Pasifik Forpus Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Pasifik Forpus Papağanı Özellikleri

Pasifik forpus papağanı özellikleri arasında boyutlarının küçük olması yer alır. Bu nedenle onlara cep papağanları diye seslenirler. Ayrıca boyutlarının oldukça küçük olması papağan sahibi olamayan birçok kişi için özel bir ayrıcalıktır. Çünkü büyük papağanlar için büyük bir kafes ve ortam gerekir. Aynı zamanda bakımları ve onları satın almak oldukça maliyetlidir. Karakteristik özellikleri için de deneyim sahibi olmak gerekir. Çünkü büyük papağanların evcilleşmesi daha zordur. Daha fazla ilgi ve sabır gerekir.

Apartmanda yaşayanlar için bir forpus papağanı satın almalarını önerebiliriz. Çünkü pasifik forpus papağanı sessiz ve nazik olma özellikleri ile hem tecrübesiz kişiler tarafından bakılabilir hem de yakın komşu sahibi olanlar için uygundur. Diğer papağanların çığlıkları nedeniyle sahiplenme konusunda çekimser kalanlar için pasifik forpus papağanı mükemmel bir seçim olabilir. Ancak bir evcil hayvan sahiplenmeden önce yaşantınıza uygun olup olmadığı hakkında kesin bilgiye sahip olmanız gerekir. Çünkü onları sahiplendikten sonra terk etmek çok acımasızca bir davranış olacaktır. Bu nedenle pasifik forpus papağanı özellikleri ve bakımı hakkında yazmış olduğumuz makalemizi okuyarak aradığınız uyumu belki de yakalayabilirsiniz. Hazırsanız, hemen başlayalım!

Pasifik Forpus Papağanı

Bu papağan türleri küçük bir gövdeye sahip olsa da familyalarında büyük gövdeye sahip olanlar kadar yeteneklidirler. Ayrıca oldukça sevimli ve sevecendirler. Bazıları iyi bir eğitim ve ilgi ile konuşabilir. Pasifik Forpus papağanı Orta ve Güney Amerika’da yaşarlar. Ayrıca onları Peru ve Ekvador’da görebilirsiniz. Genellikle tropikal ormanlarda bulunurlar.

Bazı kuşlar sürü hâlinde gezmeyi tercih eder ve pasifik forpus’da bunlarda biridir. Yaklaşık olarak yüz adet pasifik forpus papağanı bir araya gelince gökyüzünde dumanlı bir bulut görünümü oluşur. Ayrıca besin arayışlarını da beraber yaparlar. Yiyecek aramak için de kil kayalık ve ağaçlarda uzun saatler geçirirler. Besinleri genel olarak meyve ve tohumdur.

Küçük olsalar da onlar gerçek papağanlardır ve Amazon papağanları ile akrabadırlar. Bu iki tür boyut olarak birbirinden farklı olsa da karakteristik özellikleri birbirine benzer. Bu kuş türü uzun yıllar boyunca sadece vahşi hayatta bulunmuştur. Ancak kuş severler tarafından keşfedildikten sonra oldukça popüler olmuştur. Diğer popüler olan Forpus türleri ise, Meksika papağanı, gözlüklü ve sarı yüzlü papağandır.

Pasifik Forpus Papağanı Karakteristik Özellikleri

Papağanların tüm özelliklerini bu kuşlar içerisinde ve minik bir paket hâlinde alabilirsiniz. Çünkü onların sahip olduğu karakteristik özelliklerin ve yeteneklerin hepsini minik gövdelerinde barındırırlar. Ne kadar küçük olsalar da büyük papağanlar gibi davranırlar. Ayrıca dikkat çekme konusunda oldukça başarılılar. Eğer uysal olmalarını istiyorsanız onları yavru iken sahiplenip elle beslemeniz gerekir. Çünkü deneyimli kuş severler bu şekilde yetiştirildiklerinde daha arkadaş canlısı ve sevecen olduklarını belirtiyor. Karakteristik özellikleri öyle güzeldir ki muhabbet kuşları ile karşılaştırma yapılırlar.

Papağanların tüm özelliklerine sahip olduklarını belirtmiştik. Bu nedenle Pasifik forpus papağanı ilgi görmez ve doğru kişiler tarafından bakılmazsa asi ve kurnaz olabilirler. Özellikle de evcilleşmeleri doğru şekilde gerçekleşmezse diğer kuşlara karşı saldırgan olurlar. Eğer kafeste başka kuş varsa, beslenme zamanı geldiğinde onları tehdit edebilir ya da onlarla kavga edebilir.

Küçük bedenlerinde adeta bir kabadayı barındırırlar. Bu nedenle evde kedi ya da köpek vatsa Pasifik Forpus papağanı bakmak doğru olmaz. Yapacakları kabadayı davranışlar neticesinde büyük canlılar tarafından zarar görebilirler. Ayrıca diğer papağanlar kadar zeki oldukları için numara yapmayı öğrenebilir ve konuşabilirler.

Sesleri adeta fısıltı kadar yumuşak olduğu için sahipleri onların konuşmasını çok isterler. Ayrıca yaklaşık olarak on ile on beş kelime öğrenebilirler. Bu da forpus papağanı konuşur mu diye soranlar için verilmiş hazır bir cevaptır. Doğal olarak vahşi içgüdülere sahip oldukları için ötecek ve ara sıra çığlık atacaklardır. Ancak bu çığlıklar yüksek sesli olmadığı için komşular rahatsız olmazlar. Sizden ayrılmak onlar için zor olabilir. Bu nedenle küçük bir taşıma çantası alabilirsiniz.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Küçük bedene sahip olsalar da bakımlarının aynı şekilde küçük olacağını asla düşünmeyin. Ancak daha büyük kuşlara göre kafes temizliği ve kuş temizliği daha kolaydır. Ancak bu kuşları evcilleştirmek ve onlara eğitim vermek büyük papağanlar kadar zordur. Diğer papağanlarda olduğu gibi Pasifik forpus papağanları da istedikleri ilgiyi ve sevgiyi görmediklerinde sıkılır ve zararlı davranışlar sergilerler. Bunlar arasında tüy yolma ve evdeki eşyaları çiğneme gibi problemler yer alır. Ancak günlük iki saatlik ilgi ve kafes içine ekleyeceğiniz oyuncak gibi aksesuarlar ile mutlu olmasını ve evcilleşmesini sağlayabilirsiniz.

Yoğun olduğunuz günlerde kafes içine banyo kabı ve su koyarak meşgul olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra oyuncakları ara sıra değiştirip sıkılmamasını sağlayabilirsiniz. Bu papağan türü diğer papağanlara kıyasla kendilerini eğlendirme konusunda daha iyiler. Bu nedenle kafes ne kadar büyükse ve içinde ne kadar çok oyuncak varsa bir o kadar mutlu olacaktır.

Kafes dışında iken Pasifik forpus papağanlarını yalnız bırakmamak gerekir. Küçük bedenleri nedeniyle kaza yapıp yaralanabilirler. Bu nedenle bir oyun standı yapabilir ya da hazır olarak satın alabilirsiniz. Böylece kuş yerlerde gezmez ve kaza yapma olasılığı da azalır. Ayrıca bu sevimli canlılar kafalarını sahiplerine sürtmeyi çok severler. Bu nedenle sizi ne kadar sevdiğini belirtmek için ona yaklaşması için izin vermelisiniz.

Pasifik Forpus Papağanı Fiziksel Özellikleri

Pasifik Forpus Papağanı

Pasifik Forpus papağanı görsel özellikleri çok etkileyicidir. Minik kuyrukları oldukça narindir. Ayrıca kavisli gagaları ve büyük kafaları vardır. Bu nedenle büyük papağanlara benzerler. İki parmak öne ve iki parmak arkaya bakan ayak yapısına sahiptirler.

Pasifik forpus papağanları genel olarak yeşildir. Ancak kuş yetiştiricilerinin yaptığı eşleşmeler sonucu birçok renk ve tür ortaya çıkmıştır. Bunlar arasına lutino mavi ve albino yer alır. Bu kuş türü cinsel açıdan dimorfiktir. Bu da görsel olarak dişi ya da erkek olup olmadığını anlamak mümkün olduğunu belirtir. Hatta bu kuşlarda farklar büyük olduğu için herkes dişi ya da erkek ayrımı yapabilir. Erkeklerin sırt ve gözlerinin arkasında mavi renkte tüyler bulunur. Böylece erkek kuşları kolayca fark edersiniz.

Bu papağanlar diğer evcil kuşlar gibi kafes dışında olmaya ve ilginize ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle her gün en az iki saat onunla ilgilenmeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer kendini sıkılmış hissederse ve mutsuz olursa bu psikolojik çöküntü beraberinde hastalıklara davetiye çıkarabilir. Ayrıca tüy yolma ve zamanla deri yolma gibi kendine zarar veren davranışlarda bulunabilirler.

Genel olarak hastalığa yakalanmayan ve dayanıklı kuşlardır. Ancak bazı hastalıklar peşlerini bırakmayabilir. Özellikle bakteri, virüs ve zaarlı mantarlar onları hasta edebilir. Bu hastalıklar arasında aspergilloz  ve psittakoza gibi ciddileri de yer alır. Bunlar dışında birkaç nadir görülen hastalıklar vardır. Bu nedenle hastalıkları önlemek için temizliğe önem vermeniz gerekir. Bununla birlikte iyi beslemeli ve bakmalısınız. Çünkü kafes ortamında bakıldıklarında ortalama otuz yıl gibi uzun bir ömre sahip olurlar.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Pasifik Forpus papağanları hızlı bir metabolizmaya sahiptirler. Bu nedenle günün belirli saatlerinde değil her zaman yiyeceğe sahip olmaları gerekir. Ayrıca onlar doymak bilmeyen iştahları ile tanınırlar. Vahşi hayatta bu minik kuşlar, meyve, çiçekler ve tohumlar ile beslenirler. Esaret altında iken de taze meyve ve sebzelerle beslenmeleri gerekir. Bunların dışında kaliteli yem ve yumurta gibi besinlerde gerekebilir. Ayrıca dişi kuş yumurtlama dönemindeyse kalsiyum ihtiyacı olabilir. Bunun içinde mürekkep kemiği balığı gaga taşı gibi kalsiyum oranı yüksek olan ek gıdalar verebilirsiniz. Böylece gagalarını da törpülerler.

Bu papağanlar için meyve ve sebze beslenmelerinin yarısını oluşturur. Yüksek kaliteli yemler ise üçte birini tamamlamaya yeterlidir. Ayrıca geriye kalan küçük kısımda arpa, darı ve keten gibi az yağlı tohumlar oluşturur.

Bu papağanların ne kadar aktif olduklarını belirtmiştik. Bu nedenle oyun oynamak için bolca oyuncağa ihtiyaç duyarlar. Oyuncak dışında kafes dışında iken mutlu olmalarını sağlayacak olan güvenli bir ortam gerekir. Fiziksel ve zihinsel sağlıklarını korumak için hareketli olmaları gerekir. Ayrıca tekrar kafesine girmesi için ilgisine çekecek olan aksesuar ve eşyalar oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra tırmanmayı çok sevdikleri için onlara ağaç dallarından tünekler yapıp kafes dışında eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece tırmanma içgüdülerini frenlemiş olurlar.

Pasifik Forpus papağanları vahşi hayatta yiyecek ararlar. Bu yüzden sizde yemlerini aramaları için kafes içine saklayabilirsiniz. Elbette zorlanacağı bir saklambaç olmamalı.

Pasifik Forpus Papağanı Sahibi Olmanın Olumlu Yönleri

  • Minik oldukları için büyük bir alan gerekmez.
  • Diğer papağanlara göre sessizler. Ancak konuşma yeteneğine sahipler.
  • Arkadaş canlısı ve sevecenler.

Pasifik Forpus Papağanı Sahibi Olmanın Olumsuz Yönleri

  • Küçük boyutlu olmaları daha hassas olmalarına neden olur.
  • Alıngan bir mizaca sahipler.
  • Eğer sıkılırsa saldırgan olabilir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap