Sultan Papağanı Ne Yer?

Sultan Papağanı Ne Yer?

Sultan papağanı olarak bilinen kuşlar, sarı ve gri renk tonlarında olmaktadır. Yaklaşık 20 yıl yaşamakta ve boyları 28 cm ile 34 cm arasında olabilmektedir. Kuş beslemeyi sevenler, bakımı kolay olması ve daha rahat evcilleştirebilmek için sultan papağanlarını tek olarak almaya çalışırlar. Sultan papağanı beslemek için yanlış bir düşüncedir.

Çünkü sultan papağanları için olarak bulunduklarında daha kolay evcilleşebiliyorlar. Kuşlarla sürekli ilgilenmeli ve sizi görebilecekleri bir yerde durmalıdır. Sizi göremedikleri zaman hırçınlaşmakta ve depresyona girebilmektedir.

Doğada Ne Yerler?

Sultan Papağanı Doğada Ne Yer?

Sultan papağanları, hem doğada hem de evde kafeste beslenebilmektedir. Doğada bulundukları dönemlerde beslenme kaynağı olarak şunları tercih ediyorlar.

  • Yaprak,
  • Tohumlar,
  • Meyveler,
  • Çeşitli bitki kökleri
  • Bu ürünler besin açısından besleyici ve lezzetli olduğu için sultan papağanlarının vazgeçilmez yiyecekleri arasındadır.

Evde Ne Yerler?

Sultan Papağanı Evde Ne Yer?

Sultan papağanları için özel olarak hazırlanmış yem karışımları vardır. Evde beslerken, kafeslerinde suyu hiç eksik etmemelisiniz. Evde beslenen sultan papağanı kuşlarının yedikleri besinler arasında şunlar vardır.

  • Tohumlar,
  • Meyve ve sebzeler,
  • Protein ve et
  • Evde beslenen sultan papağanlarına tohum türleri olarak, buğday, darı, ayçiçeği gibi tohum çeşitleri mutlaka verilmelidir.

Günlük beslenmelerinin yaklaşık %25 gibi bir oranını mutlaka meyve ve sebzeler oluşturmalıdır. Bu kuş türlerinin sürekli proteine ihtiyacı olduğu için haftada bir kez haşlanmış tavuk ya da hindi eti verilmelidir.

Sultan Papağanı Eğitimi

Evinizde sultan papağanı beslemeye karar verdiğinizde, satın alırken, aynı cinsleri almamalısınız. Aynı cins sultan papağanları anlaşamaz ve sürekli kavga ederler. Onun için birisi dişi birisi erkek olmalıdır. Kendiniz eğitmek istiyorsanız, satın alırken yaşına da dikkat etmelisiniz.

Özellikle 5 -6 aylık olanları tercih ettiğinizde, size alışması ve eğitmeniz kolay olacaktır. Erkek sultan papağanları konuşmaya daha yatkındır ve dişilerden daha önce konuşurlar. Kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız, alırken erkek olmasına dikkat etmelisiniz.

Cinsiyetlerini Anlama

Gri Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Sultan papağanı cinsiyet ayrımı yapmak için dış görünüşlerine ve ötüş şekillerine dikkat edilmelidir. Erkek olanların ses tonları daha yüksektir ve tüyleri uzun, parlak bir görünüme sahiptir. Sultan papağanları 9 aylık olduklarında cinsiyetlerini daha kolay tespit edebilirsiniz. Erkek olanlar 6. Ayı geçtikten sonra kur yapmaya başlarlar. Dişilerin sesleri daha ince çıkmakta, tüyleri erkeklere göre daha kısadır.

Yaşam Alanları

Sultan papağanı beslemeye karar verdiğinizde, dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi kafes seçimidir. Seçtiğiniz kafes yuvarlak ve kafes telleri diklemesine olmamalıdır. Teller dik olduğu zaman rahat tırmanamayacak ve huzursuz olacaktır. Kuşun rahat hareket edebileceği büyüklükte olmalıdır. Dar ve içerisi kalabalık olan kafeslerde rahat hareket edemeyecek ve eklem sorunları görülmeye başlanacaktır. Yemlik seçerken sultan papağanlarına göre seçmelisiniz. Muhabbet kuşu yemlikleri küçük gelmekte ve rahat yem yiyememekteler.

Yem Seçimi

Sultan papağanı kuşları, özel ilgi isteyen ve beslenmelerine dikkat edilmesi gereken kuşlardır. Seçtiğiniz yemler, sağlıklı ve kuşlara güç veren türde olmalıdır. Sultan papağanları için hem açık olarak hem de özel ambalajında kapalı olarak yemler satılmaktadır. Açıktan yem alırken, yemin taze olmasına ve içerisinde böceklenme olmamasına dikkat etmelisiniz.

Açıktan yem aldığınızda, aldığınız yemin içerisine muhabbet kuşu yemi karıştırabilirsiniz. Ayçiçeği gibi gıdalar, sultan papağanının karaciğerinde yağlanma yapacaktır. Yemi karışık verdiğinizde, çekirdek oranı azalacak ve diğer yemleri yiyerek karaciğerindeki yağlanma oranı azalacaktır.

Kapalı yem almak istediğinizde de mutlaka bilinen markaların yemlerini tercih etmelisiniz. Yem paketlerinin üzerini kontrol ederek, içerisinde hangi yem türlerinin bulunduğunu, vitamin oranlarını ve son kullanma tarihine dikkat etmelisiniz.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri