Saka Kuşu Çiftleşme Belirtileri

Saka Kuşu Çiftleşme Belirtileri

Dünyanın en tohumcul kuşlarından biri olan ve orjinal ötüşler, kırmızı yüzlere sahip Sakalar, genelde azat kuşu olarak da bilinirler. Osmanlı döneminden itibaren kafes kuşu olarak da yetiştirilen Saka kuşları; sarı kanatları, kırmızıya boyanan yüzü, kırmızı renginin hemen arkasında siyah renkli şeritler ile tabiatın en güzel kuşları arasında gösterilir. Nağmeli ötüşlere sahip olduklarından tohumcul kuşlar arasında en orjinal ötüşe sahip kuşlar içerisindedir.

Saka Kuşu

Bazen keskin, bazen nağmeli, bazen kur ötüşü yapan Saka kuşları; ötüşlerinin güzelliği nedeni ile insanlar ile yüzyıllarca yan yana yaşamışlardır. Osmanlı döneminde evlerin hemen girişinde asılı bir şekilde beslenen Saka’lar, o yüzyılın tüccarları aracılığı ile tüm dünyaya dağılmıştır.

Kırmızı yüz tüylerinin arasından geçen siyah şeritler ile ilgi çekici kuşların başında gelir. Bu özelliği nedeni ile doğada sık olarak yakalanarak kafes kuşu olarak beslenir. Bu nedenle günümüzde doğada kendi başlarına denk gelmek oldukça zor bir ihtimaldir. Tohumcul kuşlar familyasına ait olduklarından, doğa polen yayılımında büyük bir rolleri vardır, ancak günümüzde Saka kuşlarının %80’inin kafes kuşu olarak yetiştirildiği ve üretildiği bilinmektedir.

Saka Kuşu

Saka Kuşu Çiftleşme Dönemi

Saka kuşları, her yıl Mart sonu – Nisan başı dönemlerinde eşlerini aramaya başlarlar. Bu dönem mevsimlerin gecikmesi ve küresel ısınma gibi global sorunlar nedeni ile öne veya geri bir tarihe oynayabilse de, bilinen bilgi olarak Sakalar için en uygun çiftleşme dönemi baharın ortası olan Nisan ayıdır. Çiftleşme sonrası Mayıs ayına kadar küçük otlardan ve tahtalardan bir yuva yapmaya başlayan Sakalar Mayıs ayının ortalarında yuva yapımını çoktan bitirir.

Saka Kuşu Eş Seçimi

Günümüzde kafes kuşu olarak bilinen Saka kuşlarının eş seçimi dişiler tarafından yapılmaktadır. Dişi Saka’yı etkilemeyen çalışan erkek Saka, dakikalarca şakıyarak dişiyi etkilemeye çalışır. Saka sahipleri kuşlarını çiftleştirmek isterse, başka bir Saka ile en az 2 gün aynı kafesin içinde bırakmalı ve ikinci günün sonunda yan yana durup durmadıklarına bakılmalıdır. Süre sonunda kuşlar yan yana durabiliyorsa çiftleşme yüksek bir ihtimal gerçekleşmiş, yan yana durmuyorlarsa dişinin seçimi erkek Saka’dan yana olmamıştır.

Saka Kuşum Çiftleşmek mi İstiyor?

Kafeslerinde yalnız bir şekilde beslenen Saka kuşları, belli bir erginliğe eriştikten sonra dönemi de doğruysa çiftleşme çağrısı yapabilir. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken bazı belirtiler vardır. Dişi sakalar çoğunlukla çiftleşme belirtisi göstermez.

Bu nedenle erkek Saka kuşlarının belli başlı çiftleşme belirtileri şunlardır;

  • Uzun ve yüksek sesli, bir süre sonra rahatsız edebilecek seviyede kur ötüşü
  • Aynaya sık sık gaga çarpma gibi durumlar
  • Kapalı ortamda uçarken sık sık pencere veya kapı önü gibi yerlerde durma
  • Başka bir kuş sesi duyduğunda karşılık vererek ötme

Bu belirtiler sonucunda bir veya birden daha fazla belirtinin olması durumunda Saka kuşunuz çiftleşme dönemi için hazır demektir. Dişi bir Saka ile aynı kafeste birleştirilerek çiftleşme döneminin doğruluğu teyit edilebilir.

Saka Kuşu Çiftleşme Koşulları

Saka kuşları, belirli dönem ve tarihlerde çiftleşen kuş türlerindendir. Bunun en büyük nedeni ise çiftleşme sonrası oluşacak yumurtanın uygun sıcaklıkla kuluçka edilmesi ve kuluçka süresinin en kısaya inmesidir. Bu yüzden Saka kuşları çiftleşmek için çoğunlukla orta nem derecesinde, ılık bir iklim tercih ederler. Bu yüzden Türkiye koşullarında Nisan ayının ortalarında çiftleşme dönemi onlar için başlar. Bununla birlikte dişi Saka kuşları çiftleşmeden önce erkek Saka kuşları tarafından etkilenmek ister.

Saka Kuşu Melezleme

Kuşçuluk mesleğinde en yaygın olarak çiftleştirilen ve melez döl elde edilen eşleşmelerden biri de dişi kanarya ile erkek Saka kuşu arasındadır. Birbirinden oldukça farklı iki genden oluşan bu çiftleşme sonucunda ortaya ayırt edilemez bir kuş türü çıkar. Genellikle anneden tüy özelliklerini ve babadan da renk genlerini alan bu kuşlar, sıradan bir Saka kuşundan daha dayanıklı ve iri olur. Mükemmel bir ötüşe sahip olurlar. Bu kuşların yumurtadan çıktığı anda Saka kuşu sesi dinletilmesi gerekir. Aksi takdirde bozuk bir ötüşe sahip olurlar.

Saka Kuşları ve Melezlerinde Cinsiyet Ayrımı

Saka kuşlarının en büyük cinsiyet ayrımlarından biri, ötüşleridir. Bu nedenle ötüşlerinin akıcılığı, nağme çeşitliliği gibi konular dikkat edilerek dinlenmelidir. Daha güçlü, nağmeli, dinlenesi öten ve zevkle şakıyan cins erkek Saka kuşudur. Dişi saka kuşları genellikle daha sade, tek ve öz öterler. Mele Sakalarda ise cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zor olduğundan büyüyene kadar onların da ötüşü beklenmeli ve karar verilmelidir.

Saka Kuşlarını Eşe Atma Dönemi

Saka kuşları, Nisan ayı veya yakınlarında yukarıda bahsettiğimiz çiftleşme belirtilerinden herhangi birini gösteriyor ise ve Saka kuşu sahibi kuşun çiftleşmesini, doğacak yavru bakımını kabul ediyorsa eşe atma dönemine geçilebilir. Bu dönem iyi takip edilmeli ve hem dişi hem erkeğin çiftleşme belirtisi gösterip göstermediğine dikkat edilmelidir. Tek taraflı çiftleşme belirtilerinde çiftleşme gerçekleşmeyeceği gibi, çiftleşme belirtisi göstermeyen taraf agresif bir hal takınıp diğer Saka kuşunu yaralayabilir.

Saka Kuşları Eşe Nasıl Atılır?

Sakaları eşe atmak için uygun dönem ve koşullar kollanmalıdır. Bu koşul ve uygun dönem içerisindeyseniz, Saka kuşunuz çiftleşmek için uygun ısı ve ışık şartlarına ihtiyaç duyacaktır. Eşe atarken bu koşulları sağladıktan sonra iki Saka kuşunu da en az iki gün boyunca aynı kafesin içerisinde bırakarak birbirlerine kur ötüşü yapmalarını ve erkek Saka’nın dişi Saka’yı etkileyerek çiftleşmelerini beklemelisiniz. Saka kuşlarının gagasındaki siyahlık tamamen beyaz olduğunda çiftleştirmek, en fazla yavru sayısının alınmasını sağladığından, bu dönemde çiftleştirmek Saka kuşları için en doğru dönemlerdir.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap