Papağan nasıl konuşur? Nasıl konuşturulur?

papağan nasıl konuşur

Papağan nasıl konuşur ve nasıl konuşturulur sorularını çok fazla duyuyoruz. Çünkü papağanların konuşma yeteneğine sahip olduğunu biliyoruz. Tüylü bir dost edinmek ve onunla muhabbet etmek ne harika olurdu, değil mi? Evet, bu mümkün! Papağanınıza konuşmayı öğreterek gevezeliğini ortaya çıkartabilirsiniz. Onlar iletişim yetenekleri ile tanınan sevimli canlılardır. Sahipleri ile aralarındaki bağ güçlendikçe konuşma yetenekleri de artar.

Papağan nasıl konuşur sorusunu yanıtlamadan önce aile üyelerinden biri olan papağanınızın konuşma yeteneğine sahip olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bunun nedeni bazı papağan türlerinin konuşma yeteneğine sahip olmamasından kaynaklanır. Bazı papağanlar da konuşma konusunda öyle başarılıdır ki konuşma yetenekleri sayesinde belgesellere konu olmuş ve bazı ülkelerde kutsal sayılmıştır. Bu nedenle yazımızda papağan nasıl konuşur ve konuşturulur sorularını yanıtlarken bir yandan da hangilerinin konuşma yeteneğine sahip olduğunda da bahsedeceğiz.

Papağan konuşturma yöntemleri

papağan konuşma eğitimi

Papağanınızı nasıl konuşturacağınız konusunda aklınıza takılan soruları yanıtlamak için aşağıdaki maddeleri okumanızı tavsiye ederiz. Boş zamanlarınıza eğlence eklemek ve tüylü dostunuzla ilgilenmek için ona eğitim vermek oldukça iyi bir fikir. Bu maddeleri okurken en önemli şeyin papağana vereceğiniz sevgi ve destek olduğunu unutmayın. Papağanım konuşmuyor gibi düşüncelere kapılmadan sabredin ve eğitime devam edin. Çünkü konuşma eğitimi etkileşim gösterince papağan birden konuşmaya başlayacak ve ardı kesilmeyecektir. Özellikle kelime kapasitesi yüksek olan papağan türleri sahiplerini etkileme konusunda büyük başarılara ulaşacaktır.

Aranızdaki bağ güçlü olmalı

Bir papağana konuşma eğitimi verirken ilk önemli noktanın “aranızda bağ” olacağını asla unutmayın. Bu nedenle kuş eve yeni geldiyse, ona biraz zaman verip evi, yuvasını, sizleri ve çevresini tanımasına destek olun. Ardından elinize alıştırın ve daha sonra konuşma eğitimi vermeye başlayın. Bu şekilde aranızdaki bağ güçlendiği için kuş size daha yakın olacak ve söylediklerinize dikkat kesilecektir. Eğer tüylü dostunuz uzun süredir sizinle birlikteyse,

  • kafesini düzenli temizleyin,
  • banyo yapmasına destek verin,
  • kaliteli yem tercih edin
  • günlük taze ve temiz su vermeyi ihmal etmeyin
  • her gün kafes dışında özgür olması için yardımcı olun.

Bu listedeki detaylara önem verilirse, papağan ile aranızdaki bağ zamanla güçlenecektir. Böylece size daha yakın olmak isteyecek ve konuşmalarınıza dikkat edecektir.

Kelimeleri seçmelisiniz

İlk söylenecek olan kelimeler büyük önem taşır. Bu nedenle papağana öğretmek istediğiniz kelimeleri seçmeniz gerekir. Kısa ve söylemesi kolay olan kelimeler konuşma  eğitiminde başlangıç olmalıdır. Ayrıca konuşmayı öğretmek istediğinizde ezberlemesini istediğiniz kelimeleri aynı ses tonu ve iyi bir telaffuzla söyleyin.

Telefon ya da herhangi bir ses kaydedici kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü ses kaydedicilerden çıkan ses tonu ve telaffuz genellikle net olmuyor. Papağanlar bu kaydedicilerin tekrarlarının fazla olması nedeni ile bir kelimeyi yüzlerce kez söyleyebiliyor. Bu da konuşan papağanların eğlenceli yanlarının bir eziyet olmasını sağlıyor.

Tekrar etmek en önemli püf noktadır

Kelimeyi tekrar etmek papağan nasıl konuşur sorusunun yanıtları içerisinde yer alan püf noktasıdır. Papağanlar oldukça zeki canlılardır. Bir kelimeyi tekrar ettiğinizde bazıları birkaç defa söylemeniz hâlinde bazıları bir kerede ezberleyebilir. Ancak belirttiğimiz gibi ilk kelimenin ne zaman söyleneceğini belirtmek, mümkün değildir.

Sabırlı olun

Evcil hayvan eğitiminde sabırlı olmak çok önemlidir. Çünkü bazı kuş severler, tüylü dostlarının konuşması için aceleci davranıyor. Bu da sinirlenmelerine ve papağana bağırmalarına dahi(!) neden olabiliyor. Sabır her kapının anahtarıdır. Özellikle söz konusu eğitim olunca eğitim hangi canlıya verilirse verilsin sabırlı olmak gerekir.

Konuşan papağan türleri

Papağanlar, zeki, yaramaz ve konuşma yeteneğine sahip olan canlılar olarak popülerdir. Ancak bazı papağan türleri konuşamayabilir. Bu nedenle hangi papağan türü konuşur sorusunun yanıtını öğrenmek isteyebilirsiniz. Aşağıda belirtiklerimiz konuşan papağan türleri arasında yer alanların sadece birkaçıdır. En çok konuşan papağan türleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için makalelerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Amerikan papağanı

Konuşan papağan denilince akla ilk olarak Amerikan papağanları gelir. Bunun yanı sıra maceracı, cesur, komik ve yaramazdırlar. Bu nedenle bir Amerika papağanı bakmak oldukça keyiflidir. Ancak bakım için büyük bir kafes ve yüksek bütçe gerekebilir. Kafes dışındaki süreç içinde büyük bir oda.

Eğer bir Amerika papağanına sahipseniz, yakınlarınızda oturan bir komşuya sahip değilsiniz, demektir. Çünkü bu kuşlar oldukça geveze ve gürültülüdür. Bu nedenle herkes bakamayabilir. Konuşma eğitimi aldıklarında bu gürültü artar. Bunun nedeni kelime hazinelerinin yüksek olması ve kelimeleri birbiri ile bağdaştırma çabalarıdır. Sizinle muhabbet etmek isterler adeta. Ancak küçük çocuklu evler için uygun olmayabilirler. Çünkü ergenlik dönemlerini biraz zorlu geçirirler.

Afrika gri papağanı

papağan nasıl konuşur

papağan nasıl konuşur

Belgesellere konuşma yeteneği nedeniyle konu olmuş bir papağan türüdür. Gri koca gövdesi ve büyük gagası ile korkutucu gibi görünen bu kuş aslında, çok nazik bir kişiliğe sahiptir. Ancak büyük gövdesi nedeniyle aynı şekilde büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar. Amerika, Amazon ve Afrika papağanları için deneyimli bir bakıcı olmak gerekir.

Sabır ve sevgi haricinde tecrübe sahibi olmak da bu tür kuşların sahiplenilmesi için önemli bir unsurdur. Aksi takdirde kuş da siz de zorluk çekersiniz. Onlar yüksek zekaya sahip büyük ve yaramaz kuşlardır. Herkes tarafından bakılmaları doğru değildir.

Muhabbet kuşu

papağan nasıl konuşturulur

Muhabbet kuşunun papağan türleri arasında ne işi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Muhabbet kuşu, papağan familyasına aittir. Bu nedenle bir diğer adı “Parakeet” olarak bilinir. Papağan türleri arasında bakımı en kolay olan kuştur. Çok nazik ve zararsız kuşlardır. Çocuklu aileler için uygundur. Ancak çocuklarınıza kuşa zarar vermemeleri için önceden eğitim vermenizi tavsiye ederiz. Bazı aileler bunu yapmayarak kuşların zarar görmesine neden olabiliyor!

Muhabbet kuşu eğitim verildiğinde oldukça iyi konuşur. Üstelik ebeveynleri de konuşma özelliğine sahipse, bu yeteneklerinin sınırlarını zorlarlar. Ancak erkek kuşların daha hızlı ve kolay konuşmayı öğrendikleri doğrudur. Bu dişilerin konuşmayacağı anlamına gelmez. Ancak konuşsalar dahi kelime kapasiteleri azdır. Birkaç kelime konuştuklarında daha fazlasını beklememek gerekir. Erkek muhabbet kuşları ise, daha net bir şekilde ve daha fazla konuşurlar. Üstelik bakımları için oldukça düşük bir bütçe gerekir.

Amazon papağanı

papağan konuşması

Amazon papağanları konuşma konusunda oldukça yetenekli olan kuşlardır. Onlarda büyük papağan grubu içerisinde yer aldığı için hem büyük bir oda hem de kafese ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bu zeki kuşlara bakmak isteyen herkes bunu gerçekleştiremez. Büyük papağanlar genellikle bir şeyler çiğnemekten çok hoşlanırlar. Eğer birine sahipseniz, kafes içerisinde iken meşgul olması ve kafes dışında iken eşyaları çiğnememesi için ona bolca oyuncak almalısınız. En sevdiği yemeği yerken tuhaf bir ses çıkarır ve bazen çığlık atarlar. Bu nedenle bu taraz gürültülere alışık olmanız gerekir.

Cennet papağanı

papağan konuşur mu

Minik ve renkli görünümleri ile herkesi etkileyen cennet papağanları konuşma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle bu kuş türüne sahipseniz, onlara eğitim verip konuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Son olarak belirtmek isteriz ki, hayatta her zaman istisnalar olabiliyor. Bu istisnalar sizin için de geçerli olabilir. En çok konuşan papağan türlerinden birini seçip alırsınız ve konuşma konusunda tek bir kelime bile söylemeyebilir. Bu nedenle papağanları sadece konuşmaları için sahiplenmemeniz gerekir. Onları sevimlilikleri, bir canlı oldukları ve arkadaşımız oldukları için sahiplenmemiz gerekir. Ayrıca “benim papağanım konuşmuyor” kanısına varmadan önce asla pes etmeyin ve eğitime devam edin. Her şey sevgi ile oluşur.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap