Sığırcık Özellikleri Ve Bakımı

sığırcık özellikleri

Sığırcık özellikleri arasında konuşma yetenekleri ve insanlara karşı olan cana yakın tavırları yer alır. Bununla birlikte Kuzey Amerika’da oldukça fazla olan sığırcıklar genel olarak yabani kuş türlerinden biri olsa da evcilleşebilirler. Bu kuş türleri evcil hayvan dükkanlarında satılmasalar da insanlar tarafından sahiplenen yavrular bulunmaktadır. Çünkü her biri anne ve babaya sahip olmayabilir. Siz de bir sığırcık sahiplenmek isterseniz yazımızın derinliklerine inerek onlar hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sığırcık

Sığırcık Avrupa’ya özgü olan bir kuştur. Ayrıca 1800’lü yılların başlarında Kuzey Amerika’da yaşamaya başladılar. Şu anda ise Kuzey Amerika’da iki yüz milyondan daha fazla sığırcık bulunmaktadır. Üstelik bu sayı 1890 yılında bir parktan salınan yüz sığırcık tarafından oluşmuştur. Sadece yüz tane olan sığırcığın iki yüz milyona ulaşması ne kadar şaşırtıcı, değil mi? Sayıları ABD ve Kanada’nın bazı bölgelerinde öyle çoktur ki onları istilacı olarak görürler.

Göçmen kuş yasası yabani kuşları insan müdahalesi yani evcilleştirilmesinden korurlar. Ancak Avrupa sığırcık yerli bir tür değildir. Yabani sığırcıklardan ayrı tutulan üç türden biridir. Evcil sığırcıkların birçoğu anne ve babaları tarafından reddedilenler ya da yetim olanlardır. İnsanların sığırcıkları evcil bir hayvan olarak besleyemeyeceği yönünde bir kanun yoktur. Ancak ABD gibi ülkelerde bunun için vahşi yaşam düzenleme kurumları ile görüşmeleri gerekir.

Sığırcık Kuşu Karakteristik Özellikleri

Sahipleri ile vakit geçirmeyi çok seven sığırcıklar oldukça aktif kuşlardır. Evcil Avrupa sığırcıkları sahipleri ile iyi bir arkadaş olurlar. Yabani olmalarına rağmen evcilleşmeleri oldukça kolaydır. Bununla birlikte sahipleri ile aralarında bir kez bağ kurulunca daima sevecen ve cana yakın davranırlar.

Sığırcık kuşunun karakteristik özellikleri arasında meraklı ve zeki olmaları yer alır. Bu nedenle bu kuşun eğitimi oldukça keyiflidir. Hem konuşmayı hem de bir çok numara yapmayı öğrenebilirler. Diğer popüler evcil kuş türleri kadar akıllı oldukları için kolayca konuşabilirler. Çünkü taklit yetenekleri oldukça iyidir.

Vahşi hayatta iken diğer kuşların ve kurbağaların seslerini taklit ettikleri gibi sahiplerinin vereceği eğitim ile insan sesini de taklit edebilirler. Hatta mekanik sesleri bile öğrenebilirler. Bu nedenle bazı sahipleri papağanlardan daha fazla konuşabildiklerini belirtirler.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Avrupa sığırcıkları ortalama olarak yirmi yıllık bir ömre sahip olabilirler. Bu nedenle uzun yıllar sürecek bir arkadaşlık için bir sığırcık sahiplenebilirsiniz. Çünkü bakım konusunda zorluk çeker ya da sıkılırsanız onu tekrar vahşi hayata bırakamazsınız. Bir kez evcil hayata alışan sığırcık bir daha vahşi hayatta yaşayamazlar.

İnsanlarla iletişim kurduktan sonra vahşi hayatta sahip olduğu içgüdüleri kaybeder ve diğer kuşlarla nasıl iletişim kuracaklarını bilemezler. Bunun yanı sıra yiyecek bulmak için ne yapmaları gerektiğini de unuturlar.

Sığırcık bakımında en zor şey kafes temizliğidir. Çünkü her yere dışkı bırakabilirler. Bu yüzden bakteri oluşmaması ve enfeksiyon kapmamaları için sık sık kafes temizliği gerekir. Kafes büyüklüğü rahatça uçabilmeleri için en az bir metre olmalıdır. Ayrıca kafes dışında egzersiz yapabilmesi için güvenli bir ortam gerekir. Bunun için kapılar ve camlar kapanmalıdır. Yaralanmasını engellemek için kafes dışında iken onu yalnız bırakmamanız gerekir. Bununla birlikte zehirli bitkileri ortadan kaldırmalı ve vantilatör gibi hava akımı oluşturan aletleri çalıştırmamalısınız. Hava akımı nedeni ile kuşlar hastalanabilirler.

sığırcık özellikleri

Sığırcık Kuşu Fiziksel Özellikleri

Ağırlıklı olarak siyah tüylere sahip olan sığırcıklar mevsime göre değişebilen tüy yapısına sahiptir. Kışın kalın ve yazın da ince tüyler çıkartırlar. Sıcak aylarda başlarındaki ve göğsündeki tüyler mor ve yeşildir. Bununla birlikte bacak rengi de pembedir. Soğuk aylarda ise tüylerinde beyaz noktalar oluşur.  Bununla birlikte yavrular yetişkin olana kadar kahverengi tüylere sahip olurlar.

Yetişkin olan dişi sığırcıklar aynı yetişkinlikteki erkeklerden daha mat tüylere sahiptir. Erkekleri dişilerden ayıran tek özellik gaga rengidir. Erkek gaga rengi mavi dişilerinse pembedir.

Bu kuşlar üzerinde en çok görülen hastalıkların nedeni düşük demirdir. Düşük demir nedeniyle hiperkeratoz denilen hastalığa yakalanırlar. Ayrıca bu hastalık kuşun gagasını, ayaklarını, kanatlarını ve tırnakları etkilerler. Yabani sığırcıkların dışkısı düzenli olarak temizlenmezse birçok hastalığa neden olabilir.

Oldukça aktif bir kuş olmaları birlikte papağanlar gibi tırmanmayı sevmezler. Bu nedenle egzersizlerinin büyük çoğunluğu uçuş ile geçer. Sığırcık sahipleri kanatlarını kırpmamalıdır. Çünkü her gün en az iki saat kafes dışında uçmaları gerekir.

Topluluğu çok sevdikleri için kafesi en çok bulunduğunuz odaya bırakmalısınız. Ne kadar çok insan sesi varsa bir o kadar mutlu ve aktif olacaklardır. Yalnız iken mutlu olmaları için kafes içerisine bolca oyuncak almayı unutmayın. Ayrıca gagalayıp parçalaması için bol miktarda yaprak ve filizlenmiş bitkiler verebilirsiniz.

Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Vahşi hayatta sığırcık kuşu böcek, çiçek ve tomurcukları yerler. Çünkü yumuşak gagaya sahipler. Bununla birlikte özel olarak üretilen kuş yemleri sığırcıklar için yeterli değildir. Bu nedenle sahipleri tarafından ek besinlere ihtiyaç duyarlar. Beslenme planı içerisinde kuru köpek ve kedi maması yer alabilir. Ayrıca iki su bardağı ile ıslatılmış kuru köpek, kedi maması ve yarım su bardağı kümes hayvanı besinleri onlar için idealdir. Bu karışım için veterinerden öneri alabilirsiniz. Ayrıca iki ayrı kapta elma püresi ve bir yemek kaşığı haşlanmış yumurta günlük besin ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Sığırcıkların sevdiği meyveler bulunur. Bunlar, incir, çilek ve üzümdür. Ayrıca sebzeler arasında havuç, pancar, şalgam, mısır ve domates gibi sağlıklar besinler vardır. Kuşların yeşil yapraklı bitkileri sevdiğini herkes bilir. Sığırcıklar ise genellikle karahindiba, pancar, brokoli ve şalgam yeşillikleri bulunur. Bununla birlikte onları mutlu etmek için evcil hayvan dükkanlarına uğrayıp solucan ve kurt gibi sürüngenleri satın alabilirsiniz.

sığırcık kuşu sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Evcilleştirilmesi oldukça kolay olan sevecen kuş türüdür.
  • Tatlı ve nazik bir yapıya sahiptir.
  • Oldukça zekiler. Bununla birlikte konuşmayı ve birçok şeyi öğrenebilirler.

 sığırcık kuşu sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Büyük kafes ve kafes dışında büyük bir ilgi beklerler.
  • Sahipleri tarafından iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar.
  • Evcil hayvan dükkanlarında bu kuş türünü bulmak oldukça zor.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap