Sultan Papağanı Türleri

Sultan Papağanı Türleri

Sultan papağanı kakadugiller familyasından gri veya sarı beyaz renklere sahip bir kuş türüdür. Kiraz sapı, darı, kuru incir içi, armut sapı ve çekirdek gibi besinleri sıkça tüketir. Yaklaşık olarak 10-14 yıl arası yaşayabilirler. Kütleleri 100 gram civarında olup boy uzunlukları yetişkinlerde 30 santimi aşabiliyor.

Papağan ailesinin en küçük kuşları arasında yer alan sultan papağanları oldukça sevimli ve akıllı hayvanlar olarak bilinirler. İlk kez 1770 yılında Avustralya’da keşfedilmiş ve dünyaya yayılmıştır.

Sultan Papağanının Özellikleri Nelerdir?

Sultan Papağanı Özellikleri

Kuşlar arasında özel bir yeri olan sultan papağanlarının özelliklerinden biraz bahsetmek gerekiyor. Sultan papağanları kakadugiller familyasından olup bir papağan türüdür. Papağanların en küçükleri arasında yer alırlar. Dirençli bir hayvan olup her ortama uyum sağlamaları ile de bilinirler.

Sultan papağanı cinsi erkekler alıştırıldığı zaman kolaylıkla konuşabilirler. Dal darı ya da çekirdek gibi yiyecekler verilerek hayvanı mutlu etmek mümkündür. Kapalı kalmayı pek sevmeyen ve sosyalleşmek isteyen bir kuş türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kafeste tek başlarına kapalı kalmaktan pek haz etmezler.

Sultan Papağanının Türleri Nelerdir?

Sultan papağanlarının daha sonradan birçok cinsi evrimleşmiştir. Bu başlık altında sultan papağanı türlerine örnekler vereceğiz.

Bunlardan ilki Albino Sultan Papağanı olarak biliniyor. Bu papağan Akşın adıyla da bilinir. Tüm vücutları beyazken yalnızca gözleri kırmızı renktedir. Melanin pigmenti eksikliğinden dolayı deri rengi oluşmaz yani deri tamamen beyazdır. Bu nedenle de bu türe albino denmektedir. Bu nedenle cinsiyeti kolayca anlaşılamaz.

Bu papağan türü White Face ve Lutino papağanlarının çiftleşmesiyle oluşur. Oldukça nadir görülürler ve değerlidirler.

Grey (Gri) Papağan

Grey (Gri) Sultan Papağanı

Sultan papağanlarının en çok bulunan cinsidir. Bedenlerinin tamamı gri tüylerle kaplanmıştır. Ayak ve gagalarının bir bölümünde kara lekelere rastlanabilir. Yanakları pembe renklidir. İlk tüy dökümünden önce bütün gri sultan papağanlarının vücut renkleri aynıdır. İlk tüy değişiminden sonra erkekleri sarıya döner ama dişiler gri olarak kalır. Yavruyken cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zor olsa ileride tüy dökümünden sonra erkeklerde renk değişimi olacağından belirlemek çok kolay bir hal alır. Diğer türler melez olarak görülürken bu tür sultan papağanlarının bir ata türü olarak görülmektedir.

Lutino (Limon) Papağanı

Lutino (Limon) Sultan Papağanı

Vücudu sarı ve beyaz beneklerden oluşur ve en sevilen cinsleri arasında yer alır. Tamamen sarı ya da tamamen beyaz olma şansları vardır. Bazı durumlardaysa yarı yarıya olabilirler. Dişi ile erkeğini birbirinden ayırmaksa oldukça zordur. Yüz kısımları sarı olabileceği gibi kanatlarda da sarılıklar görülebilir. Bazıları kırmızı gözlere sahiptir. Dış görüntüleri beyaz olup yanaklarında turuncu benekler barındırırlar.

White Face (Beyaz Yüz) Papağan

White Face (Beyaz Yüz) Sultan Papağanı

White Face sultanlar albino haricinde yüzünde turuncu benekleri olmayan diğer sultan papağanı türüdür. White Face papağanlar albinolardan farklı olarak gri ve beyaz rengi taşımaktadırlar. Bu renklerin nasıl dağılacağı kuşun genetiğine bağlıdır. White Face türünün cinsiyet ayrımında ilk tüy dökümünden sonra erkeklerde beyaz surat ortaya çıkar ancak dişilerde ise gri tüyler yer alır. Ancak hiç bir şekilde turuncu yanakları olmaz.

Pearl (İnci) Papağan

Pearl (İnci) Sultan Papağanı

Bu tür papağanların tüyleri iki renklidir. Tüyün kök ve uç kısımlarında renkler değişir. Anne ve babanın genlerine göre hangi renkte olacağı belirlenir. Gri veya sarı-beyaz renkte olabilir. Turuncu beneklere sahiptir. Tüylerinde iki renk barındırmasıyla sultan papağanları arasında tektir. Sırt ve kanatlarda kırçıllı tüyler mevcut olup bunlar dişilerde hiçbir zaman dökülmez. Erkeklerde ise ilk tüy dökümünden sonra bu tüylerin bir kısmı kaybolur. Ancak dikkat edilmesi gereken tamamının kaybolmadığıdır.

Albino (Akşın) Papağan

Albino (Akşın) Sultan Papağanı

Albinolar tüm vücudu beyaz gözleri kırmızı renkte bir türdür. Vücudu tamamıyla beyaz renktedir ve diğer renklerin vücudunda olmamasının sebebi hücrelerinde melanin pigmentinin eksik olmasından dolayıdır. Albino kelimeside burdan gelmektedir. Renk ayrımı olmadığı için cinsiyetini kolay kolay öğrenemezsiniz. Cinsiyet için kur ötüşünü veya benzer davranışları beklemek zorundasınız. Lutino ve White Face sultan papağanının çiftleşmesi sonucu oluşan mutasyondur. En nadir görülen sultan papağanı çeşididir. Nadir görülmesi kırmızı rengi ve bembeyaz olmasından dolayıdır.

Pied (Alaca) Papağan

Pied (Alaca) Sultan Papağanı

Bu tür aslında cinnamon ile lutino çiftleşmesinden oluşan bir melezdir. Pied sultan papağanları çok sık rastlandığı için artık bir tür olarak kabul edilir. Lutinolar gibi sarıdan beyaza değişik ton taşımasının yanı sıra kanatlarında gri veya siyah tüyler vardır. Vücutlarında sarı, beyaz, gri renkleri bulunur. Renklerin dağılımı kuştan kuşa baskın genlere göre değişir. Bu türlerin suratında turuncu beneklerde vardır.

Cinnamon (Tarçın) Papağan

Cinnamon (Tarçın) Sultan Papağanı

Gri sultanlara da benzetilen bu cins renk olarak kahverengiye çalar. Gri kısımlar kahverengiye çalar ve ayak ve gagada genelde siyahlık olmaz. Bunun nedeni de yine melanin pigmenti eksikliğiyle alakalıdır. Yüzlerinde turuncu benekler vardır. Erkeklerde sarı bir maske üstüne turuncu benekler varken dişilerde daha gri bir alan mevcuttur. Erkek suratı ilk tüy değişiminde sarıya doğru dönerken dişilerde gri olarak kalır.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri