Papağanlar ve Muhabbet Kuşları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Papağanlar ve Muhabbet Kuşları Arasındaki Farklar

Papağanlar ve Muhabbet Kuşları Arasındaki Farklar Nelerdir sorusu evcil kuş türleriyle ilgilenen kişiler tarafından oldukça merak edilir. Hemen hemen aynı evcil kuş türü olarak kabul edilse de papağanlar ve muhabbet kuşları arasında önemli farklılıklar vardır. Bu yazımızda sizler için papağanlar ve muhabbet kuşları arasındaki farklılıkları açıklayacağız.

Evcil kuş türleri arasında en çok tercih edilen Papağanlar ve Muhabbet Kuşları Arasındaki Farklar her zaman merak edilmiştir. Birçok araştırmacı kuş uzmanına göre bu iki kuş aslında aynı tür olarak kabul edilir. Fakat bazı önemli özelliklerinden dolayı da birbirlerinden ayrılır.

İsimlerin Kökenleri

Birçok kuş araştırmacısına göre papağanlar ve muhabbet kuşlarının Latince isimleri aynıdır. Melopsittacus undulatus olarak adlandırılan papağanların isimleri muhabbet kuşları için de kullanılır. Bilimsel olarak muhabbet kuşları içinde kullanılan bu isim sebebiyle iki kuşunda aynı tür olduğu savunulur.

Muhabbet kuşlarının bir diğer adı da Budgie olarak tanımlanır. Bu ismin muhabbet kuşlarına nasıl verildiği hala bilinmese de bu konu hakkında birden fazla teori vardır.

Evcil Hayvan Olarak Popülerlikleri

Kedi ve köpeklerden sonra evcil hayvan olarak en çok kuşlar tercih edilir. Kuş türleri arasında her zaman ilk akla, muhabbet kuşları ve papağanlar gelir. Evcil hayvan olarak popülerlikleri de benzer bir diğer konudur.

Fakat muhabbet kuşları minik ve nazik canlılar olduğu için evcil hayvan olarak daha çok tercih edilir. Papağanların gürültücü olmasının yanı sıra bakım ve kafesleri de büyük olduğu için birçok aile tarafından tercih edilmez.

İki kuş türü de genel olarak kurak ve otlak alanlarda yaşamaktan hoşlanır. Genel olarak tahıl ve yeşilliklerle beslenmek hoşlanan iki kuş türüdür.

Kuş Türleri

Muhabbet kuşu ve papağanların türleri oldukça farklılık gösterir. Muhabbet kuşları genel olarak minik yaratıklarken, papağanlar oldukça büyük olabiliyorlar. Bunların yanı sıra renkli tüylerinden dolayı da farklılık gösterirler. Uzun kuyrukları, renkleri, boyutlarıyla papağanların ve muhabbet kuşlarının türleri oldukça değişir.

Papağanlar her ne kadar devasa kuş türleri olsa da bazı türleri muhabbet kuşu gibi minik yaratıklardır. Hem minik hem de uzun kuyruklarıyla bazı türleri gerçekten de muhabbet kuşlarının ikizi gibi görünebilir.

İki Tür Arasında Farklar

Papağanlar ve muhabbet kuşları arasındaki farklar her zaman merak konusu olmuştur. Her ne kadar farklı görünseler de aslında birçok kuş uzmanına göre bu iki tür birbirine çok benzerdir. Aynı zamanda bu kuşlar kendi içlerinde de farklılara ayrılabilir.

Özellikle Afrika Gri Papağanı ile Gri Papağan her ne kadar aynı olarak görünse de farklı türler olarak karşımıza çıkarlar. Kuş araştırma uzmanlarına göre bu iki kuş türü arasında önemli farklılıklar vardır. Papağanlar ve muhabbet kuşları arasında farklılıkları öğrenebilmek için yazıyı okumanız önerilir.

Yazar Hakkında

Avatar

Ayşe Topcu

Yorum Yap