Sultan Papağanı Yavrusu

Sultan Papağanı Yavrusu

Sultan Papağanı Yavrusu

Sultan papağanları, kakadu familyasına bağlıdır. Nymphicus Hollandicus yani sultan papağanları, oldukça evcil, bakımı kolay, eğitime ve insanlara çok yakın bir kuş türüdür. Kanarya ve muhabbet kuşlarının aksine, ömürleri çok daha uzundur. Düzgün bakıldığında ortalama ömürleri 20 senedir. Boyları ise yaklaşık 28 ila 34 cm arası olmaktadır. Bugün siz değerli Kuş Yuvam okuyucuları için sultan papağanı yavrusu ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Sultan Papağanı Sahiplenme

Sultan papağanı sahiplenirken çok yanlış bir algı vardır. Çift olarak alacağımız zaman insanlarla ilgilenmez olarak düşünürüz. Bu yüzden tek olarak sahiplenmek isteriz. Ancak dediğimiz gibi bu çok yanlış bir düşüncedir. Sultan papağanları, diğer kuş türlerinin aksine çift olarak bakıldığında daha hızlı evcilleştirilir. Tek olarak kaldıklarında ve bir an bile ilgi göstermemeniz durumunda depresyona girebilir ve buna bağlı olarak da hırçın tavırlar gösterebilir.

Sahiplendirme yaparken sultan papağanının sağlıklı olmasına dikkat edin. Uyuklayan, bir köşeye çekilmiş ya da titrek halde görürseniz kesinlikle uzak durun. Çünkü büyük ihtimal hastalık kapmış olabilir.

Sultan Papağanı Sahiplenme

Sultan Papağanı Yavrusu Eğitimi

Sultan papağanını eğitmek için diğer kuş türlerinde olduğu gibi yavru iken eğitime başlamak gerekir. En ideal eğitim dönemi, 3-6 aylıkken olmaktadır. Belli bir yaştan sonra sahipleneceğiniz sultan papağanlarının eğitimi oldukça zor olacaktır. Zaten insanlarda da böyle değil midir?

Erkek sultan papağanları, konuşmaya en yatkın olanlardır. Hem kelime sayısı hem de daha hızlı algılamaları yönünden erkek olanlar daha çok tercih edilir. Aslında gerekli eğitimi göstermeniz durumunda dişiler de son derece zeki ve algısı açıktır. Burada temel nokta sizsiniz. Doğru eğitim, düzgün bakım ile öğretebileceklerinizin sınırı yok.

Sultan papağanı yavrularını eğitirken son derece sabırlı ve hoşgörülü olmalısınız. Sinirli tavırlar, minik dostlarımızı ürkütebilir. Bu da haliyle eğitim sürecini hem uzatır hem de daha sancılı bir hale getirir. Eğitimde göstereceğiniz sabır, size uzun yıllar boyunca mükemmel bir dost kazanmanıza neden olacaktır.

Sultan Papağanının Dişi ya da Erkek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Sultan papağanlarının cinsiyetini anlamak için en az 9 aylık bir sürecin geçmiş olması lazım. 9 aydan önce cinsiyet belirtmenin %100 kesinliği yoktur. Bu arada size enteresan bir bilgi vermek istiyoruz. Erkek sultan papağanları, daha 6 aylıktan itibaren dişilerine kur yapar.

Sultan papağanlarında cinsiyeti %100 anlamak için DNA testi gerekir. Erkeklerin kromozomu ZZ’dir. Dişiler de ise kromozom WZ olarak görülür. Tabi DNA testini profesyonel yetiştiriciler haricindeki kişilerin yaptırması zordur. Bu gibi durumlarda tüylerine de bakabiliriz. Dişi sultan papağanların tüyleri daha mat yani soluktur. Erkeklerin ise çok daha canlı turuncu renklere sahiptir. Tabi ki tüylerinden cinsiyet ayrımı yapmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi en az 9 aylık olmaları gerekiyor.

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Sultan papağanı beslemeye karar verdiyseniz kafes seçimine oldukça önem vermelisiniz. Sizlere tavsiyemiz yuvarlak kafeslerden uzak durmanızdır. Kare ya da dikdörtgen ve en önemlisi büyük bir kafes seçimi yapmalısınız.

Bir diğer önemli nokta ise tüneklerdir. Tünek seçimini de özenli bir şekilde yapmalısınız. Ne büyük ne de küçük olmalıdır. Sultan papağanımızın rahatça tüneyebileceği bir yapıda olmalı ki ileride eklem sorunları çekmesin.

Sultan Papağanı Yavrusu Ne Yer?

Yem alırken, kuş yemi yerine sultan papağanı yemi almanız gerekir. Eğer açık yem alacaksanız kesinlikle taze olmasına özen gösterin. Ayrıca yem ile birlikte yardımcı besinlerle de sultan papağanınızı beslemelisiniz. Bu onların yemden alamadığı kalsiyum ve vitaminleri almasına yardımcı olacaktır.

Her kuş türünde söylediğimiz gibi sultan papağanlarının suluklarını her gün değiştirmeli ve temizlemelisiniz. Suluklar, mikroorganizmaların çok hızlı üreyebileceği ortamlardır. Minik dostlarımızın sağlığını kaybetmemeleri için sulukların günlük değişimi ve temizliği çok önemlidir.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu