Papağanlar ve Çocuklar: İyi Bir İkili Mi?

Papağanlar ve Çocuklar

Papağanlar ve çocuklar iyi anlaşır mı sorusu ebeveynler tarafından oldukça merak edilir. Çocukları için kuş sahiplenmeyi düşünen aileler, genel olarak papağanları tercih etmekten yanadır. Fakat papağanlar ve çocuklar uyumlu bir ikili olabilir mi?

Çocukların evcil hayvanlarla birlikte büyümesi onların gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle ebeveynler genel olarak bakımları kolay olduğu için evcil kuşları tercih ederler. Evcil kuş türleri arasında ise konuşma yetileri ve enerjik karakterlerinden dolayı papağanlar ilk sırada yer alır. Fakat çoğu ebeveynin aklında papağanlar ve çocukları iyi bir ikili mi sorusu yer alır. Ebeveynlerin, Papağanlar ve Çocuklar hakkında bilmesi gerektiğine inandığımız bazı noktaları aşağıda okuyabilirsiniz.

Papağanlar ve çocuklar

Evcil kuş türleri arasında papağanlar yer alır. Kuş severlerin gözdesi olan birçok papağan türü vardır. Ancak her biri ayrı karakter ve fiziki özelliklere sahip oldukları için bazılarının bakımı kolay iken bazıları için büyük bir sabır ve zaman gerekir. Bazıları için ise birikime ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü birini almak ve bakmak için bütçeyi aşmak doğru olmaz.

Çocuk sahibi olan aileler evlerine yeni bir üye olarak kuş almak isterler. Bunun için birçok neden sahipler. Bu nedenler arasında;

  • çocuklara hayvan sevgisi aşılamak
  • merhametli bireyler olmasını sağlamak
  • empati duymalarına destek olmak
  • sorumluluk kazanmalarını sağlamak.

Bu listeye yüzlerce şey eklemek mümkün. Çünkü papağanların çocuklar üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Bunun yanı sıra birçok olumsuz özelliğe de sahipler. Örneğin; papağan bakmak çocuklu aile için tehlike arz edebilir, papağan bakmak kolay değildir ve maliyet olarak pahalılar. Hem çocuk sahibi olmak hem de papağan bakmak bütçeyi zorlayabilir.

Papağanlar Tehlikeli Olabilir

Papağanlar, konuşma yetileri ve enerjileriyle herkesin ilgisini çekmeyi başarır. Papağan türleri birçok kuş türüne göre büyük ve devasa gagalara sahiptir. Bu sebeple papağanlar çocuklar için tehlikeli olabilir. Genel olarak evcil kuş türleri ve papağanlar zararsız olsalar da hoşlanmadığı durumlar olduğunda ısırma eğiliminde olabilir.

Çocuklar, hareketleri ve enerjileriyle papağanları korkutabilir. Korkan ve ürken bir papağanda çocuklara karşı ısırma eğiliminde olabilir. Papağanların büyük gagalarından dolayı ısırıkları çocuklar için tehlikeli ve zarar verici olabilir. Bu sebeple çocuğunuz için papağan sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu maddeyi göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Papağanlar Dağınık Olabilir

Ebeveynler, çocuklarına arkadaşlık yapması ve sorumluluk bilinci kazandırması için hayvan sahiplenmektedir. Genel olarak kuşların minimal bakım ihtiyaçları ve dost canlısı olmasından dolayı da evcil hayvan olarak tercih edilebilir. Fakat bir papağan diğer kuş türlerinden daha dağınık olabilir veya yaşam alanlarınızda fazla yer kaplayabilir.

Doğaları gereği kuşlar uçmayı, dağınık yemeyi veya etrafı dağıtmayı oldukça severler. Çocuğunuzun bu dağınıklığı temizleyebileceğine güveniyorsanız papağan sahiplenmenizi önerebiliriz. Kuşların dağınıklıklarından hem kendileri hem de sizin hasta olmamanız için hijyen bakımı önemlidir. Bu sebeple çocuklarız için papağan sahiplenmeden önce bunları dikkate almanız gerekir.

Uzun ömürlü canlılardır

Evcil bir kuş ortalama en az 20 yıl yaşayabilir. Papağan türleri ise genel olarak en fazla 50 yıla kadar yaşayabilirler. Papağanların bakımları ve beslenmeleri düzenli bir şekilde gerçekleşirse uzun yıllar sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşayabilir. Çocuklarınızın uzun süre papağanlara bakılabileceğinden eminseniz papağan sahiplenmenizi öneririz.

Maliyetleri yüksek gelebilir

Çoğu evcil kuşun bakım maliyetleri minimaldir. Fakat papağanların hem beslenmeleri hem de bakımları diğer evcil kuş türlerine göre oldukça pahalıdır. Ortalama 50 yıl yaşadığı düşünülürse bir papağanın maliyeti sizler için fazla olabilir. Eğer papağan bakmak için bütçeniz müsait değilse papağan almanızı önermeyiz.

Papağanların kafesleri diğer kuş türlerine göre büyük ve özel yapılardan yapılması gerekir. Kafeslerinden yiyeceklerine kadar papağanlar, diğer kuş türlerinden her anlamda ayrılır. Çocuğunuz için sahiplenmeyi düşündüğünüz papağanlar aile bütçeniz için pahalı olabilir.

Çocuklar ve papağanlar iyi bir ikili mi sorusunu sizler için yanıtlamaya özen gösterdik. Yukarıda yer alan maddeleri herhangi bir evcil hayvan sahiplenmeden önce de göz önünde bulundurmanız gerekir. Çocuklar ve papağanlar çoğu zaman iyi bir ikili olsa da bazı önemli maddelerin de göz önünde bulundurulması önemlidir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap