Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı?

Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı?

Birçok petshopta yanlış bilgilendirme sonucu sultan papağanımıza yanlış kafesler almaktayız. Peki Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı? Öncelikle bu bilgi kirliliğinin ve yanlışların önüne geçmeliyiz. Bu yazıyı yazarak bilgi sahibi olmanızı ve doğru tercih yapmanızı sağlayacağız.

Yuvarlak Kafes Almayın!

Yapılan birinci yanlış sultan papağanları için yuvarlak kafes önerirler ve bu çok yanlış bir tercih olacaktır. Sebepleri şu şekildedir.

Yuvarlak Kuş Kafesi
  • Tellerin dikey olması tırmanmayı çok seven ve ağzıyla tutunarak dolaşan sultan papağanımız için uygun olmayacaktır.
  • Yön duygularının kaybolmasına neden olacaktır.
  • Kuşunuzun kafes içerisinde daralmasına neden olabilmektedir.

Bazıları bu kafeste çift kuş beslemektedir ve bu çok yanlıştır. Geçici olarak bu kafes kullanılabilir ancak yuvarlak kafesleri sultan papağanı için kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Sultan Papağanına Kare Kafes Alın!

Peki Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı? Aşağıdaki adımları göz önünde bulundurarak sorumuzun cevabına ulaşabilirsiniz.

Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı?
  • Kesinlikle kare kafes almalısınız. Böylelikle hem rahat edecek hem yön duyguları gelişecek.
  • Yatay olan çizgiler özellikle yavru kuşlar için tırmanarak yem yemesini su içmesini kolaylaştırır ve tırmanarak eğlenceli vakit geçirebilir.
  • Tünekler papağanlara uygun olmalıdır sultan papağanının ayakları büyük olduğu için tünek boyu ona göre alınmalıdır. Böylece kuşlarımız hem rahat edecek ve eklem rahatsızlıkları ya da başka rahatsızlıkların önüne geçiyoruz.
  • Kuşlarınızın rahat etmesi için kafesiniz oldukça ferah olmalı, gereksiz veya fazlalık eşya konulmamalıdır.
  • Kuşunuzu kendinize alıştırmak istiyorsanız ayna vb. malzemeler bulunmamalı.
  • 2 yemlik ve 1 suluk sürekli taze olmalıdır.

Sultan Papağanı Kafesinde Olması Gerekenler

Plastik Tünek Yerine Tahta Tünekleri Tercih Edin!

Tahta Tünek

Kafes içerisindeki en önemli esyalardan biriside malumunuz tünektir ve bildiğiniz gibi kuşlar günün nerdeyse tamamını ayaklarının üzerinde tünekte geçirirler, tünekte uyurlar. Bu nedenle üzerinde bulundukları tünek çok önemlidir. Tünek aynı zamanda kuşların gagalarını temizlemek içinde kullandıkları kafesin başlıca eşyalarındandır. İdeal bir tüneğin kolay temizlenen bir maddeden yapılması ve ayak problemleri oluşturmaması için uygun kalınlıkta olması gerekmektedir. Ne çok kalın ne de çok ince tünek olmamalıdır. İnce bir tünekte tırnaklarının diğer tarafa geçmesi gibi bir durum olacaktır. Kalın tünekte ise rahat tutunamayacaktır. Ayrıca en önemli nokta ise kuşunuzun ayağında mantar olmaması açısından plastik, pvc ve zararlı madde olmadığını bilmediğiniz tüneklerden kaçının. 1 TL gibi ucuz bir maliyet ile kuşunuza sağlıklı bir ortam yaratarak tahta tünek alabilir veya onu doğal yollardan elde edebilirsiniz.

En Az 2 Yemlik Koyun

Kuş Yem Kabı

Kuşunuzun hem rahat beslenmesi hemde yem kabuklarını azaltmak için 2 yemlik kullanın. Tek yemlik kullandığınız zaman kuşunuz sadece oradan yiyecek ve daha çok kabuk birikmesine sebep olacaktır. Bu kabukları yediği zaman kuşunuz kusabilir ve sıkıntı yaratabilir. Böyle sorunlardan kaçmak için yemlikleri 2 veya 3 adet koyabiliriz. Tavsiyem 2 adet klasik yemlik 1 adet büyük yem kabına yem koyabilirsiniz.

Suluk

Kuş Suluğu

En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biriside suluktur. Kuşumuzun temiz ve sağlıklı su içebilmesi için günlük içme suyu tazelenmelidir. Bu durum bazı durumlarda değişkenlik gösterebilir. İçerisine dışkı yapmış ise direk değiştirin suyunu. Yukarıdaki suluklardan ortadağı geniş ağızlı olanı kuşunuz kafese ve ortama alışana kadar tavsiye ederim. Daha rahat su içmesini sağlayacaktır. Ancak hijyen bakımından dar ağızlı olan daha kullanışlıdır. Tavsiyem dar ağızlı suluk kullanmanızdır.

Vitamin için Kalamar Kemiği

Kalamar Kemiği

Kuşlarınızı sadece yem ile beslemek yanlış olur. Kafesin içerisinde olabildiğince yeterli ve vitaminli beslendiğinden emin olun. Gaga taşı yerine doğal olan kalamar kemiğini tavsiye ederim. Kuşlarınız hem vitaminlerini alacak hemde taşı kemirecektir.

Kuş Kumunu Eksik Etmeyin!

Kuş Kumu

Kuşseverlerin birçoğu genelde kuş kumunu pek önemsemezler veya ne işe yaradığını bilmezler. Kuş kumu kuşumuzun sindirim kaynaklı yaşayacağı sorunları en aza indiren kuşumuzun rahatlamasını sağlayan hazmettiricidir.

Unutmayın kuşlarınızı kendi isteklerinize göre yada beğendiğiniz şekilde beslemeyin. Onların açısından düşünerek doğru bilgiler ile onlara en uygun şartları sunmaya çalışın.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri