Saka Kuşu Eğitimi

Saka Kuşu Eğitimi

Büyümüş saka kuşlarının eğitimi son derece zordur. Bu nedenle de özellikle de kafese çabuk alıştırmak amacı ile yumurtadan yeni çıkmış saka kuşu alınmalıdır. Alınmış olan saka kuşu yine kafes ortamında bulunmuş olmalıdır. Hassas bir kuş türü olduğu için de özel olarak ilgilenilmesi gerekir. Bakımı ve hijyeni özen isteyen bir kuş türü olarak yavru iken kafese alıştırılması gerekir.

Saka Kuşu Nasıl Bir Kuş Türüdür?

Saka kuşunun bilimsel adı Carduelis olarak ifade edilir. Bulunduğu her yerde neşe kaynağı ve mutlu olan bir kuş türüdür. Neşe saçan bir ses tonuna sahip olmasının yanı sıra canlı renklere sahip olması dikkat çekici özellikleri arasında yer alır. Hassas bir yapıya sahip olması sebebi ile de dikkat edilmesi gereken bir kuştur. Mizaç olarak da sinirli olduğu ifade edilen özellikler arasında yer alır.

Saka Kuşunun Evi Nasıl Olmalıdır?

Saka kuşunun evi özellikle yerden yüksek olmalıdır. Çünkü rahat bir şekilde uçabilmeleri için bu gereklidir. Böylece hem kanatlarını hem de ayaklarını hareket ettirme şansları olur.

Saka kuşunun evi şu şekilde olmalıdır;

  • Evinin içinde uçmak amacına uygun yer bulunmalıdır
  • Ev hava alan bir yerde olmalıdır
  • Güneş ışınlarını direkt alacak bir konumda olmamalıdır
  • Zarar verecek hayvanlardan uzak şekilde olmalıdır

Hava sirkülasyonunun olduğu konumda olması yaşamaları için önemlidir. Sıcak havadan korunmuş olmaları gerekebilir. Ayrıca fare gibi kemirgen hayvanların ulaşma ihtimali az olan yerde olmaları sağlıklı yaşam sürmeleri açısından gereklidir.

Saka Kuşları Nasıl Beslenirler?

Genel olarak saka kuşları tohum türlü besinler ile beslenirler. Çünkü vücut sistemleri buna göre yaratılmıştır. Rahat bir şekilde beslenebilmeleri için tohumlarının geniş bir mama kabında olması önemlidir. Böylece rahatça beslenirler. Bu kuşların beslenme şekilleri birbirinden farklı olabilir. Bunun sebebi ise, farklı çevre şartlarına ve yaşlarına ve mevsime göre değişiklik göstermesinden kaynaklıdır. Besin çeşitliliği olan saka kuşları başlıca, marul, susam, fındık, haşhaş ve tohumlar ile beslenirler. Bunun yanında armut, muz, erik, çilek, elma, karpuz ve kayısı gibi meyvelerde yiyebilirler.

Saka Kuşunun Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Saka kuşu besleyenlerin hijyen kurallarına da dikkat etmesi önemli ve gereklidir. Çünkü çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalleri bulunur. Bunun önüne geçmek için de hijyen konusundan bilinmesi gereken kurallar söz konusudur.

Saka kuşunun temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Saka kuşunun dışkısı düzenli olarak temizlenmesi gerekir
  • Sürekli temiz su konulmalıdır
  • Yiyecek kabı düzenli olarak kontrol edilmeli ve temiz tutulmalıdır
  • Kaba konulan yiyecekler kafese düşerse dışkı ile temas etmesi riskinden dolayı atılmalıdır
  • Saka kuşunun evi de düzenli aralıklar ile havalandırılmalı ve temizliği yapılmalıdır

Saka kuşu hasta olmasa bile belirli aralıklar ile veterinere götürülmesinde fayda vardır. Kuşun yaşı ve durumuna göre de bakım şartları yerine getirilmelidir. Böylece olası sıkıntıların önüne geçilmiş olur.

Saka Kuşu Açısından Hava Durumunun Önemi Nedir?

Saka kuşları açısından hava durumu son derece önemli bir husustur. Çünkü aniden gelen bir sıcaklığa maruz kalması durumunda bağışıklığı sıkıntı yaşayabilir. Mevsimler kontrol edilemez olsa bile kuşun kafesindeki hava durumu kontrol altına alınabilir. Bu nedenle kuş kafesinin sıcaklığı düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir. Çabuk hasta olmaması için havaya bakılması tavsiye edilir. Aşırı sıcaklıklardan hızlı etkilenen bir kuş türü olması sebebi ile bağışıklığı zarar görebilir.

Saka Kuşları Nasıl Ürerler?

Saka kuşlarının birbirlerini bulma ayı Nisan ayıdır. Eşlerini bulduktan sonra dışarıda olan saka kuşları farklı bir yer bulurlar. Genel olarak yuvalarını ağaçların kıyıda kalmış kısımlarına kurarlar. Dişi olan saka kuşu yuvalarına dört beş tane yumurta koyarak kuluçka aşamasına geçerler. Yaklaşık olarak iki haftalık bir süre sonunda yumurtadan yavrular çıkmaya başlarlar.

Fakat yavrular yumurtadan aynı anda çıkmazlar. Belirli gün aralığında yumurtalarından çıkarlar. Anneleri sayesinde yavru durumunda iken beslenmeleri sağlanır. Bu zaman içinde de vücutları tüylenmiş olur. Yumurtadan çıkmış olan ilk saka kuşu ilk uçan kuş olur. Tüylenen kuşlar artık kendi ayakları üzerinde durmaya da başlamış olurlar. Anne ve babaları uçmaları için yavrularına destek olurlar.

Saka Kuşlarının Çeşitleri Nelerdir?

Saka kuşları renklerine, türlerine ve kendilerinde olan özelliklere göre çeşitlere ayrılırlar. Genel olarak saka kuşları kömürcü saka kuşu, tek kenesetli saka kuşu, altı payam saka kuşu ve çift kenesetli saka kuşu olarak çeşitleri bulunur. Saka kuşlarının ötmeyen çeşitleri salınır. Fakat besleyen kişiler ötmeyen kuşların öttürme şartlarını bilmemelerinden kaynaklı olduğunu ifade ederler.

Saka Kuşlarının Melezlemesi Nasıl Olur?

Erkek saka kuşları ile dişi kanaryalar çiftleştirilir. Farklı gen olmaları sebebi ile eşsiz bir kuş türü ortaya çıkmış olur. Genel olarak sarıkanadı olan ve turuncumsu bir yüze sahip olarak dünyaya gelirler. Anne kanaryanın tüy yapısına benzer şekilde tüyleri meydana gelir. Daha dayanıklı olmaları da özelliklerinden kaynaklı olarak meydana gelir. Ötüşleri bakımından saka kuşu dinlemeleri gerekir. Melez kuşlardan dişi olan kuşların ötme yetileri yoktur. Yavru olan melez kuşların hangi cinsiyette olduğunu anlamak pek kolay bir iş değildir. Genel olarak ötme zamanları daha net bir tahmin verir.

Dünyada Saka Kuşları Nerelerde Vardır?

Dünya da Suriye’de, Balkanlar’da, Orta Asya’da ve Kırgızistan’da görüldüğü söylenir. Bazı bölgelerde özellikle beyaz saka kuşlarının olduğu bilinir. Genel olarak saka kuşlarının ana vatanı olarak Orta Asya bilinir. Daha önce saka kuşlarının olduğu pek çok bölge zamanla kendini bülbüllere bıraktı. Dünya üzerinde yine de en çok ilgi ve alakayı saka kuşları görür.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap