Sümbül Amerika Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Sümbül Amerika Papağanı Özellikleri

Papağanların en büyüğü olmak, sümbül Amerika papağanı özellikleri arasında yer alır. Ancak bir metre uzunluğunda ve yaklaşık iki kg ağırlığında olan gövdenin altında nazik bir dev yatar. Çünkü karakter olarak uysal, sevecen oldukça naziktirler. Bu nedenle birçok kuş sever bu papağan türüne sahip olmak isteyebilir. Ancak bunu yapmak için sümbül papağanı hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Sümbül ara papağanı fiyatı yüksek olduğu için kuş severler birine sahiplenmeyi ne kadar çok isteseler de bütçelerini aştıkları için onlara bakmaktan vazgeçebilir. Bunun nedeni sahip oldukları büyük gövde nedeniyle özel bir kafes ve alana ihtiyaç duyarlar. Maliyet olarak bütçeyi zorlamalarının yanı sıra, bir sümbül papağanı bakımı için büyük sabır ve bolca zaman gerekir.

Eğer gerekli olan her şeye sahibim diyen şanslı kişilerdenseniz, eşsiz ve hassas bir evcil kuşa sahip olabilirsiniz. Ancak evcil bir canlı  almadan önce onlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak. Gerekli bilgiye ulaşmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Sümbül Amerika Papağanı

Sümbül Amerika papağanları uzun bir ömre sahipler. Bu nedenle yaklaşık olarak 60 yıl sürecek bir arkadaşlığa hazır olmalısınız. Bir diğer adıyla mavi papağanıdır. Orta ve doğu Güney Amerika’ya ait olan bu kuş türü üç farklı bölgede bulunur. Vahşi popülasyonlarını Brezilya’nın Pantanal sulak bölgesi, kuzeydoğu Paraguay ve Brezilya’nın doğu iç kesimlerinde görmek mümkün.

Sümbül Amerika papağanı yaşam alanı olarak palmiye bataklıklarını, ormanlık alanları ve yarı açık olan alanlar tercih ederler. Bu kuşlar yoğun ve nemli ormanlar sevmezler. Genel olarak nehirlerin açık alanlarında görülürler.

Bu kuş türü ilk olarak 1790 yılında bir İngiliz kuş bilimci tarafından halka tanıtıldı. Nesillerinin tükenme nedenleri arasında doğal yaşam alanlarının azalması ve kuş severlerin taleplerinin çok olması nedeni ile evcil hayvan ticaretinin çoğalması yer alır. Sonuç olarak nesli tükenmekte olan kuş türleri içerisine girdiler. Brezilya ve Paraguay ülkelerinde sümbül Amerika papağanları korunmaktadır.

Sümbül Amerika Papağanı Karakteristik Özellikleri

Korkutucu bir izlenim bırakan sümbül Amerika papağanı aslında onlar nazik dev olarak ünlüdür. Ne kadar büyük bir gövde ve kocaman bir gagaya sahip olsalar da tatlı bir mizaca sahipler. Bu nedenle Sümbül Amerika papağanları doğru kişiler tarafından bakılır ayrıca eğitilirler ise, sahipleri ile aralarında güçlü bir bağ oluşur.

Hırıltıya benzeyen ses tonları ve yüksek sesli çığlıklar gibi birçok ses tonuna sahipler. Ayrıca insanlar gibi mırıldanırlar. Gürültülü papağanlar arasında yer alırlar. Ayrıca vahşi hayatta iken sürü hâlinde gezmeyi tercih ederler. Bu nedenle onları görmeden önce seslerini duyabilirsiniz.

Sümbül ara papağanları yalnızlığı hiç sevmezler bu nedenle sahiplerinin yanlarından ayrılmak istemezler. Eğer yoğun bir hayata sahipseniz başka bir kuş türü tercih etmeniz gerekir. Aksi takdirde ihmal edilen ve sıkılan Sümbül papağanları kendine zarar verici davranışlara sahip olup gün içerisinde sık sık çığlık atarlar. Bu çığlıklar oldukça yüksek sesli ve fazla olunca da eziyete dönüşürler.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Eğer bir Sümbül ara papağanı satın almak istiyorsanız daha önce kim tarafından sahiplenildiğini öğrenmelisiniz. Çünkü deneyimsiz bir kişi tarafından bakıldıysa o kuşa bakmak için çok uzman biri gerekir.

Diğer papağan türlerine göre bu papağan türü daha fazla ilgi ve bakıma muhtaçlar. Bu yüzden her kuş sever için bu kuş türü uygun bir evcil kuş değildir. Bununla birlikte büyük gövdeleri için büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar. Kafes dışındaki özgür yaşamları içinde aynı şekilde güveni ve büyük bir oda gerekli.  Kafesin demirleri ve güvenliği çok iyi olmalıdır. Çünkü bulundukları yerden kaçmaları onlar için hiç de zor değildir. Birçok sümbül Amerika papağanı sahibi büyük bir ortama sahip olsalar da, onlar için özel üretilmiş kafese ihtiyaç duyduklarını belirtiyorlar. Çabuk sıkılmamaları, stres ve depresyona girmemeleri için birkaç saat özgür olmalıdır. Ayrıca mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamaları için ihtiyaç duydukları her şeyi sahipleri karşılamalıdır.

Çiğnemek onlar için bir hobidir. Bu nedenle çiğnemeleri için özel olarak üretilmiş olan oyuncakları tercih etmeniz gerekir. Tahta oyuncak ve tünekler onların en sevdikleridir. Ancak zaman içerisinde kırılıp tükenecekleri için sık sık yenileri ile değiştirmeniz gerekir.

Gagalarının çok güçlü olması ve çiğnemeyi de çok sevdikleri için onlara henüz yavru iken ısırmama eğitimi vermek gerekir.  Sümbül Amerika papağanı karakteristik özellikleri içerisinde uysallık, cana yakın olma ve sevecenlik yer alır. Ayrıca eğitim almayı da çok sevdikleri için insanlarla etkileşim kurmaktan büyük zevk alırlar.

Zeki oldukça çekici olmaları ile birlikte uzun ömürlü olmaları, gürültülü olmaları ve bakımlarının zor olması nedeniyle sahiplerinin büyük bir sabra ihtiyacı vardır. Eğer kaliteli olmayan bir kafes alırsanız, onu birkaç gün içerisinde gagası ile çiğneyip çöp hâline getirebilirler. Paslanmaz çelikten yapılmış olanları tercih etmelisiniz.

Sümbül Amerika Papağanı Fiziksel Özellikleri

Sümbül Amerika Papağanı Özellikleri

Bu papağan türünün göz ve gaga çevresinde sarı halkalar bulunur. Ayrıca gövdesinin tamamı çivit mavisi ve kobalt mavisi dediğimiz renk ile kaplıdır. Gaga rengi ise siyahtır.

Sümbül Amerika papağanı konuşma konusunda büyük bir yeteneğe sahip değildir. Ancak birkaç kelime öğrenip taklit edebilirler. Bu nedenle bu kuş türüne konuşma eğitimi verilebilir. Zeki oldukları için öğrendikleri kelimeleri birbiri ile bağlayıp cümle kurmaya çalışırlar. Bu cümleler anlamlı olsa da olmasa da sahiplerinin en sevdiği sümbül papağanı özellikleri arasında yer alır.

Kafesleri ne kadar büyük olsa da kafes dışına çıkıp kanatlarını germeleri gerekir. Günde en az iki saat özgürlük tanındığında sahipleri onları yalnız bırakmamalıdır. Çünkü büyük gövdeleri nedeni ile etrafa çarpıp kaza geçirebilirler. Ayrıca çiğnemeyi çok sevdikleri çevredeki kablo ve mobilyaları çeneleri ile çiğnemeye çalışırlar. Güvenliğin tam olması için tüylü dostunuzu dışarı çıkarmadan önce kapı ve pencereleri kapamalısınız. Kablo gibi elektrik akımı üreten eşyaları ortadan kaldırmalısınız.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Sümbül Amerika papağanları doğal yaşam alanlarında iken meyve, yeşillik, fındık ve özellikle acur gibi kuruyemişler ile beslenirler. Öyle güçlü gagaya sahipler ki hindistan cevizini hiç zorlanmadan kırabilirler. Evcil hayatlarında bakılırken karbonhidrat ağırlıklı beslenmeleri gerekir. Bu nedenle meyve, sebze, kuruyemiş ve özellikle bu papağa türünü yeşil yapraklı sebzeler ile beslemek gerekir. Ayrıca onlar için özel üretilmiş olan yemlere ihtiyaç duyarlar. Mobilyalar çiğnemelerini engellemek için çiğneme oyuncakları satın almak gerekir. Dayanıklı ve doğal maddeden üretilmiş olan oyuncaklar güçlü gagaları için idealdir.

Genel olarak sağlıklı ve hastalıklara karşı dayanıklı olsalar da, Sümbül Amerika papağanları da bazı hastalıklara yakalanabilirler. Bu kuş türüne sahip olan kuş severlerin belirttiğine göre en çok görülen hastalıklar şunlardır;

  • Aşırı büyük bir gagaya sahip olmaları.
  • Psikkatoz
  • Papillom
  • Amerika papağanı hastalıkları

Büyük ve konuşacak bir kuş türü arıyorsanız, büyük kuş cinsleri kategorisinde yer alan makalelerimize göz atabilirsiniz. Papağanların ve kuşların beslenmesi, türleri ve bakımlarının nasıl yapıldığı hakkında makaleler sitemizde mevcuttur. Arama kısmına aradığınız kuş cinsini yazarak hızlı bir arama yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap