Sağlıklı Kuş Dışkısı Nasıl Olmalı?

sağlıklı bir kuş dışkısı nasıl olmalı

Birçok evcil kuş sahibi, kuş dışkıları takip etmenin öneminin farkındadır. Çünkü kuş dışkısından hasta olup olmadığını anlamak mümkün. Dışkı kontrolü ne kadar iğrenç de olsa tüylü dostlarımızın iyiliği için bunu yapmalıyız. Peki bir kuşun dışkısına bakarak hasta olduğunu nasıl anlarız ve sağlıklı kuş dışkısı nasıl olmalı? Makalemizin derinliklerine inerek soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Hastalıklar hakkında gözlem yapmak için bazen fedakarlık gerekir. Sevimli dostlarımızın sağlıklı olmaları uzun bir ömür demektir. Bu nedenle kuş sağlığı kategorimizdeki yazılardan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı kuş dışkısı rengi nasıl olmalı?

Kuşların dışkı renkleri farklı olabilir. Bu ona verdiğiniz besinlerle de alakalıdır. Eğer sadece yem ile besliyorsanız genel olarak aynı renkte ve kıvamda olabilir. Fakat ödül yemi dediğimiz arada taze yeşillik, sebze ya da meyve veriyorsanız (hangi sebze ya da meyve vereceğiniz konusunda bilgi sahibi olmak için veterinere danışmalısınız ayrıca makalelerimize de göz atabilirsiniz) kuşun dışkı rengi değişebilir. Daha açık yeşil ya da sarımsı da olabilir. Hatta gökkuşağının herhangi bir renginde olması mümkündür.

Dokular

Ne kadar iğrenç görünse de kuş dışkısının rengi dışında dokusunu da kontrol etmelisiniz. Sağlıklı olduğundan emin olmak için kuşun kakasını analiz ederken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Bunlardan ilki, dışkının kıvamı ne çok sulu ne de kuru yani katı olmalıdır. Daha net bir şekilde anlamak için diş macunu kıvamına yakın olmalıdır. Çok koyu renkte ve katran rengi dediğimiz kıvamda olursa acilen veterinere gitmelisiniz. Bunun dışında çok sulu kıvamda ve açık renkte yeşil olan kuş dışkısı soğuk algınlığı belirtisi olabilir. Soğuk algınlığı da kuşun ölümüne neden olabilir.

Kokular

Kuş dışkısı fazla kokmaz ve hatta hiç kokmaz. Bu nedenle de ev ya da iş ortamlarında kuş bakımı çok fazla tercih edilir. Eğer kötü ve ağır kokulu kaka enfeksiyon, bağırsak sorunu ya da başka bir hastalık türlerinin belirtisi olabilir. Kuş dışkısının kokusunu kontrol etmenize gerek yok. Eğer kuş kafesine yaklaştığınızda ya da kuşun bulunduğu ortamda ağır bir dışkı kokusu varsa veterinere gitmelisiniz.

Sağlıklı bir kuş dışkısı nasıl olmalı? Sıvı mı yoksa katı mı?

Diğer hayvanlardan farklı olarak kuşların dışkısı katı değildir. Bu nedenle kuşun dışkısı biraz sulu olmalıdır. Çünkü kuşlar sıvı atıklarını atmak için ayrı bir mekanizmaya sahip değiller. Bu yüzden de idrar ve dışkı aynı yerden aynı anda yapılır. Sağlıklı bir kuş dışkısındaki idrar normalde beyaz renkli ve macuna benzeyen yapıdadır. Eğer kaka içerisinde idrar olmadığını düşünüyorsanız veterinere danışmalısınız.

Boyut ve Miktar

Son olarak bir kuşun kaka boyutu ve miktarı genel olarak aynıdır. Sık sık kaka yapıp sık sık yem yerler. Eğer diyetlerinde herhangi bir farklılık olursa kakanın boyut ve miktarı değişebilir. Bunun dışında kuşun yavru ya da büyük olması da kakanın boyutu için önemlidir. Kuşların dışkılarında küçük farklılıklar olabilir. Ancak büyük değişiklikler fark ederseniz hastalık belirtisi olabilir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap