Sultan Papağanı Üretimi Sırasında Yapılan Hatalar

Sultan Papağanı Üretimi Sırasında Yapılan Hatalar

Kuşları kafeste beslemek, dikkat ve özen isteyen işlerdir. Sultan papağanları için seçtiğiniz kafesin yapısı, beslenmesi için kullanılan yemlerin seçimi gibi konular önemlidir. Sultan papağanları 20 yıl gibi uzun süre yaşayabilmekte ve büyüdükçe boyları 38 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Bunun gibi ayrıntılar göz önünde bulundurulmadığında, sultan papağanı üretimi sırasında birçok hatayı yapmış olursunuz. Yaşam alanı uygun şartları taşımadığında, kuşlarda hastalık ve stres gibi durumlar görülmeye başlayacaktır.

Yapılan Hatalar

Sultan papağanı beslerken, kuşların hemen çiftleşmesi ve yumurtlayarak yeni yavruların çıkmasını istersiniz. Ancak bu işlemler için sabırlı olmak gerekir.

Sultan papağanı üretiminde yapılan hatalardan bazıları şunlardır;

 • Kuşların hem cins olması,
 • Kafes içerisinde yuvalık konulduktan sona, kuşları salmaya devam etmek,
 • Yuvalıkların boş tutulması,
 • Dişi ilgilenmiyor diye yuvalığı çıkartmak,
 • Çiftleşme için tünek bulundurmamak,
 • Bunlar sultan papağanı kuşlarının üretimi aşamasında yapılan hatalardan bazılarıdır.

Yuvalık konulduğunda içesinde, mutlaka hamster talaşı bulunmalı, başka talaş konulmamalıdır. Yuvalıklar kafeste mümkün olduğu kadar üst bölümlere yerleştirilmelidir. Yüksekte olan yuvalıklar daha rahat etmelerini sağlamaktadır.

Çiftleşme Süreci

Sultan papağanı üretiminde çiftleşme bir süreçtir ve takip edilmelidir. Kafeste bulunan erkek ve dişi sultan papağanı arasında birden fazla çiftleşme gerçekleşebilir. Bunu çoğu zaman sizler gözlemleyemeyebilirsiniz. Kafesiniz içerisine ahşap tünek koyduğunuzda ve bu tünekler sağlam olarak yerleştirildiğinde, kuşların çiftleşmesi daha kolay olacaktır. Çiftleşme sonrasında yumurtlamaları için 5 ya da 6 gün geçmesi gerekiyor. Yuvalıkların sık sık açılarak yumurtlamış mı diye kontrol edilmesi yapılan hatalardan birisidir.

Beslenme Hataları

Sultan papağanı kuşlarının beslenmesi önemli bir aşamadır. Sağlıklı beslenmelerini sağlamak için vitamin ve protein destekleri verilmelidir. Beslenme için seçilen yemler içerisinde neler olmalıdır.

Bu seçenekler arasında şunlar bulunmalıdır.

 • Buğday, darı gibi tohumlar,
 • Ayçiçeği,
 • Meyve ve sebzeler,
 • Kuş kumu,
 • Proteni ve et
 • Diğer kuş yemleri

Sultan papağanı kuşları çekirdek türü ürünleri daha çok severler. Bu gıdaları seviyorlar diye sürekli onlarla beslemeye çalışmak hata olacaktır. Çünkü çekirdek yağlı bir besin olduğu için, kuşlarda karaciğer yağlanmasına neden olabilecektir. Yemliklerine yem koyarken, diğer kuş yemleriyle karışım yapmak çekirdek oranını azaltacak ve yağlanma sorununu önleyecektir.

Kafes Seçimi

Sultan papağanı hareket etmeyi seven kuşlardır. Kuşların büyüklüklerine göre mümkün olduğu kadar geniş kafes tercih etmelisiniz. Kafesinizin yuvarlak model olması, kafes tellerinin dik olarak yerleştirilmiş olması kafes seçiminde bir hatadır. Çünkü kafesin altından üst tarafına doğru tırmanmak isteyecek ve dik çubuklar tırmanmasını engelleyecektir. Tüneklerin küçük olması, kafes içesinin kalabalık olması, kuşu hareketsiz bırakacak ve kuşta eklem sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Sultan papağanı kafesi nasıl olmalı? adlı makalemizden bu konuyla alakalı daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kuşların Salınması

Sultan papağanlarının üremesi için yuvalık yerleştirildikten ve içerisine uygun talaş yerleştirildikten sonra, kuşun yuvalığa alışması zaman alabilecektir. Bu süreçte kuş kafese girmiyor diye salınması, yapılan hatalardan birisidir. Kuşlar kafesten dışarıya çıkmaya başladıklarında yuvalığa daha zor alışacaktır.

Yuvalıkların Kontrol Edilmesi

Sultan papağanı kuşlarının çiftleşmesini gördükten sonra, sık sık yuvalığı açarak kontrol etmeniz büyük bir hatadır. Bu dişi kuşu rahatsız edecektir. Yumurtlama belirli bir süre sonra gerçekleşir. Dişi kuş yumurtalar üzerinde yatarak, yavrularının çıkmasını sağlar. Sizler yuvalıktan gelen sesleri dinlemeli ve yeni yavruların çıktığını o şekilde anlamalısınız.

Yeni yavruları hem anne hem de baba kuş beslemeye başlayacaktır. Sizlerin yuvalığı açarak kontrol etmeniz, kuşlarda strese neden olabilecektir. Bu aşamada anne ve baba kuşun sağlıklı beslenebilmesi için kaliteli yemleri kullanmalı, kuşların en iyi şekilde beslenmesini sağlamalısınız.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri