Sultan Papağanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sultan Papağanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sultan Papağanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, öncelikle yetiştiricilerden almakta fayda var.Fakat bulamadınız ve ya zamanınız yoksa pet shoplardan alabilirsiniz.Fiyatlar satıcıdan satıcıya göre çok değişiklik gösterebilir.Güncel ortalama fiyatları 200-250 arasında değişiyor.

Önceliğiniz Neden Üreticiler Olmalı ?

Üreticilerin ilk tercihiniz olması sizin açınızdan iyi olacaktır.Çünkü ev üretimi oldukları için daha kolay evcilleşebilirler.Buna ek olarak fiyat olarak daha uygun olurlar.Güven açısından ise bir çok pet shop sahtekarlık yaparak daha fazla kazanma yoluna gidebilir.Tabi ki genelleme yaparak konuşuyoruz.İşini gayet iyi ve uygun yapan pet shoplar da yok değil.

Üreticilerden alacağınız sultan papağanlarının cinsiyetleri belirli olur.Hasta olup olmadıkları belirgin olur ama pet shoplardan alacağınız sultan papağanı kafeste bir çok kuşla kaldığı için psikolojik olarak bir sıfır geriden gelecektir.Ayrıca onun evcilleşme süreci biraz daha zorlu olacaktır.

Tecrübe ve yaşanmışlıklar gösteriyor ki bir çok sultan papağanının cinsiyeti yanlış çıkıyor.Burada dikkat edeceğimiz nokta pet shopun güvenilir olması para kazanmaktan ziyade gerçekten işini yapması,hayvanları sevmesi,kuş hayranlarını sevmesi ve onu satılık bir mal olarak görmekten ziyade ona yeni bir yuva kazandırmayı kendince görev edinmiş olması oluyor.Tabi ki gerekli belgelere sahip olmasından bahsetmiyoruz bile orası işin resmi kısmı ve olmazsa olmazıdır.

Sultan Papağanı Cinsiyet Seçimi

Sultan papağanlarının dişileri konuşmazlar.Sadece erkek olanları konuşabilirler.

Siz seçiminizi amacınıza göre yaparsanız daha sonra aldığınız yere ve ya kuşunuza suç atmazsınız 🙂 sağlıklı olduktan sonra bir problem olmamasına rağmen genel olarak insanlar konuşmalarını isterler.Bu sebepten dolayı dişileri fazla seçilmiyor ama bazı uyanık satıcılar dişileri erkek olarak sattığı için kuşu konuşmayan kuş sevdalıları bu acı gerçeği bir kaç ay sonra öğrenebiliyor.

Sultan papağanı cinsiyet ayrımı bir kaç yolla yapılabiliyor fakat en garanti yöntem dna testidir.Diğer yöntemler amatör kişilerce kolayca anlaşılamaz.Bunun için güvenilir satıcı ve üreticiler öncelikli olmalıdır.

Üreticilerden alacağınız sultan papağanlarının cinsiyetleri çok nadir yanlış çıkarken bu olay pet shoplarda hayli fazla olabiliyor.Genel olarak dişiler tek tip ses çıkarırken erkekleri melodi,taklit ve konuşma gibi özelliklere sahip olabiliyorlar.Tabi ki bunların da bir süreci var.Her kuş konuşur ve ya 3 ay içerisinde 5 ay içerisinde konuşur gibi bir yargıya kimse varamaz.

Sultan Papağanı Kafesi Seçimi

Alacağımız sultan papağanını seçtikten sonra sıradaki işimiz kafes,yem ve aksesuar seçimi olacaktır.

Yeni yuvasına gelecek olan sultan papağanlarının kafes seçiminde çok abartıya kaçılmaması gerekir.Bunun sebebi kuşumuzun odak noktası öncelikle biz olmalıyız.Önce ortamı öğretip evcilleştirmemiz lazım bunun için de etrafında dikkatini dağıtacak aksesuarlar olmaması işimizi kolaylaştıracaktır.Kafesimiz oval,yuvarlak şekillerde değil de kare şeklinde olmalıdır.Ayrıca daha detaylı bilgi için Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı? konumuza göz atarak bir sultan papağanının kafesi nasıl olmalı makalemizi okuyabilirsiniz.

Sultan Papağanı Yiyecekleri Seçimi

Sultan papağanlarının yemleri muhabbet kuşları gibi değildir.Yavru muhabbet kuşlarına genelde tek tip yem verilirken sultan papağanlarına yavru olmalarına rağmen karışık şekilde satılan ve içinde birkaç çeşit yiyecek olan yemlerden verilmelidir.

Yeni sahiplendiğimiz sultan papağanlarının suyuna vitamin ve parazit önleyici koymamızda fayda olacaktır.Ayrıca kuş kumunu da eksik etmezsek iyi olur.

Doğada yaşamadığı için bir çok vitaminden eksik kalacaktır.Bu durumu vitamin takviyeleri vererek ya da direkt olarak vitamini meyve sebzeden karşılayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap