Yarım Ay Konur Papağanı Özellikleri

yarım ay konur özellikleri

Cüce olarak bilinse de yarım ay konur özellikleri arasında orta boy papağan olması yer alır. Etkileyici kişilikleri nedeni ile sahiplerini şaşırtmakta güçlü çekmezler.  Çünkü diğer konur papağanlarından hem sessiz hem de daha büyük bir kişiliğe sahipler. Ancak diğer papağanlar gibi onlar da büyük bilgi beklerler. Bu nedenle bakımları kolay değildir.

Zeki olan kuş türleri diğerlerine kıyasla daha fazla ilgi bekledikleri için bu gibi kuş türlerine sahip olmadan önce iyice düşünmeniz gerekir. Çünkü zeki olmalarının yanı sıra hassas bir yapıya sahipler. Bir kez size bağlanır ve onu terk ettiğinizde de küserler. Bu küskünlük depresyon ve ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle yarım ay konur papağanı özellikleri hakkında yazmış olduğumuz makalemizi okuyup birini sahiplenmeden önce fikir edinebilirsiniz

Yarım Ay Konur Papağanı

Sürü hâlinde yaşayan yarım konur papağanları Kosta Rika ve Meksika’ya aittir. Bu sürüde yer alan kuş sayısı genel olarak yüz civarındadır. Bununla birlikte eşleşme zamanları dışında genel olarak sürüden ayrılmazlar. Ender kuş türleri arasındadırlar. Çünkü yuvalarını diğer terk edilmiş olan kuşların yuvaları üzerine kurarlar. Bu yuvalar genellikle ağaçkakan yuvası ve termit tepeleridir. Ender olmalarına rağmen nesli tükenmekte olan kuşlar arasına girmezler. Bu yüzden de evcil olarak bir yarım ay konur papağanı bakabilirsiniz.

Diğer konur türleri kadar popüler olmadıkları için ülkemizde bu kuş türü hakkında fazla bilgi yoktur. Bu yüzdende ismini half moon conure olarak aratabilirsiniz.

Yarım Ay Konur Karakteristik Özellikleri

Yarın ay konur papağanları diğer familyaları gibi çok aktif kuşlardır. Bu nedenle tırmanmayı ve uçmayı çok severler. Günlük birkaç saatlik ilgi ve eğitim ile bir dost edinebilirsiniz. Ayrıca bakım yaparken onlar diğer kuşlar kadar banyo yapmayı sevmedikleri için ara sıra fıs fıs ile üzerlerine su sıkabilirsiniz.

Bu papağanlar diğerleri kadar saldırgan davranışlar sergilemezler. Bu nedenle bir konur sahibi olmak istiyor ancak davranışlarından korkuyorsanız yarım ay cinsini tercih edebilirsiniz. Bu papağan türü ile eğitim yapmak oldukça keyiflidir. Ancak diğerleri kadar çok konuşmazlar. Sesleri de onlardan daha alçaktır. Bu yüzden gürültülü bir yapıya sahip olmadıkları için evde bakılabilirler.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Kuşlar hastalıklarını içgüdüsel nedenler ile gizlerler. Bu nedenle de düzenli olarak veteriner kontrolünü her kuş sahibi yapmalıdır. Çünkü sağlıklı olduğunu düşündüğünüz sevgili arkadaşınız kısa sürede geçebilecek bir hastalığa sahip iken size bunu göstermez ve hastalık ilerleyince de tedavisi zorlaşır.

Onlar vahşi hayatta avcılarına yaralarını belli etmezler. Çünkü doğada yaşamanın gerektirdiği bazı kurallar vardır. Bunlardan biri de asla güçsüz gözükmemek! Bu nedenle tekrar belirtmek isteriz ki veteriner kontrolünü ihmal etmemelisiniz. Bunun dışında kafesi de sağlığı ve mutluluğu nedeniyle büyük önem taşır. Huzurlu bir yuva onlarında hakkıdır. Bu nedenle büyük bir kuş kafesi almalısınız. Ayrıca içerisinde oyuncaklar ve tünekler yer almalı. Ne de olsa günlerinin büyük bir kısmını kafes içinde geçirecekler.

Yarım ay konur papağanları diğer kuşlar kadar dayanıklı değiller. Bu nedenle üşüyüp hasta olabilirler. Onlar ılık iklimlerde yaşamaya alışkın oldukları için soğuk havalar onları hasta eder. Ardından da solunum sıkıntıları ortaya çıkıverir. Soğuk hava koşulları dışında temizlik de önemli bir konudur. Bu nedenle kafes içi ve malzemeleri düzenli olarak temizlenmelidir. Temizlenmeyen yemek atıkları ve dışkılar zamanla bakteriye dönüştükleri için enfeksiyon kapabilirler.

Yarım ay konur papağanlarında en çok görülen hastalıklardan biri aspergilloz’dur. Bunun haricinde zatürree ve solunum yolları hastalıklarıdır. Eğer onlara uygun bir beslenme programı hazırlamazsanız karaciğer hastalıkları da ortaya çıkabilir. Psikolojik açıdan ise oldukça hassas yapıya sahip oldukları için ihtiyaçları olan ilgiyi görmezlerse kendilerine zarar verebilirler. Bu zararlar arasında en çok görülen tüy yolma sorunudur. Bu ve bunun gibi hastalıklardan korunmak için iyi beslenme, ilgi ve sevgi büyük ölçüde yeterlidir. Yıllık kontrol de hastalık yönünden içinizin daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Yarım Ay Konur Fiziksel Özellikleri

Yarım ay konur papağanları genel olarak yeşil tonlarında tüylere sahiptir. Gagalarının üst kısmında ise turuncu renkte tüyler yer alır. Ayrıca gaga ve ayakları bej rengindedir. Bu kuş türü Amerika papağanı gibi göz halkasına sahiptir. Monomorfik kuş türü oldukları için dişi ve erkek aynıdır. Cinsiyet ayrımı için DNA testi ya da cerrahi müdahale gerekir. Bunun yanı sıra yumurtlama da cinsiyet anlamaya yardımı olabilir.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

yarım ay konur

Genellikle yüksek kalitede kuş yemleri ile beslenmeliler. Ayrıca yem dışında meyve, sebze ve tohum karışımı da verilebilir. Vahşi hayatta sahip oldukları çeşitli beslenme nedeniyle kalsiyum ve vitamin ihtiyaçlarını da karşılamanız gerekir.

Şekersiz tahıl, makarna ve tam tahıllı ekmek gibi gıdalar da verebilirsiniz. Unutmayın ki her gün aynı şeyi sunarsanız vitamin konusunda ihtiyaçları olabilir. Bu nedenle her gün farklı bir meyve ya da sebze çeşidi önüne koyabilirsiniz. Vahşi hayatta yiyecek aradıkları için yemliği aynı yere koymayıp her gün farklı bir yer değişimi yapabilirsiniz.

Kafes dışında güvenli bir uçuş için ona özel bir oda ayarlayabilirsiniz. Eğer bunun için imkanınız varsa bakımı konusunda hiç zorluk çekmezsiniz. Kafesi kapı ya da cam önüne koymayıp kafes dışında iken de pencere ve camı kapalı tutmalısınız. Ayrıca vantilatör gibi hava akımı yapan aletler de kapalı olmalı.

Kafes içindeyken rahatça hareket etmesi için tünekleri farklı yerlere takabilir ve ara sıra yerlerini değiştirebilirsiniz. Bu kuş türleri kafes dışında ve sizinle olmaktan çok mutlu olurlar. Bu nedenle oyun standı gibi eğleneceği malzemeleri malzemeleri tedarik etmelisiniz.

Yarım Ay Konur Papağanı Sahibi Olmanın Olumlu Yönleri

  • Diğer konur türleri ile kıyaslandıklarında oldukça sessizler.
  • Saldırgan özelliklere sahip değil ve iyi bir bakım ile harika arkadaş olurlar.

Yarım Ay Konur Papağanı Sahibi Olmanın Olumsuz Yönleri

  • Diğer konur türleri gibi renkli tüylere sahip değiller.
  • Genel olarak konuşmazlar.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap