Saka Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Saka Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Saka kuşunun bilimsel adı Carduelis carduelis olup İspinozgiller familyasındandır. Neşeli ses tonu ve canlı renkleri ile bulunduğu yere de canlılık getiren saka kuşu tüylerindeki desenlerle de dikkat çeker. Saka kuşu gözlemlenirken su kabının ipini ayaklarıyla çektikten sonra tünek hizasına getirip suyunu içtiği fark edilmiş bu nedenle de su satıcılarına verilen saka adıyla anılmaya başlamıştır.

Saka Kuşunun Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erişkin sakalarda gaganın dibinden gözün arka ucuna yayılan kırmızılığı gaga ile göz arasındaki koyu bir bant keser. Gagası oldukça sivridir. Baş kısmında kırmızılıktan sonraki yerleri beyaz, tepesi ve boynunun yanları siyahtır. Kanatlarının ortasında gövdeye doğru gelen sarı, geniş bir bant vardır. Kanatların arka kısımları siyah beyaz lekeli, bu bölüm hariç siyahtır. Sırt kısımları kahverengi, kuyruk sokumları ise beyazımsıdır.

Siyah kuyruk tüylerinin üzerinde ise beyaz lekeler vardır. Genç sakalarla erişkinlerin kanat ve kuyruk tüyleri aynıdır. Gençlerin diğer bölümleri ise grimsi bir kahverengi ve koyu çizgilidir. Yerli sakalar 12-13 cm, Sibirya sakası olarak da bilinen kasım sakaları 15 cm ve kömürcü sakaları ise 11 cm civarı uzunluktadır.

Saka Kuşu

Saka Kuşunun Türleri Nelerdir?

Saka kuşunun kendi içlerinde birçok türü mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Kasım Sakası: Kasım ayında geçit yaptıkları için bu isimle anılan kasım sakaları, saka türleri içinden en çok ilgi çekenlerdir. Yerli sakalara göre daha iri, daha temiz, renkleri daha canlı ve gagaları daha uzun olduğu için kolayca ayırt edilebilirler.
 • Kömürcü Sakası: Saka kuşu türleri içinde en küçüğü ve doğada en fazla bulunanıdır. Saka yetiştiricileri arasında en çirkini olarak da adlandırılır.
 • Akgerdan Saka: Kömürcü sakasına göre biraz daha büyük olan bu saka türü boğazında fasulye büyüklüğünde bir beyazlık olması nedeni ile bu isimle anılır. Kuyruk tüylerinin yanında iki beyaz tüyü bulunur.
 • Keneset: Ensesinde yer alan mercimek büyüklüğündeki kırmızılık nedeniyle bu isim verilmiştir.
 • Mart sakası: Bu saka türü mart ayında göçmesinden dolayı bu ismi almıştır. Tok sesiyle ötüşünden dolayı dikkat çeker.

Saka kuşları yasa dışı tuzaklarla avlandıkları için soyları tükenme riski ile karşı karşıyadır.

Saka Kuşunda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Dışarıdan ilk bakıldığında iki cinste aynı gibi görünür ama dikkatli bakıldığında erkeğin başındaki kırmızı renk daha geniş bir alana yayılıdır ve gözlerin arkasına uzanır. Ayrıca erkeklerin gagası daha sivridir ve erkekler dişilere göre hafif daha büyüktür.

Dişilerin ise kanat ve butları daha kahverengidir ve kanatlarında bulunan sarılar daha dar ve daha soluktur. Erkeklerin ötüşü daha uzun ve güzeldir. Cinsiyet ayrımı yapabilmenin en kesin yolu ise kanadın dış bölgesinin erkekte siyah dişide ise kahverengi olmasıdır.

Saka Kuşunun Yaşayacağı Yer Nasıl Olmalıdır?

Sakalar doğal hayatlarında orman kenarları ve ağaçlık yerlerde yaşarlar. Genelde kanarya kafeslerinde tutulurlar ama aslında onları mutlu edecek özgürce uçabilecekleri geniş bir alandır. Uçtuktan sonra dinlenmeleri için edinilecek kafesin 50 cm kadar olması uygundur.

Böylece kanatlarını ve ayaklarını rahat hareket ettirebileceği için mutlu olduğu özgürlüğü bulabilir. Kafesleri doğrudan güneş ışığı olan bir yere konulmamalı ve buhar akımlarından korunmalıdır. Bu yüzden mutfak veya banyo gibi yerler konumlandırılması için uygun değildir.

Kafes fare veya kemirgenler gibi tehlikeli hayvanların ulaşamayacağı yerlerde durmalıdır. Ayrıca evcil kuşların yabani kuşlarla da çok fazla temas ettirilmemesi gerekir. Hastalık veya parazit bulaşma riski oluşabilir.

Sakalar Nasıl Beslenir?

Saka kuşlarının beslenme ihtiyaçlarını etkileyen birkaç faktör vardır. Bu faktörler; yaşı, çevre şartları ve içinde bulunulan mevsimdir. Gagaları ve sindirim sistemleri farklı tohum türlerini yemeye uygundur. Bu yüzden beslenme ihtiyacının karşılanabilmesi için fazlaca çeşitlendirilmesi gerekir. Yiyebileceği başlıca besinler;

 • Sebzeler: Marul, havuç, brokoli, domates, ıspanak, salatalık.
 • Meyveler: Elma, portakal, armut, kayısı, incir, erik, çilek, muz, karpuz.
 • Diğer: Fındık, haşhaş, kenevir tohumu, siyah ve beyaz marul, kolza tohumu, kuşburnu, susam ve perilla.

Saka kuşuna verilecek besinlerin iyi yıkandığından emin olunmalıdır. Üzerinde asla böcek ilacı kalmamalıdır. Kalmadığına emin olmak için karbonat karışımlı suda birkaç saat bekletilebilir. Taze gıdaların günde birkaç kez değiştirilmesine özen gösterilmelidir. Tüy dökme mevsiminde gereken multivitamin ihtiyacını karşılaması için şerbetçiotu buğday tohumu, maya veya soya verilebilir. Soğuk yerlerde ise keten tohumu ve ay çekirdeği gibi yağlı tohumlar kalori alımını fazlalaştırmak için faydalı olacaktır.

Saka Kuşunun Kafesi Nasıl Temizlenmelidir?

Her canlı gibi saka kuşunun da yaşadığı yerin temiz tutulması hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunması için çok önemlidir.

Hijyenin sağlanması için başlıca yapılması gerekenler şunlardır;

 • Kafeste bulunan dışkıların temizliği günlük yapılmalıdır.
 • Suyun üzerine uzun süre taze tutan bir cihaz yerleştirilme imkanı yoksa suyu sık sık değiştirilmelidir.
 • Yiyeceklerinin dışkı ile temasını önlemek için kafesin tabanına düşmesi önlenmelidir.
 • Her gün gıda kabının üzeri üflenerek boş tohumların kalıntılarının temizlenmesi gereklidir.
 • Kafes tüneklediği çubuklarla birlikte haftada bir kez temizlenmelidir.

Ayrıca saka kuşu parazit tedavisinin yapılması için belirli aralıklarla veterinere götürülmelidir. Yaşına, büyüklüğüne ve fiziksel durumuna göre parazit giderme ve önleme yöntemi uygulanmalıdır. Bunun için toz, sprey ve merhem gibi seçenekler birçok evcil hayvan mağazasında bulunabilir.

Sakalarda Üreme Nasıl Olur?

Sakalar genel olarak kuşhanelerde veya salma kafeslerde üreyebilseler de bitkilerle çevrilmiş veya ekili salmalarda daha iyi verim alındığı söylenmektedir. Sakaların üreme zamanları geldiğinde çiftler halinde ayrılmalıdır. Ayrıca bu dönemde kurtlu/böcekli mamayla beslemek veya canlı yemi bulmak çok önemlidir.

Mamanın içerisine meyve sineği larvası, karınca yumurtaları ve un kurtları eklenmelidir. Yüksek, tenha bir köşede konumlandırılmış bir kanarya yuvasını tercih edeceklerdir. Dişinin kuluçkaya yattığı sırada erkek de yuvayı korumak için gözcülük eder. Sakalar üreme zamanı çok daha fazla yeşillikle beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap