Yaşlılar İçin En Uygun Kuş Türleri

güvercin

Bugünkü yazımızda yaşlılar için en uygun kuş türleri konusunu ele aldık. Böylece hangi kuşların bakımı daha kolay olur ve hangileri sizlerle daha iyi bir uyum sağlar sorularının yanıtını alabilirsiniz. Evcil hayvan sahibi olmanın birçok faydası var. Onlar sayesinde yalnızlığı unuturuz. Bir yandan da eğitim verip bir hobi edinebiliriz. Ancak bu evcil hayvan kuş bile olsa yaşayabileceğiniz her şeye hazırlıklı olmanız gerekir.

Her hayvanın kendine özgü özellikleri vardır. Kuşlar da ötme ve uçma konusunda oldukça yeteneklidir. Ancak bu yetenekler bazı kişiler için zorluk çıkartabilir. Çünkü bazı kuşlar yüksek sesle öter hatta çığlık atarlar. Bazıları da uçarken yaramazlıklar yapıp etrafı dağıtabilir ve kendilerini yaralayabilir. Bu gibi nedenler ile yaşlılar için en uygun kuş hangisidir ve türleri hangi özelliklere sahiptir sorularını sizler için yanıtladık. Hazırsanız, hemen başlayalım!

Yaşlılar İçin Uygun Olan Kuş Türleri

Yaşlı olmak da hayatın bir parçasıdır. Büyük deneyimlere sahip bir hazine kutusu olmayı kim istemez ki? Ancak bu hazine kutusu gürültü sevmiyor ya da hareketli bir kuş istemiyor olabilir. Bu nedenle sizler için en uygun olan yedi kuş türü hakkında bilgi topladık ve bu yazımızda paylaştık.

Evcil kuş türleri sayısı oldukça fazla. Bununla birlikte ortaya çıkan renk değişimleri ile birlikte her geçen gün bir melez ırk daha çıkıyor ortaya. Kuş türleri fazla olduğu gibi insanların sahip olduğu karakter özellikleri de oldukça farklıdır.  Ayrıca bazılarının hayatları yoğun geçiyor da olabilir. İşte bu gibi nedenler ile bir evcil hayvan seçimi yapmak gerekir. Birbirinizin hayatlarına uyum sağlamanız uzun sürecek sağlıklı ve mutlu bir dostluk için atılmış  bir temeldir.

Kanarya

Yaşlılar İçin Uygun Olan Kuş Türleri

Sevimli görünümleri ile kuş severlerin çok sevdiği kanaryalar yaşlılar için en uygun kuş türleri arasında yer alırlar. Bakımları kolay olduğu için onları herkes sahiplenebilir. Ayrıca bu kuşlar kafes dışına çıkmak istemezler. Bu nedenle günlük hayatınız yoğun geçiyorsa bu hiç önemli değil. Sevgili dostunuz kendini meşgul edecek şeyler bulabilir.

Ses tonları oldukça güzel olan kanaryalar birçok renge sahiptir. Kanarya denilince akla sarı renk gelse de onlar birçok renk ve desene sahipler. Üstelik minik bir bedene sahip oldukları için orta boy kafes onlar için yeterlidir. Ancak sağlıklı ve mutlu olması için kafes içinde gerekli olan her şeyi aldığınızdan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra beslenmesine de önem vermelisiniz.  Kanaryalar ortalama on yıl gibi kısa bir ömre sahiptir.

Zebra İspinozu

Yaşlılar İçin Uygun Olan Kuş Türleri

Eğer küçük ve bakım istemeyen bir kuş istiyorsanız zebra ispinozları alabilirsiniz. Çoğul olarak belirtmemizin nedeni bu kuşların yalnızlığı sevmemelerinden kaynaklanır. Ayrıca insanlar ile iletişim kurmak yerine kendi familyalarını seçerler. Kafes dışında ilgi de beklemezler. Oldukça sessiz olan bu kuşların seslerini diğer odadan duyamazsınız. Bu nedenle her ortamda bakılmaya uygunlar.

Gün boyunca kafes içinde olacakları için büyük bir kafes almalısınız. Çünkü kafes içinde uçmalı ve egzersiz yapmalılar. Bunu yapamazlarsa sağlıklı bir hayat yaşayamazlar. Bu kuşları satın alıp kafese koyduktan sonra onları izlemek oldukça keyiflidir. Ses tonları da oldukça yumuşaktır.

Muhabbet kuşu

yaşlılar için muhabbet kuşu

Ülkemizde en çok bakılan evcil kuş türü muhabbet kuşudur. Bunun nedeni sessiz olmaları, konuşabilmeleri ve bakımlarının kolay olmasıdır. Ancak bazen geveze olup başınızı ağrıtabilir. Bu çok sağlıklı ve mutlu olduğunun da bir göstergesidir. Genellikle eve ilk geldiklerinde oldukça sessiz olan bu kuşlar zamanla ortama alışırlar. Daha sonra da sesleri susmaz ve sürekli öterler. Bu nedenle bir tanesine sahiplenmeden önce iyi düşünmeniz gerekir.

Kafesleri her gün temizlenmelidir. Bununla birlikte suluğundaki su her gün değişmelidir. Bakım ve satın alması oldukça uygun olan bu kuşlar eğer seslerini seviyorsanız neşe kaynağınız olabilir. Ayrıca boş zamanlarınızda onlara eğitim verip konuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Sultan Papağanı

sultan papağanı

Ülkemizde ikinci en çok bakılan evcil kuş türü sultan papağanıdır. Sevimli görüntülerinin altında iyi bir konuşmacı yatar. Avustralya’ya ait olan bu kuşlar ıslık çalmaya bayılır. Orta boy kuş cinsleri arasında yer aldıkları için onlara uygun kafes bulmakta zorluk çekmezsiniz.

Kuş yetiştiricileri bu kuş türü oldukça popüler olduğu için seçici eşleşme yapıp daha fazla türün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu nedenle farklı bir sultan papağanı almak istiyorsanız kuş yetiştiricisinden satın alabilirsiniz.

Forpus Papağanı

Yaşlılar İçin En Uygun Kuş Türleri

Forpuslar evcil papağanların en küçükleridir. Meksika’ya ait olan bu minik kuşlar küçük gövdelerinde büyük kişilik barındırırlar. Hatta kişilik olarak Amerika papağanlarının küçük versiyonlarıdırlar, diyebiliriz. oldukça aktif ve geveze oldukları için sesten rahatsız olmayan komşularınız varsa siz de bir tane satın alabilirsiniz.

Meraklı, cana yakın ve bir o kadar yaramaz oldukları için sizi mutlu etmeyi çok kolay başarırlar. Çünkü onlar gömlek ceplerinde, eşarp altlarında saklanmayı ve omuza konmayı çok severler. Eğer ona ayıracak zamanınız varsa güzel bir dostluk kurabilirsiniz. Ancak onunla ilgilenmezseniz hırçın ve saldırgan olabilir. Forpus papağanı ömür ortalama otuz yıldır.

Güvercin

güvercin

Tatlı, nazik ve uysal tavırlarıyla tanınır, güvercinler. Sert gagalı papağanların aksine onlar yumuşak gagalı güvercinler olarak asla ısırmazlar. Saldırgan davranışlarda bulunmadıkları için herkes bir güvercin bakabilir. Hatta bir kümes dolusu güvercin de bakabilirsiniz. Yine de evcilleşmeleri için diğer kuşlara uygulanan teknikler uygulanmalıdır.

Güvercinler sakin bir hayat yaşayan kişiler için oldukça uyumludur. Bir güvercin için salıncak, ayna ve büyük bir kafes yeterlidir. Elbette beslenmesine de önem vermelisiniz.

Cennet Papağanı

cennet papağanı

Cennet papağanları aşk kuşları olarak bilinirler. Bu nedenle yalnızlık onlara göre değildir. Bir çift cennet papağanı satın alıp evi neşelendirebilirsiniz. Oldukça sessiz oldukları için onları steril ve temiz olan her yerde besleyebilirsiniz. Renkli tüylere sahip bu kuşlar Amerika papağanlarının zeka ve kişiliklerine sahipler.

Sessiz bir şekilde muhabbet edip sizi rahatsız etmezler. Bu nedenle en yakın komşunuz dahi rahatsız olmaz. Ayrıca görünümleri oldukça etkileyicidir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap