Papağanlar İçin Kalsiyum Neden Önemli?

Papağanlar İçin Kalsiyum Almak

Papağanlar için kalsiyum gerekli bir ihtiyaç mı ve evcil kuşlar için kalsiyum almanın önemi nedir? Kemiklerin yapıtaşı olarak bilinen kalsiyum kuş besleme bakımından ne anlam ifade ediyor. Bu yazımızda minik dostlarımızın beslenmesindeki kalsiyumun önemini inceleyecek, önemli ipuçlarını sizler için sıralayacağız.

Mürekkep kemiği balığı gaga taşı gibi kuşların çok sevdiği kafes içine takılabilen birçok kalsiyum deposu var. Ancak papağanların bazıları bu tarz gaga taşlarını sevmeyebilir. Ayrıca sadece gaga taşı yeterli kalsiyumu almalarını sağlamayabilir. Bu nedenlerle tüylü dostunuzun sağlıklı bir şekilde yaşaması için

Papağanlar İçin Kalsiyum Gerekli mi?

Kalsiyum, kuşlar için gerekli maddelerden biridir. Kemik ve diş sağlığının yanında, yumurta oluşumu bakımından kalsiyum önemli bir rol oynamaktadır. Eskiden beri sağlık dünyasında kalsiyumun genellikle sütte bol olduğu görüşü hakimdir. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalarda farklı besin türlerinde de bolca kalsiyum olduğu kabul edilmektedir. Süt ve süt ürünlerinden kalsiyum almak herkes için uygun bir yöntem değildir. Bazı insanlar ve canlılarda laktoz alerjisi sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Birçok sebze türünde bolca kalsiyum vardır. Günlük yeterli derecede kalsiyum alımı yalnızca papağanlar için değil, insanlar için de gerekli bir ihtiyaçtır. Bu nedenle tıpkı kuşlarınız gibi kendiniz için de gerekli kalsiyumu aldığınızdan emin olmanız gerekir. Çoğu insanda olduğu gibi kuş bakımında da kalsiyuma fazla önem verilmez. Oysa beslenme menüsünde birkaç basit değişiklik yaparak kalsiyum açısından zengin bir menü oluşturmak mümkündür.

Kuşlara kalsiyum aldırmanın yolları

Kalsiyum, yeşil ve diğer koyu renkli sebzelerin içinde bolca bulunur. Bunun yanında, yulaf ezmesi de kalsiyum açısından zengindir ve genellikle kuşlar için lezzetli bir atıştırmalıktır. Yalnızca içinde yer alan glütene karşı tedbirli davranmak ve aşırıya kaçmamak gerekir. Fasulye de önemli bir kalsiyum deposudur. Ayrıca bazı doğal sıkım meyve sularında da yeterli kalsiyum bulunmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yeşil sebzeler önemli kalsiyum depolarıdır. Örneğin ıspanak, hem demir hem de kalsiyum içeren bir sebzedir. Ancak demir emilimi ya da fazlalığı sorunu olan canlılarda aşırı kullanılmamalıdır. Marul da kalsiyum ve B vitaminleri içeren bir besin türüdür. Papağan ve diğer bazı evcil kuşların sevdiği brokoli ve lahana çeşitleri de yeterli kalsiyumu almada önemli destek sağlamaktadır.

Papağan için kalsiyum istiyorsanız farklı besinleri de menülerinize ekleyebilirsiniz. Bunlardan biri de, lezzetiyle kuşların sevdiği bademdir. Bademin yanında, susam da sağlıklı yağlar ve kalsiyum içeren bir gıdadır. İçerisindeki şeker oranına dikkat ederek kalsiyum alımına yardımcı olmak için kuru incirden de yararlanabilirsiniz.

Süt ve süt ürünlerine hassasiyet oluşturmamak için yukarıda saydığımız gıdalarla kuşunuzun sağlıklı bir şekilde kalsiyum almasına yardımcı olabilirsiniz. Seçtiğiniz gıdaların taze olmasına ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Glüten ve şeker içerikli kalsiyum kaynaklarını da aşırıya kaçmadan kullanabilirsiniz. Tüm bunları yaparak sevimli dostlarımızın sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

Kalsiyum sinir hücreleri arasındaki iletişim açısından yararlı bir maddedir. Bunun yanında bağışıklığa, üremeye ve kan dolaşım sistemine önemli faydaları vardır. Hareket etmeyi seven kuşlar için enerji sağlamada ve güçlü kemik oluşumunda yardımcı bir rol üstlenir. Hem kendiniz için hem de minik dostlarınız için sağlıklı yollardan kalsiyum almayı ihmal etmemenizi öneriyoruz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap