Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan papağanları yapıları gereği sosyal kuşlardır. İnsanlarla birlikte olmayı, oyunlar oynamayı çok sevmektedirler. Öncelikle bunların gerçekleşmesi için Sultan papağanın güvenini kazanmak gerekmektedir. Sultan papağanlarının güvenini sağlamak için onları zorlamamak ve korkutmamak gereklidir.

Gerekli güveni sağladıktan sonra sultan papağanını eğitilmeye başlanabilir. Kuşu aldıktan sonra ilk 1 ay kuş ile temas kurulmaması gereklidir. 1 ay sonunda Sultan papağanına öğretilmesi istenen kelimeler yanında tekrarlanmalıdır. Kuş aynı kelimeleri duydukça konuşmayı öğrenmeye başladığında o kelimeleri tekrarlayacaktır.

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan Papağanı Özellikleri

Her kuş türünün farklı yapısal ve karakter özellikleri farklıdır. Bunlar kuşların cinslerine, cinsiyetlerine, evcil ya da yabani olmalarına göre farklılık göstermektedir.

Sultan Papağanının özellikleri şunlardır:

 • İnsanlara çok çabuk alışmaktadırlar.
 • İnsanlarla yaşamayı ve oynamayı çok sevmektedirler.
 • İnsanlara hemen güvenmezler. Samimiyeti anladıklarında insanlara güvenirler.
 • Sultan kuşları farklı karakter yapılarına sahip oldukları için bazı türler hemen evcilleşebilir, bazı türlerde evcilleşme uzun zaman alabilmektedir.
 • Yavru Sultan papağanlarını evcilleştirmek daha kolaydır.
 • Sahibine alışma süresi geçtikten sonra sahibi eline alarak beslemesi durumunda sahibine daha çok yakınlaşmaktadır.
 • Bu kuşlar kelimelerin anlamlarını öğrenme becerisine sahip olmaktadırlar. Sahibi tarafından kelimeler ve anlamları öğretilerek Sultan papağanlarının konuşmaları sağlanabilir.
 • Sultan papağanları sadece birkaç kelime konuşabilmektedirler.
 • Sultan papağanlarının vücutları simetrik bir yapıdadır. Sultan papağanlarının soğukta ilk olarak ayakları üşümektedir. Çünkü ayaklarında tüy bulunmamaktadır.

Sultan Papağanının Temizliği

Sultan papağanlarının tüy temizliği çok önemli olmakla birlikte aslında çok kolaydır. Sultan papağanları temizlik işlemi kendileri yapabilmektedir. Sahibin yapması gereken sadece yaz aylarında her gün kış aylarında hafta bir kere spreyle ıslatması yeterli olacaktır. Islatma işlemi ılık su ile gün ortasında ya da sabah yapılmalıdır. Yapılan ıslatma ile Sultan papağanı tüy temizliğini kendisi yapacaktır. Burada önemli olan ıslatma işlemi kuşun uykusu öncesi yapılmamalıdır. Ayrıca ıslatma işlemi yapıldıktan sonra kuş sıcak bir odada bulundurulmalıdır.

Sultan Papağında İshal Hastalığı ve Nedeni

Sultan papağanının hasta olup olmadığının anlamak için dışkısına bakmak gerekmektedir. Sultan papağanı ishal olduğunda hemen müdahale edilesi gerekmektedir. Sultan papağanın İshal olduğunu anlamak için dışkısını kontrol etmek gereklidir. Dışkı 12 saatten fazla süre sulu geliyorsa bu Sultan papağanının ishal olduğu anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda karşılaşıldığında hemen veteriner hekime başvurulmalıdır. Sultan papağanlarının ishal olması yumurta mamasının veya yeşilliğin fazla tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Kuşun ishal olmaması için yeşilliğin ve yumurta mamasının fazla verilmemesi gerekmektedir.

Sultan Papağanının Tarihçesi

Her kuşun bir tarihçesi bulunmaktadır. Bu tarihçe hayvanların kökenlerini, yapılarını, karakterlerini ele almaktadır.

Sultan papağanının maddeler halinde tarihçesi şöyledir:

 • Sultan papağanlarının kökeni Avusturalya’dır.
 • Yabani olan cinsler yerde yem bulmak için yere yakın uçmaktadırlar.
 • Sultan papağanının bakımı kolaydır.
 • Sultan papağanı kendisine özel görünüme sahiptir.
 • Meraklı bir yapıya sahip olduğundan dolayı eğitimi kolaylaşmaktadır.
 • Sultan papağanı en kolay eğitilebilen kuş türüdür.
 • Ortalama yaşam yılı 15 yıldır. Sağlıklı bir şekilde bakıldığında 22 yıla kadar yaşaması mümkün olabilir.

Sultan papağanının Latince ismi Nymphicus Hollandicu’dur. Bu isim Hollanda’ya Avusturalya gezginleri tarafından götürüldüğü için verilmiştir.

Sultan Papağanı Çeşitleri

Sultan papağanının 8 çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları doğada olan mutasyonlardır. Bazıları da üreticiler tarafından farklı olan mutasyonların eşleştirilmesi ile oluşan türlerdir. Sultan Papağanı türlerinin hepsinin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Sultan papağanı türleri: Albino, Cinnamon, Lutino, Normal Grey, Pearl ve Pied’dir.

Sultan Papağanı Ömrü

Sultan papağanı ortalama olarak 15 yıl kadar yaşamaktadır. Fakat sağlıklı ve çok iyi bakılan Sultan papağanı 22 yıla kadar yaşayabilmektedir.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu