Papağanlar Ne Yer Ve En Çok Ne Sever?

Papağanlara Verilebilecek Sebzeler

Papağanlar ne yer ne yemez ve en çok hangi sebze ya da meyveleri sorar gibi sorular ile çok fazla karşılaşıyoruz. Bu nedenle bugünkü yazımızda papağanların beslenmesini ele alıyoruz. Aradığınız yanıtları bulmak ve daha fazla bilgiye ulaşmak için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Beslenme tüm canlılar için önemlidir. Yapı taşlarımızı oluşurken vücudumuzu en etkili şekilde kullanmak ve sağlıklı bir ömür yaşamak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Bununla birlikte eve aldığımız tüylü dostlarımızın sorumluluğu bizdedir. Onların kendi kendine beslenme özgürlüklerini ellerinden aldığımız için onları beslemek görevi de bize düşüyor. Mutlu, sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmaları için elimizden geleni yapmalıyız. Ancak bunun için uzmanlardan destek almalıyız. Veteriner kontrollerine önem vermeli ve önlerine yiyecek koymadan önce onlar için yararlı olduğundan emin olmalıyız. Veteriner kontrollerini size bırakıp papağanlar ne yer ve ne sever araştırmasını bizler yaptık. Hazırsanız papağanların en sevdiği yiyecekler neler olduğunu beraber öğrenelim.

Papağanlar Ne Yer?

Papağanların sevdiği yiyecekler oldukça fazladır. Ancak her birini farklı oranlarda vermemiz gerekir. Çünkü yağ oranı yüksek yiyeceklerle diğerlerinin yaptığı etki aynı değildir. Fındık ve kaju gibi yağlı besinleri ödül atıştırmalığı olarak birkaç tane vermemiz gerekirken onlara özel olarak üretilmiş olan yem karışımını beslenmelerini karşılamak için vermeliyiz.

kuşlar mandalina yer mi

Papağanlar hangi sebzeleri yer?

Papağanlar hangi yiyecekleri yer sorusunu yanıtlarken sebze, meyve ve kuruyemiş olarak başlıklar hâlinde belirteceğiz. Böylece hem yediği ve sevdiği yiyecekler hakkında bilgi edinecek hem de bu yiyeceklerin faydaları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Marul

Marulu genellikle başka yiyeceklerle birlikte veya diyetlerde tüketmeyi tercih ediyor, hatta çok fazla besin değeri taşıyacağını düşünmüyoruz. Oysa marul, içerdiği önemli bileşenlerle; papağanlara verilebilecek sebzeler olarak  sevimli dostlarımıza son derece yararı olabilecek bir sebze. Marul kolayca sindirilebilen ve vücuda karışan folik asit içeriğine sahiptir. Bunun yanında, bu bol sulu sebzenin içeriğinde zararlı bileşenleri uzaklaştıran antioksidanlar ve bağışıklığa katkı sağlayan C vitamini yer alır. Kalp dostu olan marul, enfeksiyonlarla savaşmada vücuda katkı sağlar.

Maydanoz

Maydanoz kuşlara pek verilmeyen hatta zararı olabileceği düşünülen bir sebze olsa da, bu görüşü destekleyecek herhangi bir çalışma bulunmuyor. Üstelik maydanoz, içeriğindeki bileşenlerle sağlığı koruyan ve güçlendiren bir sebze olma özelliği taşıyor. Küçük dilimlenmiş maydanozu papağanınıza farklı yiyeceklerle birleştirerek hazırlamak mümkün. İnsan sağlığı için de son derece yararlı olan maydanozun içeriğinde bolca A ve K vitamini yer alıyor. Bağışıklığı güçlendiren maydanoz, vücut içindeki zararlı maddelerin atılmasını sağlayan antioksidan içeriğine sahiptir. Aşırıya kaçmadan küçük dostlarımıza maydanoz verebilir ve sağlıklarını korumalarını sağlayabilirsiniz.

Ispanak

Ispanak, papağanlar için nadir olarak verilmesi gerekilen besinlerden biridir. Yeşil yapraklı olması sağlık açısından önemli katkılarının olduğunun göstergesidir. Ara sıra vermemizin sebebiyse içeriğinde bulunan demirin yoğun olmasından kaynaklanır. Eğer papağanınızda demir fazlalığı varsa aşırı ıspanak tüketimi zararlı olacaktır. Ispanağın diğer bir özelliğiyse, kalsiyum emilimini azaltabilme ihtimalidir. Bunun dışında birçok sebze gibi ıspanak, sindirime yardımcı olur ve antioksidan özelliği taşır. Ispanağın daha çok yaprak bölümlerini evcil dostunuza ikram edebilir ve isterseniz diğer yiyeceklerin üzerine ince kıyarak servis edebilirsiniz.

Lahana

Taze ve mevsiminde alınmış bir lahana, papağanınızın kıtır kıtır, keyifle tüketeceği sebzelerden biri haline gelebilir. Lahananın aşırı tüketiminden kaçınılması gerektiğini ancak sağlık açısından pek çok yararı olduğunu bilmelisiniz. Vücudun enfeksiyonlarla savaşmasında lahana oldukça yararlı bir sebzedir. İçeriğinde bolca demir ve kemikleri güçlendiren kalsiyum bulunmaktadır. Sindirime yardımcı olan lahana kilo kontrolünde ve vücuda enerji sağlamada yararlı sebze ailesi içinde yer alır.

papağanlar hangi meyveleri yer

Papağanlar hangi meyveleri yer?

Meyve yiyerek papağanlar vitamin ve mineral almış olurlar. Ayrıca meyvelerin yağ oranı çok düşüktür. Bu nedenle obez olma riskleri yoktur. Organik ve temiz meyve ve sebze tüylü dostunuzun sağlığı için oldukça önemli. Aşağıda başlıklar hâlinde belirttiğimiz meyveler papağanların en sevdikleri arasında yer alırlar. Eğer başka bir meyve ya da sebze deneyecekseniz veterinere danışmanızı tavsiye ederiz.

Elma

Elma muhabbet kuşları ve papağanlar için faydalı bir meyvedir. Ancak kabuksuz ve çekirdeksiz olmalı. Çünkü elma çekirdeği zehirlidir. Kolayca yiyebilmesi için elmaları dilimleyebilirsiniz.

Muz

Muhabbet kuşları ve papağanlar muz yiyebilir. Ayrıca muz, günlük meyve öğünlerinin bir parçası olarak papağanların beslenmelerine dahil edilmelidir. Uyarıcı olabilecek diğer birçok meyvenin aksine (yani papağanlar için elma çekirdeği gibi zararlı), muzlar tüylü dostlarımız için herhangi bir risk oluşturmaz . Muz, kuşlar için adeta sağlık yararları ile doludur. Sadece A Vitamini sunmakla kalmazlar, aynı zamanda B6 Vitamini, magnezyum ve demirin faydalarını da sağlarlar papağanlara. Muzu kabuğundan ayırıp dilimleyerek beslenmelerine ekleyebilirsiniz. Küçük bir parça muz onlar için yeterli olacaktır.

Turunçgiller

papağanlar ne yer

Papağanlar beslenme konusunda oldukça hassastırlar. Bu nedenle onlara ne yedireceğimiz konusunda çok dikkatli olmalıyız. Ancak portakal gibi hem güvenli hem de faydalı besinler ile beslersek sevgili dostlarımız sağlıklı bir yaşam sürerler. Susuzluk gideren bir yandan A,B ve C vitaminleri sağlayan turunçgilleri evcil kuşlara verebiliriz.

Üzüm

Papağanlar üzüm yiyebilir. Üzümler kuşlar için güvenlidirler, ancak üzümlerdeki yüksek fruktoz nedeniyle onları ölçülü bir şekilde vermeniz gerekir. Bu, normal bir diyetin parçası olarak değil, papağanınıza sadece ara sıra bir muamele olarak üzüm beslemeniz gerektiği anlamına gelir. Ödül atıştırmalığı olarak kullanabilirsiniz.

Mango

Mango da kuşlar için güvenlidir. Bu besleyici meyve birçok vitamin ve mineral sağlar. Bunlar; A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, K vitamini, potasyum, demir ve folattır. Bir mango meyvesi bile çok sağlıklıdır ve antioksidan özelliklere sahiptir. Lif içeriği, sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler. Bu nedenle kabızlık sorunu yaşayan kuşlar için mango önerilir.

Nar

Papağanların sevdiği meyveler arasında nar yer alır. Biz ve papağanlar için nar meyvesi antioksidanlar ve sağlık yararları ile doludurlar. Papağanlar, meyve ve sebze içerikli dengeli bir diyete sahip olmalıdır. Tüylü dostunuzu çekirdekli meyvelerle beslerken dikkatli olmalısınız, ancak nar çekirdekleri papağanlar için güvenlidir. Bununla birlikte elma çekirdeği gibi diğer meyve çekirdeklerine dikkatli olmayı unutmayın.

Şeftali

Muhabbet kuşları ve papağanlar şeftaliyi severek yerler. Şeftali, niasin, potasyum, A vitamini, manganez, bakır, lif, C vitamini, potasyum, E vitamini ve k vitamini gibi çeşitli besin ve minerallerle doludur.

Şeftalinin kabuğu soyulursa ve çekirdekleri alınırsa kuş için sağlıklı bir hâle gelir. Kuşlar şeftali, elma, nektarin, erik ve kiraz gibi meyvelerin çekirdeklerini az miktarda siyanür içerdiğinden onları yememeleri gerekir. Papağanlar şeftali çekirdeğini çiğnerse zehir açığa çıkar, ayrıca bu zehir çiğnenmezse çekirdek içinde kalır. Bu nedenle güvenli olması açısından şeftalinin kabuğunu soyun ve çekirdeğini çıkartarak tüylü dostunuza sunun.

Papağanlar En Çok Ne Sever?

Her canlının en çok sevdiği yiyecekler vardır. Bunlar bazen kendi familyaları içerisinde de farklılık gösterir. Çünkü bazı kuşlar seçicidir. Ancak genel olarak büyük bir aşkla yedikleri yiyecekleri aşağıda belirttik. Her birini deneyip ödül olarak tüylü dostunuza sunabilirsiniz.

  1. Fındık her papağanın sevdiği kuruyemiştir. Yağ oranı fazla olduğu için az olarak verilmelidir.
  2. Fıstık papağanlar için popüler bir besindir. Fındık gibi fıstıkta hem sağlıklı hem de yağlı bir besindir. Bu nedenle az miktarda verilmelidir.,
  3. Ceviz papağanlar için sağlıklı bir besindir. Bazı papağanlar gagaları ile ceviz kabuğu bile kırarlar. Ancak kırılmış ve temizlenmiş olarak vermek en iyisi olacaktır.

Papağanlara verilecek olan kuruyemişler tuzsuz ve baharatsız olmalıdır. Düşük kalitede ve yüksek küf riskine sahip oldukları için kötü kuruyemişler satın almamalısınız. Fındık, papağanlar arasında en sevilen kuruyemiştir. Ayrıca eğitimlerde ödül olarak veya küçük bir atıştırmalık olarak harikadır.

Kuruyemişler protein ve yağ bakımından önemli besinledir. Çoğu kuş ve papağan türü için günde bir veya iki kuruyemiş verilmesi tavsiye edilir. Amerika papağanı, daha yüksek yağ gereksinimlerine sahip oldukları için daha fazla fındık yerler. Yüksek proteinli ve yüksek yağlı gıda maddeleri üreme davranışını teşvik ettiği için yeni yumurtlamış olan kuşları küçük ölçülerde vererek besleyin. Daha büyük papağanlar için fındıklar, yiyecek arama faaliyetini teşvik ettiği için kabukla beslenebilir. Güçlü gagaları ile kabukları kolayca kırarlar. Daha küçük papağan türlerinin kabuklu yemişlere ihtiyacı olabilir.

Tüylü dostunuzun ne sevip ne sevmediğini zamanla öğrenirsiniz. Yem kabında kalan atıkları her gün temizlemelisiniz. Ayrıca bazı papağan türleri ne kadar yiyeceğini bilemeyip aşırı kilo alırlar. Bu nedenle kilo alımına dikkat etmelisiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap