Papağan Konuşma Eğitimi Nasıl Verilmeli?

papağan konuşma eğitimi

Papağan konuşma eğitimi vermek ve kendi doğalarında var olan ezberleme yeteneğini ortaya çıkarıp sizinle olan iletişiminin güçlenmesini sağlamak oldukça kolay. Papağanların türleri ve sayıları fazla olsa da ülkemizde en çok satılan papağan türü olan Sultan papağandır. Bunun dışında hangi papağanların daha kolay konuştuğunu ve papağan eğitiminin daha hızlı bir şekilde nasıl ilerlediğini merak ediyorsanız da hemen yanıtlayalım. En çok konuşan papağan türleri;

Sevgi ile sabır ile yaklaşım yapıldıktan sonra papağanların konuşabileceğini unutmayın. Siz sevgi ve sabrınızı ortaya koyarken bizler de sizlere destek olmak amaçlı olarak papağanlara ilk hangi kelime öğretilir, papağana eğitim verirken ne yapmalıyız ve kendi ismini nasıl öğretebiliriz gibi soruları yanıtlayalım.

Papağan Konuşma Eğitimi İçin İlk Kelime Merhaba Olmalı

Türk olarak selam vermek biraz zor gibi görünebilir ne de olsa yabancılar için “hi” olan bu kelime papağanınızın söyleyebilmesi için hiç de zor değil. Papağan eğitimi verirken merhaba demesini sağlayabilmek için devamlı olarak ona merhaba demelisiniz. Bunun yanında birini gördüğünde selam vermesi için özellikle sabah uyanıp onun yanına gittiğinizde “ Merhaba” demelisiniz. Günler geçtikçe (ki çok fazla değil, üzülmeyin) sevgili arkadaşınız ona söylenilen kelimeyi fark edip bir sabah siz daha ona selam vermeden o size Merhaba diyecektir.

Kendi İsmini Nasıl Öğretebiliriz?

Muhabbet kuşu ya da papağan olsun hiç fark etmeksizin konuşma yeteneğine sahip olan her kuş için öncelikle ismi öğretilmeye çalışılır ancak dediğimiz gibi siz selam vermek ile başlayın. Ardından ikinci aşama olan isim öğretme kısmına geçebilirsiniz. İlk kelimeyi söyledikten yani ezberledikten sonra bu onun da hoşuna gidecektir. Bir dahaki kelime için sizi daha dikkatle dinleyip ismini öğrenme konusunda daha hızlı olacaktır. Papağanınızın yanından her geçtiğinizde ona ismini söyleyebilirsiniz. Bunun dışında daha pratik bir yöntem olan ses kaydedici ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ses kaydedici muhabbet kuşları için harika bir yöntem. Fakat konuşma yeteneği üstün olan papağanlarda ters etki yapabiliyor. Üst üste tekrarlanan isimler bazen onların sinirlerini bozar. Bu nedenle siz tek tek söyleyip onunla ilgilenirken ismini ezberletmeye çalışabilirsiniz.

Papağana Konuşma Eğitimi Vererek Aç Olduğunu Anlayabiliriz

Sevgili iki ayaklı ve sevimli gagaya sahip olan arkadaşınızın aç ya da susuz olduğunu belirtmesini ister misiniz? Aç ya da susuz eğitimi vermek için papağana su verirken “su” ya da “susuz” ve yem verirken de “aç” demelisiniz. Bunu her besleme işlemini yaptığınızda tekrar etmelisiniz. Böylece aç kaldığında aç ve susuz kaldığında su diyerek kendini ifade edecektir.

Cici kuş Kelimesini Duymak Çok Kolay

Papağanlar cana yakın, sevgi dolu ve bazen de gürültülü olabiliyorlar. Her ne olursa olsun elbette seviliyorlar. Bu nedenle onlara ne kadar cici olduklarını öğrenmeleri harika bir fikir olabilir. Papağana cici kuş demek için öncelikle onu elinize alıp sevin. Ardından sizi dikkatle dinlediği anı yakalayarak cici kuş deyip onu öpün. Kelime olarak iki hecenin aynı olması daha kolay söylemesini sağlayacaktır. Kısa ve ilgisini çeken kelimeleri öğrenmeleri kolay olacağı için cici kuş dışında aklınıza gelen kısa kelimeleri sıralayabilirsiniz. Bunlardan birkaçı için biz de örnek verebiliriz.

  • Baba
  • Abi
  • Mama
  • Bebe
  • Canım
  • Gel

Konuşma eğitimi ilerledikçe diyalog kurarcasına onunla konuşabileceksiniz. Her şey sizin ona vereceğiniz zaman ve sevgi ile alakalı. Ne kadar çok zaman ayırabilirseniz o da o kadar çabuk ve çok konuşmak isteyecek.

Şarkı Söyleyen Papağan Sahibi Olabilirsiniz

Şarkı söyleyen papağan videolarına şahit olmuşsunuzdur ve belki de çok yakından görmüşsünüzdür. Siz de şarkı söyleyen papağan sahibi olabilir ve en sevdiğiniz şarkıyı ona öğretebilirsiniz. Bunun için sevdiğiniz şarkıyı açıp bir yandan dans ederken bir yandan da sevgili arkadaşınıza söyleyin. Papağanlar taklit ve ezber konusunda oldukça iyiler. Bu yüzden dans ettiğini de fark edebilirsiniz.

Papağan konuşması herkes tarafından sevilir. Bu nedenle de papağan konuşturma ve papağan konuşması içerikli videolar çok fazla aranıp izleniyor. Siz de eğitim verirken bir yandan videolarını çekip hatıra olarak saklayabilirsiniz. Hatta başkaları tarafından da izlensin diye sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap