Yavru ördek cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ?

yavru ördek cinsiyet ayrımı

Yavru ördek cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Sarı minik ve perdeli ayaklara sahip sevimli canlılar olan ördekler, küçük çocuk sahibi olan ailelerin evcil hayvan olarak bakımını üstlenmek için idealdir. Fakat cinsiyet seçimi yaparken bu konuda tecrübesi olmayanlar dişi ya da erkek ördek yavrusu satın almak istediklerinde cinsiyet ayrımının nasıl yapıldığını öğrenmek isteyebilirler. Yavru ördek cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ? Her canlının anatomisi farklı olduğu için direk cinsiyet organını arayıp tamam bu dişi ya da erkek demek mümkün olmuyor. Kuşlar gibi ördeklerin de cinsiyetlerini belli eden bazı özellikleri vardır. Bizler bu özellikleri sizlere detaylı olarak anlatmak ve her nedenle olursa olsun bir yavru ördek satın almak istediğinizde cinsiyetini kimseye danışmadan öğrenebilmeniz için ipuçları ve bilgiler sunacağız. İlk olarak ördeklerde cinsiyet nasıl anlaşılır sorusunu yanıtlayalım.

yavru ördek cinsiyet ayrımı

yavru ördek cinsiyet ayrımı

Ördeklerde cinsiyet nasıl anlaşılır?

Ördek cinsiyeti anlamak için dört metottan destek alabilirsiniz. Bunlar;

  • Ördeklerin çıkardığı sese bağlı olarak yapılan cinsiyet ayrımı
  • Dış görünüş
  • İç anatomisi
  • Ördeklerin davranışlarıdır.

Yavru ördeğin fiziksel görünüşü

yavru ördek

yavru ördek

Ördeklerin dış görünüşlerine bakarak nasıl dişi ya da erkek ördek olduğunu anlayabileceğimiz ile başlayalım. Renkli tüyleri ve renkli gagaları olan ördekler erkektir. Dişi ördeklerin genellikle gagaları ve tüy renkleri erkeklerinkinden daha soluktur. Tüyleri parıl parıl sarı olan ve gaga rengi de parlak olan bir ördeğe sahipseniz erkek ördeğiniz var demektir. Örnek olarak yeşilbaşlı ördek dediğimiz ördek türünün erkek olanları çok parlak yeşil tüylere ve sarının en koyu rengine dönen gagaya sahiptirler. Dişi yeşilbaş ördek türleri ise gaga olarak kahverengi tüy rengi olarak daha soluk bir yeşil tonuna sahiptirler. Eğer sadece dış görünüşü ile değil diğer metotları da deneyip kesin olarak cinsiyetten emin olmak istiyorsanız hadi devam edelim.

Yavru ördeklerdeki farklı davranışlar

Eğer birden fazla ördek sahibi iseniz ya da henüz ördek satın almadığınız için cinsiyet ayrımını davranışlarına yönelik olarak yapmak istiyorsanız birkaç dakika gözlem yaparak cinsiyetlerini öğrenebilirsiniz. Erkek ördekler dişi ördeklere kur yapmak için kafalarını sallar ve kanatlarını çırparak omuzlarını arka kısmından dişilere bakarlar fakat bir erkek ördek diğerini görünce tehdit oluşturduğunu düşünüp hızlı bir şekilde onu kovalamaya başlar.

Anatomiye bakarak ördek cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Ördeklerin cinsel organına bakarak net bir şekilde emin olmak istiyorsanız yavru ördeğin iki haftalık olduğundan emin olabilirsiniz. Doğduğu gibi ördeklerde cinsiyet ayrımı yapmak çok zordur.

ördek resmi

ördek resmi

Öncelikle ördeği ters çevirin ve başparmağınız ile işaret parmağınızı kullanarak kuyruk altında yer alan cinsiyet organını açığa çıkarın. Bunun için iki parmağınızı V şeklinde yapıp cinsel organını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

  • Dişi ördeklerin cinsiyeti koni şeklindedir ve kısadır.
  • Erkek ördeklerin cinsel organı dişilerden daha uzun ve bariz bir şekilde bellidir.
  • Bu işlemi yaparken tam emin olmak için birkaç saniye bekleyin.

Çıkardıkları sese bağlı olarak bakıldıklarında erkek ördeklerin sesi daha kalın ve serttir. Dişi ördeklerin sesi daha ince ve yumuşaktır. Her canlı cinsiyet olarak ikiye ayrılır ve dişilerin her daim kendine özgü inceliği ve yumuşak hareketleri olduğu için ördek büyüdükçe bunu daha iyi anlayacaksınız.Yavru ördek cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ? makalemizin sonuna geldik.Umarız sizlere faydalı olmuştur.

Önerdiğimiz makale : Muhabbet kuşu bitleri nasıl temizlenir ?


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

kızlara güzel sözler-Kuş Forumu