Victoria Taçlı Güvercin Özellikleri Ve Bakımı

victoria taçlı güvercin

Güvercinler nazik ve uysal canlılardır. Bakımları da kolay olduğu için herkes bir güvercin sahibi olabilir. Ayrıca görsel olarak etkileyici güzelliğe sahipler. Hatta ve hatta bazı güvercin türleri görünümleri ile herkesi şaşkına çevirebiliyor. Bu güvercinlerden biri de Victoria taçlı güvercindir. Güvercinlere herkes sahip olabilir. Ancak bu türe bakmak için deneyim sahibi olmak gerekir. Bu nedenle yazımızda Victoria taçlı güvercin özellikleri ve bakımından bahsedeceğiz. Böylece henüz bir mavi taçlı güvercine sahip değil iken onlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmış olacaksınız.

Güzelliği ile herkesi büyüleyen Victoria taçlı güvercin zeki bir kara kuşudur. Bu nedenle onları hayvanat bahçelerinde görebilirsiniz. Eğer büyük bir kafes, bolca zaman ve sabra sahip iseniz sizde tüylü bir dost edinebilirsiniz. Elbette öncelik olarak makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Hazırsanız başlıyoruz.

Victoria Taçlı Güvercin

Evcil olarak bakıldıklarında 25 yıl ortalama ömre sahip olan Viktorya taçlı güvercin, ihtiyaç duyduğu özel alana ve deneyimli bir kuş severe sahip olmalıdır. Bu kuş türü Yeni Gine’ye aittir. Evcil kuş ticareti yapan kişilerin ellerinde nadir olarak bulunsalar da hayvanat bahçeleri ve kuş cenneti gibi yerlerde onları görmek mümkün.

Mavi taçlı güvercinler soyu tükenmiş bir kuş türü olan dodo kuşuna en yakın olandır. El emeği ile işlenmiş dantele benzeyen taçları Victoria taçlı güvercin özellikleri içerisinde ilk sıralarda yer alır. Hatta ve hatta başındaki tacın şıklığı nedeni ile ona Kraliçe Viktoria’nın adı verildi.

Bu kuş türünün eti yenilebildiği için avcıların gözdesi idiler. Tüyleri ve etleri için onları avlıyorlardı. Ancak Yeni Gine tropikal ormanlarının tahribatı yani doğal yaşam alanlarının azalması ve avlanma gibi nedenler ile sayıları azaldı. Bu nedenle korunan kuş türleri arasına girdiler. Ne yazık ki yaşam alanları hâlen tahribat altında.

Victoria Taçlı Güvercin Fiziksel Özellikleri

Bu kuşların boğazının alt kısmında bordo renkli tüyler bulunur. Geriye kalan kısımları ise mavinin güzel bir tonudur. Tüyleri yumuşacıktır ve başlarında taca benzeyen desenler bulunur. Ayrıca kanat ve kuyruk kısımlarında düz bir çizgi şeklinde farklı bir mavi tonu bulunur. Taçlarında beyaz uçlar ve dantele benzeyen desenler yer alır. Bu taç nedeni ile onları küçük tavus kuşlarına benzetmek mümkün.

Güvercinlerin sesleri genellikle sakinleştirici etkiye sahip iken mavi taçlılar için bu durum geçerli değildir. Çünkü Victoria taçlı güvercin sesleri oldukça yüksektir. Bu nedenle kulak tırmalayabilir.

Victoria taçlı güvercinlerde cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zordur. Çünkü onlar monomorfik yapıya sahiptir. Bu nedenle fiziksel özelliklerine bakılarak hangisi dişi ya da hangisi erkek diye belirtemeyiz. Ancak erkek mavi taçlı güvercinler dişilerden biraz daha büyük olabilir. Bu da net bir sonuca ulaştırmaz. Bu yüzden cinsiyet ayrımı yapmak için cerrahi müdahale gerekir.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Victoria taçlı güvercinler günlerinin büyük bir kısmını yerde gezinerek geçirirler. Koşar ve egzersiz yaparlar. Bu yüzden büyük bir alana ihtiyaç duyarlar. Bu kuşlar için en az 60 metre civarında bir alana sahip olmak gerekir. Ayrıca bu alan içerisinde bolca tünek olmalıdır. Şekilleri ve boyutları farklı tünekler ile eğlenirler.

60 metrelik alanı ne kadar büyük bir kuş sever olsanız dahi karşılamanız  güç olabilir. Çünkü sahip olduğumuz evlerin yarısı büyüklüğünde bir alan gerekiyor. Bakımlarının zor olan kısmı sahip oldukları alanı temizlemektir. Hem dağınık oldukları hem de büyük bir alana sahipler. Bu nedenle temizlik biraz uzun sürer. Yediklerini dışkıları ile karıştırabilirler. Bu nedenle sağlıksız şekilde beslenmemeleri için kafes temizliği günlük olarak yapılmalıdır.

victoria taçlı güvercin

Tropikal ormanlarda büyüdükleri için sıcaklık onlar için önemlidir. Nemli bir alanda ve 40 derece üzeri sıcaklıkta yaşamaları gerekir. Bu derecenin altı onlar için uygun değildir. Onları rüzgardan ve soğuktan korumak gerekir. Ayrıca yağmurda aynı şekilde kuru bir alanda tutulmalılar.

Diğer kuş türleri ile iyi geçinseler de onlar yüksek sese sahip oldukları için diğer canlıları strese sokabilirler. Bu nedenle sakin bir ortamda yaşamaları gerekir. Victoria taçlı güvercin özellikleri arasında bir de tek kara kuşu olmaları yer alır.

Genel olarak sağlıklı ve hastalıklara karşı dayanıklı olsalar da onlar da hastalıklara yakalanırlar. Mavi taçlı güvercinlerde en sık görülen hastalıklar dışkıları ile yemlerinin karışması sonucunda ortaya çıkan bakteriler nedeni ile oluşur. Mantar enfeksiyonları en çok yaşadıkları hastalık türüdür. Eğer bu hastalıklara dikkat etmezseniz histoplazmoz ve kandidiyaz gibi potansiyel olarak ölümcül solunum yolu hastalıklarına neden olabilir.

Victoria Taçlı Güvercin Karakteristik Özellikleri

Bu güvercin türü oldukça zeki ve onları evcilleştirilmesi de kolay. Uysal olmaları nedeniyle de hayvanat bahçelerinde bakılıyorlar. Onlara sunulan alanda dolanırlar. Ayrıca yerde yiyecek ararlar. Özgürce dolaşabildikleri içinde hayvanat bahçelerinde bulunmaktan mutlular. Genel olarak kısa mesafelere uçarlar. Ancak bir tehlike sezer ya da korkarlarsa ağaçların yüksek tepelerine konabilirler.

Mavi taçlı güvercinler yalnız yaşamaktan sıkılabilirler. Bu nedenle eğer bu güvercin türünü sahiplenmek istiyorsanız çift olarak seçim yapmalısınız. İki dişi ya da bir çift alabilirsiniz. Çünkü erkek kuşlar üreme mevsimlerinde birbirleri ile kavga edebilirler. Her yıl çiftleşip genellikle yılda üç yumurta verirler. Hem erkek hem de dişi mavi taçlı güvercin kuluçkaya yatar. Kuluçka süresi yaklaşık olarak bir aydır.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Victoria taçlı güvercinler diğerleri gibi yerden yiyerek beslenirler. Vahşi hayatta yere düşmüş meyveler, tohum tahıl ve solucan gibi omurgasız canlılar onların besinleridir. En sevdikleri gıda ise incirdir.

Evcil olarak bakıldıklarında ise yüksek kaliteli yemler ile beslenmeliler. Tohum ve tahıl karışımı onlar için idealdir. Ayrıca düzenli olarak meyve ve sebze de tüketmeleri gerekir. Oran ile belirtmek gerekirse; günde bir fincan tohum karışımı ile bir fincan meyve ve sebze karışımı günlük diyetlerini karşılar. Porsiyonlar günlük ihtiyaçlarına göre arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Aşırı yemeyi sevmezler. Bununla birlikte her gün kalan besinlerin temizlenmesine ihtiyaç duyarlar.

Diğer güvercinler gibi onlar da hareket etmek ister. Kanat kaslarını germek ve eğlenmek onların da hakkıdır. Hem eğlenmek hem de karınlarını doyurmak için gezinirler. Bu nedenle kendilerini doğal yaşam alanlarında hissetmeleri için yiyeceklerini kafes etrafına saklayabilirsiniz. Böylece arayacak ve içgüdülerini kaybetmeyecekler. Bu arayıştan vazgeçmemeleri için ödül atıştırmalıkları hazırlayabilirsiniz.

Victoria taçlı güvercin sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Nazik ve uysallar.
  • Diğer kuş türleri ile birlikte yaşayabilirler.

Victoria taçlı güvercin sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Oldukça büyük bir kafese ve alana ihtiyaç duyarlar.
  • Yalnız yaşayamaz ve çabuk sıkılırlar.

Victoria taçlı güvercin fiyatları değişkenlik gösterir. Ancak birkaç bin dolar ödemeye hazırlıklı olmanız gerekir. Nadir bulundukları için ve de bakımlarının maliyetli olması nedeni ile bütçenizi aşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap