Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı

Dünyanın her yerinde popüler olan turuncu kanatlı Amazon papağanı sahibi ile iletişim kurmay çok sever. Bu nedenle boş zamana sahipseniz siz de bir tane sahiplenebilirsiniz. Gösterişten uzak ve sizi zorlamayacak bir papağan türü olan turuncu kanatlı Amazon papağanları ortalama olarak 60 yıl yaşayabiliyorlar. Bu nedenle uzun yıllar sürecek olan dostluğa hazır olup olmadığınızdan emin olmalısınız.

Papağanların karakter yapıları çok iyi olsa da onlar diğer kuşlardan daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. Ayrıca maliyet olarak da bütçeleri zorlayabilirler. Bu yüzden henüz bir turuncu kanatlı Amazon papağanı satın almamış iken özellikleri, bakımı ve beslenmesi gibi önemli detaylar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Yazımızı okuyarak aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı

Bu papağan türü Güney Amerika’ya aittir. Ayrıca Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Peru ve Venezuela’da onları görmek mümkün. Diğer kuşlar ile iletişim kurmayı sevdikleri için yalnızlığı değil sürü hâlinde yaşamayı tercih ederler. Yiyecek arayışlarını sürü hâlinde yaparlar ve tehlike hissettiklerinde birbirlerini korurlar.

Konuşma yetenekleri mükemmel denilecek kadar iyi olan turuncu kanatlı Amazon papağanları, taklit etmeyi çok severler. Konuşma eğitimi almayanlar ıslık çalmayı ve çevrelerinde duydukları her sesi taklit etmeye çalışırlar. Eğitim verilenler ise iyi bir kelime kapasitesine sahip olabilir. Ayrıca bu papağan türü diğer Amazon papağanları kadar gürültülü değildir. Ancak bazı anlarda çığlık atabilirler. Bu yüzden evlerin yakın olduğu yerlerde oturanlar için uygun bir kuş türü değildir. Zamanlı zamansız yüksek sesli ötüşler komşular tarafından hoş görülmeyebilir.

Turuncu kanatlı Amazon papağanı fiyatları 1000 ila 3000 dolar arasında değişebilir. Ayrıca bakımı da aynı şekilde maliyetlidir. Bu nedenle bütçeniz konusunda tereddüt yaşıyorsanız biraz daha düşünmelisiniz.

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı Karakteristik Özellikleri

Sahipleri ile araları daima iyi olan turuncu kanatlı Amazon papağanı oldukça sevecendirler. Nerede olurlarsa olsunlar kuş severlerin ilgisini çekmeyi kolayca başarırlar. Turuncu kanatlı Amazon papağanları diğer Amazon papağanlarından daha uysal karaktere sahiptir. Ancak diğer kuşlar gibi aralarında huysuz olanlar da çıkabilir.

Amazon papağanları genel olarak blöf denilen cinsel olgunluk dönemlerinde saldırgan hareketlerde bulanabilirler. Bu nedenle turuncu kanatlı Amazon papağanları için aynı şey geçerlidir. Bazı papağanlar ergenlik dönemini minimum dört ay bazıları ise bir yıl süre ile yaşayabiliyorlar. Bu sürecin en iyi şekilde geçmesi ve hızlı bir şekilde sona ermesi için papağan sahiplerinin ilgilerini aynı şekilde devam ettirmeleri gerekir. Huysuz ve asabi oldukları için biraz sabırlı olmak gerekir. Ancak ergenlik dönemlerinde yalnız bırakılan papağanlar yabanileşebilirler. Sil baştan evcilleşme, konuşma ve bunun gibi verilmiş eğitimleri geri kazanmak için uğraşmak da oldukça zor olur. Bu yüzden tecrübe sahibi kişilerin turuncu kanatlı Amazon papağanlarını satın alması gerekir.

Turuncu kanatlı Amazon papağanlarına eğitim vermek oldukça zevklidir. Zeki olmaları ve çabuk öğrenmeleri onları kuş severlerin gözdesi hâline getiriyor. Vahşi hayatta diğer kuşlarla sosyalleşmeyi sevdikleri gibi evcil iken de insanlarla etkileşim kurmaktan hoşlanırlar. İstisna olarak aralarından bazıları sadece sahipleri ile ilgilenmeyi seçse de genel olarak tüm aile ile güçlü bir bağ kurma konusunda uzmandırlar. Ancak küçük çocuk sahibi olan aileler için uygun bir kuş türü değildir.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Sağlıklı ve mutlu olmaları için turuncu kanatlı Amazon papağanların insanlar ile iletişim kurmaları şarttır. Eğer bunun için zamanınız yoksa başka bir kuş türü tercih etmeniz gerekir. Çünkü onlar yalnız kalmayı ve ihmal edilmeyi hiç sevmezler. Sahiplerine küsüp depresyona girerler. Bunun sonucunda ise tüy yolma, deri yolma ve çığlık atma gibi davranışsal sorunlar ortaya çıkar.

Her gün en az iki saat kafes dışında özgürce hareket etmeli ve sahiplerinin yanında olmaları gerekir. Bu zaman diliminde ona eğitim verebilirsiniz. Minik ödüller ile eğitimi daha renkli bir hâle getirebilirsiniz. Canlılar ile aralarında güçlü bir bağ kurmak isteyenler sevgilerini onlara karşı belli etmelidir.

Sevecen ve meraklı turuncu kanatlı Amazon papağanı çiğnemeyi çok sever. Bununla birlikte sahip olduğu güçlü çene kasları sayesinde kafes telleri eğer dövülmüş demir gibi sağlam malzemeden yapılmadıysa onu kemirerek zamanla hurdaya çevirebilir. Ayrıca kafes dışında iken mobilya, kablo ve değerli eşyalarınızı kemirebilirler. Bu durumdan korunmak için ona çiğneme oyuncakları alabilirsiniz. Hem kafesinde meşgul olur hem de çene kasları çalışır. Evinizdeki her şeyi çiğneme oyuncağı olarak görmesin diye ona parçalayacağı oyuncaklar vermelisiniz. Elbette bu oyuncaklar güvenli olmalıdır.

Yavru iken alınıp elle beslenen turuncu kanatlı Amazon papağanları sahiplerine daha yakındır. Ayrıca onları eğitmek bir o kadar kolaydır. Çünkü onlar ile aranızda ne kadar güçlü bir bağ varsa sizinle o kadar gönülden ilgilenip söylediklerinizi taklit etmeye çalışır. Eğitim verirken asla tüylü dostunuza bağırmayın.

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı Fiziksel Özellikleri

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı bakım

Genel olarak bakıldığında mavi alınlı Amazon papağanı ile karıştırılırlar. Çünkü her iki papağan da yeşil tüy ile kaplı bir gövdeye sahiptir. Ayrıca başlarında mavi yanaklarında ise sarı desenler bulunur. Aralarında ayrım yapabilmek için iyice incelemek gerekir. Çünkü farklılık çok ince detaylar ile anlaşılır. Örneğin; turuncu kanatlı Amazon papağanı daha soft renklerde tüylere sahiptir. Mavi alınlı papağanların tüyleri daha parlaktır.

Bu papağanın ismi kanat kısımlarında yer alan turuncu renkli tüylerden gelir. Ancak bu turuncu renk genellikle uçtuklarında fark edilir. Gagası gri ve sarı renk ile kaplı iken ayakları da koyu gridir. Dişi ile erkek arasında ayrım yapmak imkansızdır. Çünkü turuncu kanatlı Amazon papağanları monomorfik papağanlardır. Bu nedenle cinsiyet ayrımı içim cerrahi müdahale ya da DNA testi gerekir.

Genel olarak hastalıklara karşı dayanıklı olsalar da onlar da bazı hastalıklara yakalanabiliyor. Bu hastalıklar arasında en sık rastlananlar ise;

  • Bakteriyel solunum problemlerine neden olan hastalıklar
  • E.coli
  • Strep
  • Citrobacter
  • Aspergilloz’dur.

Bakteriler genellikle su, yemek artıkları, havadaki toz ve ıslak kafes nedeni ile yayılıp bulaşabilirler. Günlük egzersiz, iyi bir bakım, kafes temizliği ve dengeli bir diyet ile hastalıklara yakalanma olasılığını azaltabilirsiniz.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta bu papağan türü kabuklu yemiş, çeşitli tohum ve meyveler ile beslenirler. Esaret altında bakılırken ise yüksek kaliteli yem, günlük taze meyve ve sebze ile ara sıra kuruyemiş ile beslenmelidir. Çeşitli ve taze besinlerden oluşan bir diyet onlar için idealdir. Sadece yem ile besleyerek sağlıklı kalmaları olanaksızdır.

Kuşun iştahına göre günlük 1/3 ya da 1/2 oranında yem ile aynı oranda meyve ya da sebze verebilirsiniz. Ayrıca turuncu kanatlı Amazon papağanlarına eğitim verirken ödül olarak kabuklu kuru yemiş verebilirsiniz.

Kuşlar için zararlı olan çikolata, avokado ve kahve çekirdeği gibi ürünlerden kaçınmalısınız. İnsanlar için sağlıklı olan besinler diğer canlılar için zararlı olabilir. Bu nedenle ilk kez vereceğiniz besini öncelikle araştırmalısınız. Yıllık veteriner kontrollerinde beslenme önerileri için bir liste isteyebilirsiniz.

Kilo almaya meyilli oldukları için dengeli bir diyet hazırlamak gerekir. Aksi takdirde obez olup birçok hastalığa yakalanabilirler. Dengeli beslenme dışında her gün en az iki saat kafes dışında hareket etmeleri gerektiğini de unutmamak gerekir. Kafes içinde iken hareket etmeleri için kafes boyutunu olabildiğince büyük seçmelisiniz. İçine oyuncak, tünek ve merdiven gibi hareket etmesini teşvik eden malzemeler ile süsleyebilirsiniz. Ayrıca kafes dışında iken oynaması için bir oyun standa inşa edebilir ya da hazır olarak satın alabilirsiniz.

Turuncu kanatlı Amazon papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • İnsanlarla iletişimi güçlü, sevecen ve sadıktır.
  • Akıllı, taklit etme konusunda yetenekli ve iyi bir konuşmacıdır.
  • Komik bir yapıya sahiptir.

Turuncu kanatlı Amazon papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Sıkıldığında çığlık atabilir.
  • Ergenlik döneminde saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Bu yüzden çocuklu aileler için uygun değildir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap