Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Sultan papağanı cinsiyet ayrımı diğer kuşlara göre biraz daha zordur.En etkili ve kesin yöntem olan DNA testi başta olmak üzere sizlere bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

Yeni kuş sahiplenecek kişiler genelde petshopları tercih ederler.Biz öncelikle üreticileri tercih etmenizi istiyoruz.Bunun bir çok sebebi var zaman zaman bunlardan bahsediyoruz.Makalemizle ilgili tarafı ise petshoplardan alınan sultan papağanlarının cinsiyeti %80 yanlış söyleniyor.Üreticilerden alacağınız sultan papağanları her zaman olmasa da petshoplara göre daha net bilgilerle sizlere verilir.

Sultan papağanı cinsiyet ayrımı yaparken dikkat edeceğiniz noktalara değineceğiz. Bunları sizlere anlatıp kuşlarınızın cinsiyetlerini tahmin etmenize yardımcı olacağımızı düşünüyoruz. Lutino, albino ve 2-3 aylık sultan papağanlarında cinsiyet ayrımı zordur. Fakat başta da dediğimiz gibi en etkili yöntem DNA testidir.

Gri Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Gri Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Gri sultan papağanı vücutları genellikle gri tonlarındadır. Kanatlarındada gördüğünüz gibi beyaz hatları vardır. Bu bazen sarıda olabiliyor ancak genel olarak beyaz tonlarında oluyor. Erkeklerin yüzlerindeki sarı olan maskeleri sarı rengindedir. Turuncu yuvarlak ise koyu renklidir. Dişilerde ise yanaklarındaki sarı olan maske gri tonlarında oluyor. Turuncu benek ise erkeklere göre daha soluk oluyor. Yalnız şöyle bir sıkıntı var. İlk tüy dökümüne kadar erkek ve dişi birbirine çok benzerlik gösteriyor. İlk tüy dökümünden sonra asıl renklerini almaya başlıyorlar. Yavruyken cinsiyet ayrımında yanılabilirsiniz. Bunuda göz önünde bulundurmalısınız.

White Face Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

White Face Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

White face sultan papağanı nadir olarak bulunan ancak çok sevilen bir sultan papağanı mutasyonudur. Vücudu gri tonlarında oluyor, yanaklarındaki maske ise beyaz tonlarında oluyor. Bu türde bazı renk pingmentleri olmadığı için yanaklarındaki turuncu renk olmuyor. Bu papağan cinsinde erkeklerde yanaklarındaki maske beyaz olurken dişilerde ise gri tonlarında oluyor. Bunlardada gene 6 ay kuralı geçerli. İlk tüy dökümüne kadar tüm sultan papağanlarında asıl renk olmadığı için cinsiyet ayrımında yanılabilirsiniz.

Lutino Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Lutino Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Lutino sultan papağanı ülkemizde en çok beslenen papağan cinslerindendir. Lutinolarında vücutları sarı tonlarında oluyor. Yanaklarında ise kırmızı benekleri oluyor. Bu cinste erkeklerle dişiler birbirine çok benzediği için fiziksel olarak cinsiyet ayrımı malesef çok zor.

Albino Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Albino Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Albino sultan papağanı vücutları beyaz olduğu için erkekler ve dişiler arasında fiziksel olarak bir fark yoktur. Bu cinste cinsiyet ayrımı çok zordur.

Pied Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pied Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pied sultan papağanı tıpkı lutino papağanları gibi ancak kanatlarında gri desenleri oluyor. Lutinolardan bu şekilde ayrılıyorlar. Ancak vücütlarındaki benekler ve maskeler lutinodaki gibi olduğu için bu cinstede cinsiyet ayrımı yapmak çok zor. Bu cinslerde cinsiyet ayrımını aşağıda detaylı şekilde açıklayacağım.

Pearl Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pearl Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pearl sultan papağanlarında vücutlarında benekler oluyor, desenler oluyor. Bunlarda cinsiyet ayrımında erkek olanlarda bu desenler ilk tüy dökümünden sonra azalıyor ve nadir olarak görülüyor. Dişilerde ise bu benekler çoğalıyor ve böylece cinsiyet ayrımını yapabiliyoruz. Erkekler az benekli dişiler ise sık beneklidir.

Kanat Altı Tekniği ve Renk

Sultan Papağanı Kanat Altı Tekniği

Bu yöntemler ileri derecede bilgili kişiler tarafından yapılabilmektedir.

Bu yöntemler sadece melez olmayan sultan papağanlarında yapılabilir.Anne ve babasının mutasyonunun ve yavru sultanın mutasyonunun bilinmesiyle bu yöntemler işe yaramaktadır.

Renk ve kanat altı teknikleri sadece çok bilgili kişiler ve uzmanlar tarafından yapılabilir.

Petshoplardan alınan sultan papağanlarında bu yöntemlerin işe yaraması imkansızdır.Çünkü ne anne babası belli olur ne de size satılan kuşlar hakkında verilen bilgiler doğru olur.

DNA Testi

Sultan Papağanı Dna Testi

Şu anda ülkemizde yapılamayan bu yöntem fazla tercih edilmiyor.Bunun sebebi hem ülkemizde olmaması hem de pahalı olmasıdır.

Ortalama 40-50 dolar arasına yaptırılmaktadır. Sultan papağanı cinsiyet ayrımı için en etkili ve kesin sonuç veren yöntem budur.Sultan papağanınızın tüylerinden alınan bir parçayla bu işlem yapılabilmektedir.

Kim bilir belki birkaç yıl içerisinde bu yöntem ülkemizde de aktif hale gelir ve sultan papağanı cinsiyet ayrımı daha net ve kesin sonuçlar ile belli olur.

Ses ve Davranışlar ile Cinsiyet Ayrımı

Erkek sultan papağanları değişik tonlarda ötebilirler.Melodileri ve sesleri taklit edebilirler.Onlara değişik bir kaç kelimeyi öğretebilirsiniz ve bunu tekrarlayabilirler.

Dişiler ise tek tonda öterler.Fazla ses ve melodi çıkaramazlar.İstisnalar vardır elbette fakat genelde ezber ve konuşma yetekenleri yoktur.

Tek başına beslenen dişilerde kızgınlık yumurtası da görülebilir. Sultan papağanı cinsiyet ayrımı yaparken bu da size yardımcı olabilir.Sultan papağanları çift olarak beslenmesi gereken kuşlardır.Lütfen onları çift olarak besleyin bu kuşunuzun ömrünü uzatır ve stresten uzak kalmasına yardımcı olur.

Yazar Hakkında

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

4 Yorum

    • Merhaba bunu ayırt etmenin birkaç yolunu gösterdik.Sultan papağanlarında malesef ki diğer kuşlarki gibi cinsiyet ayrımı çok basit olamayabiliyor.Yazıdan okuyup anlamadıysanız ve ya ayırt edemediyseniz kuşunuzun resmini bize atabilirseniz daha net yardımcı olabiliriz.

      https://kusyuvam.com/iletisim/

    • Merhaba Neslinur Hanım. Papağanınızın cinsiyetini söyleyebilmemiz oldukça zor. Resmini atsanız dahi resmine bakarak net bir şey söyleyemeyebiliriz. Veterinere danışmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap