Yabani kuş nasıl evcilleştirilir?

yabani kuş nasıl evcilleştirilir

Yabani kuş nasıl evcilleştirilir sorusunu soruyorsanız, güvercin ya da kumru beslemek istiyorsunuz demektir. Çünkü birçok ülkede yabani kuşları kafes altında tutmak ve evcil olarak beslemek yasalara aykırıdır. Yabani kuşları evcil olarak beslemeye çalışan kişiler yakalandığı takdir de cezai yaptırımlarla karşılaşabilir. Ancak yaralı bir yabani kuş bulduysanız, ona yaklaşmak içi de onu eğitebilirsiniz. Ancak ilk olarak veterinere gitmeniz gerekir.

Evcil kuş sahiplenmeyi isteyen kişiler çoğu zaman yabani kuşları da evcil kuş olarak beslemeyi ister. Fakat birçok yasaya göre yabani kuş türlerini, yani  evcil kuş olarak sahiplenmek yasaktır. Hatta sadece kuş türlerini değil aynı zamanda yumurta, tüy veya buna benzer şeyleri de bulundurmak yasalara aykırıdır. Bu sebeple yabani kuşları evcil kuş olarak beslemek fikrine sahip kişilerin bunları göz önünde bulundurması oldukça önemlidir

Yabani Kuşları Evcil Hayvan Olarak Beslemek Etik Midir?

Yabani kuşları evcil hayvan olarak beslemenin sadece yasalarca değil, aynı zamanda etik olarak da doğru olmayacaktır. Bu nedenle yabani kuş nasıl evcilleştirilir sorusunu uyarı ile cevaplamaya başlayalım. Vahşi doğada özgür olarak kendi sürüsüyle yaşayan kuşları, yaşam alanlarından koparıp kafes içerisine kapatmak doğru bir hareket değildir. Yabani kuşları habitatlarından kopararak evcil bir kuş kişi beslemek pek insancıl bir davranış değildir.

Evcil kuş gibi beslemeye çalıştığınız yabani kuşlar herhangi bir sağlık sorunu yaşadığında da onları tedavi etmeye istekli bir veteriner bulmak sizin için zor olabilir. Çünkü yabani ve yırtıcı kuşları her veteriner istekle tedavi etmeyi tercih etmez. Yabani kuşların evcil olarak beslenmesi de bu sebeple doğru değildir.

Herhangi bir sağlık sıkıntısı yaşadığında ve onu tedavi edecek bir veteriner bulamadığınızda kuşlar hayatlarını kaybedebilir. Bu kuşları evcil olarak beslemek etik olarak doğru değildir.

Yabani Kuşlara Bakmak İçin Doğancılık Sporu

Yabani kuşları evcil hayvan olarak beslemek hem etik açıdan hem de yasalar açısından doğru değildir. Fakat herhangi bir yabani kuşu beslemek ve bakmak istiyorsanız alternatif yolları araştırabilirsiniz. Yabani kuşlara bakmanın alternatifleri arasında doğancılık yer alır.

Doğancılık sporu sayesinde yabani kuşları besleyebilir veya bakımlarını yapabilirsiniz. Bu spor türü diğer sporlar gibi kolay değildir. Bu nedenle için sadece gerçekten bu spora ilgi duyanların yapması tavsiye edilir.

Yabani kuşları evcil hayvan olarak beslemek yerine farklı alternatif yollarını deneyebilirsiniz. Bu alternatif yollardan biri de yabani hayvan bakım merkezlerinde gönüllü olarak çalışmaktır.

Bu merkezlerde gönüllü olarak çalışarak yabani kuşların bakımlarına ve beslenmelerine yardımcı olabilirsiniz. Doğal yaşamlarında yabani kuşlara bakarak hem onları mutlu edebilirsiniz. Hem de etik çerçevesinde yabani kuş bakıcılığı yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap