Sultan Papağanı Bakımı

Sultan Papağanı Bakımı

Sultan papağanları Avusturalya kökenlidir. Papağan türleri arasında Sultan Papağanı Türkiye’de yaygın olarak beslenmektedir. Sultan Papağanları çok yoğun bakım gerektirmeden evde kolayca beslenebilmektedir. Bu cins papağanlar kendilerine has bir görünüme sahiptirler. Sultan papağanları meraklı hayvanlardır.

Meraklı olmalarından dolayı eğitime her zaman açık kuşlardır. Bu yüzden Sultan papağanları kolayca eğitilmektir. Sultan papağanlarının yaşam süreleri 15 yıl ile 22 yıl arasında değişmektir.

Bakımı

Sultan Papağanları doğası gereği yerden yem toplayarak beslenmeyi sevmektedirler. Bu yüzden kuşun kafesinin zeminine yem atarak doğal bir şekilde beslenmesi sağlanabilir. Sultan papağanları kafes dışında da vakit geçirmek isterler.

Evde beslenilen papağanı serbest bıraktıktan sonra yerde gezinmeyi tercih etmektedir. Bu yüzden evde yürürken dikkatli olunarak papağanın üzerine basılmamalıdır. Doğada yaşayan Sultan papağanları tırnaklarını doğal yollarla törpülemektedir. Fakat evcil sultan papağanları tırnak bakımları için sahibine ihtiyaçları vardır.

Küçük bir tırnak makası ile sultan papağanın tırnakları çok derine inmeden kesilmelidir. D vitamini için sultan papağanları günde birkaç saat ultraviyole ışığında kalmaları gerekmektedir. Ultraviyole ışığında kalmaları sultan papağanlarının D vitamini almasına yardımcı olmaktadır. Sultan papağanı kuşunun kafesi asla mutfakta bulunmamalıdır. Çünkü mutfakta yemek pişirilmesi sırasında tencereden çıkan duman kuşa ölümcül zararlar verebilmektedir.

Beslenmesi

Sultan papağanlarının sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için beslenmesi çok önemlidir. Sultan papağanı ne yer, ne yemez, nelerden hoşlanır, kuşlarınızı mutlu etmek ve sağlıklı büyütmek için bunları bilmek gerekir.

Beslenme konusunda önemli noktalar şunlardır:

 • Sultan Papağanları öğün beslenmeleri için içeresinde ayçiçeği, taze sebzeler, sarı darı, buğday, beyaz darı, kırmızı darı, karabuğday tahılları yer almalıdır.
 • Devamlı tohum ile beslendikleri takdirde Sultan papağanlarında vitamin ve mineral eksikliği görülmektir. * Vitamin ve mineral bakımından doğru bir şekilde beslenme yapıldığında kuşun sağlıklı ve uzun ömürlü olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Sultan papağanları yüksek oranda A vitaminine gereksinim duymaktadırlar. Bu yüzden beslenmelerinde taze havuç dilimi, acı olmayan yeşilbiber parçaları ve domates dilimleri verilmelidir.
 • Sultan papağanları tuzdan, çikolatadan, kafein içeren besin maddelerinden uzak tutulması gerekmektedir.
 • Sultan papağanlarında sağlıkla ilgili şüpheli durumlarda hemen veteriner hekime başvurulmalıdır.

Sultan Papağanı Çeşitleri

Sultan papağanı türleri 6 ayrı cinse ayrılmaktadır. Her çeşidin kendine ait özelikleri bulunmaktadır. Evlerde beslemek için en çok tercih edilen türler şunlardır: Abino Sultan Papağanı, Cinnamon Sultan Papağanı, Lutino Sultan Papağanı, Normal Grey Sultan Papağanı, Pearl Sultan Papağanı ve Pied Sultan Papağanı.

Sultan Papağanının Genel Özellikleri

Papağan türlerinin hepsinin farklı karakterleri ve yapıları bulunmaktadır.

Sultan Papağanlarının genel özellikleri şunlardır:

 • Konuşmaya ve evcilleştirmeye daha yatkın kuşlardır.
 • Çok sakin bir yapıya sahip olup oyun oynamayı çok sevmektedirler.
 • İnsanlara hemen alışmaktadırlar.
 • Sultan papağanlarının bazıları kolay eğitilirken bazıları da zor eğitilebilmektedir.
 • Kelimelerin anlamlarını öğrenme becerisine sahiptirler.
 • Sultan papağanları 90. günün sonunda konuşmaya başlamaktadırlar.
 • Birkaç kelime konuşabilirler.
 • Dişi olan türleri sabit sesler çıkarmaktadırlar.
 • Erkek olan türleri araba kornası ya da zil sesine benzer bir şekilde ses çıkarmaktadırlar.
 • Sultan papağanları yaptıkları hareketlerle bir şey anlatabilirler.
 • Doğal yaşam alanlarında uzun süre uçma becerisine sahiptirler.
 • İçinde olduğu ortamdan rahatsızlık duydukları zaman çığlık atabilmektedirler.
 • Gri renkte olan Sultan papağanlarına doğada çok sık rastlanmaktadır.
 • Üşüdükleri zaman ilk ayakları üşümektedir. Çünkü ayaklarında tüy bulunmamaktadır.

Sultan Papağanın Renkleri

Bu türlerin beyaz, sarı ve gri renkleri bulunmaktadır. Yanaklarında ve kulaklarının belli yerlerinde turuncu tüylerinin olması ayırt edici özelliklerindendir.

Yaşam Süreleri

Sağlıklı bir şekilde beslenen ve bakımı yapılan Sultan Papağanın ortalama yaşam süresi 15 yıl ile 22 yıl arası değişmektedir. Sağlıklı bir şekilde beslendiği takdirde yaşam süresini olumlu yönde etkileyerek yaşayacağı süre uzayabilmektedir.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri