Sıkça Sorulan Sorular

Kuş bakımında dikkat edilmesi gereken birtakım durumlar mevcuttur. Kuş bakımı hakkında sıklıkla merak edilen sorular için, Kuş Yuvam olarak, internet üzerinde rastlayabileceğiniz özensiz cevaplamalar yerine daha detaylı yanıtlar sunuyoruz. Sanal alemde bulunan sıkça sorulan sorulara verilen yanıtların büyük bir kısmı birbirleriyle benzerlik gösteriyor, hatta bir kısmı etkisiz bile kalabiliyor. Kuş bakımına dair sıklıkla sorulan sorular ve merak edilenlere bir açıklık getirmeyi ve kuş sahiplerine bir rehber olmayı hedefliyoruz.

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

Muhabbet kuşlarının en belirgin özelliği, konuşabilmeleridir. Erkek cinsiyetine sahip olan muhabbet kuşları, konuşmaya daha fazla meyillidir. Zira erkek muhabbet kuşları daha fazla ses taklit edebilir ve konuşabilir. Eğer konuşkan bir muhabbet kuşuna sahip olmak istiyorsanız, erkek muhabbet kuşlarını tercih edebilirsiniz.

Muhabbet kuşlarının konuşturulmasında, yaş da oldukça önemli bir faktördür. Yeni yeme düşen muhabbet kuşlarını konuşturmak çok daha kolaydır. Güvenilir üreticilerden, yaşını da bilerek aldığınız muhabbet kuşlarını daha kısa süreler içerisinde konuşturabilirsiniz. Bu aşamada kuşları konuşturmada en önemli faktör, güvendir.

Sahip olduğunuz muhabbet kuşu size ne kadar fazla güvenirse, o kadar kısa süreler içerisinde konuşmaya başlayacaktır. Belirli aralıklarla kuşunuza seslenmek ve elinize alıştırmak, muhabbet kuşunun sizinle bir bağ oluşturmasını ve size güvenmesini sağlayacaktır. Muhabbet kuşları taklit eden kuşlar olduğundan dolayı, kelimeleri önce sizin söylemeniz, ilerleyen dönemlerde kuşunuzun da sizinle beraber tekrar etmesine neden olur. Muhabbet kuşları için içerisinde “p,ç,t,k,ş” ünsüzleri geçen kelimeleri konuşmak daha kolaydır. Cici kuş, paşa gibi kelimelerle alıştırmalar yapabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?

Türkiye’de yaygın olarak evlerde beslenen birtakım muhabbet kuşu türleri bulunmaktadır. Kuşların satılmasında, türlerine ilişkin dolandırıcılıklar gerçekleştirilebiliyor. Bu yüzden muhabbet kuşu alırken dikkat edilmesi gerekiyor.

Ülkemizdeki muhabbet kuşu türleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Yerli Muhabbet Kuşu

Ülkemizde en sık rastlanan ve muhabbet kuşlarının en minik türleri olan yerli muhabbet kuşları, aslen Avustralya’da doğa ortamında görülür. Oldukça hareketli olan bu kuşlar, 25-35 TL fiyatları arasında değere sahiptirler.

  • Çekoslovak Muhabbet Kuşu

Yerli muhabbet kuşundan azıcık daha iri olan bu kuşların, kuyrukları ve kanatları uzun olmasıyla ayırt edilirler. Ortalama olarak 40-60 TL fiyatlarla satın alınabilirler.

  • Hollanda Muhabbet Kuşu

Bu kuşların en belirgin özellikleri, büyük gövdeli oluşlarıdır. Yüksek sesle ötebilen bu kuşlar da 80-100 TL arasında fiyat karşılığı elde edilebilirler.

  • İngiliz Muhabbet Kuşu

Yerli kuşların neredeyse 2 katı olan İngiliz muhabbet kuşu, yanaklarında bulunan noktalar aracılığıyla tanınır. 100-120 TL arasında fiyatlara satılabilmektedir.

  • Jumbo Muhabbet Kuşları

Diğer muhabbet kuşlarından çok daha büyük olan jumbo muhabbet kuşlarının kafalarında püsküller vardır. Yarışmalarda da başarı sergileyebilen bu kuşlar 200 TL civarında fiyatlara satılabilmektedir.

Sultan Papağanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kuş satın alırken, ilk tercihiniz daima üreticiler olmalıdır. Bu tür kuşların hem evcilleşmesi, hem de konuşması çok daha kolaydır. Konuşan bir sultan papağanı istiyorsanız, erkek cinsiyeti bir kuş almanız gerekir. Zira dişi sultan papağanları konuşmaz. Pet shoplar, kuşları satabilmek adına birtakım dolandırıcılıklar gerçekleştirebiliyor ve kuşların cinsiyetleri hakkında yalan söyleyebiliyor. Bu yüzden sultan papağanı alırken, üreticileri tercih etmek en faydalısı olacaktır. Ayriyeten sultan papağanları, diğer kuşlar gibi tek tip yem yemez, karışık yemleri tercih eder. Sultan papağanı alırken, yemine de büyük önem gösterilmeli.

Sultan Papağanları Ne Tür Kafeslerde Tutulmalı?

Sultan papağanları yuvarlak kafeslerde rahat edemez; kuşlarınız için kare kafesler en mantıklı tercih olacaktır. Ferah ve geniş bir kafes, kuşunuzun kendini rahat hissetmesini ve size güvenmesini sağlayacaktır. Kafesin içerisinde tahta bir tünek ve çift yemlik bulundurulması da oldukça önemlidir. Kuşunuzun çeşitli hastalıklara kapılmasını önlemek ve daha rahat hissedebilmesi adına tahta tünek tercih edilmelidir. Çift yemlik bulundurulmasının sebebi de, kuşlarınızın iki yemlikten de yemesini sağlamak ve kabuk sayısını azaltmak. Kuşunuzun kabukları yemesi, kusmasına, hatta daha tehlikeli durumlara yol açabilir.

Cennet Papağanı Nasıl Eğitilir?

Cennet papağanları oldukça sosyal kuşlardır. Oyun oynamayı ve hareket etmeyi çok severler. Cennet papağanı bakımında, diğer kuş türlerinde olduğundan daha fazla sabırlı olunmalıdır. Cennet papağanının size alışması uzun süre gerektirebilir. Bu durumlarda kuşunuzu zorlamayın ve güvenini kazanmaya çalışın. Yemini elinizle vermek ve sıklıkla kafesinin başına giderek konuşmak, kuşunuzun güvenini kazanmanıza yardımcı olacaktır. Cennet papağanının barınacağı odadaki, tehlike unsuru bulunduran eşyaları kaldırarak kuşunuzu serbest bırakmak, kuşun size daha kolay bir şekilde alışmasını sağlayacaktır.

Cennet Papağanı Konuşur Mu?

Cennet papağanları konuşabilme yetisine sahip olsalar da, diğer kuş türlerine kıyasla çok daha az konuşurlar. Bunun için bile büyük çaba sarf etmeniz gerekir. Cennet papağanını konuşturmak için, kuşunuzla aranızdaki ilişkinin iyi ve düzenli olması gerekir. Çok hareketli olan bu kuşları konuşturmak için size güvenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için de, cennet papağanını elinize, kolunuza, omzunuza alıştırmak oldukça önemlidir. Cennet papağanına sürekli ilgiyle yaklaşırsanız, daha kısa sürede konuşturmayı başarabilirsiniz.

Hint Bülbülü Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Hint bülbülünün dişisi ile erkeği arasında birçok farklılıklar bulunur. Bundan yola çıkarak, zebra ispinozu olarak da bilinen bu kuş türlerinin cinsiyetini anlamanın kolay olduğu söylenebilir. Erkek Hint bülbülü ile dişi Hint bülbülü arasındaki temel farklılık, gaga rengidir. Erkeğin gagası kırmızıyken, dişininki turuncudur. Ayriyeten erkek Hint bülbülünün gövdesinde siyah lekeler ve zebra desenine benzer çizgiler görülebilir. Böylelikle kolay bir şekilde hint bülbülü cinsiyet ayrımı yapılabilir.

Hint Bülbülü Nasıl Beslenmelidir?

Hint bülbülü çok çeşitli yemler ile beslenmektedir. Darı, kanarya yemi, Nijerya tohumu, kuş kumu, muhabbet kuşu yemi gibi besinleri tüketebilirler. Yavru Hint bülbüllerini beslemede ise özel besinler ayarlamak gerekir; akdarı bu manada kullanılabilir. Düzgün bir şekilde beslenmeleri gereken Hint bülbüllerinin, su kaynağı da temiz olmalıdır. 2 gün aralıklarla su değişimi yapmak, Hint bülbüllerinin hastalık riskini sıfırlayacaktır.

Kuşlarda İshal Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kuşlarda ishal hastalığının görülmesinin temel nedeni, beslenme düzeninde gerçekleştirilen yanlışlardır. Kuşlar bozuk yiyecekler, pis sular, zararlı bakteri taşıyan besinler ile beslenmesi ishale neden olabilir. Kuşunuzun ishal olup olmadığını anlamak için dışkısını kontrol edebilirsiniz.

Kuşlar çok katı veya çok sıvı olarak dışkılamasa da, nadiren bu durum da meydana gelebilir. Fakat böyle bir durumda şüphelenmek en doğrusudur. Şüphelendiğiniz zamanlarda kuşunuzun anüsüne bakarak ishal olup olmadığına dair emin olabilirsiniz. Eğer dışkı lekesi bulunuyorsa kuşunuz ishal olmuştur.

Tedavi içinse, kuşunuzu sıcak ortamlarda bulundurmanız ve temiz su takviyesi yapmanız önemlidir. Ayriyeten bazı veterinerlerde ve pet shoplarda da bulunabilen sıvı damla ilaçlarla kuşunuzu tedavi edebilirsiniz.

Kuşlarda Kuruma Hastalığına Neden Olan Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kuş hastalıkları arasında en tehlikelisi kuruma hastalığıdır. Kuşunuzu yavaş bir şekilde ölüme sürükleyen bu hastalık papağan, muhabbet kuşu ve kanaryalarda daha sık rastlanır. Ayrıca diğer kuşlar için de bulaşıcı olan bu hastalığın tedavisi mümkün olan en hızlı şekilde gerçekleştirilmelidir. Kuşunuzda zayıflama, iştahsızlık, kusma ve ishal gibi belirtiler görüyorsanız kuruma hastalığından şüphelenebilirsiniz. Kuruma hastalığının tedavisi için en doğru olan, veteriner yardımına başvurmaktır.

Hiçbir şekilde akraba, arkadaş tavsiyesine uymayın. Çünkü her kuşun tedavisi, farklı ilaçlar ve farklı yöntemlerle gerçekleştirilebiliyor. Kuruma hastalığından şüphelendiğinizde direkt olarak uzman desteğine başvurmalı ve gerekli yardımı almalısınız.

kızlara güzel sözler-Kuş Forumu