Yeni Alınan Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Yeni Alınan Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Yeni aldığımız muhabbet kuşumuzu petshoptan yada üreticiden alıp eve getirdiğimiz zaman kendisinde titreme, beslenmeme, saklanma, eğilme, kafes içerisinde çırpınma ve uyurken tellere tutunup uyumak gibi çeşitli korku davranışları görülebiliyor. Bu tanıma süreci çok önemli. Bu tanıma sürecinde kuşa nasıl yaklaşırsanız oda size o şekilde yaklaşacaktır. Peki ne yapmamız gerekiyor? Sizlere muhabbet kuşu alıştırma tekniklerini altta detaylı bir şekilde listeledik.

Eve İlk Geldiğinde Yem Yemez, Su İçmezler

Muhabbet Kusu Eve Geldiği İlk Günü

Muhabbet kuşları eve ilk geldiğinde yem yemez ve su içmezler genelde durgun halde etrafı ve sizi izlerler. Bu gayet normal bir durum çünkü öncesinde toplu bir kafesin içerisinde ve rahat bir şekilde topluluk psikoloji ile yaşıyordu. Ayrıca çok fazla insan elinede temas etmemişti. Peki biz ne yapıyoruz? Onu o topluluktan alıp yepyeni bir dünyaya ve kimseyi tanımadığı bir yere koyuyoruz. Eğer empati kuracak olursak sizide hiç bilmediğiniz bir canlı gelip alıp besleyecek olsa sizde aynı davranışları sergilerdiniz. Korkulu gözlerle etrafı izler ve en ufak hareketlilikte korkardınız. Kuşlarda aynı şekilde eve ilk getirdiğiniz zaman ortamdaki cisimleri ve sizleri çözmeye çalışıyorlar.

Ani Hareketler Yapmayın, Avucunuza Almayın

Muhabbet Kuşu Avuçta

Kuşunuza ani hareketler yapmayın. En çok yapılan yanlışlardan birisi kuşu kafeste veya dışarıya salınca elleriyle hızlıca yakalamak isteyenler oluyor. Bu durum çok yanlış muhabbet kuşları avuca alınmasından ve ani hareketlerden hiç hoşlanmazlar. Özellikle tanıma sürecinde.

Ortama ve Eşyalara Alışmasını Bekleyin

Siyah Gözlü Tek Renk Beyaz Muhabbet Kuşu

Öncelikle ortamı ve sizi tanıması açısından ilk bir hafta içerisinde kafesten çıkarmamanızı tavsiye ediyorum. Çıkardığınız zaman kaçmaya duvarlara çarpmaya başlayabilir. Bunun önüne geçmek için söylüyorum. İlk günden çıkarıpta isterseniz alıştırabilirsiniz fakat kuşunuzu tanımanızda fayda var. Bu tamamen size ve kuşunuzun durumuna kalmış bir durum. Yavaş yavaş alışması daha güzel olur.

Muhabbet Kuşunuzu Elinize Alıştırın

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma

Yukarıdaki adımları yaptık ve 1 hafta gibi bir süreç geçti diyelim. Muhabbet kuşunuzu ele alıştırma ile başlayabilirsiniz. Kuşunuzun nabzını ölçün öncelikle. Kafeste elinizi yavaşça uzatarak elinize konmasını sağlayabilirsiniz fakat bu süreç biraz sabır gerektirebilir. Kuşunuzun size alışmasını sağlamanız için yapmanız gereken ilk adım bu diyebiliriz. Kuşunuz ilk başlarda elinizi kafese soktuğunuz zaman ordan oraya uçup kaçacaktır. Bu gayet normal bir durum. Kuşunuz elinize gelmeye başladığında zamanla elinizden yem, meyve, sebze de yedirebilirsiniz. Başından okşanmayı seven muhabbet kuşlarınızı bol bol sevebilirsiniz.

Sevdiği Yemleri, Meyve, Sebzeleri Verin

Muhabbet Kuşu Salatalik Yiyor

Kuşunuzun özellikle sevdiği tohumlar olabilir. Onları Ele alıştırdıktan sonra elinizde o tohumlardan vererek dal darı vb. gibi sizi daha çok sevmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca meyve ve sebzeye alıştırdıktan sonra onlarıda verip kuşunuzun vitamin eksikliğinin önüne geçebilirsiniz. Bu konuda muhabbet kuşu ne yer? adlı makalemizden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kuşunuzu Alıştırırken Onunla Zaman Harcayın

Muhabbet Kuşu Baş Kaşıma

Kuşu aldım, bitti, oldu demeyin! Kuş bir araç değil canlıdır. Onunla mutlaka zaman geçirip ilgilenin. Mümkünse yaşadığınız odada, en çok vakit geçirilen yerde tutun. Unutmayın onlar sizin dostunuz ve artık sizin sorumluluğunuzda. Muhabbet kuşunu mutlu etmenin yolları adlı makalemizde bu konuyla alakalı daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Alışma Sürecinde Oyuncak Almayın

Muhabbet Kuşu Salıncak

Kuşlarınıza özellikle alışma sürecinde aynalı oyuncak vb. eşyalar almayın. Kuşunuzun ilgisini tamamen aynaya çekerek sizi 2. plana atmış olursunuz. Kuşunuz size alıştıktan sonra kendi kararınız ile istediğiniz oyuncağı alabilir ve onu dahada mutlu edebilirsiniz. Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı adlı makalemizden daha detaylı bilgilere ulaşarak kafesi öyle düzenlersiniz.

Yüksek Ses ile Konuşmayın

Kuşunuzun yanında yüksek ses ile konuşup bağırmayın aksi halde ürkek olan kuşunuzu dahada korkutarak sizden çekilmesini sağlarsınız.

Sizlerde yukarıdaki bilgiler ile muhabbet kuşunuzu ürkütmeden kendinize daha kolay alıştırabilirsiniz. Ancak unutmayın ki önceliğiniz onların size daha çabuk alışması olmasın. Kuşunuzu strese ve sıkıntıya sokacak davranışlardan kaçının. Sabır ve zamana yayarak bu işlemleri uygulayın.

Yazar Hakkında

Mert

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

14 Yorum

  • Aslında işin sırrı sadece sevgi.Ona ne kadar ilgi ve sevgi gösterirseniz sizi o kadar benimser.

 • bir senede 4 defa muhabbet kuşu kaçırdım hiçbirinide geri bulamadım artık besleme hevesim kaçtı besliyecek olan arkadaşlarada tavsiyem odanın içine bile bırakmasınlar 🙂 siteniz güzel bir kaynak teşekkürler

  • Sitemizi güzel bir kaynak olarak tanımladığınız için biz teşekkür ederiz.Kaçırdığınız kuşlar için üzüldüm.Biraz daha dikkatli davranmak gerekiyor bu konuda evet haklısınız.

  • İnsanlara muhabbet kuşu ve hayvan sevgisini kazandırıyor olmanıza sevinmeniz gerekir. Size özenerek alınan kuşlar ve canlılar daha iyi bir hayat yaşayacaktır. Ayrıca bunu kıskançlık ile bağdaştırmak çok yanlış bir düşünce olsada düşüncenize saygı duymak gerekir.

 • biz kusumuzu alalı 1-2 ay oldu ve kafese elimizi uzatinca garip sesler cikartip isirmaya calisiyo nedenini ogrenebilirmiyim ??

  • Merhaba Ayşe

   Nedeni kuşunun senden korkuyor olmasıdır.Düşünsene evinin içine bir el giriyor ve seni avuçlamaya çalışıyor 🙂 Bu onlar için başta çok korkutucu gelir.Buradaki yazılanları uygulamaya çalış.Kuşunu kendine alıştırmadığın sürece böyle korkar.Senin ona zarar vermeyeceğini anlaması lazım.Sana tavsiyem elini kafesin içine yavaşça sok onu korkutma.Parmağını tünek gibi yap yani baş parmağına konmasını sağla.Bunu tekrar tekrar yap.Sonunda eline gelecektir.Ardından ona elinden bir şeyler yedirmeye çalış.Kısacası güvenini kazan ve eline alıştır.Burada yazılanları detaylıca okursan aslında başarılı olabilirsin.

   Kuşuna ve kendine iyi bak Ayşe aklına takılan bir şey olursa çekinmeden sorabilirsin 🙂

 • 9 yasindaki kuşum öldü. Kuşdan öteydi. Çocuğum gibiydi. Bıcır bıcır konuşur, evin içinde ben hangi odadaysam beni bulurdu. Tv karşında uzanırken göğüsümde uyurdu. 2 gün oldu kaybedeli hemen başka bi tane aldım 4 aylık. Boncuğumun yerini tutamaz ama kuşsuz olamıyorum. Canyoldaşı, yaren oluyorlar. Şimdi unuttuklarımı hatırlama zamanı. Bu boncuğu da eğitme zamanı.

  • Merhaba Mehtap

   Kuşun için üzgünüm.Hayvan sevgisi çok ayrı bir şey.Yeni kuşunun sağlıklı ve mutlu olması dileğiyle kendine ve kuşuna iyi bak Mehtap 🙂

 • Merhaba yeni muhabbet kuşu aldım. Ama severken kuyruğu koptu. Çok üzüldüm. Ne yapabilirim? İlk günü evde sanırım aceleci davrandım ve vicdan azabından ölüyorum

  • Merhaba Bukre

   Kuşun için üzgünüm.Belli ki bir yanlışlık olmuş daha dikkatli davranman gerekiyor.Kuşunun kuyruğu geri çıkacaktır.Bu zamanda ona daha fazla ilgi ve sevgi göstermen yeterli.Onu sev, merak etme kuyruğu yeniden çıkacak.Kendine ve kuşuna iyi bak 🙂

 • Bende bir kuş aldım yavru muhabbet 4 gün oldu aldim elime alıştı lakin biraz elimde durduktan sonra hemen yükseğe gardoraba uçuyor almaya çalışıyorum çubukla hemen geliyor sorun nedir acaba

  • Merhaba Reşat

   Kuşlar genelde yüksekte oldukları zaman kendilerini güvende hissederler.Kuşun sana tam olarak alıştığı zaman senin yanında da kendini güvende hissedecektir ve yükseğe uçma-konma gereksinimi duymayacaktır.Sana çok alışsa dahi yukarılara konmaya devam edecektir fakat bu kadar sık devam etmez.Yani alıştıktan sonra seninle daha çok vakit geçirecektir yeter ki ona bu güveni ver 🙂

   Kendine iyi bak.Aklına takılan sorular için yazmaktan çekinme lütfen Reşat.

Yorum Yap