veterinere gittim solunumla alakalı bir sorunu olduğunu söyleyip antibiyotik verdi suyuna karıştırmamı söyledi uyguladım ve sorunu hala devam ediyor daha çok acı çekmeye başladı başka bir veteriner sayfasına yazdım geri dönüş yapan yok lütfen yardımcı olur musunuz çok acil

  • Merhaba Mert

   Kuşunun alışması için belirli bir süre veremem.Çünkü bunu tahmin etmek imkansızdır.Onunla ne kadar çok ilgilenirsen sana o kadar kısa sürede alışabileceğini söyleyebilirim sadece.Kafesi çok küçükse kesinlikle onun rahat edebileceği büyük bir kafes almalısın.Ayrıca sana alışmadan oyuncak almanı da önermiyorum.Önce sana alışsın oyuncağı daha sonra alırsın.Çünkü oyuncağa bağlanarak sana alışma süresi uzayabilir.Kafesten çıkartabilirsin ama pencereleri falan kapatmayı unutma kaçabilir 🙂 Çıkart biraz dolaşsın baksın ortalıkta ne var ne yok alışmaya çalışsın.Fazla da üstüne gitme yavaş yavaş severek alışmasına izin ver sana.Bu konuda aklına ne takılırsa sorabilirsin.Kendine ve kuşuna iyi bak Mert.

   • meraba benim bir sorunum var ben sari renkte 2 aylik disi kus aldim ele geliyor evcil tarzda,Eve geldigi ilk gun parmagima alarak biraz simartarak konustum alisti gibi ilk gun yeme ve icme yapmadi,2.gunu buyuk istahla basladik elime geldi buseferde kafese girmek istemiyor pek gozlemliyorum oterek bisi anlatiyr illa bogazima yanasicak basimiza koncak onuda gectim kafes icinde az da olsa uyku zamani duruyor ama arada yemek yiyor sonra icini ayaklariyla eseliyerek bosaltiyor hepsini icine girmeye calisiyor kafasiyla ters cevirirek destek veriyor delmeye calisiyr gagasi ile hincini alamadigi gorunce mamaligin ayakligi var surekli basini govdesine kadar sokuyor cikamiyor ugrasinca cikiyor gene ayni tekrar yapiyor benim seyrettigi kknustugumu gorunce kafes icinde zipliyip ucarak yakin temas cikmak istiyor o sekilde cikarinca boyumdan buyuk yerlere ucuyor dusuyor kanafi kirilicak diye korkuyorum ne yapacagimi bilmiyorum ne yapmam lazim salincagida var gaga tasida koydum ama bugun 5. gun gene ayni farkli farkli odalara goturunce birakiyr o aliskanligini ne yapabilirim kucuk kus yuvasimi taksam,aynali kucuk kuvet koyup mama koysam icinde eglenme amacli yoksa esmi alsam soruyorum normal diyor ben hic gormedim boyle birde arada bir kasintisi var gozle gorulecek bit gormedim acaba tuyleri yeni cikiyor diyemi kasiniyor bunun icin sivi almam gereklimi suyuna fikrinize ihtiyacim var acil

 • Merhaba 12 gün önce bir erkek muhabbet kuşu aldım şu an kafes dışında elimden yem yemesine rağmen kafes içinde yemiyor ya da elime gelmiyor kaçıyor kuş acıktığında kendi başına kafesin içine girip yemiyor ben sokarsan o şekilde acaba onu dışarda elimle beslediğim için mi girmiyor yanlış mı yapıyorum ve hala elime gelmeme sorunu var kafes içine elime soktuğumda hala korkuyor 12 gün olduğu için alışmama ihtimalinden çok korkuyorum elime alışması için ona zaman mı vermeyeliyim bu kadar zaman alışmaması normal mi

  • Merhaba Kader

   Kuşunu alalı henüz 12 gün olmuş.Kuşunun yeni ortamına alışması gerekiyor.Bence çok aceleci davranıyorsun.Ona en az bir ay gibi bir süre tanı ortamına ve sana alışsın.Arada bir seslen ona konuşmaya çalış o kadar.Yem ve eline alışma sürecini daha sonra yaparsın.Sana alışacaktır sadece biraz zaman lazım ama önce yeni evine alışsın 🙂

   Aklına takılan her türlü sorun için yazabilirsin Kader.Kendine ve kuşuna çok cici bak.

   • Merhaba kusura bakmayın kuşum 2 haftalık oldu dışarda elimde yem yedirmeye alıştı galiba acıktığında kendisi kafese girip yemiyor ne yapmam lazım

    • Merhaba Kadee

     Yemi kafesin görülebilecek bir yerine koyabilirsin mesela tabanına serebilirsin yemi aynı zamanda yemliğine de katabilirsin.Her zaman için eline alışmasın daha çok küçük acıktığında yiyecektir merak etme.Yem neredeyse o bulur görünecek bir yere koyman yeterli.

 • 1 gün önce kuş aldım ve kuşum şuan hareketsiz hiç bi şekilde yem yemiyor. Bende avucuma alıp elimle besliyorum.
  Bir Sakıncası varmı?

  • Merhaba Tuğba

   Elinle besleyebilirsin bunun bir zararı olmaz fakat kuşun henüz yeni ortamına, sana, kafesine alışma sürecinde.Kuşunu biraz kendi haline bırakman bence daha yararlı olacaktır.Fakat elinde beslemenin hiçbir zararı olmaz aksine sana daha da çok alışacaktır.Hareketsiz olması dediğim gibi ortam değişikliğinden kaynaklanıyor.Hastalığı, ishali vs. olursa lütfen tedavisini geciktirmemek için yazmaktan çekinme.

 • Merhaba
  Yeni iki kuş aldık , üretici muhtemelen ikisinin de erkek olduğunu söyledi .. 6 yaşındaki oğlum kararsız kalınca ikisini de aldık kafesleri ayırırız diye düşündük.. henüz ilk günleri ancak bir tanesi çok ürkek ve ne zaman kafese yaklaşsak diğerinin altına giriyor.. tüneğe çıkmıyorlar.. önceki bebek kuşumuzu ishal nedeniyle kaybettik aynı acıyı yaşamak istemiyoruz.. dal darı ve kanarya yemi bir de bebe bisküvisi koyduk kafese.. onları ayırmalı mıyız? Bu kadar ürkekken ele alıştırmaya çalışmalı mıyız? Bir de sularına vitamin vs koymak doğru olur mu ? Sanırım en fazla 1-1,5 aylıklar.. bu arada sakin bir odaya aldık sürekli yanlarına gidip kontrol ediyoruz hiç su içerken görmedik 🙁 çok acemiyiz yardımınızı rica ediyoruz
  Sevgiler

  • Merhaba Merve

   Onları ayırmanıza gerek yok.Dal darı vs. gibi ek vitaminler verebilirsiniz bunun da herhangi bir zararı olmaz.Daha yeni aldığınız için kuşları bırakın ortamına ve size alışsınlar daha sonra uzun uzun vaktiniz olacak nasıl olsa.Kendi hallerinde bir süre takılsınlar.Daha sonra elinizle yem dal darı gibi şeyler vermeye çalışırsınız.Sularına arada bir vitamin katmanızın bir zararı olmaz örneğin 3 güne bir vitamin eklemeniz onlara bir zarar vermez sadece her zaman katmayın yeterli.Sakin odada bir süre kaldıktan sonra yanınıza alabilirsiniz 2-3 gün yeterli olur bunun için.Su içerken görmemeniz normal ama onlar içiyordur emin olun 🙂

   Yani şu an için anormal bir durum yok gördüğüm kadarıyla.Ayırmanıza da gerek yok bırakın ne güzel oynasınlar sıkılmazlar daha ilerisi için onları ayırarak birer tane eş alabilirsiniz yanlarına büyüdükten sonra kuşlarınız tabi.Umarım çocuğunuz ve kuşlarınızla çok mutlu hayatınız olur, kendine çocuğuna ve kuşlarına iyi bak Merve.Bu konularda soru ve sorunların olursan lütfen yorum olarak yazmaktan çekinme.

 • Yazı gayet bilgilendirici olmuş teşekkürler. Ama benim bir sorum olacak. Evde yaklaşık 1 hafta falan kafeste tutup alıştıktan sonra elimize alıştırmamız gerek bunu anladım. Ama alıştıktan sonra ilk dışarı çıkardığımız zaman kafese geri nadıl sokmalıyız? Cevaplarsan sevinirim.

  • Merhaba Buğra

   Ben teşekkür ederim.Aslında kafese kendisinin girmesi çok daha iyi olur.Acıkınca kendisi girecektir kafese fakat girmiyorsa bile parmağını uzatarak kuşunu parmağına kondurup sonra kafesin yanına veya üzerine koyarsan o kafesin tellerinden içeri girer.Kafesin kapısını falan bilemiyor bazen kuşlar onun için onlara göstermeniz gerekiyor o sebepten dolayı kafesin yakınlarına kendiniz getirirseniz gerisini o halleder.

 • Merhaba muhabbet kuşumu alalı bir gün oldu ama aldığımdan beri ishal eve alışmadı stresten diye düşünüyorum ama kaç gün beklemeliyim?

  • Kuşunuzun yeni evine alışma süresi en az 1 haftayı bulabilir. Yeni alınan kuşların ishal olması, sessiz olması gayet doğaldır. Ortamı ve yeni evini tanımaya çalışırken bir yandanda yoğun stres yaşayabiliyorlar. Bu yüzden kuşunuzun suyuna ishal ilacı alıp bu süreci daha rahat atlatmasını sağlayabilirsiniz. İshal ilacını temiz ve taze suya 2-3 damla koymaya özen gösterin. Bu süreci kolay atlatıp bir an önce size alışması umuduyla, kuşunuza ve kendinize iyi bakın 🙂

 • Mrb gecen hafta kuş aldım 1 aylıktı sanırım 5 gün boyunca yem yemedi diye düşünüyorum çünkü hiç görmedim. bir defa ben yedirmeye çalıştım yedi. Ama sonra ben denesemde asla yemedi yemi begenmedi diye hep değiştirdim. Son gün elime aldıgım da çok halsiz düştüğünü ve bıraktığımda kafeste sendelediğini gördüm hemen veterinere çıktım fakat o yolda öldü. Cok üzgünüm açlıktan mı öldü neden reddetti bizi yoksa hastamıydı hiç bilmiyorum. Sanki resmen intihar etti. Şimdi bir tane daha istiyorum ama yine yemezse içmezse diye korkuyorum. 1 gün normalde bu yememe 2 3 güne sarkarsa neyapmam lazım. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Tşkler

  • Kuşun 5 gün boyunca sende ve hiç yem yemediğini söylüyorsun. Kuşunu aldığında bu durumlara hiç dikkat ettin mi ? Aldığında mı hastaydı yoksa herhangi bir rahatsızlığı mı vardı? Yem yememesi sadece ortamına alışmadığı için ve strese bağlı olabilecek bir durum. Yemden kesilmesi ise bambaşka. Kuşu aldığında hasta ise bu satan kişinin vicdanına kalmış. Ancak sen aldıktan sonra rahatsızlanmışta olabilir. Kuşun 1 aylık yavru ve hassas bir bünyeye sahip olduğu için dikkat etmek gerekiyor böyle durumlarda. Tekrardan kuş sahibi olabilirsin. Bu durumun seninle ve yeriyle hiç bir alakası yok. Eminim sen elinden gelenin en iyisini yapıp ona çok iyi bakmışsındır. Bu duruma üzülüp buraya yazman bile kuşunu ne kadar düşündüğünü ve üstüne titrediğini gösteriyor.

 • Kusum eve gelince 5 dakka sonra kafama kondu bir kac kez cok şaşirdim bu durumda ne anlamaliyim alismismidir bana yoksa acikmişmidir yemine baktim cok az kalmişti bugun gelirse alismistir ya gelmezse 😉

  • Anladığım kadarıyla kuşunu yeni aldın. Kuşunun bu derece evcil olmasına şaşırdım açıkçası. Yaşı ve cinsiyeti nedir? Daha önce herhangi bir sahibi var mı? Size bu kadar ısınması çok olumlu bir durum. Acıkmış olsa bile alışkın olmayan bir kuş asla insana yaklaşmaz. Kuşunuzun insanlara ve size karşı güveni var. Kuşuna ve kendine iyi bak bol bol meyve, sebze ver bu dönemlerde.

   • merhaba biz alalı muhabbet kuşunu 19-20 gün oldu yavaş yavaş alışmaya başladığını hissediyoruz fakat ne sıklıkta kuşu dışarı salıcağımı bilmiyorum biz her gün 1 defa salıyoruz ama doğru mi bilmiyorum sizce kuşumu haftada kaç gün dışarı salmalıyım ve kafesinden dışarı kendi sadece bir kere çıktı oda 2 hafta sonra ilk defa dışarı çıkcakken zaten sürekli çırpınıyordu ama sonraki günlerde kendei çıkmamaya başladı ya biz onu elimize almaya çalışarak çıkartıyorduk parmağımızı açarak ya da kuş sesi dinleterek çıkıyordu kendi kendine nasıl çıkmaya başlar dışarı ya da biz hergün çıkarttığımız için yoruluyor mu sorularımı yanıtlarsanız sevinirim

    • Merhaba Atakan

     Bunun herhangi bir zaman dilimi veya sayısı yok 🙂 aç kuşun kafesini istediği zaman çıksın yorulursa veya girmek isterse girer. Merak etme yorulursa kendi girer ya da su içecekse, yem yiyecekse bir işi varsa kafesine geri döner.

 • merhaba kuşumuzu yeni aldık sizin tavsiyelerinizi okudum ve ona göre davranmaya çalışıyorum ancak benim küçük kardeşlerim var süreklii elini sokmaya çalışıp korkutuyorlar ne yapabilirim?

  • Kuşunuzu yeni aldığınız için bu davranışlar zaten yeni evine alışmaya çalışan stresli kuşunuzu dahada stresli hale sokacaktır. Biraz zaman tanıyıp kuşunuzun ortamına ve eve alışmasını sağlayın. Korkutmak ve kaçırmak onu strese sokup ishal vb. durumların oluşmasını sağlayacaktır. Kuşunuzu ürkütmeden ve sakince ona yaklaşabilir, konuşabilir ve sevdiği yiyecekler vererek bu sürece katkıda bulunabilirsiniz.

 • Merhaba 2 yaşında erkek muhabbet kuşum kafasını kapıya çarpıp öldü çok hareketli çok Zeki çok konuşan bir kuştu insanları çok seviyordu hep dışarda durmak uçmak istiyordu kafesine yem yemek su içmek için girerdi evimizden cenaze çıkmış gibi üzüldük 10 gün oldu çok özlüyoruz Bir yakınımız 1.5 yaşında dişi muhabbet kuşunu bizim daha iyi bakacağımızı düşünerek bize verdi onlarda kedi de olduğu için pek dışarı çıkarılmamış ve pek de evcilleştirilmemiş bizler ilgi ve sevgi ile yaklaşmaya çalışıyoruz Kendi dışarı çıkmıyor kendimiz çıkarıyoruz biraz uçup perdelere konuyor ele omuza alıştırmak istiyoruz inşallah Kendi kafesinden çıkacağı zamanları da görürüz dişi olduğu için mi daha az uçuyor ve insanlara mesafeli bize öneriniz olabilir mi

  • Öncelikle başınız sağolsun. Perdelere konması size ve uçmaya alışkın olmamasıyla alakalı bir durum. Bu zamana kadar mesafeli yetiştirmişler ise sabırla onu alıştırmalısınız. Erkek kuşlar dişiye göre daha hareketli olurlar bu doğru ancak mesafe konusuna gelecek olursak ona bol bol sevdiği yiyecekleri eliniz ile vererek bu süreci hızlandırabilirsiniz. 1,5 yaşında olduğu için yavru bir kuş kadar kolay alıştıramayabilirsiniz. Bu süreçte sabırlı olmanız gerekmekte.

 • Merhaba muhabbet kuşumu alalı daha 1 gün oluyor. Çok hareketsiz, elimi kafesin içine soktuğumda kaçmıyor bile kolayca elime ve parmağıma alabiliyorum. Bütün gün tüneğinde hareket etmeden duruyor hep esniyor ve bu tekrarlanıp duruyor. Kuşu aldığımızda hiçbirşeyi yoktu poposu temizdi, eve getirdikten sonra kuş ishal gibi sıvı dışkı yaptı. Bugün ise dışkısını açık yeşil ve beyaz yaptı çok sıvı değil. Çok az yemini yedi suyunu içtiğinden de emin değilim, bu davranışı sanırım normal ama ben daha çok ishal olmasından korkuyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…

  • Yeni alınan ve yavru muhabbet kuşlarında bu çok normal bir durum. Kesinlikle korkulacak bir durum yok. Yaşadığı stres, ortam değişikliği ve adapte olamama sorunları yüzünden ishal olabiliyor ve sessiz kalabiliyorlar. Bu durumda yeni aldığınız için kuşunuzun kafes tabanına yem serpebilirsiniz. Daha rahat yemesi ve bulması açısından iyi olacaktır. Ayrıca ishali için taze koyduğunuz suyuna petshoplardan alabileceğin “diare” bağırsak düzenleyiciyi bir kaç damla damlatabilirsin. 1 haftalık süreçte kendine geleceğini tahmin ediyorum. Herhangi bir aksi durumda burdan veya iletişim sayfamızdan ulaşabilirsin.

 • Merhaba kuşumun ishal durumu geçti, dün dışkısı(katı) poposuna yapışmıştı bugün geçti daha da iyi, sanıyorum ki iyileşti. Kuşumun hala daha su içtiğini görmedim ama yem yiyor bir sıkıntı oluşturur mu? Kuşum benden neredeyse hiç korkmuyor parmağıma gelip, omzumda da duruyor hatta kolumda ve omzumda geziniyor. Benden kaçmadığı için kafesten çıkardım parmağımda uzun süre durduktan sonra kafesinin üstüne doğru uçuyor. Bazen ise uçunca bende onu korkutmamak için peşinden koşmuyorum ve perdenin üstüne çıkıyor, kafesi yakınlaştırınca kafesin üstüne konuyor oradan parmağıma alıp kafesin içine rahatça koyabiliyorum. Daha bize geleli 4 gün oldu ilk geldiği zamanda elimden korkmuyordu. Perdeye konmaması ve onu çağırdığımda bana gelebilmesi için ne yapabilirim? Birde ona yararlı olması için meyve(elma vb.) vermek istiyorum kaç aylık olunca vermem daha doğru olur? (0-1 aylık erkek)

  • Öncelikle (su) ishal, hastalık vb. durumlarda çok önemlidir. Suyu içmiyor ise kendiniz ağzına götürerek ona hatırlatıp içirebilirsiniz. Perdelere çıkması, daha tam olarak alışmamasından kaynaklanıyor. Size geleli 4 gün olduğu için bu davranışlar çok normal. Bu süreç kısa zaman sonra geçecektir ve perdelere konmamaya başlayacaktır. Meyve, sebze yemesi için yem kırmayı öğrenmiş olması yeterlidir. Kafesine meyve bırakarak gözlemleyebilirsiniz. Bu onun için çokta faydalı olacaktır.

 • Merhaba size yaklaşık bir ay önce ölen kuşumuzdan sonra yakınımızdan aldığımız 1,5 yaşındaki dişi kuştan bahsetmiştim.Söylediğiniz gibi sabırla ilgilendim, sevdim, konuştum.ölen kuşun videolarını, ses kayıtlarını dinlettim.1 ayda o kadar çok yok kat ettik ki ölen kuşumun acısı hafifledi.kafesinin kapısını bilmeyen, nerdeyse uçmayı bilmeyen kuş artık kafesinde kapalı durmak istemiyor, dışarı çıkabilmek için can atıyor.hatta hep yaramazlık peşinde koşuyor Her gün yeni bir şeyler keşfediyor. Duvardaki tablolar televizyon saksıdaki çiçekler bile dikkatini çekiyor.başta biraz umutsuzdum ama bu gelişimini görmek o kadar mutlu ediyor ki.yeni kuş alıştıranlara tavsiyem yılmadan sabırla Sevin, küçücük kalplerine dokunun.Emin olun o küçücük canlı size Kocaman Sevgi verecek.teşekkür ederim

 • Ya ben bugün bir kuş aldım 40-50 günlük
  Hep duygun elime alıyorum sakince duruyor ama bazen ısırıyor 1-2 hafta boyunca elime almamam gerekiyormuş bunu okudum bir kaç sayfa da ve bir gözünü diğer gözüne kıyasla daha çok kapayıp açıyor biraz tedirgin oldum açıkcası

 • Merhabalar, yeni bir muhabbet kuşu aldım eve geleli 1 gün oldu. Henüz 2 aylık. İlk gün kafeste hiç hareket etmeden durdu ve yemek yemedi, kafesin içine elimi soktuğunda pek kaçmıyor öylece duruyor dokunuyorum genelde tepki vermiyor. Yeme düştü denilmişti fakat yemliğe alışmamış. Yemlik ile ben uzattığımda yem alıyor yemeye çalılıyor. Çok yavaş yem kırıyor daha beceremiyor yeni yeni öğreniyor gibi duruyor. Bu durum hakkında bilgim yok, normal midir? Ek farklı gıdalar vermeli miyim? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Yorum Yap

© Telif Hakkı 2020, Tüm Hakları Saklıdır - Kuş Yuvam

priv isimleri-priv hesap isimleri-muhabbet kuşu forum