En Popüler Orta Boy Kuş Cinsleri

orta boy kuş cinsi

Popüler orta boy kuş cinsleri genellikle evcil bir arkadaş sahibi olmak isteyenler tarafından araştırılırlar. Papağanlar gibi zeki ve yaramaz kuşlar için deneyime ve dahası birçok şeye sahip olmak gerektiği için bazıları büyük kuş cinslerini direk eleyip orta boylara doğru yönelirler. Ancak boyutları ne olursa olsun bazı kuşların kendine özgü içgüdüsel ve fiziksel özellikleri vardır. Bununla birlikte bu özellikler size uymayabilir. Bu yüzden bir tüylü dost edinmeden önce sizin hayatınızı uyum sağlayabileceğinden emin olmalısınız.

Papağanlar gibi bazı orta boy kuş cinsleri aynı bakıma ihtiyaç duyabilir. Bakım için maliyet ve zaman gerekir. Elbette biraz da sabır. Hatta ve hatta bazı kuşlar için sabır ibresi bir hayli yüksek olmalı. Sahip oldukları zeka, merak ve yaramazlık nedeni ile her şeye hazır olmalısınız. Sizler için bu yazımızda en popüler olan sekiz orta boy kuş cinsleri hakkında bilgiler sunduk. Bakımı en kolay ve keyifli olan bu sekiz sevimli kuş türü hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Popüler Orta Boy Kuş Cinsleri

Orta boy kuş cinsleri oldukça fazla olsa da biz bugün popüler olanları ele alacağız. Onları, evcilleşmesi en kolay olan, yetenekleri daha fazla olan ve insanlarla iletişimleri oldukça iyi olan gibi birçok kategoriye ayırmak mümkün iken popüler olmaları da özellikleri arasında yer alır. Bununla birlikte bu kuşlara bakmak neden bu kadar keyifli ve nasıl bu kadar popüler oldukları sorularının yanıtları aşağıda yer alıyor. Hazırsanız başlıyoruz!

Sultan Papağanı

Popüler Orta Boy Kuş Cinsleri

Öncelikle belirtmek isteriz ki kuşun boyutu ne olursa olsun onlar için en büyük kafesleri almaya çalışmalısınız. Hassas yapıları ve uçma özellikleri nedeni ile küçük kafesler onları mutsuz edebilir. Ayrıca içerisindeki tünek, salıncak ve oyuncaklar da oldukça önemlidir. Günlerinin büyük bir kısmını kafes içinde geçirecekleri için kendilerini mutlu hissetmeleri gerekir. Uyarımızı yaptığımız için artık popüler orta boy cinsleri arasından, en çok sahiplenen kuş türü olan sultan papağanı ile başlayalım.

Her gün birkaç saat ilgi bekleyen sultan papağanı ülkemizde oldukça fazladır. Neşeli ıslık sesleri ile sahiplerini eğlendirebilirler. Oldukça cana yakın tavırları ile çevresindeki kişileri kendilerine nasıl çekeceklerini de çok iyi bilirler. Bununla birlikte daha birçok sesi taklit edebilirler. Bunun için eğitim gereklidir. Ayrıca bu papağan türleri diğerleri kadar büyük olmasalar da büyük kafese ihtiyaç duyarlar.

Başlarındaki sarı tüyler onları daha sevimli kılar. Hem görsel güzellikleri hem de karakteristik özellikleri nedeniyle birçok kişi bu kuşa sahip olmak isteyebilir. Ayrıca bu papağan apartmanda yaşayanlar içinde uygundur.

Keşiş (monk) papağanı

Popüler Orta Boy Kuş Cinsleri

En çok konuşan orta boy kuş cinsleri arasında keşiş papağanları da yer alır. Bununla birlikte oldukça zekidirler. Yüksek zekaya sahip olan kuşlarında bir dezavantajı vardır. Bu da daha fazla ilgi ve eğitim beklerler. Hatta bazıları daima onunla olmanızı isterler. Bu nedenle boş zamana sahip olan biri iseniz monk papağanı size eşlik edebilir.

Onunla eğitim yapmak oldukça keyiflidir. Bu nedenle birçok kelime öğretip konuşmasına destek olabilirsiniz. Ne kadar çok ilgi görürlerse o kadar çok sağlıklı ve mutlu olurlar. Bu yüzden de sıkılmaz ve depresyona girmezler. Eğer papağanın depresyona girdiğinden şüphelenirseniz onunla biraz daha ilgilenmeniz gerekir.

Unutmayın kuşlar genel olarak yalnızlığı sevmez ve çabuk sıkılırlar. Bu sıkıntı sonucunda da depresyona girer ya da hasta olurlar. Depresyon belirtileri arasında tüy yolma gibi kendine zarar veren davranışlar da yer alabilir. Akıllı papağanların bakımı biraz daha zor olduğu için deneyimli kişiler tarafından bakılmaları daha doğru olur.

Gökkuşağı Lori Papağanı

gökkuşağı lori

Bu kuş türleri sahipleri ile güçlü bir bağ kurabilirler. Eğer onlarla oyun oynar ve iletişim kurarsanız çok kolay bir şekilde evcilleşirler. Bunun yanı sıra bu kuşlar için özel bir beslenme gerekir. Bu diyetin zorluğu nedeniyle birçok kişi gökkuşağı lori papağanı sahiplenmekten vazgeçebiliyor. Ayrıca beslenme sonrası kafes içerisini temizlemek de gerekiyor.

Adından da belli olduğu gibi bu kuşlar gökkuşağının tüm renklerine sahipler. Bu nedenle görsel olarak oldukça etkileyiciler. Görselliklerinin yanı sıra sahip oldukları zeka ile de sahiplerini bir kez daha şaşırtabilirler. Eğer beslenmeleri sizler için zor değilse bir gökkuşağı lori sahibi olabilirsiniz.

Kumru

kumru bakmak

Orta boy ve bakımı kolay bir kuş türü sahiplenmek isteyenler için kumru mükemmel bir tercih olabilir. İyi bir iletişim ve birkaç saatlik ilgi ile kumruları evcilleştirebilirsiniz. Bununla birlikte uzun ömürlü bir arkadaşlıkta kurabilirsiniz. Çünkü kumrular nazik, sessiz ve cana yakın canlılardır. Ayrıca oldukça zekidir. Bu nedenle onlara birkaç numara öğretmek mümkün. Nazik karakter özelliğine sahip olmalarına rağmen fiziksel olarak hastalıklara karşıda dayanıklıdırlar. Eğer çocuk sahibi iseniz evde kumru besleyebilirsiniz. Saldırgan davranışlara sahip olmadıkları için birçok kişi kumru bakmayı çok seviyor.

Bu kuşlar ülkemizde güvercin olarak da geçebiliyor. Çünkü kumrular güvercin familyasına aittir. Bu nedenle hem kumru hem de güvercin olarak düşünebilirsiniz.

Güneş konur

güneş konur papağanı

Orta boy evcil kuş türleri arasında en popüler olanlardan biri de güneş konur’dur. Görsel özellikleri sahiplerini etkilemeyi başarır. Oldukça büyük bir kişiliğe sahip oldukları için daha önce bu tarz papağanlara bakmamış olanlar için iyi bir seçim değildir. Güneş konur bakmak için deneyimli bir kuş bakıcısı olmanız gerekir. Aksi hâlde zorluk çekebilirsiniz. İyi bir eğitim ve ilgi ile oldukça sevecen kuşlardır. Ancak bunun için her gün en az iki saat boş zamana sahip olmanız gerekir.

Meraklı ve yaramaz bir kuş sahibi olmak için bir güneş konur düşünebilirsiniz. Sahip oldukları zeka ve karakter özellikleri arasında yer alan merak başlarını belaya sokmalarına neden olur. Bu nedenle kafes dışında iken yanından ayrılmamanız gerekir.

Yeşil Papağan

yeşil papağan

Konuşma konusunda oldukça yetenekli olan yeşil papağanlar konuşacak kuş bakmak isteyenler için iyi bir seçim olabilir. Bakıcıları tarafından huysuz olarak ün salmış olsalar da evcil canlı olma konusunda oldukça popülerler. Elbette bunun için sabır, sevgi ve ilgi gerekir. Bununla birlikte uzun bir kuyruğa sahip oldukları için büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kafesi özel olarak yaptırabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz.

Görselinde de fark ettiğiniz gibi adı yeşil papağan olmasına rağmen başka renklere de sahip olabilirler. Vahşi hayatta kuşlar birkaç renge sahipken kuş üreticilerin gerçekleştirdiği eşleşmeler sonucu bu renklilik oldukça artmış ve değişik desen ile renkler ortaya çıkmıştır. Yeşil papağan şu anda mavi ya da sarı rengine de sahiptir.

Senegal Papağanı

senegal papağanı

Senegal papağanı diğer papağan türleri ile kıyaslandığında sessiz bir canlıdır. Bazıları sadece bir kişi ile iletişim kurmayı seçebilir. Bu nedenle henüz yavru iken onu elle besleyip tüm aile bireylerinin onunla ilgilenmesini sağlamanız gerekir.

Tırmanmayı ve sallanmayı çok sevdikleri için Senegal papağanı sahipleri kafes içine salıncak, merdiven ve bu tarz kuş oyuncakları koymalılar. Ayrıca kafes dışında eğlenmeleri için bir oyun standı da gerekli. Güvenli bir ortam oluşturup onu mutlu etmek için oyun standını kendiniz de yapabilirsiniz. Böylece sizinle daha çok ilgilenecektir.

Naday Konur Papağanı

orta boy kuş cinsi

orta boy evcil kuş cinsleri

Bu kuş türü ülkemizde birçok ad ile tanınıyor. Bunlardan birkaçı Naday konur, naday papağanı ve naday muhabbet kuşudur. Bu nedenle hangi ismi biliyor olursanız olun aynı papağanı anlattığınızdan emin olabilirsiniz. Bu kuş türleri orta boya sahip olmalarına rağmen çok yüksek ses tonuna sahiptir. Bu minik kuştan bu ses nasıl çıkıyor, diye düşünmeyen kuş sahibi yoktur. Bunun yanı sıra oldukça gevezedirler.

Öğrendikleri kelimeleri gün boyunca tekrar ettikleri için gürültüye alışkın olmanız gerekir. Ayrıca yakınlarda oturan bir komşu olmasa da sizin için daha iyi olur. Çünkü şikayete gelmelerini istemezsiniz. Bu özellikleri dışında oldukça hareketli olmaları nedeniyle büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar. Kafes dışında da birkaç saat eğitim vermeniz gerekir. Zeki olmaları nedeni ile kolay öğrenir ve tekrar ederler. Bu yüzden onlarla iletişim kurmak oldukça eğlencelidir.

Popüler orta boy kuş cinsleri arasından sekiz tanesini sizler için belirtmek istedik. Size hangisinin uygun olduğunu seçebilirsiniz. Ayrıca seçmiş olduğunuz kuş hakkında daha detaylı bilgi isterseniz de makalelerimize göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap