Kuşlar birbirlerine nasıl alışır? 4 Önemli İpucu

Kuşlar birbirlerine nasıl alışır

Kuşlar birbirlerine nasıl alışır? Evcil kuşlar ve özellikle papağanlar, kendi familyasından da olsa birbirlerini sevmediklerinde, bunun bilinmesini isterler. Bunun içinde kanat çırparlar ve çığlık atarlar, bir alanın zıt köşelerine uçarlar ve hatta birbirlerine saldırırlar. Ancak bu olumsuz davranışların dışında, gerçekten birbirlerinden ne zaman hoşlandıklarını gösteren açık olarak olumlu işaretler ile belli ettikleri için kolayca anlaşılır. Elbette bunun için tecrübeli bir kuş sahibi olmanız gerekir. Eğer ilk kez kuş bakıyorsanız, aşağıdaki ipuçlarından yola çıkarak evinizdeki dost sayısını arttırabilirsiniz. Ayrıca kuşlar birbirleri ile anlaşırsa, daha fazla meşgul olur ve sizi daha az rahatsız ederler. Bir yandan da olumsuz davranışları azalır. İşte kuşlar birbirine nasıl alışır sorusunun yanıtları…

Kuşlar birbirlerine nasıl alıştırılır?

Papağan beslemek, pek çoğumuzun keyif aldığı bir tutkudur. Bu nedenle bazen evcil kuş ailemizi biraz daha genişletmek isteriz. Böylece onlar için mutlu ve bol oyun dolu bir ortam yaratmış oluruz. Ancak papağanlar için alışma süreci sanıldığı kadar kolay değildir. Yeni canlının varlığı onları biraz gerginleştirebilir. Bu nedenle onların birbirleriyle tanışma sürecini adım adım yerine getirmeniz yararlı olacaktır.

Yeni Kuşu Bir Süre Ayrı Bölümde Tutun

Yeni kuşunuzu farklı bir bölüm ya da odaya koymak en önemli  ve ilk adımdır. Bunun iki önemli faydası vardır. Birincisi, yeni kuşun herhangi bir hastalığı olup olmadığını, diğer kuşa bulaştırıp bulaştırmayacağını görmektir.

Böylece bir süre birbirlerinden ayrı dururlar. Özellikle hava yoluyla bulaşabilen virüsler için bu doğru bir adım olacaktır. İlk aşamaya karantina süreci dememiz yanlış olamaz. İkinci önemli sebepse, birbirilerine yaklaşmadan önce seslerini duyma şansını vermektir.

Böylece birbirlerinin varlıklarından yavaşça haberdar olmaya başlarlar. Her canlının kendi kişisel alanı vardır. O alana girmeden önce beklemek faydalı olacaktır.

Birbirlerine Hemen Yaklaştırmayın

İkinci aşamada onları birbirlerine yaklaştırmanız gerekir. Ancak bunu yaparken temkinli olmakta yarar vardır. Onları birbirlerine hafifçe yaklaştırın. Burada kuşların aynı veya farklı türde olmasının bir farkı yoktur.

Her ikisi de aynı cins papağan olması mümkün. Fakat başlangıçta birbirlerine baskınlık kurmak isteyebilirler. Bu da istenmeyen kavgaların meydana gelmesine yol açabilir. İkinci aşamayı başarılı bir şekilde yerine getirmenin yolu ayrı kafeslerde onları yakın yerlere koymaktır.

Acele etmeyin ve birkaç gün birbirlerini görmelerini, duymalarını sağlayın. Daha sonra tanışmaları çok daha kolay olacaktır.

Ödül kullanmayı unutmayın

Evcil kuşları eğitmenin yolu her zaman lezzetli ikramlardan geçer. Bu yöntemi iki kuşu birbirine alıştırırken de kullanabilirsiniz. Ayrı tuttuğunuz kuşları kafeslerle yaklaştırmadan önce onlara biraz yiyecek ikram edebilirsiniz.

Onları aynı odada besledikten sonra kafesin birini tekrar ayrı alana götürebilir, tekrar onlara ikramda bulunabilirsiniz. Böylece hem bir arada hem de ayrı ayrı ödüllendirilmiş olurlar. Aynı odada beslenmek onların duruma alışmasını sağlar.

Gözlemlemeyi Unutmayın

Kafesleri belirli bir yakınlıkta tutup, ikram aşamasını da bir iki kez yerine getirdikten sonra onları gözlemlemeyi ihmal etmeyin. Onların birbirleriyle olan ilişkisi size hazır olup olmadıklarına dair ipucu verecektir.

Kafeslerinden çıktıkları aşamaya daha iyi alışmaları için eğitim-ödül oyunları oynayabilirsiniz. Aynı anda ikisiyle oynayıp ve aynı anda ödüllendirebilirsiniz. Böylece onlar kendilerini anı sürünün bir parçası olarak görme şansı bulabilirler.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap