Sağlıklı Bir Yavru Kuş Nasıl Seçilir?

sağlıklı bir yavru kuş nasıl seçilir

Sağlıklı bir yavru kuş nasıl seçilir? Bu sorunun yanıtını almak isteyen birçok kişi olduğunu biliyoruz. Sağlıklı ve hareketli bir minik kuş evin neşesi olacaktır. Bu neşe kuş ile olan iletişim ilerledikçe artacağı için sahiplenme konusunda sabırsızlandığınızı biliyoruz. Bu nedenle fazla uzatmayıp kısa kesiyor ve sağlıklı bir yavru kuş isteme nedenleri ile başlıyoruz.

Evcil bir kuş sahiplenmek isteyenler genellikle yavru olmalarını tercih ederler. Bunun için birçok nedene sahiptirler. Bu nedenler yer arasında yer alanların bazıları şöyledir;

  • Yavru kuş eğitimi çok daha kolaydır.
  • Sizinle beraber daha uzun bir ömrü yaşama olasılığı daha yüksektir.
  • Ortama daha hızlı alışır.
  • Daha fazla şey öğrenir.
  • Bakımı daha kolaydır.
  • Çocuklarla olan iletişimleri daha yüksektir.

Görünüme Göre Sağlıklı Bir Yavru Kuş Nasıl Seçilir?

Sağlıklı bir yavru kuş seçimi için birçok detaya dikkat edebilirsiniz. Kuşun görünümü size çok fazla şey anlatacaktır. Size en uygun olanını ve en sağlıklı olanını seçmek için aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

Hareketlerine ve uyanık olmasına dikkat edin.

Sağlıklı kuşlar en hareketli olanlardır. Ne aktif ise ve ne kadar çok ötüyorsa o kadar iyidir. Uyuşuk ve zayıf kuşlar hasta ya da strese girmiş olabilir. Onları eve götürüp iyileştirmek isteyebilirsiniz. Fakat üzücü sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. Onların hastalığı ve ölümü çok üzücü olur. Özellikle de evde çocuk varsa hasta kuşun uyuşukluğu nedeniyle üzülebilir. Ölümünü görmesini de asla istemezsiniz. Eve geldiği gibi ölen bir kuş çocukların hayal dünyası için iyi olmaz.

Parlak tüyler ve parlak gözler tercih edin.

Kuşlar temiz canlılardır. Bu temizlik elbette kafes temizliği için geçerli değil. Fakat kendilerini her gün çok iyi şekilde gagaları ve dilleriyle temizlerler. Bu nedenle parlak tüylere sahip olurlar. En parlak tüylü olan kuşu seçmek sizin için en iyisi olacaktır. Donuk ve kirli tüyler anormal olduğu için bu tarz kuşlar hasta ya da stresli olabilirler. Bunun yanı sıra parlak gözler de sağlık belirtisidir. Akıntı ya da enfeksiyon belirtisi olmayan gözler sizin için en ideali.

Hastalık belirtileri için kuş ceresi ve gagasını kontrol edin.

Veterinerler kuşu kontrole götürdüğünüzde ilk olarak kuşun cere kısmına ve gagasına bakarlar. Bunun nedeni birçok hastalık belirtisi cere ve gaga kısmından anlaşılır. Akıntılı burun ve iltihaplı bir cere önemli bir hastalığın belirtisidir. Burun tıkanıklığı yaşayan ya da akan bir burun sahibi olan kuşlardan kaçının.

Yem yiyebildiğinden emin olun.

Kuşların ailesi onlar yumurtadan çıkınca kendi kendilerine beslenemedikleri için yavrularını beslerler. Bazen kuş yetiştiricileri onları daha çok küçükken satmaya çalışır. Yem yemeyi bilmeyen kuş sahibi olmak oldukça zor. Bu nedenle de yem yiyip yemediğini kontrol edin. Kuşları elle beslemek ilk zamanlar kolay gibi görülse de yem yemeyi öğretmek de onu beslemek de zorlaşacaktır. Kendi kendini besleyebilen bir yavru kuş seçip ona da kendinize de acı çektirmeyin. Henüz ailesinden ayrılmaya hazır olmayan yavru kuş eve geldiğinde ölebilir.

İştahlı bir kuş seçin.

Kuşlar obur canlılardır. Yemek yemeyi oldukça çok sever ve sık sık beslenirler. İştahı olmayan kuş hasta olabilir. Bu riske girmeyin. Kuş satın almak istediğiniz yerde kuşları dikkatle izleyin. Hangisi daha sık yem yiyorsa da onu seçin. Çünkü o kuş hem çabuk büyür hem de kolay kolay hasta olmaz.

Cana yakın olması bir yavru kuş seçiminde en önemli detaydır.

Kuşu almadan önce eliniz kafes içerisine sokun ve hangisi daha cana yakın ise onu seçin. Etkileşimi en yüksek olan kuş sizi eğitim konusunda yormaz. Çabuk ve hızlı bir eğitim ile birçok şey öğrenirler. Kuşlar insan canlısı olsa da bazıları bu konuda zorluk çıkarır. Yabani durmayan elinize en fazla yaklaşanı tercih etmeye çalışın.

Kuşun kafesini kontrol edin.

Kuşların kendi temizliklerine dikkat ettiğini belirtmiştik. Maalesef bu temizlik kafes için geçerli değil. Elbette bazı kuşlar çok daha dağınık olabilir. Siz en temiz olan kuşu seçmek için kafes içindeki duruma göz atın. Kafesin dibinde ne kadar tüy olduğu da önemli. Tüylerini yolan kuşlar sağlıksız olabilirler.

sağlıklı bir kuş seçmek

sağlıklı bir kuş seçmek

Kuşu Satan Kişiyle Konuşun

Sağlıklı bir yavru kuş nasıl seçilir sorusunun yanıtı için en önemli ipuçlarını yetiştiricisinden öğrenirsiniz. Bu nedenle kuş yetiştiricisine aşağıdaki soruları sorup kuş seçimini daha da kolay bir hâle getirebilirsiniz.

Yavru kuş ne zaman yumurtadan çıktı?

Kafesini ve ailesini terk edecek yaşta bir kuş aldığınızdan emin olmalısınız. Bu yüzden kuluçka tarihi hakkında bilgi sahibi olun. Yeme zorla alıştırılmış ve ailesinden ayırılmış bir kuş olması çok kötü bir durum olur.

Kuş kafesi açık mı yoksa kapalı mı?

Eğer yavru kuş kapalı bir kafes içerisinde bakıldıysa bu hastalık riskini oldukça azaltır. Bu nedenle kapalı kafeste yer alanlardan birini tercih edin. Böylece içiniz daha rahat olur. Hasta olan kuşlardan ayrı olduğu için şüphe duymazsınız.

Kuşun ebeveynlerini görmek isteyin

Anne ve babası sağlıklı ve aktif olan kuş da sağlıklıdır. Hatta yavru kuş satın almak isteyen tecrübeli kişiler ebeveynleri konuşan kuşu tercih ediyorlar. Çünkü konuşma olasılığı daha da yüksek oluyor. Birçok özellik genlerden geldiği için ebeveynleri görmek isteyip onları gözlemleyin.

Hastalık testi oldukça önemli

Kuşların cinsiyetleri belli olduğunda onlara hastalık testi yapılır. Böylece sağlık durumları hakkında net bilgiye sahip olursunuz. Hastalık testi yapıldıysa laboratuvar sonuçlarını incelemek mümkün.

Kuşların nasıl beslendiğin sorun

Kuşlar elle mi besleniyor yoksa özgür bir şekilde kendileri mi besleniyor sorusunun yanıtı da oldukça önemli Elle beslenen kuşlar daha çok küçük olabilir ya da elle beslemeniz gerekebilir. Kuşları elle beslemek hiç de kolay değil.

Alacağınız kuşun ne yediğini sorun.

Sağlıklı bir yavru kuş seçtikten sonra ne ile beslendiğini sormalısınız. Ne de olsa kuşlar yem konusunda seçici davranırlar. Neyi sevip sevmediğini öğrenip ona göre yem tedarik etmelisiniz. Sevmediği bir yem türü satın alıp aç kalmasına neden olmak istemezsiniz. Çok küçük oldukları için onlar açlığa dayanamayabilirler.

Sizler için kuş seçimi hakkında araştırma yaptık ve sizleri bu konu hakkında bilgilendirmek istedik. Kuş seçiminde yukarıdaki öneri ve sorulara bakmak kolay bir seçim yapmanıza destek olacaktır. hayat çok kısa ve çocuklarımıza evcil hayvanlar konusunda bir şeyler öğretmek gerek. Onlara sorumluluk vermek ve empati kurmasını öğretmek için küçük bir canlı arkadaş alabilirsiniz. Küçük bütçe ile büyük mutluluklara sahip olabilirsiniz. Kuş bakımı ve maliyeti hakkında detaylı bilgiler arıyorsanız makalelerimize göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap