Papağanlar Kaç Yıl Yaşar? Papağanların Ortalama Ömrü

papağanların ortalama ömrü

Papağan türleri oldukça fazladır. Bazıları elimize sığacak kadar küçük bazıları da kucağımıza alıp sevebileceğimiz kadar büyüktür. Papağanların boyutları gibi ortalama ömrü de farklıdır. Bazıları on yıl yaşarken bazıları ise yetmiş beş yıl kadar yaşayabilir. Bu nedenle papağanlar kaç yıl yaşar sorusuna tek bir cevap vermek doğru olmaz.

Evcil hayvan sahibi olanlar sahiplendiği canlının ne kadar yıl yaşayacağını düşünüp cevap ararlar. Her canlının yaşayabileceği ortalama bir ömrü olduğu için bunu düşünmek çok normal. Papağanların uzun bir ömre sahip olduklarını bilmek onları rahatlatır. Bakımları iyi yapıldığında, sevgi ve ilgi gösterildiğinde ömürlerini uzun bir şekilde yaşarlar. Bununla birlikte ilgisizlik ve sevgisizlik nedeniyle hastalanıp ölebilirler de. Papağanlar ne kadar gürültülü ve diğer evcil kuşlardan sert dursalar da onlar da narin yapıya sahiptir. Bu yüzden onları ihmal etmemeliyiz.

Papağanların Ortalama Ömrü Nedir?

Bazı papağan türlerinin sahiplerinden daha fazla yaşadıklarını biliyor muydunuz? Papağanların ömrü boyutlarına bağlı olarak büyür. Büyük bir papağan seksen yıl yaşarken küçük papağanın ömrü en fazla on beş yıldır. Gelelim hangi papağanların ne kadar öre sahip olduklarına. Aşağıda madde halinde yazmış olduklarımız genel olarak tanınanlardır. Tür sayısı çok fazla olduğu için her birini ele almak mümkün değil.

  • Afrika gri papağanlarının ömrü kırk yıldır ve en fazla altmış yıl olarak belirtilir. Bu sayılar istisna olarak bazı papağanlar için değişebilir. Bazıları hastalanıp erken ölürken bazıları da çok iyi bakıldıkları için altmış yaşını çoktan geçmiştir.
  • Amazon papağanları ömrü değişkendir. Kimileri yirmi beş yıl ömre sahip olur kimileri de yetmiş yaşında hala hayattadır. Amazon papağanı için ömür biçmek gerçekten zor. Bu kadar yıl yaşar demek çok doğru olmaz.
  • Sultan papağanı ülkemizde en fazla bakılan türdür. Ortalama ömrü on yıldır ve en çok on beş yıl yaşarlar. Papağanın yaşı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı için diğer yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Kakadu papağanı da birçok türe sahiptir. Bazı kakadu papağanı türleri yirmi yıl yaşar bazıları da altmış yıl. Bu nedenle eğer kakadu papağanı sahibi iseniz ona iyi bakarak altmış yıl yaşamasına yardımcı olursunuz.
  • Amerikan papağanı da kakadu papağanı gibi kendi familyasında türlere sahiptir. Türleri arasında otuz yıl yaşayanda var elli yıl yaşayan da.

Papağanların Ömürlerini Etkileyen Faktörler

Papağanların ortalama olarak kaç yıl yaşadıklarını belirttik. Yaşamlarını etkileyen faktörler arasında beslenme, bakım, sağlık ve psikoloji yer alır. Kuşlar psikolojik açıdan kötü bir hayat yaşarlarsa kısa bir ömre sahip olurlar. Stres onlar için ölüme neden olur. Bunun yanı sıra beslenmesine önem verilmeyen papağanlar ortalama ömür yıl sayısına ulaşmadan ölürler. Düzenli olarak beslenmeliler ve kafes içlerinde daima suları bulunmalı. Kuşların bazıları kendi familyaları ile yaşamalılar. Bu yüzden onları kendi ortamımıza alıp beraber yaşamaya çalışmamalıyız.

Eğer evcil bir papağan sahiplenmek ya da satın almak istiyorsanız kuş hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ortalama olarak papağan kaç yıl yaşar, ne yer ve nelerden hoşlanır sorularının yanıtı cebinizde olmalı.

En Çok Yaşayan Papağanlar

Elbette bizim bilmediğimiz çok uzun yıllar yaşayan papağanlar vardır. Bu nedenle bilinenleri belirtip ne kadar yıl yaşadıkları konusunda örnek vermek istiyoruz.

  • Alex adındaki papağan otuz bir yaşında öldü. Hatta bu papağan için araştırma yapıldı ve kitap basıldı. Öldüğünde yaklaşık olarak iki yaşındaki çocuğun sahip olduğu duygusal zekanın Alex de var olduğu söyleniyor.
  • Guiness dünya rekor kitabına gire Kakadu kurabiye yerini hâlâ koruyor. 83 yaşında öldü ve tüm hayatını bir hayvanat bahçesinde tamamladı.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap